Star Wars: Rebelia / Rebellion (Corey Konieczka)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Star Wars: Rebellion / Rebelia (Corey Konieczka)

Post autor: Pompa85 »

Część, czy w waszych egzemplarzach gry podstawowej są 2 gwiazdy śmierci + jedna zniszczona? W instrukcji nie ma spisu ile jakich figurek jest. W grę jeszcze nie grałem. Dopiero ogarniam zasady. Dziwiły mnie te dwie gwiazdy śmierci, bo myślałem że będzie jedną normalna i jedna zniszczona.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Star Wars: Rebellion / Rebelia (Corey Konieczka)

Post autor: Shodan »

Są dwie gwiazdy śmierci i gwiazda śmierci w budowie.
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Star Wars: Rebellion / Rebelia (Corey Konieczka)

Post autor: Pompa85 »

Shodan pisze: 14 sie 2023, 19:02 Są dwie gwiazdy śmierci i gwiazda śmierci w budowie.
Dzięki.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Star Wars: Rebelia / Rebellion (Corey Konieczka)

Post autor: Mr_Fisq »

Robię tu trochę porządków:
- Dyskusja o insertach wylądowała tam gdzie jej miejsce: viewtopic.php?t=59580
- Dyskusja o malowaniu poleciała tu: viewtopic.php?t=19540
- Pomalowane figurki (poza pierwszą "zajawką") wylądowały tu: viewtopic.php?t=65639
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
DaaV
Posty: 234
Rejestracja: 21 cze 2021, 15:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 35 times
Been thanked: 36 times

Re: Star Wars: Rebelia / Rebellion (Corey Konieczka)

Post autor: DaaV »

Czy ktoś próbował prostować podstawki żołnierzy (Rebelia i Szturmowcy) by było "proste"? W mojej wersji te trójkąciki są powyginane jak banany przez co figurki czasem krzywo stoją. Jestem o krok od malowania podstawek, więc jak już je jakoś podgrzewać i prostować, to teraz.

Zastanawiam się, czy ktoś wykonywał podobną operację? Jak tak, to czego użył (suszarka może)? Plastik figurek z Rebeli jest okropnej jakości niestety, więc mam tu spore obawy...
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: Star Wars: Rebelia / Rebellion (Corey Konieczka)

Post autor: Kisun »

Są bardzo wrażliwe na ciepło jak i palce (zwykłych śmiertelników). Przyklej je taśmą dwustronną do dna jakiegoś płaskiego naczynia (np garnka) i zalej gorącą ale nie wrzącą wodą - delikatnie. Trzymaj nie za długo. Następnie zalej zimną i poczekaj parę minut.
Radzę przetestować temperaturę (i czas moczenia w ciepłej wodzie) na pojedynczych figurkach.
Jeżeli taśma nie będzie trzymać (są różne), to trzeba będzie moczyć w ciepłej pojedynczo, następnie schładzać zimną wodą przyciskając podstawki do płaskiej powierzchni.
Ps Czasem po zalaniu ciepłą same się prostują więc może będziesz mieć szczęście.
Ostatnio zmieniony 05 sty 2024, 22:00 przez Kisun, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Star Wars: Rebelia / Rebellion (Corey Konieczka)

Post autor: Koshiash »

Akurat nie od Rebelii, ale prostowałem plastiki zanurzając je pęsetą we wrzątku dosłownie na moment i chłodząc w zimnej wodzie, też podziałało.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Star Wars: Rebelia / Rebellion (Corey Konieczka)

Post autor: PytonZCatanu »

Ostatnio NIE kupiliśmy bo...
RUNner pisze: 08 lut 2024, 11:03 Star Wars Rebelia. Kilka lat temu kupiłem i sprzedałem w folii, ale od dawna chciałem kupić ponownie, więc zacząłem czytać i oglądać nagrane rozgrywki. Mechanicznie wszystko wygląda ok, ale nie podoba mi się motyw ukrytej bazy Rebelii. Precyzując, motyw jest słuszny, ale zrealizowany koślawo.

