Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: pabula »

SeekerKuba pisze: 16 lis 2023, 13:15 Co w tej instrukcji 1.1 poprawili bo z powyższego linka dalej wynika że korzystają z tych niefortunnych nazw tj turbo zamiast przegrzanie i obiciążenie za miast zmęczenie...
to musieliby zmienić nazwę gry na "Przegrzanie - Gaz do dechy" :)
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: Miszon »

Nazwa mogłaby zostać, też mi się kojarzy z gumą do żucia :) .
A karty przecież nie muszą się nazywać jak gra.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: Irka »

Otóż to.
Mam wrażenie, że w tytule oryginału "heat" oznacza gorączkę i żywioł walki. I do tego pasuje ten dopisek "pedal to the metal / gaz do dechy", na co zwraca uwagę pabula.
A potem dopiero w kartach wychodzi im ta fajna dwuznaczność, że to również oznacza jeszcze jakiś fachowy termin.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: Odi »

Turbo w pewnym sensie też może to oznaczać, tylko problem zaczął się od przeniesienia tej nazwy na karty, których działanie nijak terminu Turbo nie oddaje (inaczej niż Heat, które pasuje zarówno ba tytuł, jak i na karty).

No ale mniejsza. Ja przy rozgrywkach od początku używam konsekwentnie "przegrzanie" i "zmęczenie", i nikt nawet inaczej nie pomyśli.
bodi
Posty: 77
Rejestracja: 05 kwie 2013, 12:15
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: bodi »

Najlepiej było zostawić oryginalną nazwę. Na 15 obcojęzycznych wersji tylko polska ma zmieniony tytuł. Reszta ma niezmieniony tytuł.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: pabula »

A ja używam słowa "stres", bo bardzo się stresuje jaka karta wyjdzie :)
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: Apos »

Są konkrety dodatku
  • 1 huge double-sided board (2 Circuits)
  • 2 circuit cards
  • 1 Racing car with its corresponding gearbox pawn
  • 1 Pilot Board
  • 12 Speed cards (Orange)
  • 15 Heat cards and 5 Stress cards
  • 12 Upgrades
  • 7 Sponsorship Upgrades
  • 4 Event cards
  • 1 Championship block
  • 1 rulebook
Dwie trasy to Japonia (inspirowane torem Suzuka) oraz Meksyk.

Obrazek

Obrazek

Premiera zagraniczna luty 2024.

Na Suzuce widać niebieskie strefy, które mają reprezentować stałe zalanie toru?
Ostatnio zmieniony 01 gru 2023, 10:48 przez Apos, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4516
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2093 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: PytonZCatanu »

W tym roku dodatek do UC, Ark Nova, a w przyszłym FCM, Projekt Gaja i Heat. Stałem się kupowaczem dodatków :)

Insta buy :) Liczę, że nowe tory będą miały jakieś ciekawe stałe efekty (w Japonii to zalanie toru, a w Meksyku?).
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: scraber »

1 racing car - w wyprasce zostaje jeszcze jedno miejsce. Więc kolejny dodatek :D ?

Jak rozumiem będzie można teraz w 7 osób zagrać :)
dannte
Posty: 727
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 422 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: dannte »

scraber pisze: 01 gru 2023, 12:40 1 racing car - w wyprasce zostaje jeszcze jedno miejsce. Więc kolejny dodatek :D ?

Jak rozumiem będzie można teraz w 7 osób zagrać :)
No teoretycznie podstawka wspiera 6 graczy AI, więc grając jako pomarańczowy da się też solo grać w 7, więc raczej da radę i solo, i multi.

Ale dodali siódmy bolid, a na planszach zwiększyli siatkę miejsc (i pola startowe) z ośmiu do dwunastu :o więc dodatków to chyba będzie jeszcze więcej.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: Apos »

scraber pisze: 01 gru 2023, 12:40 1 racing car - w wyprasce zostaje jeszcze jedno miejsce. Więc kolejny dodatek :D ?

Jak rozumiem będzie można teraz w 7 osób zagrać :)
Mam taką nadzieję :D. Po cichu liczyłem na więcej. Do Turbo, na spotkaniach planszowych często mamy więcej niż 6 chętnych graczy, więc ten dodatkowy bolid jak znalazł. Możliwe, że kolejny dodatek to będą kolejne 2 trasy oraz 1 bolid.
Teraz tylko czekać na ruch rebela w tej sprawie. Popularna gra, pewnie dodatek wydadzą :)
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: ave.crux »

Turbo było hitem, ale mi się przejadło i tak na zwieńczenie posiadania turbo cisnę na turniej turbo zobaczyć czy jeszcze jakiekolwiek emocje i rywalizacje ma ta gra dla mnie do zaoferowania. Jak zaskoczy i ktoś spowoduje, że nie będę miał "szczęścia w kartach" złomując mnie raz za razem w turnieju to zaopatrzę się w dodatek. Jak mi pójdzie łatwo i dostanę się do finału to potwierdzi moje przeczucia, że po 30+ partiach już w tej grze nic nowego nie odkryje.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4516
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2093 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: PytonZCatanu »

ave.crux pisze: 01 gru 2023, 13:09 Turbo było hitem, ale mi się przejadło i tak na zwieńczenie posiadania turbo cisnę na turniej turbo zobaczyć czy jeszcze jakiekolwiek emocje i rywalizacje ma ta gra dla mnie do zaoferowania. Jak zaskoczy i ktoś spowoduje, że nie będę miał "szczęścia w kartach" złomując mnie raz za razem w turnieju to zaopatrzę się w dodatek. Jak mi pójdzie łatwo i dostanę się do finału to potwierdzi moje przeczucia, że po 30+ partiach już w tej grze nic nowego nie odkryje.
Turniej online czy na żywo? Jak na żywo to gdzie? 🙂
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: ave.crux »

