(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

Markus pisze: 06 gru 2023, 13:20 I tu pojawia się pytanie:
Czy jakbyś odpuścil na tej ścieżce to cień zacząłby spamować postaci na niej celem złapania zepsucia? No i to jest piękno tej gry.
Generalnie Gandalf to postać o najwyższych statystykach w twoim deku i ma ratować skóre w razie kryzysu lub przeprowadzić skuteczny atak.
Już mi się poukładało co sie działo w mojej pierwszej rundzie i dlaczego zdecydowałem tak a nie inaczej.
Tak jak mówiłem miałem na ręce obu Gandalfów. Przeczytałem jak te karty działają i stwierdziłem że warto wystawić Białego na rezerwę zeby zwiększył dociąg kart co rundę. A żeby wystawić Białego, trzeba szybko i korzystnie zutylizować w boju Szarego.
Ugrałem nim 3 lub 4 punkty na ścieżce 1 i 2 (w dodatku zostałem wyrolowany bo kazaliście mi losować ścieżkę 2 a mogłem sobie podobno wybrac) :)
Mój błąd świeżaka polegał na tym że zdiscardowalem Białego zagrywając Szarego, i niestety do końca naszej rozgrywki mi nie wrócił na rękę. Nie spodziewałem się ze można tak długo czekać na powrót karty z discardu i nie wiedziałem że można sobie jakieś karty zostawić na kolejną rundę. Jakbym wiedział, to bym sobie zagrał Białego do rezerwy na początku drugiej rundy i miałbym stały dociag 4 karty a nie 3 (co miałoby krytyczne znaczenie przy ciągłych atakach abym poświęcał moje karty).

Naprawdę fajna gra, dużo do kombinowania. Chociaż już nie liczę że jeszcze kiedyś uda mi się zacząć z dwoma Gandalfami na ręce :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Markus pisze: 06 gru 2023, 09:44 edit: wydaje mi się że Odi źle zagrał kartę dodającą zepsucie, on dodał te zepsucie na ścieżkę a powinien dodać je do już zdobytych punktów (takie nieblokowalne zepsucie),
Cień ma dwie karty dodające zepsucie do puli więc prowadząc 8 punktami przewagi może łatwo "dobić" do 10
Są karty dodające czaszki na ścieżkę, a są takie, które od razu dodają zepsucie do ogólnej puli. Ja zagrałem taką, która dokładała czachę na ściezkę.

Poza tym pamiętaj, że nie ma instawina w tej grze. Dobicie do 10 pkt przewagi przed fazą sprawdzania zwycięstwa niczego nie daje.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 01 gru 2023, 22:13
lacki2000 pisze: 01 gru 2023, 21:59
Odi pisze: 01 gru 2023, 20:39Tak a propos filmów historycznych, to właśnie wracam z kina po seansie "Godzilla minus jeden".
Dość szeroka definicja filmów historycznych :D
Godzilla jest bardziej historyczna, niż Napoleon :) Serio. Bardzo dobry film i sporo fajnego sprzętu na ekranie.
Hyhy, nie żebym chciał rozdrapywać stare rany, ale taki komentarz w necie znalazłem:
The best film about Napoleon this year is called Godzilla Minus One. It's no less historically accurate than Ridley Scott's version plus is an actually great film.
:D
U mnie rodzinka choruje na różne wirusy od ponad miesiąca i w końcu mnie dopadło. Mam nadzieję, że przez weekend go pokonam.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Bart
Posty: 76
Rejestracja: 23 lip 2018, 12:47
Has thanked: 38 times
Been thanked: 10 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Bart »

U nas było to samo. Pokonasz, pokonasz. Ja już się wygrzebuję i słyszałem że wróciliście do Krolmowych wtorków, bardzo chętnie wpadnę uściskać grabę, zagrać i pośmieszkować na temat hollywodzkich interpretacji historii 🤭😁 Jak to leciało? Ave Napoleon czy jakoś tak 😉🤭
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

Highlander pisze: 08 gru 2023, 10:17 Kiedy gramy rewanż w WoR CG?
Cisza w eterze więc zagraliśmy w sobotę dwie partie 4P z Czeczotem (Wolne Ludy) nowymi w temacie: Muadem i Miśką (Cień).

Bez niespodzianek, pierwsza partia autowin sił dobra około 3 tury.

Druga partia prawie autowin (+8?) potem Cień się ogarnął i w końcu dojechaliśmy do ostatniej ścieżki 9, i niby był remis punktowy więc wygrał Cień, ale doczytałem że kluczowa karta Mordoru nie mogła być dograna do ścieżki jeśli jest aktywna bitwa Mordoru. Więc formalnie znów wygrana Wolnych Ludów. Z drugiej strony widziałem że Isengard miał opcje zagrania karty dzięki której mógł reaktywować pole bitwy Minas Tirith, i to spokojnie odbić, co mimo przegrania ostatniej ścieżki dałoby I tak wygraną Cieniowi.

