Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Post autor: pabula »

instrukcja str 9:
"W ramach swojej tury gracz wybiera, które karty akcji z ręki chce zagrać. Na
każdej karcie znajdują się 2 akcje – gracz wybiera 1 z nich."
Chyba bym to inaczej przetłumaczył, bo w swojej turze zagrywamy jedną kartę i wybieramy 1 akcję na niej.
Tak zresztą jest po angielsku....
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Post autor: tomp »

nie, tylko w 3 turze zawsze zagrywamy 1 kartę. W turach 1 i 2 zagrywamy po 2 karty.
Coś źle grałeś...
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
maciejos91
Posty: 62
Rejestracja: 29 mar 2021, 22:21
Has thanked: 7 times
Been thanked: 15 times

Re: Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Post autor: maciejos91 »

Gra ma dość wysokie noty na BGG 7.9 i ogólnie poza PL niezle opinie a u nas jakoś tak cicho? Słaby marketing Rebela czy o co chodzi ?
Always Whyduck
nomalas
Posty: 15
Rejestracja: 27 wrz 2021, 22:55
Has thanked: 47 times
Been thanked: 10 times

Re: Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Post autor: nomalas »

Średni marketing, nieciekawy wygląd, premiera prawie równo z Carnegie, mnóstwo euro na rynku...jest tego trochę
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 863
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Post autor: konradstpn »

Plus gra mocno średnia, mająca swoje bolączki. Wyraźnie słabsza od niedawno wydanych Carnegie czy Revive.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Post autor: tomp »

nomalas pisze: 06 lut 2024, 21:05 (...) nieciekawy wygląd, (...)
to raczej kwestia gustu. Jednemu nie przypasuje, innemu odwrotnie.
Mi bardzo podoba się. bardzo fajną rzeczą jest to jak w trakcie gra nabiera kolorów z praktycznie biało-szaro-czarnej planszy pojawia się pełna koloru miejscowość, z kolorowymi domami, w kopalni pracują górnicy różnych kolorów, itp.
Wg mnie problemem jest średniej ciężkości trudność. Jak "zmóżdżyć się" to lepiej coś cięższego, jak do piwka/drinków lepiej coś poniżej średniaka.

Gier jest masa, mam wrażenie, że coraz trudniej wydawnictwom przebić z nowymi tytułami.
Nowości wchodzą i szybko schodzą, a potem człowiek i tak wraca do klasyków typu Puerto Rico czy Agricola.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Post autor: Uncle_Grga »

Nie chcę być złym prorokiem, ale Kutna Hora już chyba przepadła.. aktualnie 5 minut gry to: chwilą przed premierą, premiera i czas tuż po niej.. o ile gra jakies intro po Essen miała, sygnal sie wygenerowal, to same hype nie nakrecil sie, bo pierwsze opinie były mieszane.. Premiera to klops całkowity, bo dzien przykryło właśnie Carnegie (które samo ma problemy, nazwijmy je wizerunkowe, bo chociażby tu, na forum, całkowicie uwagę od niej odwróciły PaxRen czy Voidfall). Czas po premierze zaora za chwilę wypadająca zza zakrętu Era Innowacji.. I porobione.

Ktoś napisał serdni marketing. Umówmy się, ten był żaden.. polskie jutuby puste, widziałem może dwa filmikii wyrzucone przez wyszukiwarkę.. anglojęzyczne owszem są, ale gra raczej mogłaby trafić do casualu, gdyby cokolwiek głośniej było lokalnie..

W końcu sama gra - zerknijcie choćby tutaj: w zasadzie poza dwoma głosami na tak (moim i Yooreck'a), reszta głosów jest umiarkowanie pozytywna, z naciskiem na bardzo umiarkowanie. Jak to się mowi: miliony nie mogą się mylić..;)

Wiec - IMHO - jest już po Horze. Jedyny jasny punkt to prawdopodobieństwo, że pod koniec roku będzie do wzięcia za pół ceny na świątecznych wyprzedażach.. I tę zacną giereczkę będzie można kupić taniej..

