Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
ckbucu
Posty: 354
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 395 times
Been thanked: 551 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: ckbucu »

Malibu pisze: 01 lut 2024, 09:41
ave.crux pisze: 01 lut 2024, 09:19 142zł. Trochę przesadzili jak na to co ten dodatek oferuje. Dla mnie pass, poczekam na jakieś wyprzedaże, bo nie widzę powodu żeby miało to kosztować więcej niz 80zł
W reszcie sklepów będzie sporo taniej, stawiam, że koło stóweczki.

A powiedzcie mi jak ta gra chodzi na 2os
Dobrze chodzi na 2 osoby, dokładasz mega proste w obsłudze "boty".
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2089 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: PytonZCatanu »

Drogi tej dodatek jakoś.

Miałem go jako pewnik na ten rok, ale w sumie mogę mieć w tej cenie (lub z niewielką dopłatą) jakąś nową grę 🙂
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3377
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: psia.kostka »

Mircy, skoro temat sie rozluznil, bo "wpisujmy miasta, kto uwaza ze dodatek jest drogi" :P

Wstep:
Ta grafika z okladki dodatku mnie uderzyla w miekkie podbrzusze i moze bym wszedl w tytul "na powaznie". Od premiery i hejtow na polskie tlumaczenie patrzylem na gre przez palce, albo ze moze po dodruku, jakby zrobili nowa instrukcje, albo cos. Potem dostalem Turbo w Mystery Box :P (zafoliowane)

Pytanie (dziwne :lol: ):
@Pyton masz chyba anglika, czy warto isc w Heat ENG, jesli ma sie niechec do polskich malo klimatycznych tlumaczen?
Jakos niesmak u mnie budzi granie kart turbo myslac, ze to przegrzanie. Do tego obawiam sie dziwnych dlugich rzeczownikow z polskiego slownika :P brzydko wklejonych w karty.

Czy pomijajac instrukcje jest sporo napisow w grze? I czy ich polska edycja daje rade wizualnie/klimatycznie? Pewnie na jakims unboxingu jeszcze to przyfiluje, ale jak to oceniacie? Wiem, ze sporo osob gra tylko w polskie wydania, wiec moze nie bardzo czuc moje obawy :D sorry.
Awatar użytkownika
Malibu
Posty: 269
Rejestracja: 15 wrz 2016, 07:46
Has thanked: 55 times
Been thanked: 45 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: Malibu »

https://aleplanszowki.pl/dodatki-do-gie ... 11024.html

Proszę bardzo 105,95zł za dodatek w AlePlanszówkach
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 290 times
Been thanked: 124 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: vder »

psia.kostka pisze: 01 lut 2024, 10:26
Czy pomijajac instrukcje jest sporo napisow w grze? I czy ich polska edycja daje rade wizualnie/klimatycznie? Pewnie na jakims unboxingu jeszcze to przyfiluje, ale jak to oceniacie? Wiem, ze sporo osob gra tylko w polskie wydania, wiec moze nie bardzo czuc moje obawy :D sorry.
Czy po polsku czy po angielsku instrukcja jest porównywalnie beznadziejna - na tym poziomie beznadziejności jakies potknięcia w instrukcji przy tłumaczeniu już niewiele wnoszą :D. Również layout kart jest imho mega słaby (przede wszystkim garaż). No i tez mnie uwiera, żę karty 'przegrzania' to karty turbo, bo to wywraca cały pomysł gry do góry nogami. Niemniej jedyne napisy jakie uświadczysz to garaż i po etapie draftu juz raczej nikt nie patrzy co tam jest napisane. Wydaje mi się że dopłacania do wersji En mija się z celem.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3377
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: psia.kostka »

vder pisze: 01 lut 2024, 11:18 po angielsku instrukcja jest porównywalnie beznadziejna
O widzisz, na to bym sam nie wpadl! :D
karty 'przegrzania' to karty turbo, bo to wywraca cały pomysł gry do góry nogami. Niemniej jedyne napisy jakie uświadczysz to garaż i po etapie draftu juz raczej nikt nie patrzy co tam jest napisane.
W sumie to karty maja tylko numerki i to turbo nie jest jakos eksponowane. Ale pewnie sa jakies komunikaty "doloz 2 karty turbo"? Zbadam ten garaz.

