Pax Hispanica (Phil Eklund)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Vuk0
Posty: 67
Rejestracja: 28 mar 2021, 12:46
Has thanked: 39 times
Been thanked: 12 times

Re: Pax Hispanica (Phil Eklund)

Post autor: Vuk0 »

Jest ktoś w stanie powiedzieć jak działa na dwie osoby? :)

Edit. Widzę, że jeszcze nie wyszedł, także pytanie trochę z wyprzedzeniem :D
Awatar użytkownika
Malibu
Posty: 270
Rejestracja: 15 wrz 2016, 07:46
Has thanked: 55 times
Been thanked: 45 times

Re: Pax Hispanica (Phil Eklund)

Post autor: Malibu »

No i Galatka zapowiedziała Hispanice, tez jestem ciekaw jak to działa na 2os
drzewko
Posty: 293
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 295 times

Re: Pax Hispanica (Phil Eklund)

Post autor: drzewko »

Vuk0 pisze: 23 lut 2024, 12:03 Jest ktoś w stanie powiedzieć jak działa na dwie osoby? :)

Edit. Widzę, że jeszcze nie wyszedł, także pytanie trochę z wyprzedzeniem :D
Działa okey. Aczkolwiek znacznie lepiej sie gra na 3-5 graczy.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4520
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1674 times
Been thanked: 2099 times

Re: Pax Hispanica (Phil Eklund)

Post autor: PytonZCatanu »

https://boardgamegeek.com/boardgame/373 ... ?comment=1

Drugi od góry jest komentarz testera, który bardzo przystępnie opowiada o grze
Ostatnio zmieniony 23 lut 2024, 12:37 przez PytonZCatanu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
misiencjusz
Posty: 202
Rejestracja: 12 sie 2020, 17:42
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 162 times
Been thanked: 113 times

Re: Pax Hispanica (Phil Eklund)

Post autor: misiencjusz »

Niestety wyjść ma tylko wersja sklepowa. Zatem pytanie dla tych co na bieżąco śledzą zmiany: jak tam z zależnością językową? Czy jest opcja ograniczenia się do instrukcji PL i nadal cieszyć się edycją z materiałową mapą?
Rzeszów
BGG: misiencjusz; BGA: misiencjusz; TTS: 446182198
Mam i chętnie zagram Sprzedam Kupię
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4520
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1674 times
Been thanked: 2099 times

Re: Pax Hispanica (Phil Eklund)

Post autor: PytonZCatanu »

misiencjusz pisze: 23 lut 2024, 12:36 Niestety wyjść ma tylko wersja sklepowa. Zatem pytanie dla tych co na bieżąco śledzą zmiany: jak tam z zależnością językową? Czy jest opcja ograniczenia się do instrukcji PL i nadal cieszyć się edycją z materiałową mapą?
Czym różni edycja sklepowa od wyższej?
drzewko
Posty: 293
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 295 times

Re: Pax Hispanica (Phil Eklund)

Post autor: drzewko »

misiencjusz pisze: 23 lut 2024, 12:36 Niestety wyjść ma tylko wersja sklepowa. Zatem pytanie dla tych co na bieżąco śledzą zmiany: jak tam z zależnością językową? Czy jest opcja ograniczenia się do instrukcji PL i nadal cieszyć się edycją z materiałową mapą?
Każda z kart z royality decku (24 karty) ma specjalna unikalna zdolnosc w formie tekstowej.
Karty haven z promo packów maja specjalne zdolnosci w formie tekstowej.

Karty taktyk maja tekst - ale to tylko determistyczna rezolucja walki wiec ten tekst nie przeszkadza jak sie czlowiek nauczy zasad walki.
Na planszy są jakies małe przypominajki zasad w postaci tekstu.
Rosseta stone (opis wszystkich akcji) - no to jest sciana tekstu - bardzo przydatne.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4520
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1674 times
Been thanked: 2099 times

Re: Pax Hispanica (Phil Eklund)

Post autor: PytonZCatanu »

A jak myślicie, jeśli chodzi o próg wejścia, to gdzie na skali od Pax Pamir2ed do Pax Renesans 2ed będzie Pax Hispanica?

