Ark Nova (Mathias Wigge)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
ninjapancake
Posty: 8
Rejestracja: 18 sty 2024, 18:55
Been thanked: 16 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ninjapancake »

Osobom ktore pisza o braku balansu w Ark Nova, albo o tym ze gra jest zbyt losowa, albo o tym ze nie ma tam strategii.
Polecam ten kanal:
https://www.youtube.com/@NoWondersTV/videos

sam wlasciciel kanalu jest w top 20 najlepszych graczy Ark Nova na BGA.
Na kanale pokazuje replaye gier najlepszych graczy z top 10 z komentarzem. Omawia ich statystyki, np. najczesciej ulepszane karty itp.
Sa takze filmiki ktore bardzo dokaldnie omawiaja karty i ich sile.
Nie mowimy tu o graczach ktorzy maja 50 gier, tylko ponad 500.

Mozna sobie sprawdzic, czy reka startowa, czy gracz rozpoczynajacy definiuja rozgrywke. Czy gra jest naprawde losowa(jest umiarkowanie) i czy nie zawiera strategii. Szybkie pierwsze dwa punkty ochrony przyrody wcale nie daja wygranej, a z orlem na koniec mozna przegrac(bo te gre wygrywaja sponsorzy, co wcale nie znaczy ze musimy czesto ich ulepszac).

Jesli ktos uwaza ze filmiki moga zajmowac za duzo czasu, to podpowiem ze najlepsi gracze zamykaja partie na dwoch, ponizej godziny.

Oczywiscie jesli gra sie komus nie podoba, to co zrobic. Gra nie jest najpiekniejsza, zasady sa raczej poziomu GWT nie teraformacji.
Ale moze ktos zmieni zdanie, a gracz ktory juz gra podniesie swojego skilla.

I jeszcze jedno Ark Nova nie jest podobna do teraformacji. Roznia sie zasadniczo w glownej mechanice. Ark Nova to nie jest engine builder.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 298 times
Been thanked: 97 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: MataDor »

Po 39 partiach 1on1 przeciw temu samemu przeciwnikowi (szwagrowi), mogę smiało powiedziec że dla nas obu ta gra to planszówkowy majstersztyk.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: gogovsky »

Szok grę wygrywają sponsorzy czyli efekty pasywne, a nie zwierzęta efekty jednorazowe(nie liczę rafiarzy). ŻODYN SIĘ NIE SPODZIEWAŁ. (Sorry musiałem)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
ninjapancake
Posty: 8
Rejestracja: 18 sty 2024, 18:55
Been thanked: 16 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ninjapancake »

gogovsky pisze: 19 sty 2024, 09:15 Szok grę wygrywają sponsorzy czyli efekty pasywne, a nie zwierzęta efekty jednorazowe(nie liczę rafiarzy). ŻODYN SIĘ NIE SPODZIEWAŁ. (Sorry musiałem)
Hehe. Bardzo wielu graczy nie ogarnia dobrze sponsorow, ciezko zrobic ewaluacje karty. To sie nawet nie sprowadza do tego ze to efekty pasywne, tylko darmowe. Takie zwierze wymaga najpierw wyknania najgorszej akcji w grze czyli budowy i wydania kasy, a pozniej postawiena zwierzaka i znow wydania kasy. A jak postawie zwierzeta domowe za 20 popularnosci zoo (oczywiscie to skrajny przypadek, zwierzeta domowe sa mega dobra karta), placac za to nic, to sprawa wyglada inaczej :)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

gogovsky pisze: 19 sty 2024, 09:15 Szok grę wygrywają sponsorzy czyli efekty pasywne, a nie zwierzęta efekty jednorazowe(nie liczę rafiarzy). ŻODYN SIĘ NIE SPODZIEWAŁ. (Sorry musiałem)
W samym tym wątku jest co najmniej kilka wypowiedzi, że sponsorzy są słabi... także ten.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4511
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1668 times
Been thanked: 2087 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Obejrzałem kilka z filmików. Są bardzo ciekawe.

Co do dyskusji o sponsorach czy innych aspektach - autor tamtych filmików pokazuje statystyki graczy na BGA (wszystkich, TOP20 i TOP3) i oprócz pewnych trendów widocznych wraz z zwiększeniem doświadczenia, widać także jak Ark Nova jest różnorodna.

Np. w ramach Top3 jeden z graczy zupgradował kartę sponsorów w 1 partii (!!!), a dwóch pozostałych robi to w 50% partiach, a wszyscy dzielą podium.