Istotny fakt to że gra się (mechanicznie, nie chodzi o ilustrację Legolasa ;) nie spodobała nowym graczom i nie chcą już w nią grać. Myślałem że sobie kupię własny egzemplarz ale w tej sytuacji to nie ma sensu.
Awatar użytkownika
Bart
Posty: 76
Rejestracja: 23 lip 2018, 12:47
Has thanked: 38 times
Been thanked: 10 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Bart »

A kiedy w końcu w planszową chcesz się nauczyć? 🙂 Bo Muad już ma za sobą kilka partii i zdaje się spodobała mu się skoro już mnie namawia na kolejne spalanie śródziemia 😁
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Też mam u siebie WotR na półce i odkładam na wieczne nigdy. Zagrałem kilka partii dawno temu (to pierwsze wydanie PL) i od tej pory nic. A pamiętam, że gra była rewelacyjna. No tylko krolmowe 4 godzinki grania mogą nie wystarczyć...

Co do WotR karcianego, to w tym tygodniu odbieram wersje solo :D Na pewno sprawdzę jak najszybciej i dam znać, jak to działa.

Co do spotkania wtorkowego, to ja na pewno nie będę mógł, ale mam nadzieję, że pozostali klubowicze znajdą chęć i czas, dla podtrzymania ciągłości spotkań ;)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

Bart pisze: 10 gru 2023, 19:15 A kiedy w końcu w planszową chcesz się nauczyć? 🙂 Bo Muad już ma za sobą kilka partii i zdaje się spodobała mu się skoro już mnie namawia na kolejne spalanie śródziemia 😁
Mam tę grę na mojej stałej liście. Ale ze względu na jej czas trwania jeszcze nie ten etap życia rodzinnego :)
Odi pisze: 10 gru 2023, 20:03 Co do spotkania wtorkowego, to ja na pewno nie będę mógł, ale mam nadzieję, że pozostali klubowicze znajdą chęć i czas, dla podtrzymania ciągłości spotkań ;)
A ja z kolei nie będę mógł się pojawić w kolejnym tygodniu (19.XII), potem święta. No nic, czyli rewanż raczej w styczniu.
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Muad »

War of the Ring: The Card Game (2022) -> dla mnie pass. Tak jak planszowy jest rewelacyjny tak ten karciany uważam za słaby (dla mnie to dwa kroki wstecz).
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: raj »

Panowie, zainteresujcie się Hegemony (własnie wyszła wersja pl od portalu).
Rewelacyjny symulator zmagania się klas w państwie, do rozegrania w 3 godziny.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

raj pisze: 11 gru 2023, 15:48 Panowie, zainteresujcie się Hegemony (własnie wyszła wersja pl od portalu).
Rewelacyjny symulator zmagania się klas w państwie, do rozegrania w 3 godziny.
O wilku mowa. Jesteśmy w grupie 4-osobowej po próbnym rozstawieniu (pół tury zagrane koło północy po dwóch karcianych WoR-ach). Mamy zaplanowaną partię w najbliższą sobotę, ze świadomością że może to zająć 6h. Planujemy też żeby chociaż jedna osoba miała opanowane przepisy :)
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: raj »

6h dla pierwszej rozgrywki jest całkiem realne.
My pierwszą turę graliśmy dłużej niż kolejne trzy.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Muad pisze: 11 gru 2023, 15:13 War of the Ring: The Card Game (2022) -> dla mnie pass. Tak jak planszowy jest rewelacyjny tak ten karciany uważam za słaby (dla mnie to dwa kroki wstecz).
Mamy tak diametralnie odmienne wrażenia z rozgrywek, że tu chyba jakieś pozagrowe rzeczy wpłynęły na rozgrywkę. Jak to mówił prezes Jarosław: "Inni szatani są tam czynni".

;)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

Odi pisze: 11 gru 2023, 17:45
Muad pisze: 11 gru 2023, 15:13 War of the Ring: The Card Game (2022) -> dla mnie pass. Tak jak planszowy jest rewelacyjny tak ten karciany uważam za słaby (dla mnie to dwa kroki wstecz).
Mamy tak diametralnie odmienne wrażenia z rozgrywek, że tu chyba jakieś pozagrowe rzeczy wpłynęły na rozgrywkę. Jak to mówił prezes Jarosław: "Inni szatani są tam czynni".
;)
Może nie należało dawać Cienia świeżakom, z drugiej strony podpowiadałem jakie zagrania stosowaliście przeciwko mnie w pierwszej partii i co było skuteczne.
Ale mam wrażenie że negatywny feedback dotyczył mechaniki i możliwości dzialań gracza, a nie tego że "bęcki".

