Ark Nova - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: aeiou871 »

bogas pisze: 14 sie 2023, 10:25
aeiou871 pisze: 14 sie 2023, 10:20 No tak to działa: zagrywając zwierzę stadne patrzysz wyłącznie na wymagania na kartach zwierząt już w swoim zoo, a nie na wybiegi, co może doprowadzić do takich kuriozalnych sytuacji, ale takie po prostu są zasady. Zwierzęta nie mają przypisanych wybiegów na grę, dlatego też nie rozumiem sensu stosowania znaczników zwierząt.
Czyli zebra z żyrafa dzielą wybieg z kangurem, którego już dawno na tym wybiegu nie ma, więc i ich tam nie ma. Taaaa, to ma sens. :roll:
Taki "sens" został wymyślony przez autora i może wydawać się logiczny lub nie, ale zastosowanie znaczników jest w sprzeczności z tym systemem
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 266
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 78 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: Montesque »

Niesprawdzone info, bo nie mam gry przy sobie, ale chyba właśnie z tego powodu zwierzęta stadne nie wymagają wybiegu w sąsiedztwie skał/wody. Jeszcze raz - nie patrzymy na planszę, a na to, jakich roślinożerców mamy już zagranych. Kłóci się to z logiką, ale jest zgodne z zasadami :roll:
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: bogas »

Montesque pisze: 14 sie 2023, 13:58 Niesprawdzone info, bo nie mam gry przy sobie, ale chyba właśnie z tego powodu zwierzęta stadne nie wymagają wybiegu w sąsiedztwie skał/wody. Jeszcze raz - nie patrzymy na planszę, a na to, jakich roślinożerców mamy już zagranych. Kłóci się to z logiką, ale jest zgodne z zasadami :roll:
Jak już pisał aeiou871 logiki i sensu może w tym brak, ale używając kosteczek, a nie znaczników zwierząt, jest to do ogarnięcia. Inaczej musielibyśmy pamiętać jakim zwierzęciem jest każda kosteczka itd. No to by było dopiero "bez sensu". A używania w tym wypadków znaczników wprowadza sens i logikę, ale stoi w sprzeczności z zasadami. Ciekawe czy dodatek i te meeple w kształcie zwierząt zmienią też zasady?
Gregor071
Posty: 2
Rejestracja: 22 sie 2023, 10:31
Been thanked: 1 time

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: Gregor071 »

Mam pytanie o karty ochrony środowiska. Gdy mam 5 ikon np.gadów i chce położyć kostkę na karcie gady z polami 5/4/2, ale 5 jest już zajęte, to mogę na 4? Czy tak jak przy wypuszczaniu zwierząt trzeba mieć idealnie 4 ikony gadów?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: ave.crux »

Gregor071 pisze: 22 sie 2023, 10:40 Mam pytanie o karty ochrony środowiska. Gdy mam 5 ikon np.gadów i chce położyć kostkę na karcie gady z polami 5/4/2, ale 5 jest już zajęte, to mogę na 4? Czy tak jak przy wypuszczaniu zwierząt trzeba mieć idealnie 4 ikony gadów?
Tylko w przypadku wypuszczania zwierząt trzeba mieć konkretny warunek spełniony. W przypadku reszty projektów posiadanie większej ilości ikon powoduje spełnienie warunków wymagających mniej ikon
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: Kal-El83 »

@up
Wasza rozmowa dała mi do myślenia.
Czy to znaczy, że nie mogę wypuścić zwierzęcia „3” aby spełnić warunek „2-” na karcie ochrony przyrody ?
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Gregor071
Posty: 2
Rejestracja: 22 sie 2023, 10:31
Been thanked: 1 time

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: Gregor071 »

Azazelek pisze: 24 sie 2023, 09:04 @up
Wasza rozmowa dała mi do myślenia.
Czy to znaczy, że nie mogę wypuścić zwierzęcia „3” aby spełnić warunek „2-” na karcie ochrony przyrody ?
Nie
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: Kal-El83 »