Nie lubię mechanik, które polegają na pełnym zaufaniu do poczynań przeciwnika. Gdy wojsko Imperium wkracza na układ, na którym jest baza rebeliantów, to kontrolujący ich gracz musi ujawnić położenie bazy. A co jeśli tego nie zrobi? Rozgrywka pójdzie w cholerę.

Na to jednak można zaradzić domowymi metodami.

Gorzej wygląda sprawa rekrutacji wojsk przez Rebelię, gdzie trzeba je umieszczać w układzie bazy lub sąsiadujących z nią planetach. Tego już niestety nie da się w żaden sposób zabezpieczyć.

Wiem, wiem, dramatyzuję, bo przecież powinno się grać z ludźmi ogarniętymi i honorowymi, ale po prostu nie lubię idei "hidden movement", której nie można weryfikować na bieżąco.

Jeśli gra zawiera mechanikę, która pozwala graczowi na oszustwo (celowe lub przypadkowe) to dla mnie jest to duży minus.
Czy ktokolwiek kiedykolwiek miał wskazane problemy?

Bo ja w kilkunastu partiach nigdy z czymś takim się nie spotkałem i trochę to dla mnie wydziwianie 🙂
CiumCium
Posty: 22
Rejestracja: 15 lis 2017, 23:11
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars: Rebelia / Rebellion (Corey Konieczka)

Post autor: CiumCium »

Ja jestem po około 10 partiach. Nigdy nie było z tym problemu.
Przecież taki argument można wysunąć każdej mechanice od płacenia surowców, wymagania zagrywania kart/elementów, poprzez znajomość mikrozasad. Jak nie kontrolujesz innego gracza to może Cię oszukać.

Wracając do Rebelii zazwyczaj w trakcie rozgrywki powoli zdobywasz wiedzę gdzie może być baza (sondy zwiadowcze, karty akcji).
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Star Wars: Rebelia / Rebellion (Corey Konieczka)

Post autor: RUNner »

CiumCium pisze: 08 lut 2024, 12:02 Przecież taki argument można wysunąć każdej mechanice od płacenia surowców, wymagania zagrywania kart/elementów, poprzez znajomość mikrozasad. Jak nie kontrolujesz innego gracza to może Cię oszukać.
Absurdalny argument. Takie rzeczy od razu są weryfikowane.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
CiumCium
Posty: 22
Rejestracja: 15 lis 2017, 23:11
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars: Rebelia / Rebellion (Corey Konieczka)

Post autor: CiumCium »

Od razu MOGĄ, ale nie muszą. Taka jest różnica. Przykład w Brassie po kilku turach się zorientowaliśmy, że stoi kopalnia, do budowy której potrzeba węgla, a tory były złe (nie było ich wcale).

Rozumiem twój punkt widzenia, ale nie spotkałem się nigdy z tym problemem grając w Rebelię.
Dodatkowo opisałem, że w trakcie rozgrywki zbliżasz się do odkrycia gdzie leży baza, taki jest cel gry imperium :)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Star Wars: Rebelia / Rebellion (Corey Konieczka)

Post autor: RUNner »

CiumCium pisze: 08 lut 2024, 12:13 Rozumiem twój punkt widzenia, ale nie spotkałem się nigdy z tym problemem grając w Rebelię.
Wiadomo, problem jest mocno przeze mnie wydumany, ale dzięki tej mechanice zapewne nigdy nie zagrasz w oficjalnym turnieju Star Wars Rebelia. W obecnej postaci jest to mocno klimatyczne rozwiązanie i tego nie neguję, ale niestety gracz Rebelii może popsuć rozgrywkę (nie wnikam z jakich pobudek).
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Star Wars: Rebelia / Rebellion (Corey Konieczka)

Post autor: PytonZCatanu »

RUNner pisze: 08 lut 2024, 12:18
W obecnej postaci jest to mocno klimatyczne rozwiązanie i tego nie neguję, ale niestety gracz Rebelii może popsuć rozgrywkę (nie wnikam z jakich pobudek).
Pssssst.... Właśnie mówimy, że w praktyce NIGDY nie pojawił się problem, że ktoś przegapił swoją bazę.
Gosterq
Posty: 202
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: Star Wars: Rebelia / Rebellion (Corey Konieczka)

Post autor: Gosterq »

Nie chodzi chyba o przeoczenie, tylko celowe nieujawnienie bazy. Przecież prędzej czy później przekręt wyjdzie na jaw. Nie da się tego całkowicie ukryć, bo kartę bazy trzeba pokazać.

