Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
slavgne
Posty: 22
Rejestracja: 13 paź 2021, 10:19
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: slavgne »

Wiecie może czy będą wysyłać jeszcze w styczniu z zamówień online ze strony Portalu?
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 404
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: kuleczka91 »

PytonZCatanu pisze: 20 sty 2024, 12:39 Myślicie że w zwykłym sklepie po premierze będzie taniej?
Aleplanszówki wrzuciły za niecałe 255 (cena bez rabatu): https://aleplanszowki.pl/strategiczne/1 ... 88206.html
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: anitroche »

Grałam tylko raz na 4 osoby, więc się wypowiem :D. Za to w TM i GP grałam wielokrotnie, bo to od lat jedne z ulubionych gier w mojej paczce od planszówek.

Osobiście uważam, że to GP i TM dają podobne odczucia z rozgrywki i nie opłaca się mieć obu na półce. Za to AoI dla mnie jest nieco inną grą (ale tylko nieco!). Co do TM i GP to ja tam czuję ciasnotę i gra stoi baaaardzo patrzeniem na to co robią i co mogą zrobić inni gracze. Jeśli chodzi o gry w wersji podstawowej to mechanicznie GP jest fajniejsze, ale dodając dodatki do TM, to ja wolę TM (dodatki mamy wszystkie włącznie z promkami poza Automą do solo).

Natomiast AoI to dla mnie gra luźniejsza. Dzięki księgom i innowacjom gra daje większe pole do zdobywania punktów, a co ważniejsze do wygrzebywania się z kiepskich sytuacji. Grając w poprzedniczki bardzo ciężko jest wrócić na dobre tory po sknoceniu kilku ruchów i właściwie jedynym wyjściem jest liczenie na to, żeby komuś innemu też powinęła się noga (a przynajmniej ja mam takie odczucia), a w AoI można w połowie gry przesunąć strategię np. z budowania pod spełnienie głównych celów z planszy na szukanie punktów np. z innowacji. Stąd uważam, że optymalnym zestawem na półce jest GP i AoI (choć ja kosmosu nie trawie i wolę TM z dodatkami zamiast GP, ale czysto pod kątem mechanicznym, to jednak GP wypada lepiej)
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

anitroche pisze: 21 sty 2024, 08:30 Natomiast AoI to dla mnie gra luźniejsza.
Według mnie to jest najważniejsza różnica. AoI to sandbox w tym uniwersum, nie ma takiego zaułka, z którego nie da się wyjść.

W Gai i TM jest ich mnóstwo.

Dla jednych dobrze, dla drugich nie 🙂
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: anitroche »

PytonZCatanu pisze: 21 sty 2024, 09:24
anitroche pisze: 21 sty 2024, 08:30 Natomiast AoI to dla mnie gra luźniejsza.
Według mnie to jest najważniejsza różnica. AoI to sandbox w tym uniwersum, nie ma takiego zaułka, z którego nie da się wyjść.

W Gai i TM jest ich mnóstwo.

Dla jednych dobrze, dla drugich nie 🙂
Dlatego uważam, że jednak to na tyle różne gry, że można kupić obie zapowiedzi od Portalu i potem wybierać grę w zależności od ochoty, bo jednak feeling jest inny z rozgrywki mimo bardzo podobnych (a w większości wręcz takich samych) mechanik :)
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 23 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Portal Games »

slavgne pisze: 20 sty 2024, 16:02 Wiecie może czy będą wysyłać jeszcze w styczniu z zamówień online ze strony Portalu?
Będą :).
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 704
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Rigidigi »

Portal Games pisze: 21 sty 2024, 13:13
slavgne pisze: 20 sty 2024, 16:02 Wiecie może czy będą wysyłać jeszcze w styczniu z zamówień online ze strony Portalu?
Będą :).
No to tak trochę niesmacznie poczują się te osoby które kupiły grę na Portalconie.
Cena na Portalconie i w sklepie 299 ale obstawiam, że większość z kupujących na konwencie ma spore zniżki w sklepie, które nie obowiązywały na miejscu. Więc raz, że zakup nie wlicza się do bonusu sklepu, dwa cena była bez rabatów. Więc mi bardziej się opłacało kupić w sobotę w przedsprzedaży przez internet z darmową dostawa do domu.. W wersji z insertem różnica jeszcze większa. Nie mówię już o cenach typu 250 w innych sklepach. Takę czuje się, że dałem się zrobić na 50 zeta bo nie wybrałem optymalnie miejsca zakupu..
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: ave.crux »