E: nie czyli (dla uściślenia) nie mogę tak zagrać. W instrukcji tego nie wyczytałem, za to w głosariuszu już jest to wyraźnie zapisane (dla szukających w „księdze drogi”)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
ZUBRZYCKI Maciej
Posty: 17
Rejestracja: 08 sty 2018, 11:32
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: ZUBRZYCKI Maciej »

1. Grając na planszy nr 10 z buchtowaniem kart zwierząt - jak moja karta punktacji końcowej to np. większa ilość symboli zwierząt od gracza po prawej i karta sponsorów 5 różnych kontynentów lub zwierząt - liczą się ikonki kart buchtowanych?
2 Jeżeli na karcie stowarzyszenia mam żeton x2, to jak z "5" wesprę projekt i zdejmę znacznik 3 X to w drugiej akcji te X mogę wykorzystać?

Jak dla mnie 2x tak - ale muszę się upewnić
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2023, 01:05 przez ZUBRZYCKI Maciej, łącznie zmieniany 1 raz.
sferoida
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2021, 13:13
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: sferoida »

Wg mnie
1. Tak
2. Tak
pozdrawiam Radek
ZUBRZYCKI Maciej
Posty: 17
Rejestracja: 08 sty 2018, 11:32
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: ZUBRZYCKI Maciej »

Kolejne wątpliwości.

Wiadomo, że wykonując akcję podczas której dopiero ulepszamy używaną kartę akcji - nie możemy korzystać z opcji ulepszonych ale...
Gdy mój znacznik toru reputacji stoi na "9" - nie mam ulepszonej karty akcji "karty" - wykonuję akcję "stowarzyszenia" i kładę drugi uniwersytet z +2 na torze reputacji, w tym momencie ulepszam kartę "karty". Czy mogę mój znacznik przesunąć +2 na reputacji ?

Czy zwierzęta z małego zoo wliczają się do małych zwierząt przy liczeniu np. karty punktacji końcowej z małymi zwierzętami ?
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: aeiou871 »

ZUBRZYCKI Maciej pisze: 02 paź 2023, 22:33 Kolejne wątpliwości.

Wiadomo, że wykonując akcję podczas której dopiero ulepszamy używaną kartę akcji - nie możemy korzystać z opcji ulepszonych ale...
Gdy mój znacznik toru reputacji stoi na "9" - nie mam ulepszonej karty akcji "karty" - wykonuję akcję "stowarzyszenia" i kładę drugi uniwersytet z +2 na torze reputacji, w tym momencie ulepszam kartę "karty". Czy mogę mój znacznik przesunąć +2 na reputacji ?

Czy zwierzęta z małego zoo wliczają się do małych zwierząt przy liczeniu np. karty punktacji końcowej z małymi zwierzętami ?
Co do pierwszego pytania - możesz skorzystać z premii z uniwersytetu i przesunąć się o 2 do przodu na torze reputacji.
Z FAQ:
If I upgrade an Action card during the course of the action, may I use the upgraded side immediately, e.g. make an additional donation in the Association action? No, the upgraded action is only available to you from your next action on. But for fulfilling conditions, the Action card immediately counts as upgraded.
Drugie pytanie - tak, zwierzęta z małego zoo uznawane są za małe zwierzęta.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: bogas »

ZUBRZYCKI Maciej pisze: 02 paź 2023, 22:33 Kolejne wątpliwości.

Wiadomo, że wykonując akcję podczas której dopiero ulepszamy używaną kartę akcji - nie możemy korzystać z opcji ulepszonych ale...
Gdy mój znacznik toru reputacji stoi na "9" - nie mam ulepszonej karty akcji "karty" - wykonuję akcję "stowarzyszenia" i kładę drugi uniwersytet z +2 na torze reputacji, w tym momencie ulepszam kartę "karty". Czy mogę mój znacznik przesunąć +2 na reputacji ?

