(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

Quartermastery się świetnie sprawdzały na 4-5 osób. Aktualnie ma je tylko Hańcza (QG1914 i QG WW2 niestety bez dodatku).
Podobno grywalny jest też QR Cold War ale nie miałem okazji.

Tu już offtop ale z mniej wojennych, trochę historycznych, krótkich i chwilowo nie do kupienia zawsze polecam Inis z dodatkiem :)
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 111 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Muad »

Pamiętajcie, że mamy Pacific Victory. Jak pamiętam to był dobry lekki tytuł na 2 osoby
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

Muad pisze: 30 lis 2023, 09:01 Pamiętajcie, że mamy Pacific Victory. Jak pamiętam to był dobry lekki tytuł na 2 osoby
Na trzy też dawał radę
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Highlander pisze: 30 lis 2023, 08:27 Quartermastery się świetnie sprawdzały na 4-5 osób. Aktualnie ma je tylko Hańcza (QG1914 i QG WW2 niestety bez dodatku).
Podobno grywalny jest też QR Cold War ale nie miałem okazji.
Tak, oba podstawowe Quartermastery wciąż mam i zawsze chętnie zagram, mogę przynieść.

Ostatnio grałem w C&C: Ancients. W pierwszej chwili zapaliłem się aby kupić nowy dodruk C&C: Napoleonics ale po przespaniu się z tą myślą zarzuciłem to. System aktywacji sektorami jest strasznie słaby, no nie mogę sobie wytłumaczyć że to jest fajne. Jak dla mnie to dyskwalifikuje jednak całą serię C&C.

Polecam nowo zakupioną karciankę: The Longest Trench. Cała IWŚ do rozegrania w 90min. Brakuje gier krótkich, szybkich, grywalnych więc myślę ze warto spróbować. Jakby ktoś chciał zagrać to do Krolma przyniosę.

My z Highlanderem mamy teraz do rozegrania Downfall of the Third Reich. Szukam też chętnego na „uproszczone Paths of Glory” czyli Imperial Tide.
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 111 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Muad »

RIP Kissinger
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: raj »

Takie moje sugestie:
Downfall of Empires - świetna, prosta (ale z wystarczającym chromem) WW1 w 2h dla 2-3 osób
Total Domination - WW2 na 2h na bazie MiniWWII, 2-4 graczy, proste, duży poziom abstrakcji, takie weuro.

I z grubej rury bardzo polecam:
Brotherhood & Unity - wojna na Bałkanach w latach 90tych na 4h, wyjątkowo rewelacyjna gra na 3 osoby (dla mnie to jest top). Nie jest z tych prostych bo to CDG od gmt, ale jak znacie jakąkolwiek cdg z tej stajni, to znacie 90% zasad. Niesamowicie klimatyczna pokazuje bardzo dziwny konflikt, gdzie Serbowie, Chorwaci i Bośniacy walczą każdy z każdym ale Chorwaci zaopatrują Bośniaków, żeby mogli walczyć z Serbami. Taka ciekawa sytuacja prze linię frontu bośniacko-chorwackiego bez problemu przejeżdżały chorwackie konwoje z zaopatrzeniem dla Bośniaków. Gra daje czadu.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

hancza123 pisze: 30 lis 2023, 09:20
Highlander pisze: 30 lis 2023, 08:27 Quartermastery się świetnie sprawdzały na 4-5 osób. Aktualnie ma je tylko Hańcza (QG1914 i QG WW2 niestety bez dodatku).
Podobno grywalny jest też QR Cold War ale nie miałem okazji.
Ostatnio grałem w C&C: Ancients. W pierwszej chwili zapaliłem się aby kupić nowy dodruk C&C: Napoleonics ale po przespaniu się z tą myślą zarzuciłem to. System aktywacji sektorami jest strasznie słaby, no nie mogę sobie wytłumaczyć że to jest fajne. Jak dla mnie to dyskwalifikuje jednak całą serię C&C.
A ja z kolei lubię C&C i uważam, że jak najbardziej się nada do grania w naszej grupie. Napoleonics jest uważany za lepszy od Ancients, doszły nowe opcje itp.