Rigidigi pisze: 21 sty 2024, 15:48
No to tak trochę niesmacznie poczują się te osoby które kupiły grę na Portalconie.
Wybacz, ale przecież nikt ci nie kazał brać od razu. Chciałeś mieć grę wcześniej to masz, w cenie która była widoczna, nikt ci tego na siłę ne wciskał. Mogłeś sobie zamówić z rabatem i poczekać, chociaż nie wiem ile byś chciał czekać na wysyłkę, żeby już niesmaczność spadła i można było sprzedawać reszcie polski.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: XLR8 »

Ja też jestem zniesmaczony. Kupiłem angielską edycję i zagrałem tylko 9 razy jak do tej pory. Czemu portal wcześniej nie ogłosił że ja wyda? A tak to FOMO przyłożyło mi pistolet do głowy i kazało kupić angielską wersję.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Trolliszcze »

Za to ja, jako posiadacz wersji angielskiej, jestem bardzo zasmaczony polskim wydaniem, bo właśnie gwałtownie wzrosła szansa na jakiś porządny insert w znośnej cenie :D
Ostatnio zmieniony 21 sty 2024, 21:28 przez Trolliszcze, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: ave.crux »

co do insertów i edycji. Znajomy wczoraj zagrał na portalkonie (posiada angielską edycję w kolekcji) i zdziwili się bo zabrakło im żetonów terenu. wg instrukcji ma być 56 i tyle było w PL edycji (ale zasób nie jest ograniczony wg odpowiedzi na BGG). W swoim egzemplarzu ma 112, bo jakiś zły druk był i podwoili liczbę żetonów terenu. Wypadałoby ściągnąć żeton terenu spod wybudowanego budynku?
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
cichywiatr
Posty: 87
Rejestracja: 26 wrz 2019, 10:52
Has thanked: 32 times
Been thanked: 41 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: cichywiatr »

Pytanie do osób co grali w PL wersję. Czy wszystkie elementy gry zostały przetłumaczone? Głównie chodzi o planszetke gracza, rasy oraz nazwy kafli wynalazków.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 704
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Rigidigi »

ave.crux pisze: 21 sty 2024, 15:59 Wybacz, ale przecież nikt ci nie kazał brać od razu. Chciałeś mieć grę wcześniej to masz, w cenie która była widoczna, nikt ci tego na siłę ne wciskał. Mogłeś sobie zamówić z rabatem i poczekać, chociaż nie wiem ile byś chciał czekać na wysyłkę, żeby już niesmaczność spadła i można było sprzedawać reszcie polski.
Takie jest moje zdanie, bronisz mi tak myśleć?
Dla mnie blisko 50 zeta na 450 zeta to jest dużo, gdzie różnica w dostępności towaru jest kilka dni, a kupuje u tego samego sprzedawcy, gdzie sprzedawca nie ponosi kosztów, pakowania i wysyłki sprzedając mi grę do ręki.. Swoim najwierniejszy fanom. Wydaje mi się że można to było lepiej rozwiązać i tyle.

Co do samej gry, to udało nam się dzisiaj zagrać w 4os. Nikt z nas wcześniej nie grał ani Terra Mistice, ani Project Gaja. Więc nie mamy porównania.
Za to mamy dosyć przyzwoicie ograne Klany Kaledonii, które bardzo lubimy. Mówię tu o naszym graniu rodzinnym.
I dla nas Era Innowacji to rozbudowany klon Klanów Kaledonii. Z tą różnicą, że w Klany można zagrać w 1,5h z rozkładaniem, a tu nam zeszło 4h z tłumaczeniem.. A w sumie gra się podobnie. Podobne zasady na mapie, podobne nagrody za rundę. Dużo podobieństw mechanicznych. W klanach jest jeszcze fajny motyw rynku towarów.