Ps. Ja zdania nie zmieniam, mnie się Hora podoba bardzo. I troszkę mi żal, że się nie przebije szerzej..
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Post autor: Apos »

Uncle_Grga pisze: 06 lut 2024, 23:17
Spoiler:
W/g mnie gra nie padła ofiarą premier najbardziej oczekiwanych gier roku (Pax Renaissance, potwierdzenie plotek o polskim wydaniu Voidfall czy Nucleum), ale gra nie wyróżnia się na tle dziesiątek przeciętnych euro, które zalewają rynek. Mechanika w grze "dynamicznego rynku" fajna, ale to za mało moim zdaniem. Nie ukrywajmy też, że Kutna nie ma karty przetargowej w postaci ładnej kolorowej planszy, aby przykuć wzrok tak jak np. Era Innowacji. Wrażenia z rozgrywki są mieszane - sam jestem z obozu tych co ograli wersję angielską i zdążyli o niej zapomnieć.
W/g mnie rynek dorasta i już "średniozaawansowani" gracze stają się coraz bardziej świadomi szerokiego wachlarzu gier dostępnych na naszym rynku dzięki rodzimym wydawcom (np. Galakta i Portal). Chętniej sięgają po "niszowe" gatunki jak np. Pax, Splotter, Lacerda czy tak duże tytuły jak Voidfall. Te okazują się nie takie straszne jak je malują, a znajdują fanów w swoich wyjątkowych, pełnych interakcji i miodnych mechanikach. Część znajomych zamiast gonić za każdą nową grą, woli eksplorować i zagłębiać się w np. klimatycznym Pax Renie.
W/g mnie każda zmora znajdzie swojego amatora :wink: . Może jak Hora trafi na wyprzedaże to wzbudzi większe zainteresowanie.
Ostatnio zmieniony 07 lut 2024, 16:10 przez Apos, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Post autor: detrytusek »

Kutna miała być hitem Essen, a okazała się przeciętna. Ot i cała tajemnica jej niepowodzenia.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
sasquach
Posty: 1830
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Post autor: sasquach »

Jednak marketing tu leży i kwiczy. Sprawdziłem sobie FB Rebela i od początku roku o Kutnej Horze poszły tylko 3 posty - początek przedsprzedaży, appka i premiera. Już takiem MLEM miało więcej postów. Tymczasem Era Innowacji w samym lutym (mamy jego 7 dzień dopier) miało już 6 postów.
Awatar użytkownika
maciejos91
Posty: 62
Rejestracja: 29 mar 2021, 22:21
Has thanked: 7 times
Been thanked: 15 times

Re: Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Post autor: maciejos91 »

Przyszła i powiem Wam, że naprawdę odmienny trzeba mieć gust, żeby uznać że ta gra jest brzydka czy nie ma wyglądu.
Gra ma sporo klimatu jak na Euro. Wszystko się z sobą zazębia. Nie ma suchego układania swojej planszetki tylko jest sporo interakcji a w zasadzie ciągła. Zmienny rynek jest dobrze przemyślany związany z kopaniem lub budynkami.
Może graczy euro boli to, że nie można wszystkiego przeliczyć. Działania innych graczy mogą nam zepsuć plany ale nie ma sytuacji bez wyjścia.
Gra dobrze przemyślana ale tak jak wyżej brak marketingu. Youtuberom nie wysłał Rebel gier i wszystko stoi. A przy dzisiejszym rynku gier zaraz o niej zapomnimy bo tempo wydawania nowych jest zawrotne.

Dodam, że nie posłuchałem recenzentów i kupiłem tak jak Kutna Hore również Ekspedycyje. Pomimo niektórych zarzutów u mnie jako lekko-średni tytuł zostaje w kolekcji :)

Myślę, że Kutna Hore trzeba zrozumieć i zagrać kilka razy aby poznać zależności z naszych działań i działań przeciwników.
Always Whyduck
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3382
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Post autor: psia.kostka »

maciejos91 pisze: 08 lut 2024, 19:04 Myślę, że Kutna Hore trzeba zrozumieć
Moze wymaga Economy 101, co kloci sie z utartymi torami myslowymi sucharzystow, ze 2 kamienie, to 1 zboze, a 3 zboza, to 1 swinka wydrukowane na planszy od Uwe ;)

Ale to anegdotka, dopiero dzis przysiadam do ogladania recenzji i liczenia srebrnych grosikow 8) (Jan Zizka lubi to :mrgreen: )
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Post autor: Uncle_Grga »

Jestem ciekawy, czy Barolki ożywią choć śladowe zainteresowanie. Właśnie wjechał gameplay od chłopaków, jeszcze nie oglądałem (zasady znam, bo zaraz będę miał dziesięć rozgrywek), więc zacząłem od opinii. I cieszę się, że jest mocno.. no właśnie obejrzyjcie sami, bez spoilerów..