Tylko tak jak pisałem wcześniej, na poprzedniej stronie wątku, w Meduevalu i Samuraju dodali nowy typ decku, który trochę jest "talią z czarami". Efekty z nich przyćmiewają manewrowanie.

Ja tam w Napoleonics chętnie zagram. Tylko minus taki, że tam oprócz Waterloo, to same bitwy z Hiszpanii, co ich nikt nie zna i no one cares. Nie to co dodatki z armią austracką na przykład.

Ach... Cudownie wydaje się nie-swoje pieniądze... :D

Edit: nie zapominajcie, że mamy jeszcze Undaunted (Normandia, North Africa, z pojazdami, czolgami, na czterech itp). czolgami
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

raj pisze: 30 lis 2023, 10:29 Takie moje sugestie:
Downfall of Empires - świetna, prosta (ale z wystarczającym chromem) WW1 w 2h dla 2-3 osób
Jedzie już do mnie saniami, po świętach do ogrania będzie.
Posłuchałem Twojej sugestii, no zobaczymy. Wygląda ciekawie.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

raj pisze: 30 lis 2023, 10:29 I z grubej rury bardzo polecam:
Brotherhood & Unity - wojna na Bałkanach w latach 90tych na 4h, wyjątkowo rewelacyjna gra na 3 osoby (dla mnie to jest top). Nie jest z tych prostych bo to CDG od gmt, ale jak znacie jakąkolwiek cdg z tej stajni, to znacie 90% zasad. Niesamowicie klimatyczna pokazuje bardzo dziwny konflikt, gdzie Serbowie, Chorwaci i Bośniacy walczą każdy z każdym ale Chorwaci zaopatrują Bośniaków, żeby mogli walczyć z Serbami. Taka ciekawa sytuacja prze linię frontu bośniacko-chorwackiego bez problemu przejeżdżały chorwackie konwoje z zaopatrzeniem dla Bośniaków. Gra daje czadu.
Fajnie że wspominasz ten tytuł. Mieliśmy okazję go ogrywać w 2021 roku w gronie Gryszaq, Muad, Hańcza i ja.
Ja zagrałem aż 4 razy (2x Bośnia, 1x Chorwacja, 1x Serbia) co jak na grę wojenną to sporo. Rozgryzałem też wątpliwości przepisów z autorem na forum BGG.

Na pewno ma swój niezapomniany klimat ale niestety ma też pewne wady, np. związane z mechaniką decków przyjętą przez autora. Kluczowym problemem jest założenie że karty się ogromnie różnią od siebie siłą rażenia, i na dokładkę jeszcze losowa część kart nie bierze udziału w rozgrywce. Więc losowość na początkowym "setupie" gry tutaj jest większa niż w Quartermaster'ach (gdzie pechowe ułożenie kart może bardzo utrudnić początkowe rozkręcenie się Niemcom).
Tutaj kluczowe karty w deckach to "Major Offensive". Zdarzało nam się że dana nacja nie miała w decku nawet wszystkich z nich i to naprawdę wypaczało sytuację na planszy. Taki gracz Serb / Chorwat / Bośniak tak naprawdę przegrał rozgrywkę przed pierwszym ruchem, tylko że jeszcze o tym nie wiedział. Tutaj pomógłby jakiś Home Rule że wyrzucane karty mają łączną sumę X punktów per gracz (albo że się odrzuca losowo dwie 4-ki, dwie 3-ki, dwie 2-ki itp), albo że się zawsze gra pełnymi deckami jak w innych grach tego typu (to z kolei wydłuży rozgrywkę). Nie doszliśmy do konsensusu w tej kwestii i gra poszła na półkę.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Mnie zawiły system punktowania i roztrzygania zwycięstwa zniesmaczył na tyle że uznałem za brołken.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 30 lis 2023, 13:31 Mnie zawiły system punktowania i roztrzygania zwycięstwa zniesmaczył na tyle że uznałem za brołken.
Tak punktowanie wymagało jednego etatu trzeźwego księgowego.
Zignorowaliśmy ten badziewny tor punktowy z mnożnikami i zapisywaliśmy na kartce w trzech słupkach na bieżąco stan punktow po każdej zmianie.
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 111 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Muad »