I nie, nigdy nie spotkałem się z czymś takim 😉
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Star Wars: Rebelia / Rebellion (Corey Konieczka)

Post autor: mat_eyo »

Jakiekolwiek próby oszustwa ZAWSZE są winą graczy, a nie gry.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3382
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Star Wars: Rebelia / Rebellion (Corey Konieczka)

Post autor: psia.kostka »

Ok, chyba moge przyznac, ze Rebelia moze byc "gra klopotliwa". Bo nie da sie posadzic laika po stronie rebeliantow i powiedziec, ze jakos to bedzie, doswiadczony gracz popilotuje rozgrywke.

Podobnie w BSG po 3h zapytanie: "to jak to jest z tym byciem cylonem?" Sprawi, ze ani nie cofniesz ruchu, ani konczyc partie sie odechciewa.

Albo Betrayal, szczegolnie gdzie byl tylko eng, i laik zostaje opetany i musi w skrytosci ogarnac nowe zasady i warunki zwyciestwa.

Ale dzieki temu, ze ktos wpadl na pomysl wydania "gry klopotliwej", to nie jestesmy skazani jedynie na szachy, gdzie kazdy ruch trafia do rozpiski partii.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Star Wars: Rebelia / Rebellion (Corey Konieczka)

Post autor: RUNner »

mat_eyo pisze: 08 lut 2024, 12:54 Jakiekolwiek próby oszustwa ZAWSZE są winą graczy, a nie gry.
Próba tak, ale już realizacja może się dokonać przy współudziale mechaniki.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Star Wars: Rebelia / Rebellion (Corey Konieczka)

Post autor: RUNner »

psia.kostka pisze: 08 lut 2024, 13:01 Ok, chyba moge przyznac, ze Rebelia moze byc "gra klopotliwa". Bo nie da sie posadzic laika po stronie rebeliantow i powiedziec, ze jakos to bedzie, doswiadczony gracz popilotuje rozgrywke.

Podobnie w BSG po 3h zapytanie: "to jak to jest z tym byciem cylonem?" Sprawi, ze ani nie cofniesz ruchu, ani konczyc partie sie odechciewa.

Albo Betrayal, szczegolnie gdzie byl tylko eng, i laik zostaje opetany i musi w skrytosci ogarnac nowe zasady i warunki zwyciestwa.
Pełna zgoda. Takie gry wymagają doświadczonej ekipy.
psia.kostka pisze: 08 lut 2024, 13:01 Ale dzieki temu, ze ktos wpadl na pomysl wydania "gry klopotliwej", to nie jestesmy skazani jedynie na szachy, gdzie kazdy ruch trafia do rozpiski partii.
Teraz Ty dramatyzujesz, bo gier z przejrzystą mechaniką jest multum, napisałbym nawet że 99% :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Star Wars: Rebelia / Rebellion (Corey Konieczka)

Post autor: miker »

RUNner pisze: 08 lut 2024, 13:08
Spoiler:
Próba tak, ale już realizacja może się dokonać przy współudziale mechaniki.
Myślę, że to nie gra czy brak ogrania jest tu problemem, ale chorobliwa chęć wygrania za wszelką cenę. Nawet przez oszustwo czy łamanie/naginanie zasad gry.
Może warto zmienić współgraczy albo swoje podejście i spróbować jednak zagrać?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Star Wars: Rebelia / Rebellion (Corey Konieczka)

Post autor: warlock »

Trochę z innej beczki:

W Rebelię grałem (niestety) tylko raz, 7 lat temu... ale jako część komentarza na BGG pamiętam że napisałem:
By the way, the game should come with a minimap with a screen for the Imperial player to mark the areas indicated by the Probe cards - keeping track of all the planets is a nightmare and really slows down the game! A simple map with tokens would do the job...
- ułatwiacie sobie to jakimiś wydrukami z BGG? Czy traktujecie to jako nieodzowną (i upierdliwą) część gry kontrolującego Imperium? ;)

Po latach to ja już nawet nie wiem do końca, o co pytam, ale pamiętam że rzuciło mi się to w oczy w trakcie partii :D.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Star Wars: Rebelia / Rebellion (Corey Konieczka)

Post autor: PytonZCatanu »

warlock pisze: 08 lut 2024, 13:27 Trochę z innej beczki:

W Rebelię grałem (niestety) tylko raz, 7 lat temu... ale jako część komentarza na BGG pamiętam że napisałem:
By the way, the game should come with a minimap with a screen for the Imperial player to mark the areas indicated by the Probe cards - keeping track of all the planets is a nightmare and really slows down the game! A simple map with tokens would do the job...
- ułatwiacie sobie to jakimiś wydrukami z BGG? Czy traktujecie to jako nieodzowną (i upierdliwą) część gry kontrolującego Imperium? ;)

Po latach to ja już nawet nie wiem do końca, o co pytam, ale pamiętam że rzuciło mi się to w oczy po partii :D.
Są 2 szkoły:

1. Jest aplikacja do tego 🙂
2. Ja z przyjaciółmi traktujemy to jako część gry i dodatkowy obowiązek imperium (i ciche nadzieję rebelii na epicka pomyłkę) 🙂

Nie wierzę, że TY grałeś tylko raz 😮
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3382
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Star Wars: Rebelia / Rebellion (Corey Konieczka)

Post autor: psia.kostka »

No ale, zdaje sie, ze baze mozna ewakuowac. Nie wiem czy ot tak, czy jak zostanie odkryta, ale nie jest to wykute w kamieniu i te zapiski (mentalne) tez moga isc do smieci. Zgadza sie?
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Gosterq
Posty: 202
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: Star Wars: Rebelia / Rebellion (Corey Konieczka)

Post autor: Gosterq »

Można zapisywać tylko posiadane karty sond, gdzie na pewno bazy nie ma i nie będzie, a jakoś inaczej zaznaczać zbadane planety jednostkami naziemnymi, gdzie baza może zostać założona 🙂
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 176 times
Been thanked: 53 times

Re: Star Wars: Rebelia / Rebellion (Corey Konieczka)

Post autor: Siersciu »

Gosterq pisze: 08 lut 2024, 13:47 Można zapisywać tylko posiadane karty sond, gdzie na pewno bazy nie ma i nie będzie, a jakoś inaczej zaznaczać zbadane planety jednostkami naziemnymi, gdzie baza może zostać założona 🙂
https://rebellionmap.com/

polecam to rozwiązanie, jest mega wygodne. Nie uważam, żeby to było jakieś oszustwo ze strony grającej imperium. Mało tego, trzeba rozważnie używać tej apki bo można samemu się zakręcić i już nic nie wiedzieć pod koniec :)
Awatar użytkownika
DaaV
Posty: 234
Rejestracja: 21 cze 2021, 15:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 35 times
Been thanked: 36 times

Re: Star Wars: Rebelia / Rebellion (Corey Konieczka)

Post autor: DaaV »

Siersciu pisze: 08 lut 2024, 15:18
Gosterq pisze: 08 lut 2024, 13:47 Można zapisywać tylko posiadane karty sond, gdzie na pewno bazy nie ma i nie będzie, a jakoś inaczej zaznaczać zbadane planety jednostkami naziemnymi, gdzie baza może zostać założona 🙂
https://rebellionmap.com/

polecam to rozwiązanie, jest mega wygodne. Nie uważam, żeby to było jakieś oszustwo ze strony grającej imperium. Mało tego, trzeba rozważnie używać tej apki bo można samemu się zakręcić i już nic nie wiedzieć pod koniec :)
Też jej używam, nawet bardziej do podliczania produkcji, bo to jest pain jak już Imperium ma tego sporo pod koniec.
ODPOWIEDZ