Ale.. w sumie to nawet przyjemnie, jak ziomki co w gry potrafią wyciągają podobne wnioski do twoich- znaczy nie jesteś w gustach całkowicie wykolejony.. :wink:

A powaznie - to w pełni podpisuję się pod końcową opinią Gandalfa. Szacuneczek!

No i dzięki za materiał! Wracam do oglądania..
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3382
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Post autor: psia.kostka »

Uncle_Grga pisze: 14 lut 2024, 21:07 cieszę się, że jest mocno.. no właśnie obejrzyjcie sami, bez spoilerów
Umiesz Waćpan w znęcanie :mrgreen:

Dla ustalenia uwagi, bo oficjalnego linkowania nie znalazlem na forum:
https://www.youtube.com/watch?v=_X65H3_dbhU
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Post autor: _Berenice_ »

I materiał od nas. Samo mięso, bez konkretów, czyli argumentów, bo te są w materiale :wink:
- pomysł na grę jest zacny i nawet można powiedzieć, że innowacyjny
- bardzo przyjemnie się gra, choć naprawdę jest tutaj sporo mankamentów
- narzekanie na budynki i losowość
- ale nie na św. Barbarę, bo wcale nie jest przemocna i taka ważna :wink:
- o wyjątkowości tego, że lepiej gra się z losowymi wydarzeniami niż bez :wink:
- i reszta, wiele innych itd. :lol:

Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
maciejos91
Posty: 62
Rejestracja: 29 mar 2021, 22:21
Has thanked: 7 times
Been thanked: 15 times

Re: Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Post autor: maciejos91 »

U mnie Kutna Hora już po 11 partiach i nadal jest dobrze. Dopiero po kilku rozgrywkach zrozumieliśmy ekonomię działającą w tym tytule. Na początku gra może odrzucić ale wystarczy jej dać drugą szansę (o ile pierwotnie nie zrozumieliście gry). Zdecydowanie zostaje w kolekcji.

P.S. Pięknie wydana !
Always Whyduck
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Post autor: PytonZCatanu »

Dzięki za wszystkie opinie. Dostałem Kutne jako zupełnie nie planowany prezent i cały czas zastanawiam się czy odfoliować, a powyższe recenzje zachęcają do zagrania.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Post autor: karmazynowy »

Ja również polecam odfoliowac, zwłaszcza jak masz ekipę 3-4 graczy. To jedna z tych gier, która zyskuje z kolejnymi partiami.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
oduck
Posty: 149
Rejestracja: 07 paź 2013, 19:37
Has thanked: 443 times
Been thanked: 73 times

Re: Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Post autor: oduck »

Odfoliuj i graj! To jest moim zdaniem gra wybitna, zupełnie nie rozumiem słów krytyki (ale oczywiście szanuję to, ze każdy może mieć swoje odczucia). Tak samo, jak nie potrafię sobie wytłumaczyć toku rozumowania "gra przepadła, bo w tym samym czasie były lepsze premiery" - co znaczy, że przepadła? Zniknęła ze sklepów? To nie Call of Duty, że jak pustki na serwerach, to gra umiera.
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Post autor: scraber »

oduck pisze: 03 mar 2024, 17:57 To nie Call of Duty, że jak pustki na serwerach, to gra umiera.
No nie do końca.
Brak dobrych opinii może powodować słaba sprzedaż, to z kolei spowoduje że gra będzie leżakować na magazynie i generować koszty, wiec pójdzie na wyprzedaż i o jakimkolwiek wsparciu w postaci dodruku czy potencjalnych dodatków będzie można zapomnieć
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Post autor: siepu »

