Ark Nova (Mathias Wigge)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 266
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 78 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Montesque »

Mam za sobą 200+ rozgrywek i właśnie ulepszanie karty "Stowarzyszenie" stało się dla mnie słabsze od "Sponsorów". Zdałem sobie sprawę, dzięki rozgrywce sprzed chwili, że jestem w stanie postawić trzecie/czwarte zoo partnerskie bez tego ulepszenia, dzięki akcji hipnozy. A zdobycie w ten sposób pracownika było często kluczowe. Nadal nie wykluczam tego ulepszenia, bo hipnoza jest mocno sytuacyjna, ale jest to dla mnie spory argument za sponsorami. Pozostałe karty akcji są przeze mnie PRAWIE zawsze ulepszane z automatu.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Udało mi się w styczniu zagrać na obydwu mapach z tego dodatkowego mappacka. Bałem się je wcześniej wybierać w grach wieloosobowych, wydawały mi się dziwne, ale trafiła mi się okazja w grach dwuosobowych (są dwa egzemplarze więc można na 2 osoby zagrać na tych samych).

Mapa 10, ta w której możemy włożyć 3 karty za planszetke dla ikonek może w sprzyjających okolicznościach być całkiem mocna i można zaryzykować jej wybór.

Natomiast plansza 9, ta z sekcjami geograficznymi to swoista gra w grze! Grając na tej planszy mamy dodatkowy poziom kombinowania. Wydaje mi się, że jest przez to naprawdę trudna. Ja miałem dużo satysfakcji z rozwiązywania tej zagadki przestrzennej, ale nie wybrałbym tej planszetki przeciwko którejś z podstawowych planszetek w grze kompetentnej (chyba że obaj gracze ja wybiorą). Natomiast zachęcam spróbować. Trudność nie wynika tylko z sekcji geograficznych, ale z nietypowego, dość symetrycznego rozłożenia gór i pól wody.

PS. Ark Nova stała się 7 najczęściej grana przeze mnie gra wszechczasów 🙂

Ps2. Ta karta akcji sponsorów pozwalająca wymienić sponsorów na ręce na tych z wystawki w połączeniu z celem końcowym na sponsorów - miodzio 😉
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 266
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 78 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Montesque »

PytonZCatanu pisze: 31 sty 2024, 12:58 Natomiast plansza 9, ta z sekcjami geograficznymi to swoista gra w grze! Grając na tej planszy mamy dodatkowy poziom kombinowania. Wydaje mi się, że jest przez to naprawdę trudna. Ja miałem dużo satysfakcji z rozwiązywania tej zagadki przestrzennej, ale nie wybrałbym tej planszetki przeciwko którejś z podstawowych planszetek w grze kompetentnej (chyba że obaj gracze ja wybiorą).
Bardzo mocna mapa, lepsza od większości podstawowych. Pozwala szybko osiągnąć wysoki poziom reputacji, a zwiększona trudność jest iluzoryczna. Doskonała, gdy wylosuje nam się też projekt - różnorodność geograficzna.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Fojtu »

PytonZCatanu pisze: 31 sty 2024, 12:58 Mapa 10, ta w której możemy włożyć 3 karty za planszetke dla ikonek może w sprzyjających okolicznościach być całkiem mocna i można zaryzykować jej wybór.
IMO to jedna z najsilniejszych map, do tego niestety okrutnie losowa. Na tej mapie w drugim zagraniu można czasem wesprzeć projekt, bardzo dużo zależy od kart, które masz na ręce/w ofercie. IMO trochę dziwnym jest, że można brać karty spoza swojej reputacji.
Montesque pisze: 31 sty 2024, 13:18
PytonZCatanu pisze: 31 sty 2024, 12:58 Natomiast plansza 9, ta z sekcjami geograficznymi to swoista gra w grze! Grając na tej planszy mamy dodatkowy poziom kombinowania. Wydaje mi się, że jest przez to naprawdę trudna. Ja miałem dużo satysfakcji z rozwiązywania tej zagadki przestrzennej, ale nie wybrałbym tej planszetki przeciwko którejś z podstawowych planszetek w grze kompetentnej (chyba że obaj gracze ja wybiorą).
Bardzo mocna mapa, lepsza od większości podstawowych. Pozwala szybko osiągnąć wysoki poziom reputacji, a zwiększona trudność jest iluzoryczna. Doskonała, gdy wylosuje nam się też projekt - różnorodność geograficzna.
decydowanie się nie zgadzam. IMO to jedna ze słabszych map, ze względu na ograniczenia w budowaniu. Granie pod te bonusy często jest niezręczne, bo:
a) możesz mieć kontynenty po przeciwnych stronach mapy i musisz iść środkiem.
b) musisz uważać, żeby nie zabić sobie miejsca na duże wybiegi
c) jesteś bardzo zależny od kart
d) kasa jest w ciężkim miejscu
e) bonusy ze wsparcia - nic ciekawego
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Czyli na razie 2:1 w dyskusji nad mapa 9. Ciekawe co inni sądzą? 🙂