Dla mnie to fantastyczna informacja. Znaczy, że różne strategie są równoważne i to już kwestia naszej optymalizacji w danej partii z której skorzystamy.
ninjapancake
Posty: 8
Rejestracja: 18 sty 2024, 18:55
Been thanked: 16 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ninjapancake »

PytonZCatanu pisze: 19 sty 2024, 13:01 Obejrzałem kilka z filmików. Są bardzo ciekawe.

Co do dyskusji o sponsorach czy innych aspektach - autor tamtych filmików pokazuje statystyki graczy na BGA (wszystkich, TOP20 i TOP3) i oprócz pewnych trendów widocznych wraz z zwiększeniem doświadczenia, widać także jak Ark Nova jest różnorodna.

Np. w ramach Top3 jeden z graczy zupgradował kartę sponsorów w 1 partii (!!!), a dwóch pozostałych robi to w 50% partiach, a wszyscy dzielą podium.

Dla mnie to fantastyczna informacja. Znaczy, że różne strategie są równoważne i to już kwestia naszej optymalizacji w danej partii z której skorzystamy.
Dokładnie z tego powodu ta gra jest tak wysoko oceniana na BGG i dlatego ostanie WSBG mialo w nia final(jesli dobrze pamietam).
A jesli chodzi o roznorodnosc, to tak. Przyklad pierwszy z rzedu, wiekszosc graczy z topu ulpesza karte sponsorow w okolo 30% swoich gier, poza jednym graczem z top 5(wtedy)ktory robi to w 60% swoich gier i ciagle kreci wyniki. Ta gra ma masakryczna ilosc niuansow.
Polecam filmy tego jegomoscia z wywiadami z najlepszymi graczami, a takze te w ktorych podaje poszczegolne strategie dla map. Tam widac jak duzo jest brane pod uwage.
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 339 times
Been thanked: 309 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Chudej »

gogovsky pisze: 19 sty 2024, 09:15 Szok grę wygrywają sponsorzy czyli efekty pasywne, a nie zwierzęta efekty jednorazowe(nie liczę rafiarzy). ŻODYN SIĘ NIE SPODZIEWAŁ. (Sorry musiałem)
Gdzie zostało to powiedziane? Obejrzałem filmik o statystykach top 20 graczy i tam koleś pokazywał, że karta sponsorów jest najrzadziej ulepszaną kartą, zaś najlepszym projektem do wsparcia jest wypuszczanie zwierząt, gdzie w tym wszystkim sponsorzy? Jest jeden taki, który daje +1 punkt przy wypuszczaniu i jest super, ale z tego co pamiętam to nawet nie wymaga ulepszonej karty.
ninjapancake
Posty: 8
Rejestracja: 18 sty 2024, 18:55
Been thanked: 16 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ninjapancake »

Chudej pisze: 19 sty 2024, 13:49
gogovsky pisze: 19 sty 2024, 09:15 Szok grę wygrywają sponsorzy czyli efekty pasywne, a nie zwierzęta efekty jednorazowe(nie liczę rafiarzy). ŻODYN SIĘ NIE SPODZIEWAŁ. (Sorry musiałem)
Gdzie zostało to powiedziane? Obejrzałem filmik o statystykach top 20 graczy i tam koleś pokazywał, że karta sponsorów jest najrzadziej ulepszaną kartą, zaś najlepszym projektem do wsparcia jest wypuszczanie zwierząt, gdzie w tym wszystkim sponsorzy? Jest jeden taki, który daje +1 punkt przy wypuszczaniu i jest super, ale z tego co pamiętam to nawet nie wymaga ulepszonej karty.
Sponsorzy wygrawaja gry ale jednoczenie nie potrzebuja do tego ulepszenia. Najbardziej gieta karta w grze, ktora byc moze wymaga bana jest archeolog, sponsor. Karty takie jak boczne wejscie, granty rzadowe(chyba tak sie nazywa), zwierzeta domowe, potrafia wygrac gre na starcie. specjalista od zwierzat, cool, wlasnie zebralem ikone kontynentu do projektu kompletnie za free, a jak nie jest z europy to mam bardzo mocny efekt pasywny. akwarium samo potrafi nabic 12-15 atrakcyjnosci i dac na koniec jeden punkt ochrony przyrody. zwlaszcza z dodatkiem. kompletnie za darmo, za akcje ktora predzej czy pozniej trzeba wykonac, bo trafi na sile 5 i bedzie blokowac inne akcje.
polecam ten filmik, stwierdzenie o sponsorach pada gdzies kolo 2 min.
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: gogovsky »