Czy zwierzęta z małego zoo wliczają się do małych zwierząt przy liczeniu np. karty punktacji końcowej z małymi zwierzętami ?
Tak
i
tak.
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: 8janek8 »

Sorry, że nie mam siły przebijać się przez wątek: czy karty do podmiany z dodatku są "raz na zawsze" i korzysta się z nich grając z dodatkiem jak i samą podstawką, czy nadal korzysta się ze starych kart jeśli gramy tylko z podstawką?
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
ekwilibrystyczny
Posty: 125
Rejestracja: 19 cze 2020, 17:04
Has thanked: 27 times
Been thanked: 35 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ekwilibrystyczny »

8janek8 pisze: 27 gru 2023, 20:08 Sorry, że nie mam siły przebijać się przez wątek: czy karty do podmiany z dodatku są "raz na zawsze" i korzysta się z nich grając z dodatkiem jak i samą podstawką, czy nadal korzysta się ze starych kart jeśli gramy tylko z podstawką?
Jak wolisz, to jeden z modułów dodatku, który bez problemu możesz używać z samą podstawką
sasquach
Posty: 1830
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sasquach »

8janek8 pisze: 27 gru 2023, 20:08 Sorry, że nie mam siły przebijać się przez wątek: czy karty do podmiany z dodatku są "raz na zawsze" i korzysta się z nich grając z dodatkiem jak i samą podstawką, czy nadal korzysta się ze starych kart jeśli gramy tylko z podstawką?
Zależy które karty, tu masz to ładnie rozpisane viewtopic.php?p=1603896#p1603896
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Bruno »

Chyba nikt tego nie poruszał na forum, ale w polskiej instrukcji do "Wodnego Świata" zapis dotyczący "bonusowego kafla na torze reputacji" (s. 8 ) może wprowadzać w błąd:

Kiedy osiągniesz pole 15 na torze Reputacji, zyskujesz 1 punkt więcej, a jeśli kafel Bonusowy nadal znajduje się na końcu toru Reputacji, masz wybór: weź ten kafel Bonusowy albo zyskaj 1 punkt Atrakcyjności.

Zrozumiałem to w ten sposób, że gdy osiągniemy pole 15 na torze Rep., to automatycznie dostajemy kolejny punkt i to pozwala nam wziąć Bonus (jeśli jego kafel wciąż tam leży) albo zyskać 1 punkt Atrakcyjności.

Tymczasem dyskusja na BGG ujawniła, że wersja angielska instrukcji (zapewne źródłowa dla tłumaczenia polskiego) zawiera ten sam błąd, polegający na złym przetłumaczeniu zapisu w oryginalnej instrukcji niemieckiej.

Krótko mówiąc, poprawny zapis tej reguły w polskiej instrukcji powinien brzmieć:

Kiedy osiągniesz pole 15 na torze Reputacji, to za każdym razem, gdy zyskasz kolejny punkt, a kafel Bonusowy nadal znajduje się na końcu toru Reputacji, masz wybór: weź ten kafel Bonusowy albo zyskaj 1 punkt Atrakcyjności.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
garero
Posty: 11
Rejestracja: 28 lip 2009, 00:46
Has thanked: 2 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: garero »

Jeśli powtarzam pytanie, to przepraszam. Wydaje mi się, że tego nie było, acz może to dla Was jest proste ;-)

Kiedy zagrywam kartę, która daje bonus (np monety) za konkretne ikony (np roślinożerców) i ta karta też ma taką ikonę to w tym momencie już mogę sobie ową ikonę policzyć? Wydaje mi się logiczne, że tak. Że kładąc ją na stół, staje się ona aktywna. Ale gdzieś pojawiła się wątpliwość. Bo może jednak dopiero uruchamiam takie działania na przyszłość?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: PytonZCatanu »

garero pisze: 15 sty 2024, 13:10 Jeśli powtarzam pytanie, to przepraszam. Wydaje mi się, że tego nie było, acz może to dla Was jest proste ;-)