Przegladajac foty dodatku wpadly mi te "wloty powietrza" i zlapalem stres czy bede lubil slowianska F1 :lol:
Wydaje mi się że dopłacania do wersji En mija się z celem.
Tu myslalem, ze pewnie nawet ktos by sie wymienil z weteranow. Ale pomysle jeszcze, skoro nie zanosi sie na lepsza instrukcje pl i eng.

Co do dodatku, to z lojalka i kodem weekendowym zejdziesz na 99.99pln
a w 3trolle pewnie jeszcze nizej bedzie.
(edit: aha, chetnie pomoge wyklikac szwagrom z tego wątku, jak juz sie wykrystalizuje najlepsza oferta max rabatowa ;))

Dodatek wypelni tez insert podstawki, to kolejne dodatki to pakiety plansz? :P
Czy jakis stand-alone expansion? :D ale chyba nie mogliby zrobic jakiejs innej stylizacji (ery wyscigow), bo podmianka elementow by nie wypalila...

PS Turbo jest TOP#4 w Family wg BGG :shock: nawet Szarlatanow ogralo
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 290 times
Been thanked: 124 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: vder »

psia.kostka pisze: 01 lut 2024, 11:37 Ale pewnie sa jakies komunikaty "doloz 2 karty turbo"? Zbadam ten garaz.
Nope. W grze tylko ikonki. Trochę jakiegoś tekstu jest na kartach wydarzeń jak sie gra sezony historyczne, ale nie miałem przyjemności.
psia.kostka pisze: 01 lut 2024, 11:37 PS Turbo jest TOP#4 w Family wg BGG :shock: nawet Szarlatanow ogralo
No w sumie też się dziwię - w domu już przestalismy grać na 3 osoby, bo zawsze taka sama kolejność na mecie była :D. Imho to dobra gra turniejowa na wyczucie przeciwnika.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: Largo »

Taki mały pro tip. Jak się gra to na karty turbo można mówić karty przegrzania. Nikt tego nie sprawdza ;)
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: miker »

psia.kostka pisze: 01 lut 2024, 10:26 Czy pomijajac instrukcje jest sporo napisow w grze? I czy ich polska edycja daje rade wizualnie/klimatycznie? Pewnie na jakims unboxingu jeszcze to przyfiluje, ale jak to oceniacie? Wiem, ze sporo osob gra tylko w polskie wydania, wiec moze nie bardzo czuc moje obawy :D sorry.
Odpakuj i zagraj. Gra jest naprawdę fajna. Napisów na kartach dużo nie ma. Parę wyrazów, ale to co najbardziej istotne to symbole na tych kartach, których nauczysz się szybko.
Instrukcję przeczytasz raz i zapomnisz błędy. Zresztą zawsze można ściągnąć poprawioną wersję ;)

Co do dodatku, to ja mam jeden problem... Jestem jednopudełkowcem (z wyjątkiem SW: Imperium Atakuje), a za nic na świecie te dwie nowe mapy nie wejdą do pudła od podstawki. Więc na razie obserwuję, ale się nie napalam...
Awatar użytkownika
Malibu
Posty: 269
Rejestracja: 15 wrz 2016, 07:46
Has thanked: 55 times
Been thanked: 45 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: Malibu »

miker pisze: 01 lut 2024, 17:58 Zresztą zawsze można ściągnąć poprawioną wersję ;)
To jest ta poprawiona instrukcja?
https://www.wydawnictworebel.pl/reposit ... _Turbo.pdf
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: miker »

Malibu pisze: 01 lut 2024, 18:11 To jest ta poprawiona instrukcja?
https://www.wydawnictworebel.pl/reposit ... _Turbo.pdf
Nie wiem, bo czytałem ją pi razy oko rok temu (kwiecień 2023?). Kojarzę, że DoW dali poprawki na swojej stronie.
https://www.daysofwonder.com/heat/
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3377
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: psia.kostka »

Largo pisze: 01 lut 2024, 16:31 Taki mały pro tip. Jak się gra to na karty turbo można mówić karty przegrzania. Nikt tego nie sprawdza ;)
Dzieki za sluszne ucieranie noska :wink: bo chyba sie pospieszylem z rozsiewaniem hejtoplotek :oops:

Na przedsprzedazy wpadlo mi w oko to foto:

Obrazek

I ten polski tekst wydal mi sie jakos wklejony na brutala, stad obawy o wszechobecne slowo Turbo, ktore jak widac ponizej sa bezpodstawne, bo gra operuje na ikonkach:

Obrazek

Myslalem, ze tam wszedzie sa podpisy :roll: sluszna tez uwaga, ze raz przebrniesz przez tekst instrukcji i olewasz jej jakosc. A slownictwo mozna dobrac pod siebie, czy to race line, czy linia wewnetrzna.
Dalem sie poniesc fali krytykanctwa z poczatkow polskiego wydania. Ale np Zewnetrzne Rubieze z drugiego rzutu, bez omylki, bym chetnie przygarnal ;) i tak planowalem tez tu. Niepotrzebnie!