Chudej pisze: 19 sty 2024, 13:49
gogovsky pisze: 19 sty 2024, 09:15 Szok grę wygrywają sponsorzy czyli efekty pasywne, a nie zwierzęta efekty jednorazowe(nie liczę rafiarzy). ŻODYN SIĘ NIE SPODZIEWAŁ. (Sorry musiałem)
Gdzie zostało to powiedziane? Obejrzałem filmik o statystykach top 20 graczy i tam koleś pokazywał, że karta sponsorów jest najrzadziej ulepszaną kartą, zaś najlepszym projektem do wsparcia jest wypuszczanie zwierząt, gdzie w tym wszystkim sponsorzy? Jest jeden taki, który daje +1 punkt przy wypuszczaniu i jest super, ale z tego co pamiętam to nawet nie wymaga ulepszonej karty.
Odnosiłem się do postu ninjy gsis jest napisane że sponsorzy wygrywają gry :)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: arturmarek »

Ciekawa ta analiza statystyk top graczy. Te wartości oderwane od kontekstu trudno się analizuje, szczególnie, ze niektówrzy z tych graczy nie grają 2-osobowo jak większość, co myślę poważnie zmienia wiele z tych statystyk.

Moje luźne przemyślenia po tym filmiku, jednego filmiku z analizą rogrywki i kilkudziesięciu rozgrywkach 2-osobowych:

Nie do końca rozumiem czemu tak rzadko ulepszana jest karta sponsorów (akurat w filmiku z analizą wygrał gracz, który ulepszył sponsorów). Możliwość grania sponsorów z toru, możliwość zagrywania dwóch sponsorów w jednym ruchu i "finansowe koło ratunkowe" wydają się porządnymi bonusami. Wiadomo - to jest coś za coś - trzeba zrezygnować z innego ulepszenia. Może problemem jest to, że żeby ulepszenie sponsorów miało sens trzeba to zrobić na początku i blokuje się inne opcje...
W tych rozgrywkach top graczy zdziwiło mnie jak często biorą X zamiast akcji. Może to przypadek, bo w statystykach jakoś mi się to nie rzuciło w oczy.
Kilka elementó wydaje się słabo zbalansowanych. Archeolog na mapie z jeziorem to jest game-over. Cele końca gry są bardzo słabo zbalansowane. Część "robi się sama", a część jest niemożliwa do wymaksowania bez szczęsliwego dociągu kart.

Je się ciąglę łapię na tym, że nie wezmę pod uwagę jakiegoś ograniczenia, albo mam jakiś plan, w ostatniej chwili coś zmodyfikuję i po fakcie orientuję się, że popsułem. Przykład z ostatniej rozgrywki na BGA: mam wszystko przygotowane pod koniec gry - zwierzęta na 5, w ręce tygrys i inne zwierzątko azjatyckie (żeby spełnić warunek zagrania tygrysa), wybiegi gotowe. Przeciwnik coś tam zagrywa i na wystawce pojawia się lepsze zwierzątko niż to moje, no to mając ulepszone zwierzęta gram to zwierzątko z wystawki, pech chce, że efektem jest jakieś dobranie kart, po czym się orientuję, że już tygrysa nie mogę zagrać, bo przecież miałem zagrać tamto inne zwierzę bo potrzebowałem ikony Azji... no i kompletny klops. Żeby była jasność, nie mówię, że jest to wada gry, ale ja się za słabo koncentruje przy planszówkach, żeby raz na grę nie zrobić takiej głupoty.
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 266
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 78 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Montesque »

arturmarek pisze: 22 sty 2024, 12:40 Archeolog na mapie z jeziorem to jest game-over.
Czemu akurat na tej mapie Archeolog jest za mocny?
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: wajwa »

Heh, w życiu nie dam się wciągnąć w dyskusje o jedynych słusznych strategiach w Arku :wink:
Na bazie dotychczasowych doświadczeń takowej nie odkryłem.
Inna obserwacja jest taka, że to gra w której w każdej partii ad hoc trzeba reagować na to co mamy na ręce, co oferuje wystawka i z tego po prostu rzeźbić.
Nie czekać nie wiadomo na co, na kartę żyletę, która może nigdy nie dojść/wyjść.
I to jest to co w Arku jest fajne i co ogólnie lubię w grach.
Rzeźbić z tego co mam.
I za każdym razem inaczej.
Raz sponsorami, raz małym zwierzem, raz dużym.
Bez marudzenia, że syf.
Jak syf to rzeźbię z syfu :wink:
I bez frustracji 8)
To przecież przyjemna giera...
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
Zodd
Posty: 138
Rejestracja: 19 lis 2010, 14:50
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Zodd »

Montesque pisze: 22 sty 2024, 17:44
arturmarek pisze: 22 sty 2024, 12:40 Archeolog na mapie z jeziorem to jest game-over.
Czemu akurat na tej mapie Archeolog jest za mocny?
Jeżeli się nie mylę to dlatego, że tam jest dużo bonusów na obrzeżach i można multum razy pościągać reputację lub x.
W ogóle dobranie na niej na starcie tego sponsora wydaje się prostą drogą do easy-win. Oczywiście jeżeli nie spartoli się totalnie reszty gry.

