Altered TCG (Régis Bonnessée)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Altered TCG (Régis Bonnessée)

Post autor: Darboh »

Oficjalna strona: https://www.altered.gg
Kampania https://www.kickstarter.com/projects/eq ... ltered-tcg
Profil na BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/397393/altered
Możliwość pogrania na BGA: https://boardgamearena.com/gamepanel?ga ... =468901683

"Chcąc zaradzić pułapkom, z jakimi borykał się rynek kolekcjonerskich gier karcianych przez ostatnie 30 lat, stworzyliśmy ten ambitny projekt, aby na nowo rozpalić magię tego gatunku. Co nas definiuje? Trzon optymizmu, życzliwości, dzielenia się i głębokiej tęsknoty za nowoczesnością. Stworzony przez zespół trzydziestu entuzjastów z Paryża i prowadzony przez wizjonera Régisa Bonnessée (znanego z Dixit, Mysterium, Diceforge i Seasons), jesteśmy podekscytowani, że w końcu możemy odsłonić kulminację pozytywnej energii, która napędzała nasze wysiłki w przeszłości trzy lata. Witamy w przygodzie!"
Ze strony gry, tłumaczenie by Google ;)
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Altered TCG (Régis Bonnessée)

Post autor: Darboh »

Powiem tak, że jak Locarna i SWU,czyli ostatnie premiery TCG odrzuciły mnie daleko od siebie,tak ten tytuł wywołuje zaintrygowanie.

Coś nowego, połączone z kilkoma obecnie popularnymi mechanikami (zasoby jak w powyższych). Jako "produkt" bardzo zgrabne.
Wizualnie pastelowo czyli "LoL"owa grafika. W sumie fajne smaczki że na niektórych kartach są postacie historyczne czy literackie.
No i przed wszystkim fakt że nie ma tutaj walki, pomiędzy graczami, tylko wyścig.
Fajny myk z rezerwą, co pozwala na podwójne odpalanie kart. Fajna decyzyjność.

Nie wiem jak ale jakość tam Asmodee działa przy tytule, więc może opcja na lokalizację w PL będzie. Tym bardziej że na BGA można pograć starterami z polskim tłumaczeniem kart.
Przyznam że byłoby miło :)

Może dla tej gry nie odstawię Netrunnera czy FaBa, ale na pewno zasługuje na uwagę, szczególnie w kontekście grania z młodszymi.
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: Altered TCG (Régis Bonnessée)

Post autor: pingus »

Wrażenia po zagraniu 28 gier na BGA.

W zasadzie licytujemy się o dwie nagrody co rundę, ale co ciekawe obie strony mogą wygrać licytację naraz (zdarza się to bardzo rzadko). Kto pierwszy wygra X licytacji wygrywa grę.

Z fajnych twistów:
- dobór dwóch kart co rundę
- szybki start bez mulliganów z dobraniem 6 kart z których zostawiamy 3, resztę przepalamy na manę
- prawie wszystkie karty po jednym użyciu spadają do puli rezerw gdzie możemy w większości użyć ich dokładnie 1 dodatkowy raz
- ograniczenia na liczbę kart rezerw i artefaktów do 2
- starter decki wszystkie miały jakiś pomysł na siebie i dawały więcej satysfakcji przy poznaniu decku i wiedzy co robić
- rozsądne limit na rare'y i uniqui w deckbuildingu, małe talie

Z wątpliwości:
- dużo kart ma swoje odpowiedniki w innych kolorach, trochę się boje o color idenitity
- kart nie widzi się aż tak dużo przez całą grę, a uniquei są sporo lepsze, magic twierdzi, że losowość to jego feature, może tu jest podobnie, ale chyba chciałbym, żeby uniquei miały też jakieś większe wady, a nie były tylko lepszymi wersjami

Początkowo miałem wrażenie, że nie ma głębi i ekonomia był dla mnie trochę dziwna, ale z tak od gry numer 4 wydawało mi się, że wreszcie złapałem i potem ciężko już grę było przegrać. Nawet postać która ma zdolność rzucania kostką na 1 duża wtopa, na 6 duży sukces, 2-5 mały sukces okazała się wcale nie aż tak losowa, bo sporo skilla w graniu nią to po prostu unikanie rzucania kiedy nie trzeba.