Przy czym ja jeszcze raz podkreśle, że bawiłem się na tej mapie dobrze, ale było to spowodowane także tym że współgracz grał na tej samej 🙂
MichalCh132
Posty: 215
Rejestracja: 27 lip 2019, 20:51
Has thanked: 133 times
Been thanked: 77 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: MichalCh132 »

Dorzuce swoje 3 grosze:
Mapa 10 jest przegięta, zrobienie celu w pierwszej rundzie na tej mapie to najczęściej pikuś, czasem jak jest na wystawce jakiś bizon da sie zrobić cel w doslownie pierwszym ruchu samą budową :shock: Na BGA gram mirrory więc jest to do przezycia, ale jesli zakladam stół i tak banuje mapy z dodatku wlasnie ze wzgledu na to. Pierwszy gracz ma często spora przewage, gdy w displayu pojawi sie jakies zwierze spelniajace z marszu misje, a zdarzalo mi sie to w zasadzie co rozgrywke.

Mape 9 grałem 2x, z bonusow wybieralem tylko reputacje i jesli siada karty to jest w porzadku, ale jestem w stanie sobie wyobrazic sytuacje w ktorej bardo ciezko o sensowne zwierzeta pasujace jednoczesnie do naszych wybiegow i celow. Generalnie mapa bardzo sytuacjyna, coś jak Hollywood Hills - siądą karty to leci fajnie.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: mat_eyo »

Zgadzam się Fojtem. Mapa ze slotami na karty to jedna z najsilniejszych, jeśli nie najsilniejsza. Mapa ze strefami jest upierdliwa w prowadzeniu, często odciąga od tego, co powinno się w danej rozgrywce robić, a nagrody są bardzo słabe. Jedna z najbardziej nielubianych przeze mnie map, prawie zawsze ją widząc wybieram tę drugą ;)
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

mat_eyo pisze: 31 sty 2024, 20:31 Zgadzam się Fojtem. Mapa ze slotami na karty to jedna z najsilniejszych, jeśli nie najsilniejsza. Mapa ze strefami jest upierdliwa w prowadzeniu, często odciąga od tego, co powinno się w danej rozgrywce robić, a nagrody są bardzo słabe. Jedna z najbardziej nielubianych przeze mnie map, prawie zawsze ją widząc wybieram tę drugą ;)
Odwróć na drugą stronę i masz tę lepszą ;P
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: arturmarek »

Fizycznie nie grałem na tych promo-mapach, ale grywam Arenę na BGA i tam są dopuszczone. Dla mnie w mapie geograficznej największym problemem są te kolory na mapie, które kompletnie mnie rozpraszają, muszę się dodatkowo skupić planując gdzie jaki budynek wejdzie. Szczególnie planując "dziury" pod ptaszarnie i wybieg 5. Ta mapa z buchtowaniem rzeczywiście wydaje się przekombinowana i niedotestowana. Jak poprzednicy, mam wrażenie, że można niesamowite combo wyciągnąć z tego. Tam też z tego co rozumiem liczą się ikony wody i skał co może zdecydowanie pomóc w tych celach końcowych, które swoją drogą są normalnie dość słabe.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: mat_eyo »

ave.crux pisze: 31 sty 2024, 20:49
mat_eyo pisze: 31 sty 2024, 20:31 Zgadzam się Fojtem. Mapa ze slotami na karty to jedna z najsilniejszych, jeśli nie najsilniejsza. Mapa ze strefami jest upierdliwa w prowadzeniu, często odciąga od tego, co powinno się w danej rozgrywce robić, a nagrody są bardzo słabe. Jedna z najbardziej nielubianych przeze mnie map, prawie zawsze ją widząc wybieram tę drugą ;)
Odwróć na drugą stronę i masz tę lepszą ;P
O nie, nie! Ja gram tylko tak, że dostaję dwie mapy i z nich wybieram, żadnego odwracania, to nie zoo Schrodingera :P

Co do ulepszania kart, bo zbierałem się do tego, a w końcu nie napisałem. W swoich rozgrywkach zdecydowanie najczęściej ulepszam jako pierwszą kartę Budowy. Musi stać się coś nietypowego, żebym inną kartę ulepszył przed budową. Również zadecydowanie najrzadziej ulepszam Karty, w zasadzie tylko wtedy, kiedy mam dobre widoki na pójście mocno na torze reputacji (? na czapkach ;) ). Kolejność pozostałych ulepszeń jest mocno sytuacyjna i nie widzę tutaj, żebym jakąś konkretną kartę ulepszał zazwyczaj jako drugą.
gogovsky
Posty: 2210
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: gogovsky »

My mówimy, że plansze podstawowe i buchtowanie jest dla dzieci, więc jak ktoś chce to śmiało i problem rozwiązany nikt nigdy nie wziął :D Jak ktoś gra pierwszy raz dajemy mu zawsze -1 wymaganie :p
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
sferoida
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2021, 13:13
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sferoida »