Więc Era Innowacji na te chwile wydaje mi się być grą dla miłośników gatunku. Wszystko fajne dobrze się gra, czas o dziwo zleciał nam szybko. Nie ma downtime'u bo akcje są szybkie.
Trochę irytuje sporo małych zasad, konieczność panowania nad całym stołem żeby nie pominąć jakiegoś bonusu.

W instrukcji znalazłem pojedyncze literówki, niektóre fragmenty musiałem sobie przeczytać kilka razy żeby zatrybić. Miejscami instrukcja mogłaby być precyzyjniejsza, ale nie jest źle.

Kolory dla nas były czytelne 😎

Upierdliwy setup i składanie gry, co potęguje efekt długiej rozgrywki.

Zapewne gra co jakiś czas wyląduje na stole, bo wszystkim się podobało, pomimo naszych pokracznych ruchów i braku płynności. Gdyby z czasem rozgrywki udało się zejść w 4os do 2h, byłoby pięknie.

Także największą wadą gry wydaje się być czas rozgrywki i setup.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: XLR8 »

Radziłbym uważać z pisaniem, że któraś gra z serii TM jest klonem klanów. Dostaniesz pozew za obrazę uczuć religijnych.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

XLR8 pisze: 21 sty 2024, 22:08 Radziłbym uważać z pisaniem, że któraś gra z serii TM jest klonem klanów. Dostaniesz pozew za obrazę uczuć religijnych.
Ja już szykowałem posta, ale junior mi cały wieczór zajął :lol:
flissak
Posty: 266
Rejestracja: 29 maja 2021, 23:12
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 79 times
Been thanked: 46 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: flissak »

To jest porównywalne z doprowadzaniem biednego Andrzeja do płaczu, gratulując mu świetnych książek na podstawie gier.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: bogas »

cichywiatr pisze: 21 sty 2024, 20:34 Pytanie do osób co grali w PL wersję. Czy wszystkie elementy gry zostały przetłumaczone? Głównie chodzi o planszetke gracza, rasy oraz nazwy kafli wynalazków.
Tak, wszystko zostało przetłumaczone.
Awatar użytkownika
oduck
Posty: 149
Rejestracja: 07 paź 2013, 19:37
Has thanked: 443 times
Been thanked: 73 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: oduck »

ave.crux pisze: 21 sty 2024, 20:16 co do insertów i edycji. Znajomy wczoraj zagrał na portalkonie (posiada angielską edycję w kolekcji) i zdziwili się bo zabrakło im żetonów terenu. wg instrukcji ma być 56 i tyle było w PL edycji (ale zasób nie jest ograniczony wg odpowiedzi na BGG). W swoim egzemplarzu ma 112, bo jakiś zły druk był i podwoili liczbę żetonów terenu. Wypadałoby ściągnąć żeton terenu spod wybudowanego budynku?
Kafle terenu nie są raczej ograniczone zasadami, tzn ich liczba. Ale trochę to dziwne, że ich zabrakło - mi się to nigdy nie zdarzyło, ani nawet nie otarłem się o ich wyczerpanie (grałem we 2 i 3 osoby). A nadmiarowe wywaliłem do śmieci, więc mam tyle, co w wersji polskiej.
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 566
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 378 times
Been thanked: 214 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Namurenai »

cichywiatr pisze: 21 sty 2024, 20:34 Pytanie do osób co grali w PL wersję. Czy wszystkie elementy gry zostały przetłumaczone? Głównie chodzi o planszetke gracza, rasy oraz nazwy kafli wynalazków.
Przetłumaczone tak - ale czy "tak jak być powinno" to już temat na osobny wątek ;)
W wersji angielskiej po połączeniu koloru zielonego i Goblinów dostajemy "Forest Goblins", o których każdy pomyśli jak o "leśnych goblinach" (a np o "Desert Moles" jak o "Pustynnych Kretach").
W wersji polskiej dostajemy "Las Gobliny" (czy "Pustynia Krety") :lol:

Żeby nie było - to totalna pierdoła, po prostu śmiesznie wygląda w porównaniu do oryginału ;)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10922
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: japanczyk »