To tak jak z bocznym wejściem. Jego główny sens jest w tym by móc rozwijać się z dwóch stron, skrócić sobie do czegoś dojście. A nie stawiać koło dotychczas postawionych budynków.
Voronwe (BGG)
MMarki (bga)
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 266
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 78 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Montesque »

Jest kilka bonusów na obrzeżach więcej, fakt, ale nadal uważam, że archeolog (ewidentnie przegięty, gdy dojdzie na start) jest mocniejszy, gdy potrafi w kilku akcjach dać 3 uniwersytety czy 4 zoo partnerskie. A tych bonusów nie ma na mapie z jeziorem (która moim zdaniem jest i tak jedną z lepszych, dających szybki start).
MichalCh132
Posty: 215
Rejestracja: 27 lip 2019, 20:51
Has thanked: 132 times
Been thanked: 77 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: MichalCh132 »

Ostatnio widzialem informacje ze Archeolog byl zbanowany na jakimś wiekszym turnieju Ark Novy. Generalnie karta jest przegieta, dobrana w pierwszej turze na Silver lake / mapie z uniwerkami / mapie z zoo partnerskimi daje przeogromnego kopa, w zasadzie jest GG i mozna restartowac gre jak obaj gracze sa na podobnym poziomie.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Bruno »

MichalCh132 pisze: 22 sty 2024, 20:51 ... w zasadzie jest GG i mozna restartowac gre jak obaj gracze sa na podobnym poziomie.
Co to znaczy "GG" :?: (serio pytam)
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: gogovsky »

Bruno pisze: 23 sty 2024, 00:29
MichalCh132 pisze: 22 sty 2024, 20:51 ... w zasadzie jest GG i mozna restartowac gre jak obaj gracze sa na podobnym poziomie.
Co to znaczy "GG" :?: (serio pytam)
Good game, pisane często w grach online po grze często jako podziękowanie za dobry meczyk np. w League of Legends lub Counter Strike, ale też często pisane ironicznie jak gra była łatwa, bo drugi team grał bardzo słabo. Mam nadzieję, że to pomogło.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Seraphic_Seal »

Bruno pisze: 23 sty 2024, 00:29
MichalCh132 pisze: 22 sty 2024, 20:51 ... w zasadzie jest GG i mozna restartowac gre jak obaj gracze sa na podobnym poziomie.
Co to znaczy "GG" :?: (serio pytam)
W tym przypadku "i po grze", w sensie że ten gracz z przykładu ma tak mocny start, że granie dalej ma niewiele sensu jeśli chodzi o szanse na zwycięstwo
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: arturmarek »

Właśnie zobaczyłem, że ziomek, który prowadzi aktualnie w Arenie i rankingu Elo ma na koncie prawie 1200 rozgrywek :shock:

Ja co prawda też mam ponad 1000 rozgrywek w dwie gry, ale takie, które zamyka się w 10-15min i gram w nie od kilku lat.
wajwa pisze: 22 sty 2024, 18:41 Heh, w życiu nie dam się wciągnąć w dyskusje o jedynych słusznych strategiach w Arku :wink:
Spoiler:
Mój wpis potraktowałeś jako prowokację dyskusji o "jedynych słusznych" strategiach?
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 211 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Darkstorm »

wajwa pisze: 22 sty 2024, 18:41
Inna obserwacja jest taka, że to gra w której w każdej partii ad hoc trzeba reagować na to co mamy na ręce, co oferuje wystawka i z tego po prostu rzeźbić.
Nie czekać nie wiadomo na co, na kartę żyletę, która może nigdy nie dojść/wyjść.
Ja mam podobne odczucia. Aczkolwiek zauważyłem, że w swoich grach też ekstremalnie rzadko ulepszam sponsorów. Wydaje mi się ono najsłabszym ulepszeniem na tle innych. Przynajmniej moje gry tak się dotąd układały.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Atk »