Mi też na początku brakowało więcej map. Dlatego posiedziałem na BGG i pościągałem co mogłem. A są tam naprawdę dopracowane i ciekawe, fanowskie plansze map. Teraz jest w czym wybierać. Drukowałem co prawda na A3 i zwykłym papierze, ale dają radę.
Spoiler:
pozdrawiam Radek
gogovsky
Posty: 2210
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: gogovsky »

sferoida pisze: 01 lut 2024, 18:11 Mi też na początku brakowało więcej map. Dlatego posiedziałem na BGG i pościągałem co mogłem. A są tam naprawdę dopracowane i ciekawe, fanowskie plansze map. Teraz jest w czym wybierać. Drukowałem co prawda na A3 i zwykłym papierze, ale dają radę.
Spoiler:
link?
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
sferoida
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2021, 13:13
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sferoida »

Np. tutaj https://boardgamegeek.com/thread/320837 ... 2#43568662

Ale trzeba przejrzeć fora Ark Nova i poszukać
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
Malibu
Posty: 269
Rejestracja: 15 wrz 2016, 07:46
Has thanked: 55 times
Been thanked: 45 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Malibu »

A które mapki podstawowe według was są najlepsze?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Malibu pisze: 03 lut 2024, 10:21 A które mapki podstawowe według was są najlepsze?
1. Silver Lake
2. Ta co pozwala ignorować 1 wymóg
3. Ta co masz wybiegi +2
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Malibu pisze: 03 lut 2024, 10:21 A które mapki podstawowe według was są najlepsze?
1. Buchtowanie (z dodatku)
2. Sponsorzy (ta z H [bo uwielbiam grać na sponsorów])
3. -1 wymóg na karcie
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Malibu
Posty: 269
Rejestracja: 15 wrz 2016, 07:46
Has thanked: 55 times
Been thanked: 45 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Malibu »

ave.crux pisze: 03 lut 2024, 13:07
Malibu pisze: 03 lut 2024, 10:21 A które mapki podstawowe według was są najlepsze?
1. Buchtowanie (z dodatku)
2. Sponsorzy (ta z H [bo uwielbiam grać na sponsorów])
3. -1 wymóg na karcie
W wodnym świecie nie ma żadnych map
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Malibu pisze: 03 lut 2024, 13:18 W wodnym świecie nie ma żadnych map
Miałem na myśli dodatek z mapami, który daje mapę 9 i 10
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Malibu
Posty: 269
Rejestracja: 15 wrz 2016, 07:46
Has thanked: 55 times
Been thanked: 45 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Malibu »

Dzieki, widzę że jest najtaniej na stronie Portalu
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: the_ka »

dzisiejsza partia wygrana 46:9

zagrałem 18 sponsorów i tylko 7 zwierzaków (jeden ma nieobrócony wybieg przez przypadek). cel miałem na dodatkowe warunki na kartach

bardzo pomogło ulepszenie sponsorów umożliwiające zagrywanie sponsora za kase przy przerwie (koszt to odrzucenie karty)


Obrazek
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: arturmarek »

the_ka pisze: 03 lut 2024, 22:01
Spoiler:
Żeby złapać kontekst przydałoby się widzieć jeszcze jakie były projekty podstawowe i zagrane. Dodatkowo nie znając liczby przerw i ogólnie ruchów ciężko ocenić. Liczba nieużytych wybiegów może sugerować, że trochę $ było przepalone i można było znacznie wcześniej skończyć grę.

Fajnie się ogląda takie zdjęcia i próbuje dopowiedzieć historię!
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: the_ka »

arturmarek pisze: 05 lut 2024, 11:05
the_ka pisze: 03 lut 2024, 22:01
Spoiler:
Żeby złapać kontekst przydałoby się widzieć jeszcze jakie były projekty podstawowe i zagrane. Dodatkowo nie znając liczby przerw i ogólnie ruchów ciężko ocenić. Liczba nieużytych wybiegów może sugerować, że trochę $ było przepalone i można było znacznie wcześniej skończyć grę.

Fajnie się ogląda takie zdjęcia i próbuje dopowiedzieć historię!
zalezało mi na zabudowie całego zoo bo 2 sponsorów dawało za całe zoo 5 biletów + 7 biletów z planszy + 1 sponsor dawał jeszcze 1 punkt przyrody
Arius
Posty: 1413
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 297 times
Been thanked: 159 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Arius »

Ostatnio zagrałem kilka gier na arenie bga w Ark.
Oczywiście startowałem od zera.
W 5 grach poszedłem w małe zwierzątka i wszystko wygrałem. Jak dojdą karty pod maluchów to mam wrażenie, że są op.
Ale z drugiej strony jakoś granie w duże mi nie wychodzi.
Może ktoś ma inne doświadczenia?

Jedna przegraną grałem na planszy Hollywood. I oczywiście zamiast robić punkty, to brałem każdego sponsora jak leci, chociaż połowa w sumie niewiele mi dawała.

Plansza z buchtowaniem faktycznie przy dobrym układzie pozwala już zrobić jakiś projekt w 1 rundzie. Trochę przesadzone.
ODPOWIEDZ