I zwykle było względem początkowej punktacji: Chorwat +1 Bośniak +15 Serb -50
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

Jak widać Trójmiasto zbrejkowało i tę sympatyczną grę. Nie okazujemy litości.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

Odi pisze: 30 lis 2023, 11:03 Edit: nie zapominajcie, że mamy jeszcze Undaunted (Normandia, North Africa, z pojazdami, czolgami, na czterech itp). czolgami
Normandia była dobrze zbalansowana (nawet później grywałem z dziećmi) ale North Africa chyba finalnie zbrejkowaliśmy (przynajmniej niektóre scenariusze)?
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: raj »

Zupełnie nie rozumiem tych uwag.
Highlander pisze: 30 lis 2023, 13:23 Na pewno ma swój niezapomniany klimat ale niestety ma też pewne wady, np. związane z mechaniką decków przyjętą przez autora.
1. W początkowym deku Serba silnych ofensyw jest na tyle dużo, że na pewno je dostanie, może ewentualnie jedna mu przepadnie. Owszem brak majora na pierwszym ręku może być irytujący ale nie determinuje przegranej, poza tym można się umówić na mooligana.
2. Silne ofensywy Bośniaka i Chorwata są w późniejszym deku, więc wykluczenie kart z early war im nie szkodzi.

Do tego jeżeli Serbom idzie słabo to Bośniacy z Chorwatami mocniej rzucają się sobie do gardeł. Pomaga w tym wycofanie się Serbów z Sarajewa, co powoduje, że Chorwaci muszą ich mocniej docisnąć.
hancza123 pisze: 30 lis 2023, 13:31 Mnie zawiły system punktowania i roztrzygania zwycięstwa zniesmaczył na tyle że uznałem za brołken.
A co do naliczenia punktowania też nie bardzo rozumiem w czym problem. Owszem, nie jest to proste spojrzenie na tor VP i od razu określenie kto wygrywa, bo trzeba odjąć 5 lub 10VP za odpowiednio Level1 lub 2 z toru interwencji zagranicznej oraz odjąć VP za nie kontrolowane prowincje "macierzyste".
Pewną uciążliwością są wartości początkowe, ale rozwiązuje to uwzględnienie ich od razu w Strategic Will (i podniesienie o tyle samo punktów warunków zwycięstwa automatycznego).
W efekcie masz to co jest na SW minus (0/5/10) minus (nie kontrolowane prowincje własne). Nic w tym nie ma skomplikowanego.
Z drugiej strony takie zwiększenie uciążliwości określenia kto aktualnie wygrywa może zwiększyć chaos wojny co doskonale pasuje do tego konfliktu.
Highlander pisze: 30 lis 2023, 14:07 Tak punktowanie wymagało jednego etatu trzeźwego księgowego.
Zignorowaliśmy ten badziewny tor punktowy z mnożnikami i zapisywaliśmy na kartce w trzech słupkach na bieżąco stan punktow po każdej zmianie.
Jaki tor z mnożnikami?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: raj »

Highlander pisze: 30 lis 2023, 14:52 Jak widać Trójmiasto zbrejkowało i tę sympatyczną grę. Nie okazujemy litości.
To raczej gra zbrejkowała Was... :lol: :lol: :lol:
Chociaż to dziwne, że przerosła takich weteranów. :mrgreen:
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Dzięki za wszelkie propozycje. Nawet mi się udało wywołać małą dyskusję :)
Zasadniczo szukam gry krótkiej, która na pudełku lub na BGG ma czas<=120 i jest grywalna na 2 osoby, a może czasem na 3 lub 4, ale to nie jest konieczne, bo takich gier wieloosobowych mamy w naszej armii sporo.
W systemie Command&Colors aktywacja stref bitwy też nie bardzo mi się podoba, no ale nie jest to duża wada. Napoleonics wciąż więc w koszyku.
Z systemu QG raczej nic nie kupię, skoro mamy to w ekipie i wymaga większej liczby graczy. No i mamy tego LoTRa karcianego do ogrania.