Kiedy zagrywam kartę, która daje bonus (np monety) za konkretne ikony (np roślinożerców) i ta karta też ma taką ikonę to w tym momencie już mogę sobie ową ikonę policzyć? Wydaje mi się logiczne, że tak. Że kładąc ją na stół, staje się ona aktywna. Ale gdzieś pojawiła się wątpliwość. Bo może jednak dopiero uruchamiam takie działania na przyszłość?
Tak, ikony w gornym prawym rogu karty liczą się przy rozpatrywaniu tekstu karty (np. do wypłaty extra pieniądzy).
Tothemoon
Posty: 15
Rejestracja: 11 maja 2020, 22:06

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Tothemoon »

Seraphic_Seal pisze: 12 sty 2024, 14:53
Tothemoon pisze: 10 sty 2024, 13:36 Jest gdzieś rozpiska dotycząca "wszystkich" możliwości wypuszczania zwierząt z wybiegów? :D
Ale że co niby w tej rozpisce miałoby być?
Co, kiedy się wypuszcza, kiedy z wybiegu, a kiedy np z terrarium kostki, czy jest możliwe wypuszczenie zwierza który użył umiejętności zwierzę stadne, a nie ma wybiegu itd xd trochę tego jest... I co jakiś czas powstają kłopotliwe sytuacje...
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Seraphic_Seal »

Tothemoon pisze: 16 sty 2024, 23:10
Seraphic_Seal pisze: 12 sty 2024, 14:53
Tothemoon pisze: 10 sty 2024, 13:36 Jest gdzieś rozpiska dotycząca "wszystkich" możliwości wypuszczania zwierząt z wybiegów? :D
Ale że co niby w tej rozpisce miałoby być?
Co, kiedy się wypuszcza, kiedy z wybiegu, a kiedy np z terrarium kostki, czy jest możliwe wypuszczenie zwierza który użył umiejętności zwierzę stadne, a nie ma wybiegu itd xd trochę tego jest... I co jakiś czas powstają kłopotliwe sytuacje...
W grze w żaden sposób nie śledzisz, które zwierze zajmuje który wybieg, więc nie wiem jakie kłopotliwe sytuacje.

bogas pisze: 16 sty 2024, 23:18 Tyle, że to wszystko jest rozpisane na 1 stronie Glosariusza dołączonego do gry.
Prawda. Ale i tak ten tekst załączę

:Za każdym razem, gdy wypuszczasz zwierzę, odwróć zajęty
Wybieg na pustą stronę (jeśli ma to zastosowanie). Dotyczy
to również Zwierząt stadnych.
• Musisz odwrócić najmniejszy możliwy Wybieg, który spełnia
wszystkie wymagania Wybiegu dla danego zwierzęcia (włącz-
nie z sąsiedztwem pól wody lub ska
ł). W rzadkim przypadku,
gdy nie masz takiego Wybiegu, odwróć najmniejszy Wybieg
o rozmiarze wymaganym przez dane zwierzę.
• Jeśli wypuszczasz zwierzę, które może być również umieszczo-
ne na specjalnym Wybiegu, musisz zawsze usunąć odpowiednią
liczbę znaczników gracza z tego specjalnego Wybiegu. Tylko
w przypadku
gdy nie możesz tego zrobić, odwróć standardowy
Wybieg."

w sumie nawet nie byłem świadomy, że
1) wymagania skał/wody też mają znaczenie
2) pierw trzeba ściągać kosteczki
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: gogovsky »

Seraphic_Seal pisze: 17 sty 2024, 07:32
• Musisz odwrócić najmniejszy możliwy Wybieg, który spełnia
wszystkie wymagania Wybiegu dla danego zwierzęcia (włącz-
nie z sąsiedztwem pól wody lub ska
ł). W rzadkim przypadku,
gdy nie masz takiego Wybiegu, odwróć najmniejszy Wybieg
o rozmiarze wymaganym przez dane zwierzę.