Z karcianek które grałem w tym roku: Lorcana, Star Wars Unlimited, Flesh and Blood, Magic the Gathering, Hearthstone w tę grało mi się zdecydowanie najlepiej, miała najciekawsze startery, które mogłyby pewnie wyjść jako prosta pudełkowa gra. KSa raczej nie wesprę, ale będę śledził.

Lekki vibe Kniziowego Blue Moon Legends (u nas Legendy Blue Moon) ale takie powiedziałbym unowocześnione, chociaż dla niektórych pewnie będzie na odwrót.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Altered TCG (Régis Bonnessée)

Post autor: Odi »

Widziałem to już wcześniej i miałem na radarze.
Muszę sprawdzić czym w rzeczywistości są zestawy startowe.
Mają jakieś karty frakcyjne specjalne, bez których daną frakcją nie idzie grać, czy może teoretycznie jest opcja "uzbierać" sobie frakcję z pojedynczych kart?
No i czy deki mogą być wielokolorowe...
Do poczytania.
Awatar użytkownika
Wookasch
Posty: 131
Rejestracja: 10 sty 2015, 23:37
Lokalizacja: Berlin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Altered TCG (Régis Bonnessée)

Post autor: Wookasch »

No i ponad milion już zebrany, a jeszcze 4 tygodnie do końca.
Ola1
Posty: 25
Rejestracja: 10 kwie 2021, 13:14
Has thanked: 3 times

Re: Altered TCG (Régis Bonnessée)

Post autor: Ola1 »

Tu też trzeba kupować boostery i inne głupoty by grać?
bosik111
Posty: 296
Rejestracja: 12 gru 2013, 13:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 32 times

Re: Altered TCG (Régis Bonnessée)

Post autor: bosik111 »

Tak, jest to TCG więc boostery są obowiązkowe.
Awatar użytkownika
pankrolik
Posty: 9
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:32
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Altered TCG (Régis Bonnessée)

Post autor: pankrolik »

Ola1 pisze: 01 lut 2024, 10:47 Tu też trzeba kupować boostery i inne głupoty by grać?
Tak ale wystarczy, że masz jedną kopię karty i resztę możesz zamówić bezpośrednio od producenta zamiast bezmyślnie otwierać boostery

Co w ogóle sądzicie o całej kampanii na KSie? Jak tytuł podoba mi się niesamowicie to kampania jest według mnie prowadzona tragiczna. Mało poziomów wspierana (co nieudolnie było tłumaczona na sesji Q&A "chcemy, żeby kampania na stronie www była czytelniejsza") nie można np kupić zestawu ze wszystkimi starterami, śmieszne SG np zmiana opakowań boosterów które wylądują za moment w koszu albo setna zmiana unikalnych artów kart. Dodatki też trochę nietrafione. Zamiast zrobić uniwersalne akrylowe znaczniki to uparli się na personalizowane bohaterów. Wydaje mi się, że trochę ich zainteresowanie przerosło i teraz tylko kombinują co by tu upchać. Pomijając, że i tak trzeba wydać te 150€ żeby z jakiegokolwiek SG skorzystać.

EDIT

Można znowu zagrać online na Board Game Arena
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Altered TCG (Régis Bonnessée)

Post autor: Darboh »

pankrolik pisze: 09 lut 2024, 09:33 Można znowu zagrać online na Board Game Arena
Mało. Do końca kampanii na KSie pełnymi deckami startowymi, nie jak poprzednio demo deckami. Szczerze mówiąc - robi to różnicę :)
Grę traktowałem jako ciekawą ciekawostkę, teraz wciąga coraz mocniej :)
Awatar użytkownika
pankrolik
Posty: 9
Rejestracja: 02 sie 2018, 12:32
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Altered TCG (Régis Bonnessée)

Post autor: pankrolik »

Jak uważam, że kampania na KSie to jedna z najgorszych kampanii z jaką się spotkałem to info o graniu swoją kolekcją kart na BGA brzmi bardzo spoko.
Piter1991
Posty: 36
Rejestracja: 05 lip 2011, 15:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Altered TCG (Régis Bonnessée)

Post autor: Piter1991 »

Gra mnie mocno zaciekawiła. Czy znacie jakiś sposób na sprawdzenie ile osób z danego kraju wsparło daną kampanię ?
Na Polskiej grupie FB widzę 3 osoby i trochę obawiam się czy w ogóle temat ruszy w naszym kraju.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2047
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 123 times
Been thanked: 337 times

Re: Altered TCG (Régis Bonnessée)