Serio lepiej brzmialyby Z lasu Gobliny, z Pustyni Krety jesli juz nie byli w stanie uniwersalnie dopasowac przymiotnikow do wszystkich ras Pustynne Gobliby/Krety/Prostaczki - nie pamietam nazw pozostalych, ale mysle, ze daloby sie ujednolicic
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

W Smallworld się dało. CZASEM były niezbyt zgrabne połączenia, ale w większości przypadków działały dobrze. Trochę zawód, że tutaj tak nie zrobiono.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: bogas »

Namurenai pisze: 22 sty 2024, 10:17
cichywiatr pisze: 21 sty 2024, 20:34 Pytanie do osób co grali w PL wersję. Czy wszystkie elementy gry zostały przetłumaczone? Głównie chodzi o planszetke gracza, rasy oraz nazwy kafli wynalazków.
Przetłumaczone tak - ale czy "tak jak być powinno" to już temat na osobny wątek ;)
W wersji angielskiej po połączeniu koloru zielonego i Goblinów dostajemy "Forest Goblins", o których każdy pomyśli jak o "leśnych goblinach" (a np o "Desert Moles" jak o "Pustynnych Kretach").
W wersji polskiej dostajemy "Las Gobliny" (czy "Pustynia Krety") :lol:

Żeby nie było - to totalna pierdoła, po prostu śmiesznie wygląda w porównaniu do oryginału ;)
Tak to totalna pierdoła. Nikt z piątki (a w zasadzie to nawet z szóstki) grających nie zwrócił na to uwagi.
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: yrq »

Namurenai pisze: 22 sty 2024, 10:17
cichywiatr pisze: 21 sty 2024, 20:34 Pytanie do osób co grali w PL wersję. Czy wszystkie elementy gry zostały przetłumaczone? Głównie chodzi o planszetke gracza, rasy oraz nazwy kafli wynalazków.
Przetłumaczone tak - ale czy "tak jak być powinno" to już temat na osobny wątek ;)
W wersji angielskiej po połączeniu koloru zielonego i Goblinów dostajemy "Forest Goblins", o których każdy pomyśli jak o "leśnych goblinach" (a np o "Desert Moles" jak o "Pustynnych Kretach").
W wersji polskiej dostajemy "Las Gobliny" (czy "Pustynia Krety") :lol:

Żeby nie było - to totalna pierdoła, po prostu śmiesznie wygląda w porównaniu do oryginału ;)
Ależ będzie mnie to bolało! Serio... jestem przewrażliwiony na potworki językowe. Chwilę pomyślałem, co by było lepsze i nie znalazłem idealnego rozwiązania, ale:
Władające lasami - Krety/Gobliny/Jaszczurki - wykrzacza się na Nawigatorzy/Filozofowie, którzy powinni być "władający"
ale trochę dalej w przestrzeni odsuwa problem formy "leśne/leśni" i można fajne określenia dodawać:
- skryte na pustyniach
- żeglujące po jeziorach
- czychające na mokradłach
- przekuwające góry
- przemierzające pustkowia
- wpływające na suchego przestwór równin ;)

A jak to jest "las", "pustynia", to mogło być to wyraźnie oddzielone, np. wyśrodkowane na polu, żeby zniechęcić do łączenia w nazwę.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: warlock »

Zastanawiałem się kiedyś przy okazji SmallWorlda jak dałoby się zrobić tłumaczenie takich losowych zbitek obszarów/ras w naszym języku z zachowaniem gramatyki i osobiście rozważałbym wykorzystanie słowa "lud" (albo jakiegoś odpowiednika jak np "frakcja" czy "rasa") przed nazwą danej frakcji :). Przykładowo:

Leśny______Lud Goblinów
Pustynny_______Lud Szkieletów
Bagienny_____ Lud Wynalazców

Moim zdaniem wyszłoby to dość zgrabnie.
Awatar użytkownika
oduck
Posty: 149
Rejestracja: 07 paź 2013, 19:37
Has thanked: 443 times
Been thanked: 73 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: oduck »

Szkoda, że to pokpili w polskiej wersji, myśmy się czasem uśmiechali do co zabawniejszych zlepków. Nawet pamiętam, że skomentowałem to pt „ciekawe, jak w polskiej wersji to będzie, jeśli wyjdzie”.
ODPOWIEDZ