PytonZCatanu pisze: 01 gru 2023, 13:12 Turniej online czy na żywo? Jak na żywo to gdzie? 🙂
Arena Gliwice 9.12
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: bdm »

Warto w to wchodzić mając Snow Tails - moim prywatnym zdaniem najlepszą grę wyścigową ever! Wiele pomysłów właśnie ze Snow Tails wykorzystano w Turbo: podobne karty prędkości, ograniczenie prędkości, karty obciążenia (zużycia). W Turbo może grać więcej graczy i to na plus ale nie zawsze tylu graczy sobie zorganizujesz a gra z botami z losowym dociągiem kart chyba nie ma większego sensu?
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: Zet »

bdm pisze: 02 gru 2023, 23:03 Warto w to wchodzić mając Snow Tails - moim prywatnym zdaniem najlepszą grę wyścigową ever! Wiele pomysłów właśnie ze Snow Tails wykorzystano w Turbo: podobne karty prędkości, ograniczenie prędkości, karty obciążenia (zużycia). W Turbo może grać więcej graczy i to na plus ale nie zawsze tylu graczy sobie zorganizujesz a gra z botami z losowym dociągiem kart chyba nie ma większego sensu?
Sam się nad tym zastanawiam odkąd posłuchałem o zasadach Heat zaraz po premierze. Póki co zostaję przy Snow Tails z dwóch powodów: driftowanie i psie zaprzęgi.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: bdm »

Jest wiele pozytywnych opinii na temat Turbo plus wysoka pozycja w rankingu overall na BGG ale obejrzałem już kilka video na YT i wydaje się mocno przekombinowana. Snow Tails wciąż mnie zachwyca swą prostotą i klimatem.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4516
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2093 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: PytonZCatanu »

Bardzo lubię Snow Tails i bardzo lubię Turbo. Są podobieństwa, są różnice, obie są świetne.

Turbo jest bardzo proste, nie wiem jak na filmikach może wydawać się przekombinowane.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 968
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 667 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: Bart Henry »

Turbo ma nieco słabo zredagowane zasady gry. Pamiętam jak bardzo nieintuicyjne były niektóre zapisy i forma graficzna, gdy siadałem do niej tuż po polskiej premierze. To jest naprawdę prosta gra, w której da się jednak obrać różne strategie wyścigowe. Do Snow Tails porównania nie mam, bo niestety nie grałem.
gregoff
Posty: 793
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 521 times
Been thanked: 153 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: gregoff »

Bart Henry pisze: 03 gru 2023, 09:05 Turbo ma nieco słabo zredagowane zasady gry. Pamiętam jak bardzo nieintuicyjne były niektóre zapisy i forma graficzna, gdy siadałem do niej tuż po polskiej premierze. To jest naprawdę prosta gra, w której da się jednak obrać różne strategie wyścigowe. Do Snow Tails porównania nie mam, bo niestety nie grałem.
W nowym wydaniu będzie instrukcja nowa a w pdf już jest dostępna.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4516
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2093 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: PytonZCatanu »

Rebel potwierdził

Dodatek do Turbo w 1 połowie 2024
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: Mr_Fisq »

Informacja na FB Planszowych Newsów: link
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: itsthisguyagain »

W ostatni weekend było grane głównie Turbo.

W piątek pokazałem tę grę 3 nowym osobom i wszystkim bardzo gra się spodobała. 1 kolega zapowiedział, że mocno będzie rozważać Turbo przy następnych zakupach.

W sobotę to już w stałym gronie jechaliśmy championship z modułem draftu i pogody. Bez kart sponsorów. Czyli w naszym odczuciu sweetspot. Sponsorzy są bardzo nierówni. Raz na mapie USA (czyli od razu na starcie długa prosta) kilka osób wylosowało z kart sponsorów karty z 6 a pozostali nie. Bardzo mocno poczucie niesprawiedliwości.

Próbowaliśmy jeszcze rozwiązania, że losowaliśmy 2 sponsorów. Każdy gracz dostawał na start kartę z każdego rodzaju biorącego udział w grze a z pozostałych tych 2 sponsorów robiliśmy normalnie stos dobierania sponsorów (pod stanowiska prasowe)

Zabawy to jednak nie ulepsza dlatego nikt nawet nie proponuje i sponsorzy są regularnie poza grą.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: ave.crux »

Udało mi się wziąć udział w turnieju na Arenie Gliwice i wygrałem go tak jak wydawało mi się, że się stanie. Jeżeli nie jest to mapa USA to można powiedzieć, że mam kilkadziesiąt wygranych z rzędu. Ciekawe czy dodatek wprowadzi cokolwiek co spowoduje, że emocje do gry wrócą oraz czy doda coś do podstawowych torów.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: miker »

ave.crux pisze: 13 gru 2023, 07:41 Udało mi się wziąć udział w turnieju na Arenie Gliwice i wygrałem go tak jak wydawało mi się, że się stanie. Jeżeli nie jest to mapa USA to można powiedzieć, że mam kilkadziesiąt wygranych z rzędu. Ciekawe czy dodatek wprowadzi cokolwiek co spowoduje, że emocje do gry wrócą oraz czy doda coś do podstawowych torów.
Tell us your secret :)
Jak to robisz??
ODPOWIEDZ