Post autor: walkingdead »

Tutaj też jest zbiórka:
viewtopic.php?t=81433
Na KS są statsy dotyczące wsparć z różnych krajów, ale Polska ewidentnie nie łapie się do kategorii TOP:
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Altered TCG (Régis Bonnessée)

Post autor: PytonZCatanu »

Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Altered TCG (Régis Bonnessée)

Post autor: Odi »

Kończy się kampania. Ktoś z szanownych forumowiczów ogrywał Altered jakoś mocniej? Jakieś opinie last minute?
Pytam poniekąd dlatego, że w tym samym momencie można "wejść" w polskiego Pagana, w sumie za podobną kwotę. Obie mają wspólnego tyle, że to gry deckbuildingowe. No ale właśnie, miał ktoś okazję sprawdzić Altered pod względem tworzenia talii?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Altered TCG (Régis Bonnessée)

Post autor: japanczyk »

Odi pisze: 28 lut 2024, 23:06 Kończy się kampania. Ktoś z szanownych forumowiczów ogrywał Altered jakoś mocniej? Jakieś opinie last minute?
Pytam poniekąd dlatego, że w tym samym momencie można "wejść" w polskiego Pagana, w sumie za podobną kwotę. Obie mają wspólnego tyle, że to gry deckbuildingowe. No ale właśnie, miał ktoś okazję sprawdzić Altered pod względem tworzenia talii?
Nie no, to sa kompletnie 2 inne gry
W paganioe masz zamknieta pule kart, tutaj jesli system siadzie (a patrzac po wsparciu an KS, raczej siadzie) to pula na pewno bedzie rosla
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Altered TCG (Régis Bonnessée)

Post autor: Darboh »

Piter1991 pisze: 28 lut 2024, 13:00 Gra mnie mocno zaciekawiła. Czy znacie jakiś sposób na sprawdzenie ile osób z danego kraju wsparło daną kampanię ?
Na Polskiej grupie FB widzę 3 osoby i trochę obawiam się czy w ogóle temat ruszy w naszym kraju.
Biorąc pod uwagę że gra przemilczana u nas całkowicie - efekt nie dziwi.
Grupy są dwie i już jest 4 członków na każdej :)
Biorąc pod uwagę efekt KSa i że Assmode w to zamieszane, po cichu liczę jednak na jakąś ofensywę z Altered w Europie i lokalizacje produktu.
Na BGA karty są po polsku i to w całkiem zgrabnym tłumaczeniu.
Da się.

A pokazywane nowe karty i bohaterowie, ślinka cieknie :)
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Altered TCG (Régis Bonnessée)

Post autor: Seraphic_Seal »

0d kilku dni mocno walczę z samym sobą, czy nie wejść w zbiórkę/ksa, ale chyba logika każe odpuścić.

- angielski nie jest dla mnie problemem, ale z młodą w domu już niezbyt zagram.
- żaden znajomy raczej w TCG się nie bawi, ani o tym tytule nie wspominał
- mieszkam na jakimś zadupiu a nie w dużym mieście xD szybko się to raczej nie zmieni
- skoro fizycznie raczej nie pogram, to może online? To już wolę się w jakiegoś HSa pobawić
- w zasadzie tylko zestawy boosterów są w jakikolwiek sposób KS exclusive, wszystko pozostałe teoretycznie będzie potem w sklepie?
- trochę jednak gardzę całym modelem TCG

Ogólnie to zastanawiałem się, czy nie wziąć 2 starter decków i tyle. Może jeszcze się złamię. Chętnie dokupiłbym dodatki (standesy, mata, tor, znaczniki itp) ale to już się robi absurdalna kwota, ogólnie drogie te dodatki. A boostery są tylko w wielkim packu za ponad pół tysiąca.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Altered TCG (Régis Bonnessée)

Post autor: sliff »

Miałem podobnie i już z dwa razy byłem bliski klikania kupuj.
Niestety trzeba zadać sobie pytanie czy ta gra wytrzyma konkurencję z Lorcaną i Star Warsami. I wychodzi mi że raczej nie i to nawet nie tyle ze względu na rozgrywkę co za budżety które stoją za tymi grami.

A i imho te QR cody straszliwie szpecą te karty.
Awatar użytkownika
Kondzio167
Posty: 241
Rejestracja: 13 mar 2012, 23:28
Has thanked: 70 times
Been thanked: 42 times

Re: Altered TCG (Régis Bonnessée)

Post autor: Kondzio167 »

Ta Gra korzysta a przynajmniej tak zapowiadają twórcy z dobrodziejstw technologii 21 wieku :) - to jest rewolucja.