w sumie nawet nie byłem świadomy, że
1) wymagania skał/wody też mają znaczenie
2) pierw trzeba ściągać kosteczki
To jak rozumiałes zdanie wybieg który spełnia wszystkie wymagania dla danego zwierzęcia ?:D
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Seraphic_Seal »

gogovsky pisze: 17 sty 2024, 08:39
Seraphic_Seal pisze: 17 sty 2024, 07:32
• Musisz odwrócić najmniejszy możliwy Wybieg, który spełnia
wszystkie wymagania Wybiegu dla danego zwierzęcia (włącz-
nie z sąsiedztwem pól wody lub ska
ł). W rzadkim przypadku,
gdy nie masz takiego Wybiegu, odwróć najmniejszy Wybieg
o rozmiarze wymaganym przez dane zwierzę.

w sumie nawet nie byłem świadomy, że
1) wymagania skał/wody też mają znaczenie
2) pierw trzeba ściągać kosteczki
To jak rozumiałes zdanie wybieg który spełnia wszystkie wymagania dla danego zwierzęcia ?:D
Grałem głównie online, więc gra robiła to za mnie xD może nie miałem nawet przypadku, że wypuszczałem zwierzęta z takimi wymaganiami, a miałem wybieg odpowiedniego rozmiaru bez wymogów. Albo po prostu nie pamiętam, że wcześniej tę zasadę znałem i respektowałem : D
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: arturmarek »

Jeśli mam dokładnie 3 zwierzęta:
1. Małe bez wymagań
2. Małe z wymaganiami (np. skała)
3. Duże - obojętne jakie, ale włożone do wybiegu, który spełnia wymaganie 2 (np. skałę).

Mogę wypuścić zwierzę 1. odwracając wybieg w którym siedzi zwierzę 2. Potem wypuszczając zwierzę 2. odwracam wybieg zwierzęcia 3.

Trudno to zaplanować, bo trzeba mieć możliwość wypuszczenia tych dwóch zwierząt i nie mieć innych wybiegów, które by psuły ten "exploit", ale nie jest to też całkiem skrajny przypadek. Ogólnie grając na BGA (czy innej implementacji) trudno obiektywnie ocenić "upierdliwość" reguł.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

arturmarek pisze: 17 sty 2024, 09:35 Jeśli mam dokładnie 3 zwierzęta:
1. Małe bez wymagań
2. Małe z wymaganiami (np. skała)
3. Duże - obojętne jakie, ale włożone do wybiegu, który spełnia wymaganie 2 (np. skałę).

Mogę wypuścić zwierzę 1. odwracając wybieg w którym siedzi zwierzę 2. Potem wypuszczając zwierzę 2. odwracam wybieg zwierzęcia 3.

Trudno to zaplanować, bo trzeba mieć możliwość wypuszczenia tych dwóch zwierząt i nie mieć innych wybiegów, które by psuły ten "exploit", ale nie jest to też całkiem skrajny przypadek. Ogólnie grając na BGA (czy innej implementacji) trudno obiektywnie ocenić "upierdliwość" reguł.
Ale grając bez słynnych portalowych znaczników (a nawet z nimi też) w nosie masz, jakie zwierzę na jakim wybiegu masz. W momencie zagrania zwierza i obrócenia wybiegu, położeniu kostki, czy tam dołożeniu go do roślinożercy stadnego, zapominasz, gdzie on (ten zwierz) jest. Jeśli coś wypuszczasz to patrzysz na kartę wypuszczanego zwierza i szukasz pasującego lub najbardziej pasującego wybiegu do odwrócenia czy tam kosteczek do zdjęcia z wybiegu specjalnego. Nie ma? To wypuszczasz bez odwracania i tyle.
Komplikujecie sobie sami.
ODPOWIEDZ