Basilica (Łukasz M. Pogoda)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Apostolus
Posty: 197
Rejestracja: 23 mar 2015, 20:08
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Basilica

Post autor: Apostolus »

stalker pisze: 05 paź 2022, 15:05 Powinno być tyle, ile jest teraz w pudełku nowego wydania – przy okazji przygotowywania nowego wydania poprosiłem Portal, aby zredukowano żetony Awansu / Szkolenia tak, jak nakazuje instrukcja do Festum Fatuorum i żeby Błazen był od razu jako składnik podstawki. Przyznaję, że nie wiem, gdzie jest 8 żetonów w instrukcji Portalu... oglądam właśnie plik z BGG i nie widzę... Może chodzi o to, że czwarty żeton "awansu" w kolorze gracza to jest znacznik +30 / + 60 punktów?
Dzięki za reakcję.
Szkoda, że wydrukowana instrukcja (również na grafice) podaje informację o czterech żetonach - tak, jak to było w pierwszym wydaniu.
Gra fajnie wydana i psuje to odbiór całości...
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Basilica

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:39 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Re: Basilica

Post autor: stalker »

Apostolus pisze: 05 paź 2022, 22:17 Szkoda, że wydrukowana instrukcja (również na grafice) podaje informację o czterech żetonach - tak, jak to było w pierwszym wydaniu.
Gra fajnie wydana i psuje to odbiór całości...
Naprawdę nie zauważyłem tego sprawdzając pliki przed drukiem. Przepraszam.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Apostolus
Posty: 197
Rejestracja: 23 mar 2015, 20:08
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Basilica

Post autor: Apostolus »

stalker pisze: 02 lis 2022, 11:53
Apostolus pisze: 05 paź 2022, 22:17 Szkoda, że wydrukowana instrukcja (również na grafice) podaje informację o czterech żetonach - tak, jak to było w pierwszym wydaniu.
Gra fajnie wydana i psuje to odbiór całości...
Naprawdę nie zauważyłem tego sprawdzając pliki przed drukiem. Przepraszam.
Spoko. Może jestem jakimś idealistą, ale zwyczajnie mi przykro, że wydawnictwo nie bierze takich spraw na klatę, tylko trochę chowa głowę w piasek.
Nic to - gra jest fajna i to pozostaje najważniejszym.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1020
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 757 times
Been thanked: 236 times

Re: Basilica

Post autor: Beskid »

PanFantomas pisze: 02 lis 2022, 09:21 Zapraszam na mój film o nowej edycji "Basilica" 🙂
Marek jak zwykle podrzuca świetny materiał i o dziwo tym razem nie solo więc Basilica musi mieć coś wyjątkowo urokliwego w tej interakcji pojedynkowej :)

Ponoć w M1 Zabrze można teraz złowić za niespełna sześć dyszek i dumam czy waro podjechać :?:

PS. Wybór Santa Maria del Fiore przypadkowy czy może autor zachwycił się zwiedzając Duomo di Firenze?
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Re: Basilica (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: stalker »

Pomysł na okładkę i setting nowej edycji wyszedł od wydawnictwa. Nie oponowałem, bo Duomo di Firenze jest piękna. Inspiracją była jednak legenda o dwóch braciach wnoszących wieże Bazyliki Mariackiej w Krakowie :)
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
mordajeza
Posty: 366
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 173 times
Been thanked: 251 times

Re: Basilica (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: mordajeza »

Carcassone nie lubię, ale Basilica okazała się naprawdę ciekawą wariacją na jego temat. Za mną dopiero 3 partie, więc za wcześnie by wyrokować, ale na razie odczucia mam bardzo pozytywne. Zwłaszcza, że dobrych dwuosobowych gier typu area control nie ma przecież zbyt wiele.

Zasady są proste, wybory ciekawe, losowość na akceptowalnym poziomie, interakcja fajnie pomyślana. Partia dość syta, jak na relatywnie krótki czas rozgrywki (grałem z trzema różnymi osobami: od 45 do 70min).

Z minusów mogę wymienić trochę niewygodne porządkowanie stołu po punktowaniu (trzeba przesuwać wszystkie kafelki tak, aby nie zmienić ich układu - no chyba, że ktoś ma duży stół). No i klimat - klimatu to tu nie ma za grosz. I ten dodatek z ołtarzami niespecjalnie mnie przekonuje.

Ale powtórzę się - mimo swych lat to bardzo dobra gra, bijącą niejedną nowość. Spokojnie 8/10.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1020
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 757 times
Been thanked: 236 times

Re: Basilica (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: Beskid »

Mnie dziwi dlaczego Portal z taką okładką nie zdecydował się wydać wersji multilanguage z załączonym tłumaczeniem na język włoski, serio :)

Skoro włodarze Dzierżoniowa poszli w Diore to może warto wypromować Basilica gdzieś we Florencji :idea:
wajwa
Posty: 2235
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 269 times
Been thanked: 418 times
Kontakt:

Re: Basilica (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: wajwa »

Beskid pisze: 19 maja 2024, 21:55 Mnie dziwi dlaczego Portal z taką okładką nie zdecydował się wydać wersji multilanguage z załączonym tłumaczeniem na język włoski, serio :)

Skoro włodarze Dzierżoniowa poszli w Diore to może warto wypromować Basilica gdzieś we Florencji :idea:
Taa... prędzej Portal grę BOLLO jeszcze wyda :lol:
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1020
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 757 times
Been thanked: 236 times

Re: Basilica (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: Beskid »

wajwa pisze: 19 maja 2024, 22:39 Taa... prędzej Portal grę BOLLO jeszcze wyda :lol:
Ciekawe porównanie :wink:

Gra pojedynkowa, a takich zawsze brakuje, choćby w domu często szukając czegoś jeden na jeden.