Nie jest kolejną wariacją na temat Magica z lekkim twistem jak Lorcana i SW Unlimited.

W ostateczności jak się nie przyjmie w Polsce, zawsze będzie można odsprzedać prawa do najdroższych kart jakie się posiada i zostawić sobie karciochy do domowego/lokalnego grania. Ja mam dużą nadzieje, że scena turniejowa jednak się w Polsce stworzy. Ja bankowo będę chętny na granie (Kraków) :)
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Altered TCG (Régis Bonnessée)

Post autor: Seraphic_Seal »

sliff pisze: 29 lut 2024, 10:37 A i imho te QR cody straszliwie szpecą te karty.
Bardzo się zgadzam, pokemonowe TCG chyba miało dużo fajniejsze rozwiązanie - dodatkowa karta w każdym boosterze z kodem. No i w sumie przez pokemony to nie wiem, czy Altered jest taka innowacyjna jak ją reklamują, jeśli chodzi o ten temat xD
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
Kondzio167
Posty: 241
Rejestracja: 13 mar 2012, 23:28
Has thanked: 70 times
Been thanked: 42 times

Re: Altered TCG (Régis Bonnessée)

Post autor: Kondzio167 »

Seraphic_Seal pisze: 29 lut 2024, 10:41
sliff pisze: 29 lut 2024, 10:37 A i imho te QR cody straszliwie szpecą te karty.
Bardzo się zgadzam, pokemonowe TCG chyba miało dużo fajniejsze rozwiązanie - dodatkowa karta w każdym boosterze z kodem. No i w sumie przez pokemony to nie wiem, czy Altered jest taka innowacyjna jak ją reklamują, jeśli chodzi o ten temat xD
Kod z paczek Pokemon daje Ci po prostu wirtualny booster, który możesz otworzyć w wersji cyfrowej. Tutaj skanując poszczególne karty zostają ich cyfrowe odpowiedniki przypisane do Twojego konta. Biorąc pod uwage, że karty unikalne są unikalne i nikt więcej takiej wersji karty na świecie nie otrzyma, możesz zarządzać co chcesz zrobić z defakto wirtualnymi prawami do tej karty. Jest to zdecydowanie rewolucja.

Druga kwestia: możesz sobie złożyć talie wirtualnie i zakupić prawa do odpowiednich commonow, rarów i unikatów. Zamówić gotową talie z odpowiednią ilością kopii kart jakie Cię interesują.

Dochodzi opcja foilowania kart - jak ktoś się uprze może mieć całe 40 kart holo w swojej talii :) Uważam, że to fajne bajery :)
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Altered TCG (Régis Bonnessée)

Post autor: Darboh »

Seraphic_Seal pisze: 29 lut 2024, 10:41
sliff pisze: 29 lut 2024, 10:37 A i imho te QR cody straszliwie szpecą te karty.
Bardzo się zgadzam, pokemonowe TCG chyba miało dużo fajniejsze rozwiązanie - dodatkowa karta w każdym boosterze z kodem. No i w sumie przez pokemony to nie wiem, czy Altered jest taka innowacyjna jak ją reklamują, jeśli chodzi o ten temat xD
W Pokemonach to był bajer, sympatyczny bajer. Tutaj idzie to duuużo dalej. Polecam oglądnąć wrzucony wcześniej filmik. Tam jest to szczegółowo opisane, na czym że ta rewolucja ma polegać.
Jak pisałeś wcześniej - to może wyglądać w ten sposób że kupujesz karty, sprzedajesz je cyfrowo a w domu makulaturą grasz. I tylko do domowego grani się będzie nadawać, bo na turniej już nie pojedziesz z tymi kartami. I to też jest świetna opcja dla każuali.
loaru
Posty: 302
Rejestracja: 13 sty 2015, 10:07
Has thanked: 65 times
Been thanked: 118 times

Re: Altered TCG (Régis Bonnessée)

Post autor: loaru »