W nagrode bonus, nie wiem na ile oczywisty... Wraz ze wzrostem mocy karty kadr na bolid sie zbliza, od panoramy z 0 do dynamicznego makro z 5 8) lubie! to rysowal Vincent D. warto wspomniec.
Mam tu odbior jak tych motocyklistow z teledysku "Take on me" :mrgreen: szczegolnie jak zobaczylem szkice cz-b na bgg, to kliklo skojarzenie w pelni :D

Obrazek

Tytul Turbo z dopiskiem chyba "goraczka na torze", jest tez w wersji ukrainskiej.

"W strugach deszczu" uwazam, ze bardzo zgrabny!

A-ha ( :mrgreen: ), tylko jedno autko dochodzi, wiec miejsce pozostanie na kolejne?

Co do plansz i jednopudelkowosci, to moze ten myk na niedomkniete wieko? Gdzie wysokosc rosnie o 2cm?

A layout kart, to do czego zarzut? Ze troche nackane? Bo zdublowanie belki ikonek z lewej i prawej, to chyba dla wygody wachlarza w rece (dla leworecznych?)
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: miker »

psia.kostka pisze: 01 lut 2024, 20:55 Co do plansz i jednopudelkowosci, to moze ten myk na niedomkniete wieko? Gdzie wysokosc rosnie o 2cm?
Od niedomkniętych pudełek… uchowaj nas panie :lol: Szatan!
Trzeba byłoby wywalić ten niegłupi insert, a to nie wchodzi w grę. Ja chyba sobie daruję, bo wolę za tę cenę wydrukować sobie kilka plansz z BGG, które może nie mają dodatkowej mechaniki, ale są dość dobrym odwzorowaniem rzeczywistych torów.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 290 times
Been thanked: 124 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: vder »

psia.kostka pisze: 01 lut 2024, 20:55 A layout kart, to do czego zarzut? Ze troche nackane? Bo zdublowanie belki ikonek z lewej i prawej, to chyba dla wygody wachlarza w rece (dla leworecznych?)
Taa dwie belki spoko - leworęczni dziękują:). Mi bardzo przeszkadzał fakt, że wszystkie ikonki są w jednej sekcji, niezależnie od tego czy jest to koszt zagrania karty czy też efekt zagrania karty, gdzie w każdej innej grze karcianej którą widziałem jest to jawnie rozdzielone. Dla mnie bardzo nieintuicyjne.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3377
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: psia.kostka »

psia.kostka pisze: 01 lut 2024, 11:37 Co do dodatku, to z lojalka i kodem weekendowym zejdziesz na 99.99pln
a w 3trolle pewnie jeszcze nizej bedzie.
(edit: aha, chetnie pomoge wyklikac szwagrom z tego wątku, jak juz sie wykrystalizuje najlepsza oferta max rabatowa ;))
Moj chytry plan, by przedpremierowo zejsc ponizej 100zl, niestety wypadl w trawe i bandy na sliskiej nawierzchni, gdy juz wychodzilismy na ostatna prosta :lol: AleP podniosly cene, zanim dotoczylismy sie do czwartkowego pitstopu kodu, a oferta 3t jest jeszcze gorsza.
Teraz nie wiem, czy nalezy gonic kroliczka wzrastajacych cen, czy poczekac na jakies chwilowe promo po premierze (np obecnie na ceneo mamy kod obnizajacy o 25zl przy MWZ 175). Ale tez nigdy nie umiem przewidziec, na ile "rabat przedsprzedazy" jest realny i czy ceny rzeczywiscie beda wyzsze chwile po premierze :?

SCD 150zl
premiera 23lutego
70-80% SCD wydaje sie realna cena, czyli 105-120 (110-115)
(-18% z rebelowego SCD dosc latwo wyklikac rabato-kodami ;))
obecnie najtansze przedsprzedaze ~105zl
Ja chyba czekam na okazje, moze amazon wrzuci dobry kod.