Szybko się rozkłada i sprząta, łatwo podlicza punktację, nie potrzebuje wielkiego stołu.

Wznowione wydanie wygląda świetnie z Duomo na okładce. Jest fajna wypraska, która wszystko trzyma w pionie, meple są drewniane i stylizowane epokowo, grube kafle mają przyjemne kolory.

Mechanicznie jest mięso, losowość nie dokucza, interakcja spora, czas rozgrywki około godziny czyli w sam raz.

Polska gra i polskie wydawnictwo. Czego tu brakuje?
Na największym polskim forum planszówkowym Diora jednak odbiła się echem na tyle, że nawet Gradanie pokusiło się o dosyć obszerną recenzję, a sam wątek o grze ma trzy razy więcej postów.

Basilica przechodzi przez forum bez szerszych komentarzy. Właściwie prawie nikt z masowo opiniujących tutaj gry, nie komentuje tego tytułu.

Trochę to dziwne bo gra broni się nawet na tak ciasnym rynku wydawniczym jaki teraz mamy w Polsce. U nas jakoś niezauważona nawet jeśli Marek i Sydonia linkują pozytywne recenzje.

Może faktycznie brakuje wersji obcojęzycznych aby mogła przebić się do świadomości graczy? Z katedrą Bagińskiego na okładce i z szatami w stylu Beksińskiego, pchnięta przez kampanię KS to byłby chyba murowany sukces :idea:

Jeszcze raz podrzucę materiał z poprzednich stron, warto zerknąć
Miszon
Posty: 2531
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 500 times

Re: Basilica (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: Miszon »

Gra jest stara i już mało kogo tu jara, może taki to powód?
Pamiętam że to była jedna z pierwszych gier jakie miałem, skojarzyła mi się od razu z Carcassonne, które zresztą biła na głowę. Potem jednak sprzedałem, bo rzadko grywałem na 2 osoby.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1020
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 757 times
Been thanked: 236 times

Re: Basilica (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: Beskid »

Nowe wydanie to czwarty kwartał 2022.
Zamek od Knizi NK puściła na polski rynek w 2019, pierwowzór sporo starszy od pierwszej Bazyliki i jakoś okazał się hitem, choć też jest wariacją ogranego Carcassonne.
Miszon
Posty: 2531
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 500 times

Re: Basilica (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: Miszon »

Miałem na myśli w ogóle grę, a nie jej reprint.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1020
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 757 times
Been thanked: 236 times

Re: Basilica (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: Beskid »

Carcassonne the castle - 2003
Basilica - 2010
Miszon
Posty: 2531
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 500 times

Re: Basilica (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: Miszon »

I?
Bo nie bardzo wiem, o co chodzi. Czy o to, że Zamek czekał 16 lat na polskie wydanie?
Jeśli tak, to co to ma wspólnego z Basiliką?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1020
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 757 times
Been thanked: 236 times

Re: Basilica (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: Beskid »

upada Twój argument - gra stara nikogo nie jara
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11091
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3385 times
Been thanked: 3285 times

Re: Basilica (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: japanczyk »

Brak dobrej promocji
Ja kupilem gre przy okazji, zagralem kilka razy i poszla w swiat bo niczym specjalnym nie porywala

Byla dobra, ale mojej lubej nie siadl w ogole klimat, jakis taki oderwany, abstrakcyjny, ale zlego slowa o mechanice nie powiem
Miszon
Posty: 2531
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 500 times

Re: Basilica (Łukasz M. Pogoda)

Post autor: Miszon »

Beskid pisze: 02 cze 2024, 22:47 upada Twój argument - gra stara nikogo nie jara
Ale na forum najwyraźniej nie jara. Poza tym Zamek chyba w ogóle nie był znany jak u nas wychodził po tych kilkunastu latach od światowej premiery, dlatego traktowany był jako nowość, a nie gra z 2003. A Basilica była długo dostępna na rynku, może miewała nawet jakieś dodruki, mam wrażenie że resztki spadły ze sklepów zaledwie 2-3 lata przed nowym wydaniem. Kojarzę że jak sprzedawałem, ze 4 lata temu, to nadal w sklepach bywała. A czy Zamek był w ogóle dostępny u nas w starej wersji? Wątpię
I pewnie mało kto w niego zagrał, zanim wyszedł po raz pierwszy po polsku.
.
japanczyk pisze: 02 cze 2024, 23:12 Brak dobrej promocji
Ja kupilem gre przy okazji, zagralem kilka razy i poszla w swiat bo niczym specjalnym nie porywala

Byla dobra, ale mojej lubej nie siadl w ogole klimat, jakis taki oderwany, abstrakcyjny, ale zlego slowa o mechanice nie powiem
No bo tu nie ma żadnego klimatu, to typowy abstrakt z jakimś tam klimatem w tle. Walczymy na obszarach o przewagę, duża interakcja, dynamiczna gra.
Ale fakt - niczym specjalnym nie porywa, zwłaszcza teraz po kilkunastu latach od wydania. Fajnie, że Portal ją wydał (zdaje się, że pierwotnie też zastanawiał się, czy nie wydać, ale uznał że jest dla nich "za sucha" - teraz jak widać zmienili profil na bardziej eurosucharowy, odchodząc od przywiązania do klimatu ;-) ), jednakże faktycznie nie miała zbyt dużej promocji. A może po prostu średnio i tak w nią wierzyli, bo trochę się jednak zestarzała?
Gra jest dobra, ale teraz to już chyba za mało, żeby chwyciło.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
ODPOWIEDZ