Eklund trochę to wygładzi, czy raczej trzeba będzie nadal spodziewać się algorytmów do każdej akcji?
drzewko
Posty: 293
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 295 times

Re: Pax Hispanica (Phil Eklund)

Post autor: drzewko »

PytonZCatanu pisze: 23 lut 2024, 12:51 A jak myślicie, jeśli chodzi o próg wejścia, to gdzie na skali od Pax Pamir2ed do Pax Renesans 2ed będzie Pax Hispanica?

Eklund trochę to wygładzi, czy raczej trzeba będzie nadal spodziewać się algorytmów do każdej akcji?
Tłumaczenie tej gry zajmuje mi 1h-1,5h.
Ale to jest tłumaczenie szczegółowe. Na pewno łatwiejsze niż Renesans/Emancipation ale trudniejsze niż Pamir. Na podobnym poziomie co Transhumanity.
okienko1234
Posty: 230
Rejestracja: 14 mar 2021, 00:28
Has thanked: 68 times
Been thanked: 26 times

Re: Pax Hispanica [dawniej Pax Spanish Main] (Phil Eklund)

Post autor: okienko1234 »

Spoiler:
Jakie diametralne zmiany zaszły w hispanice przez ostatnie pół roku? Ja po tych 5-6 partiach miałem już dość tej gry i anulowalem preorder.
Ta Rosetta zamiast otwartego rynku to był straszny rng syf. Tak samo philosophy board ktory praktycznie zmuszał żebyś szedł w jedną rzecz bo blind auction to mem. Początkowa eliminacja gracz i zmuszanie go do cierpienia przez kolejne 3h też była idiotycznie prosta do wykonania.
drzewko
Posty: 293
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 295 times

Re: Pax Hispanica [dawniej Pax Spanish Main] (Phil Eklund)

Post autor: drzewko »

okienko1234 pisze: 23 lut 2024, 13:47 Jakie diametralne zmiany zaszły w hispanice przez ostatnie pół roku? Ja po tych 5-6 partiach miałem już dość tej gry i anulowalem preorder.
Ta Rosetta zamiast otwartego rynku to był straszny rng syf. Tak samo philosophy board ktory praktycznie zmuszał żebyś szedł w jedną rzecz bo blind auction to mem. Początkowa eliminacja gracz i zmuszanie go do cierpienia przez kolejne 3h też była idiotycznie prosta do wykonania.
Grales cos wiecej poza tym co gralismy? Bo kojarze ze max 2 razy zagralismy w to razem:)
Gra przeszla od tego czasu lekki lifting ale nic znaczącego.

Uważam, że troche graczy sie od tego odbije, bo bedzie oczekiwac tak jak tutaj Okienko kolejnego renesansa/pamira z duzym ryneczkiem. W tej grze duzy nacisk położony jest na negocjacje, przysługi. Akcje w grze nawet do tego zachęcają. Wspólne umawianie sie, żeby skopać tyłek trzeciemu graczowi, by potem zdradzic sojusznika powinny być na porządku dziennym.

Zbyt duzy rynek w tej grze spowodowalby zbyt latwe poruszanie sie po planszy filozofii. Mysle ze 4 karty widoczne sa jak najbardziej ok. Tym bardziej ze jak nam karta nie pasuje to mozemy sie wymienic z innym graczem.

Jesli gracz nie umie w tą grę grać to faktycznie jest wielce prawdopodobne, że bedzie cierpiał przez 2-3h i nie bedzie potrafił za dużo osiągnąć w grze, ale taka sytuacja nie zdarza sie zaawansowanym graczom. Tak samo wspomniany philosophy board który "zmusza" do pójcia w jedna rzecz. Otóz ja podczas swoich gier zmieniam około 2-3 razy profesje. Nauczenie sie jak to robic i kiedy jest imho esencją tej gry. Zawsze polecam sprawdzic gre przed kupnem i zawsze chetnie zagram przez TTS i naucze zasad :)
okienko1234
Posty: 230
Rejestracja: 14 mar 2021, 00:28
Has thanked: 68 times
Been thanked: 26 times

Re: Pax Hispanica [dawniej Pax Spanish Main] (Phil Eklund)

Post autor: okienko1234 »

jak pisałem, grałem z 5+ razy.
pewnie trudno w to uwierzyć, ale poza Tobą i Eklundem było jeszcze kilka osób którym chciało się w to grać xd.