Tymczasem wyscigowa pocieszka w podobnym stylu ;):
Spoiler:
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
bodi
Posty: 77
Rejestracja: 05 kwie 2013, 12:15
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: bodi »

Teraz zobaczyłem że premiera przesunięta na 13 marca.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: Miszon »

Coś kojarzę, że pierwotna instrukcja ma błędy. Jak rozpoznać, którą wersję mam i czy w ogóle wyszła już poprawiona? Względnie - na czym polegają te błędy? (poza dziwnym nazwaniem kart adrenaliny kartami obciążenia oraz turbo zamiast przegrzania. To drugie megadziwne, bo sugeruje że są dobre, a są złe).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 462 times
Been thanked: 390 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: Dhel »

Ale karty turbo są właśnie mega dobre. Tylko je najlepiej się kombi z kartami, które pozwalają schłodzić tak byś miał opcje na przewalenie zakrętu, na doładowanie lub na mocną redukcje biegu jak trzeba.
Tylko ja gram na ulepszenia zaawansowane i tam ta mechanika pokazuje pazur, w podstawowym decku tylko 1 i 2 bieg schładzają co mocno ogranicza gracza.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: Miszon »

Zapychają rękę, nie dają punktów ruchu, przez nie można wypaść z toru: co tu dobrego?

A jak z tą instrukcją?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2089 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: PytonZCatanu »

Miszon pisze: 09 mar 2024, 10:38 Zapychają rękę, nie dają punktów ruchu, przez nie można wypaść z toru: co tu dobrego?
Przy dobrym timingu płacisz nimi za mocne bajery
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: itsthisguyagain »

Miszon pisze: 09 mar 2024, 10:38 Zapychają rękę, nie dają punktów ruchu, przez nie można wypaść z toru: co tu dobrego?

A jak z tą instrukcją?
My gramy tylko z kompletem kart ulepszeń i bardzo często bardzo żałuję że akurat nie dobrały mi się karty przegrzania.
Awatar użytkownika
Luk83bb
Posty: 94
Rejestracja: 21 mar 2021, 06:09
Has thanked: 57 times
Been thanked: 24 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: Luk83bb »

Miszon pisze: 09 mar 2024, 09:21 Coś kojarzę, że pierwotna instrukcja ma błędy. Jak rozpoznać, którą wersję mam i czy w ogóle wyszła już poprawiona? Względnie - na czym polegają te błędy? (poza dziwnym nazwaniem kart adrenaliny kartami obciążenia oraz turbo zamiast przegrzania. To drugie megadziwne, bo sugeruje że są dobre, a są złe).
Musisz się cofnąć kilka stron wcześniej - tam były oznaczenia, symbole na pudełku starej i nowej wersji. Ja akurat też szukałem z nową - na pudełku mam LFCACD172.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: Miszon »

Luk83bb pisze: 09 mar 2024, 11:41
Miszon pisze: 09 mar 2024, 09:21 Coś kojarzę, że pierwotna instrukcja ma błędy. Jak rozpoznać, którą wersję mam i czy w ogóle wyszła już poprawiona? Względnie - na czym polegają te błędy? (poza dziwnym nazwaniem kart adrenaliny kartami obciążenia oraz turbo zamiast przegrzania. To drugie megadziwne, bo sugeruje że są dobre, a są złe).
Musisz się cofnąć kilka stron wcześniej - tam były oznaczenia, symbole na pudełku starej i nowej wersji. Ja akurat też szukałem z nową - na pudełku mam LFCACD172.
czyli LFCACC194 to stara? Taka jest moja.

A w którym miejscu instrukcji jest coś nie tak?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Luk83bb
Posty: 94
Rejestracja: 21 mar 2021, 06:09
Has thanked: 57 times
Been thanked: 24 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: Luk83bb »

Nie mam starej, więc nie powiem Ci dokładnie - popatrz na Rebelu na obecną i sobie porównaj ze swoją to będziesz miał obraz. Z tego co pamiętam to była "gorzej" napisana - niezrozumiale i z poplątanymi definicjami "linia wewnętrzna", "turbo".
gregoff
Posty: 792
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 519 times
Been thanked: 153 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: gregoff »

Była przesadnie skomplikowana jak na tak prosta grę. Dało się grać ale trzeba było weryfikować kilka zasad na forum lub bgg.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
ODPOWIEDZ