Fighters of the Pacific wyglądają fajnie i przystępnie, choć nie wiem czy ten zupełny brak losowości na poziomie taktycznym mi pasuje. Sam to przerabiałem w swoim projekcie i jednak ta zasada, że "gracz strzela a kość hity nosi" dodaje do gry dreszczyk emocji.

Przeglądając internety znalazłem jeszcze takie ciekawe opcje:
1. Napoleon-waterloo-campaign-1815 https://boardgamegeek.com/boardgame/166 ... paign-1815 - szybka gra (120min) pod Waterloo, 2-3 graczy. Zaletą jest ciekawa mapa strategiczna z podziałem na korpusy, bloczki z mgłą wojny i oddzielna mapa do bitew. Wadą jest tylko jeden główny scenariusz i słaba dostępność gry.
2. Attrition-souls https://boardgamegeek.com/boardgame/279 ... tion-souls - to jest ciekawa pozycja w temacie WWI - bardzo szybka wręcz ekspresowa 2 osobówka, trochę losowa, ale to pasuje do strategicznego poziomu tej prostej gry. Cena trochę wygórowana ale w tym roku i tak nic nie kupiłem, więc to wada do przełknięcia :)
3. Versailles-1919 https://boardgamegeek.com/boardgame/253 ... illes-1919 - gra bardziej polityczna, dość daleko od frontu i huku dział, coś w stylu Churchilla (jeden z autorów), ale znacznie szybsza i raczej na 4 osoby, choć niby też grywalna na 3.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Ja sprzedałem Napoleona 1807 i kupiłem Napoleona 1815. Też grywalna pozycja (na 2-3 graczy) i do spróbowania.

Co do Undaunted to North Africa podoba mi się zdecydowanie bardziej niż Normandia. Ale mocno ograłem i w zasadzie straciłem już zainteresowanie serią Undaunted.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

lacki2000 pisze: 30 lis 2023, 16:25
No wiesz, do wydawania pieniędzy Kolegów, to jesteśmy pierwsi ;)

Mi się osobiście wydaje, że jednak sensowna gra "szybka" musi być w skali taktycznej. "Szybkie" strategie się nie sprawdzają za bardzo, bo są po prostu za krótkie, zbyt ogólne i pomijające wiele wydarzeń, zależności... A te, które tego nie robią, a jednocześnie chcą pozostać "szybkie", zaczynają się od 3 godzin wzwyż.
Gra taktyczna to co innego. Tu nikt nie ma poczucia, że starcie trwa za krótko, są jakieś manewry, ostrzały - nie gubi się tego wargamerskiego "mięsa".

Gra Columbii jest spoko, o ale to inna skala, no i jeden scenariusz. Choć prawdę mówiąc szedłbym już w system Shakosa (czyli Napoleon 1815), bo wszyscy znajaą zasady i działa bardzo fajnie. Ja Napoleona 1807 absolutnie nie sprzedaję, zostaje u mnie i będę do niego usilnie namawiał (a w 1815 też chętnie zagram).

Co do Versailles 1919 to nie szedłbym w to jednak. Po pierwsze: wieloosobowa i trudniej złapać ludzi. Po drugie - polityczna. My się jednak chcemy bić ze sobą, atakować, przełamywać. Polityczne chyba mniejszym powodzeniem się cieszą. Z takimi grami już się osobiście pożegnałem. Mnie kusił znakomity podobno Weimar: Fight for Democracy, ale to trwa 6 godzin i jest wyłącznie dla 4 graczy. Nie do zagrania więcej niz raz, jak mniemam.

Undaunted dalej robią robotę. Afryke tez wolę od Normandii (choć lubię obie), a mam też dodatek do grania w czterech (z czołgami).
Zwróciłbym jeszcze uwagę na serię COIN, bo teraz powstają nowe, takie "baby-COIN" produkcje, jak np The British Way (którą mam). Ma tez wyjsć za jakiś czas analogiczny tytuł dla rewolucji w Ameryce Łacińskiej.