Tak oczekiwałem czegoś bardziej jak ren, jednak też czegoś innego niż pamir bo ten ssie.
Mały rynek może lepiej pasuje w hispanice, ale ciągniecie losowo kart z profesjonał draw to żart bo te nie maja tutaj balansu. Zdajesz się na nic innego niż rng licząc że podejdzie ci akurat ta karta której potrzebujesz i będzie miała konkretny symbol/symbole.
Poza tym naprawili karty walki na tej rosecie że niby "zaawansowanym graczą' player elemination się nie zdarza? u nas nagminnie od samego początku wiadomym było kto przegra bo jeśli ktoś na początku zrobił z nim duel, przez co ten nie mógł wziąć za darmo karty z professional draw to był co najmniej w turę do tyłu względem wszystkich. Jak źle zbiddowałeś w ciemno w 1 turze i nie miałeś czego zagrać, i jeszcze nie daj bóg nie podeszła ci żadna karta walki która umieściła by cię na jakiś tor filozofii to też już mogłeś odejść od stołu.
drzewko
Posty: 293
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 295 times

Re: Pax Hispanica (Phil Eklund)

Post autor: drzewko »

I tu widac brak doswiadczenia w grze :) Ja czesto intencjonalnie przez dwie pierwsze rundy zostaje w callow. Poza tym kazdy z 4 deckow ma zawsze jedna gwarantowana rzecz (kolonie, misje, statek, tytul szlachecki) wiec to nie jest rng. Dodatkowo kazdy z tych deckow ma pewną charakterystykę czego tam wie mozesz spodziewac. Wiadomo ze nie zawsze wszystko podpasuje dlatego warto rozmawiac i sie dogadywac i wymieniac :)

Ogolnie mam wrazenie ze ludzie naduzywaja zwrotu „rng”:)
okienko1234
Posty: 230
Rejestracja: 14 mar 2021, 00:28
Has thanked: 68 times
Been thanked: 26 times

Re: Pax Hispanica (Phil Eklund)

Post autor: okienko1234 »

>kiedy ciągniesz 3 karty z decku kolonii i ogółem na tych 3 kartach masz całą jedną możliwość położenia żetonu kolonii (a reszta to jakiś syf z uwalnianiem czy transportowaniem niewolników który na nic ci się nie zda), a na dobicie kolejna odsłonięta karta która się pojawia na handel ma 3 (albo nawet 4?) znaczki z położeniem kolonii

wcale a wcale nie rng xd.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 976
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Pax Hispanica (Phil Eklund)

Post autor: Apos »

Hej! Szykując się na polską premierę wgryzam się w instrukcję i powiem Wam, że jest ciężko.
Pax Renaissance bez problemu wszedł w kości, a Porfiriana oraz Transhumanity też nie stanowiły wyzwania. Wszystko się zazębia, a tematyczna nomenklatura tylko dodaje klimatu. Dużo dały pomoce dostępne na BGG.

Hispanica sprawia pierwsze wrażenie najtrudniejszej części Pax. Czy faktycznie tak jest? Bez fizycznej gry rozłożonej na stole, a posługując się tylko instrukcją online + TTS ciężko to wchodzi.
drzewko pisze: 23 lut 2024, 12:55
PytonZCatanu pisze: 23 lut 2024, 12:51 A jak myślicie, jeśli chodzi o próg wejścia, to gdzie na skali od Pax Pamir2ed do Pax Renesans 2ed będzie Pax Hispanica?

Eklund trochę to wygładzi, czy raczej trzeba będzie nadal spodziewać się algorytmów do każdej akcji?
Tłumaczenie tej gry zajmuje mi 1h-1,5h.
Ale to jest tłumaczenie szczegółowe. Na pewno łatwiejsze niż Renesans/Emancipation ale trudniejsze niż Pamir. Na podobnym poziomie co Transhumanity.
To mnie pociesza. Jakie są Wasze obecne opinie na ten temat?
drzewko
Posty: 293
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 295 times

Re: Pax Hispanica (Phil Eklund)

Post autor: drzewko »

Zapraszam na partyjke na TTS :)
Wszystko wytłumaczę.
Awatar użytkownika
Malibu
Posty: 270
Rejestracja: 15 wrz 2016, 07:46
Has thanked: 55 times
Been thanked: 45 times

Re: Pax Hispanica (Phil Eklund)

Post autor: Malibu »

Dajcie znać jak na 2os chodzi :D
ODPOWIEDZ