Dla mnie to wciąż jest ciekawa gra, która jednak wymaga na wstepie pełnej znajomości kart i ich zależności, a podczas samej rozgrywki taktycznego wyciśnięcia z nich ile się da przed rzuceniem do boju lub spaleniem z decku. Jest więcej decyzji niż w serii QG w tym QG1914, bo tutaj dochodzi kwestia zarzadzania discardem i przewidzenia powrotu kart.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

Muad pisze: 11 gru 2023, 15:13 War of the Ring: The Card Game (2022) -> dla mnie pass. Tak jak planszowy jest rewelacyjny tak ten karciany uważam za słaby (dla mnie to dwa kroki wstecz).
Nie poznaje kolegi, coś ci dosypali podczas rozgrywki? 😉 nie chce mi się wierzyć że aż tak odbileś się od tego WoPa


Przyznać się kto kupił HEGEMONY
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

Markus pisze: 11 gru 2023, 20:38 Przyznać się kto kupił HEGEMONY
Szczęśliwym nabywcą jest Czeczot.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Markus pisze: 11 gru 2023, 20:38 Przyznać się kto kupił HEGEMONY
Ja przyznam, że zwróciła mą uwagę (czyli "wskoczyła na radar") z powodu asymetrycznych przepychanek klasowych, ale w gronie domowym bym w nią nie zagrał, bo za ciężka, a na nasze wojenne spotkania jednak zbyt eurowata. To już lepiej pasowałaby Coalitions, a jak ktoś chce przepychanki euro-ekonomiczne to wciąż mam i polecam grę Mombasa.
No ale skoro są już posiadacze, to warto wypróbować :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: raj »

lacki2000 pisze: 11 gru 2023, 21:37 zbyt eurowata.
Nie czuje się zbyt eurowatości, bo mechaniki są naturalne i logicznie realistyczne.
O ile oczywiście ktoś ma dość wiedzy, żeby powiązać je z rzeczywistością.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

raj pisze: 12 gru 2023, 07:42
lacki2000 pisze: 11 gru 2023, 21:37 zbyt eurowata.
Nie czuje się zbyt eurowatości, bo mechaniki są naturalne i logicznie realistyczne.
O ile oczywiście ktoś ma dość wiedzy, żeby powiązać je z rzeczywistością.
No tak, sporo recenzentów wspomina, że mechaniki w tej grze pasują do tematu, ale jak na nasze wojenne spotkania to jednak jest to mocny skręt w stronę klasycznego euro - bo temat nijak nie jest związany z wojną jako konfliktem zbrojnym.
Ja oczywiście nie mówię, że to coś złego. Chętnie zagram :)

ps. znaczy dziś nie zagram, bo wciąż jestem zdrowotnie rozregulowany 🤧
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Bart
Posty: 76
Rejestracja: 23 lip 2018, 12:47
Has thanked: 38 times
Been thanked: 10 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Bart »

lacki2000 pisze: 12 gru 2023, 08:57
raj pisze: 12 gru 2023, 07:42
lacki2000 pisze: 11 gru 2023, 21:37 zbyt eurowata.
Nie czuje się zbyt eurowatości, bo mechaniki są naturalne i logicznie realistyczne.
O ile oczywiście ktoś ma dość wiedzy, żeby powiązać je z rzeczywistością.
No tak, sporo recenzentów wspomina, że mechaniki w tej grze pasują do tematu, ale jak na nasze wojenne spotkania to jednak jest to mocny skręt w stronę klasycznego euro - bo temat nijak nie jest związany z wojną jako konfliktem zbrojnym.
Ja oczywiście nie mówię, że to coś złego. Chętnie zagram :)

ps. znaczy dziś nie zagram, bo wciąż jestem zdrowotnie rozregulowany 🤧

Ja tam nie czuję euro, raczej strategię zarządzania swoją "frakcją". Gra najlepiej działa na 4 os. Na 3 nie polecam, mi osobiście się podobała, raz grałem klasą średnią i raz kapitalistami. Jedyne co może czasem irytować ale dla niektórych to może zaleta to dość sztywno przypisana główna strategia do "frakcji". Z drugiej jednak strony ładnie to się spina z tematyką gry. Polecam sprawdzić, narobiliście mi smaku, znów bym zagrał 🙂
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: raj »

Bart pisze: 13 gru 2023, 00:46 Ja tam nie czuję euro, raczej strategię zarządzania swoją "frakcją".
Dla mnie to też nie jest euro tylko gra strategiczna.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Dziś odbieram dodatek solo do WotR i raczej uda mi się rozegrać jedną partię. Dam znać, jak to działa.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

Odi pisze: 13 gru 2023, 10:49 Dziś odbieram dodatek solo do WotR i raczej uda mi się rozegrać jedną partię. Dam znać, jak to działa.
Co dziwne też skusiłem się na ten dodatek.
Więc bedziemy grali sobie to solo w kącikach zamiast jak ludzie stanąć do walki 1:1.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Markus pisze: 13 gru 2023, 12:36
Odi pisze: 13 gru 2023, 10:49 Dziś odbieram dodatek solo do WotR i raczej uda mi się rozegrać jedną partię. Dam znać, jak to działa.
Co dziwne też skusiłem się na ten dodatek.
Więc bedziemy grali sobie to solo w kącikach zamiast jak ludzie stanąć do walki 1:1.
Bo, jak to już kiedyś wspomniałem, z grami jest jak z seksem - jak nie ma z kim, to chociaż samemu :)
Ja w planszówki solo nie grywam, jak już mam grać solo, to wolę na kąkuterze.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
ODPOWIEDZ