Podsumowując: Napoleonics to nie będzie zły wybór, a Fighters of the Pacific nawet jeszcze lepszy ;) :P
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 30 lis 2023, 18:45Podsumowując: Napoleonics to nie będzie zły wybór, a Fighters of the Pacific nawet jeszcze lepszy ;) :P
Za Fajterami przemawia 2x niższa cena, no ale jeszcze muszę przemyśleć.
To może Undaunted Bottle of Bourbon.. znaczy Battle of Britain? :)
https://boardgamegeek.com/boardgame/366 ... le-britain - choć tu nie za bardzo podoba mi się ta rozjeżdżająca się plansza i te łezkowe żetony samolotów. No i nie ma wielopoziomowego latania, a losowość, jak to w Undaunted, jest znacznie większa...
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

No własnie dlatego ja się wycofałem z BoB. Lotniczo mnie ten system nie przekonuje. W ogóle liczyłem na inne odsłony. Myślałem, że będzie Wietnam, Irak, może jakieś inne ciekawe epizody (Dziki Zachód? Civil War? :P), a poszli w Stalingrad (oklepane, a poza tym Rosjanami nie chcę grać), BoB (mechanicznie jakoś nie teges) i kosmos (bleeee...).

Zagram w C&C:N na pewno. Grałem tylko raz czy dwa i było spoko. W Fajterów też.
Może coś jeszcze się pojawi na horyzoncie.

Przejrzyj uważnie oferte Fortu Gier. Ja tam np znalazłem taką perełke jak We Are Coming Nineveh. Zobacz sobie - to operacja miejska wojsk irackich przeciwko siłom ISIS w Mosulu. Bardzo prosta, nowoczesna mechanika. Ostatecznie nie wziąłem, bo na Essen ciut za bardzo poszalałem, ale tez spoko. na pewno da się w Forcie gier znaleźć jeszcze inne perełki.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Dodam jedną pragmatyczną uwagę: warto kupować gry odsprzedawalne (popularne). Kupisz za 300, ograsz, nacieszysz się i sprzedasz za 270, dołożysz brakujące 30 i kupisz sobie inną, następną :wink:

CC:N to popularna gra i zawsze znajdzie kolejnego chętnego! Ryzyko wtopy i długoletniego półkownika znikome.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

hancza123 pisze: 30 lis 2023, 20:19 Dodam jedną pragmatyczną uwagę: warto kupować gry odsprzedawalne (popularne). Kupisz za 300, ograsz, nacieszysz się i sprzedasz za 270, dołożysz brakujące 30 i kupisz sobie inną, następną :wink:

CC:N to popularna gra i zawsze znajdzie kolejnego chętnego! Ryzyko wtopy i długoletniego półkownika znikome.
A to nie kupuje się dla siebie gier które NAM się podobają? 🤔
Dziwny ten twój algorytm zakupów.

Panowie, do kin wraca legendarna AKIRA.
Nie są to klimaty wojenne ale 35 letni klasyk warty zobaczenia. Ktoś się wybiera?

Edit: rozwinięciem systemu CC jest Batle of Westeros https://boardgamegeek.com/boardgame/674 ... s-westeros
Rozkazy wydajemy na dowóców a nie na sektory.
Całkiem przyjemna gra. (Ale nie kupuj jej Lacki 🤣 jedna kopia w naszej grupue leży i kurzy się)
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

No ja mam paru półkowników ze stażem. Ani to zagrać bo nikt nie chce, ani tym bardziej sprzedać! Gry wojenne drogie i dość niszowe. Ja już 2 razy myślę zanim kupuję.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Tylko daj nam tu znać co w końcu kupisz.
Bo tak wszystkich rozgrzałeś tą dyskusją, że teraz odpowiedzialność wzrosła ;)

Ja na Akirę to niezbyt, wybacz Rafał, ale na któryś z tych nowych polskich wojennych (Powstaniec 1863, Czerwone Maki, Kos) to bym jeszcze się wybrał.
ODPOWIEDZ