gogovsky pisze: 23 sty 2024, 00:51
Bruno pisze: 23 sty 2024, 00:29
MichalCh132 pisze: 22 sty 2024, 20:51 ... w zasadzie jest GG i mozna restartowac gre jak obaj gracze sa na podobnym poziomie.
Co to znaczy "GG" :?: (serio pytam)
Good game, pisane często w grach online po grze często jako podziękowanie za dobry meczyk np. w League of Legends lub Counter Strike, ale też często pisane ironicznie jak gra była łatwa, bo drugi team grał bardzo słabo. Mam nadzieję, że to pomogło.
Ironicznie to się pisze GG no re 😄
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 721 times
Been thanked: 1078 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Ja znów ulepszam sponsorów bardzo często. Sponsorzy/karty/zarząd(nie pamiętam jak się ta planszetka nazywała) to moja święta trójca ulepszeń. Sponsorzy to sposób na dobry silnik i wykorzystywanie ruchów innych graczy dla zysku, nawet jak nie pasują ikonkami do projektów ochrony
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 339 times
Been thanked: 309 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Chudej »

A ja z kolei chyba nigdy nie zrozumiem ulepszania sponsorów :o Ani kiedy, ani po co to robić, bo zrobiłem to znowu w ostatniej grze i był to zły ruch i przegrałem dosyć mocno. Za mało informacji podaję oczywiście czy to było sensowne dla Was do oceny (a nie było, o czym się przekonałem 2 ruchy później), ale po prostu jeszcze bardziej się utwierdziłem w przekonaniu że ulepszenie sponsorów jest najsłabsze ze wszystkich. Możliwe, że ulepszeni sponsorzy są trochę w tej grze jak strategia na budynki w GWT2ed (tak jak ja to widzę) - albo wiesz dokładnie kiedy w to iść (potrafisz rozpoznać dobry setup pod to) i masz dobry plan co robić z tym dalej, albo nie ma to zupełnie sensu, bo tylko sobie odejmiesz ruchy na łatwiejsze opcje (które też wcale nie dadzą ci gwarancji wygranej).

Z innej beczki, ostatnie kilka gier grałem z dodatkiem i mam wrażenie, że o ile czasem mi się udało wygrać z żoną w podstawce (mieliśmy ze 4 gry o różnicy 1 punkta pod rząd), to teraz cały czas przegrywam sporą różnicą punktową. Niby ta różnorodność kart akcji jest bardzo fajna, ale biorąc pod uwagę jak wszystko w tej grze potrafi być sytuacyjnie OP to trochę smutno jest trafić słabsze karty w drafcie. Zwierzęta wodne to chyba jednak mój ulubiony element tego dodatku na ten moment, chociaż te rafowe potrafią potencjalnie troszkę za mocno się zestackować.
MichalCh132
Posty: 215
Rejestracja: 27 lip 2019, 20:51
Has thanked: 132 times
Been thanked: 77 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: MichalCh132 »

Chudej pisze: 23 sty 2024, 11:16 A ja z kolei chyba nigdy nie zrozumiem ulepszania sponsorów :o Ani kiedy, ani po co to robić, bo zrobiłem to znowu w ostatniej grze i był to zły ruch i przegrałem dosyć mocno.
Ja ulepszam sponsorów tylko wtedy, gdy mam na ręce mocną karte sponsora która wymaga ulepszeń i jest początkowy etap gry, powiedzmy maksymalnie przed trzecim break'iem. W zasadzie są tylko 2 tak mocne karty sponsorów ze jestem w stanie zrezygnować z innego ulepszenia tylko po to, zeby zagrac ta jedna karte: Explorer oraz Talented Communicator. Explorer przez cala gre jest w stanie wycisnąć ~10-12 punktów oraz 20-24$, mając tę kartę staram sie kończyć grę jak najszybciej, robić jak najszybciej misje w szczególności te które wypuszczają zwierzęta żeby odpalać bonusy po raz drugi. Mając Talented Communicatora staram się grać wolno, nie zagrywać cards bo ja mam dodatkowego robotnika którego nie ma przeciwnik i to jemu powinny szybciej skończyć się dobre akcje niż mi.

Swoją drogą mając ulepszonych sposorów staram sie zostawiać na display'u sponsorów, jak tylko dostaje digging to wyrzucam zwierzęta z display'a, bo ja moge sobie je zagrac bezposrednio a przeciwnik najpierw musi jakoś je pozyskać co we wczesnym etapie nie jest łatwe bo Cards ulepsza się raczej jako jedne z ostatnich. W ten sposób zabieram przeciwnikowi zwierzęta do grania a zostawiamy tylko sposorów, których dużo efektywniej zagrywam ja.
ODPOWIEDZ