_Berenice_ pisze: 03 mar 2024, 12:50 I materiał od nas. Samo mięso, bez konkretów, czyli argumentów, bo te są w materiale :wink:
- pomysł na grę jest zacny i nawet można powiedzieć, że innowacyjny
- bardzo przyjemnie się gra, choć naprawdę jest tutaj sporo mankamentów
- narzekanie na budynki i losowość
- ale nie na św. Barbarę, bo wcale nie jest przemocna i taka ważna :wink:
- o wyjątkowości tego, że lepiej gra się z losowymi wydarzeniami niż bez :wink:
- i reszta, wiele innych itd. :lol:
Ogólnie podpisuję się i osobom niezdecydowanym polecam obejrzeć, dobry film. Zgoda, że kombinowanie i granie w grę po prostu sprawia przyjemność. Ten nieokreślony brak czegoś wynika z punktacji. Rynek i zagrywanie akcji działa super, problem z tym, co te akcje robią. I kopalnia i budowanie miasta są bardziej upierdliwe niż ciekawe. Patrycjusze to niby ciekawy pomysł, ale różnice pomiędzy graczami w kategorii są minimalne. Ostatecznie mechanika akcji jest, ale zabrakło rozwinięcia. Dla mnie to w sumie tradycyjna sytuacja w CGE, ale w Kutnej Horze przynajmniej jest dusza.
Awatar użytkownika
oduck
Posty: 149
Rejestracja: 07 paź 2013, 19:37
Has thanked: 443 times
Been thanked: 73 times

Re: Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Post autor: oduck »

scraber pisze: 03 mar 2024, 20:11
oduck pisze: 03 mar 2024, 17:57 To nie Call of Duty, że jak pustki na serwerach, to gra umiera.
No nie do końca.
Brak dobrych opinii może powodować słaba sprzedaż, to z kolei spowoduje że gra będzie leżakować na magazynie i generować koszty, wiec pójdzie na wyprzedaż i o jakimkolwiek wsparciu w postaci dodruku czy potencjalnych dodatków będzie można zapomnieć
Co do dodatków to może się zgodzę, chociaż CGE ma chyba trochę inną politykę, niż większość mainstreamowych wydawnictw, ale wyprzedaże czy dodruki raczej mnie nie interesują, bo grę przecież mam :) (a i nie wydaje mi się, żeby dodatek był mi do szczęścia potrzebny, to nie tego typu gra).
Poza tym (mogę się mylić, bo w końcu każdy ma swoją "bańkę"), ale poza Polską gra została dość wyraźnie zauważona i doceniona. Nasz "rynek" jest niestety dosyć specyficzny, bo coraz mocniej wśród premier zaczynają przeważać tytuły oryginalnie już dawno wydane.
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Post autor: adalbert »

Gra warta poznania. Mówię po 5 grach na 3 lub 4 osoby. Na 2 nie grałem.
Wydawałoby się, że będzie dość kiepsko z regrywalnością, ale mechanizm rynku wpływa na zaskakująco różnorodny przebieg rozgrywek w zależności od cen, szczególnie drewna.
Przy 3 graczach można trochę za bardzo podbić dochód, co może skutkować nawet wyczerpaniem się monet, które są w grze. Z drugiej strony w tym wariancie każdy mam jeden monopol na dany rodzaj budynku, co jest bardzo fajne. Przy świadomym graniu ciekawa mini-gra wokół kościoła św. Barbary.
Nadal trudno mi przesądzić, na ile zbalansowane są poszczególne elementy punktowania, ale wychodzi na to, że przekoksowany dochód wcale nie zapewnia zwycięstwa.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Post autor: PytonZCatanu »

Dzięki za opinie, przekonaliście mnie. Gramy w czwartek na 4 osoby 🙂 Po partii podzielę się wrażeniami. 👍
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Kutna Hora (Ondřej Bystroň, Petr Caslava, Pavel Jarosch)

Post autor: adalbert »

Gra wymaga tej jednej rozgrywki na pewne "przyzwyczajenie się" do niej, to fakt.
ODPOWIEDZ