Darboh pisze: 29 lut 2024, 10:59 to może wyglądać w ten sposób że kupujesz karty, sprzedajesz je cyfrowo a w domu makulaturą grasz. I tylko do domowego grani się będzie nadawać, bo na turniej już nie pojedziesz z tymi kartami. I to też jest świetna opcja dla każuali.
Nie wiem, czy casuale tak chętnie wydadzą dolara za wydruk karty, gdy mogą kupić jakąś inną zamkniętą karciankę z masą kart w przystępnej cenie.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Altered TCG (Régis Bonnessée)

Post autor: Odi »

Mnie ostatecznie przed wydaniem 700 zł wstrzymała chyba najbardziej ocena Rattkina na BGG
Spoiler:
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Altered TCG (Régis Bonnessée)

Post autor: Seraphic_Seal »

Odi pisze: 29 lut 2024, 17:23 Mnie ostatecznie przed wydaniem 700 zł wstrzymała chyba najbardziej ocena Rattkina na BGG
Spoiler:
A to ktoś znany, jakiś autorytet? Bo to jednak wciąż jest jedna opinia. Chociaż też w dużej mierze się z nią zgadzam.

Już teraz mam potężne FOMO, nie wiem czy kiedykolwiek już tak miałem. Wczoraj to chyba z 10 razy miałem otwartą ankietę do zbiórki i wpisane w telefonie dane do przelewu. Ciekawe kiedy przejdzie xD
Kilka powodów, dla których za racjonalne uważałem zrezygnowanie ze wsparcia wspomniałem już wyżej:
Spoiler:
Poza tym - od wielu, wielu lat mam opinię, że TCG to nie jest fajny model. Losowy, ciągnący więcej i więcej hajsu z portfela jeśli chce się coś zbudować, w zasadzie jeśli chce się samemu otwierać boostery to hazard. Połączenie tego z crowdfundingiem aż przeraża xD Jednocześnie miałem też takie "fajnie byłoby chociaż raz TCG spróbować, a teraz byłaby niezła okazja. Może nawet udałoby się złożyć jakiś meta deck zanim wjadą dodatki". Bardzo żałuję, że z tej gry nie robią jakiegoś "zamkniętego" systemu LCG. Albo przynajmniej czegoś w stronę Keyforge, żeby za chwile nie zrobił się jakiś chory rynek pojedynczych kart. Niech to TCG zostanie w grach cyfrowych, bo tam jeszcze jako tako się sprawdza (chociaż też często jest niesamowicie upierdliwe), ale w grach fizycznych robi niepotrzebną barierę wejścia w grę "na poważnie", i ma potencjał do generowania niesamowitych kosztów. Tutaj starają się to jakoś mitygować - jest ten cały print on demand, ale tanie to też raczej nie będzie, przynajmniej nie dla tych zarabiających w złotówkach xD

Nazwisko autora - znanego z Dixit, Mysterium, Diceforge i Seasons. No spoko? Tak jakby te gry niewiele mają wspólnego z pojedynkową karcianką i nie są dla mnie żadnym gwarantem, że to będzie fajna karcianka. Co najwyżej, że estetycznie będzie na bardzo wysokim poziomie. Poza tym Dixit to zupełnie nie moje klimaty, a dwie kolejne gry to chyba średniaki.

Co do samej gry - potestowałem sobie trochę wersję cyfrową. Kilka rozgrywek, każdą talią startową. Nie powiem, gierka bardzo przyjemna. Ale właśnie jako gra cyfrowa. Idealna do grania w kolejce do krwiodawstwa, albo jedną partyjkę na przerwie w pracy. Dużo na pewno robiło też tło gry i ogólnie jak to wizualnie przygotowani na BGA. Natomiast też mam, na podstawie tego pierwszego spotkania, sporo wątpliwości:
- karty są do siebie bardzo podobne. Mamy tu małą różnorodność. Ot kilka statystyk i kilka słów kluczowych. Jeśli osobne "kolory" są względem siebie wyraźnie różne, to wewnątrz koloru już często nie są jakieś niesamowicie zróżnicowane. Przynajmniej 4 na 6 kolorów takie są.
- gra jest bardzo krótka, rzadko kiedy spotkałem się z okazją na zagranie tych najdroższych kart. A jeśli już, to prawdopodobnie jako jedynej karty w danej turze. Dodatkowo gra jest krótka, dobieramy niby po dwie karty ale często jakąś odrzucimy na manę. Przynajmniej w taliach startowych się to dla mnie nie sprawdziło - zbyt często ma się za mało kart na ręce, albo akurat dobiorą się takie których nie zagrasz, bo są za drogie. Ta gra jest za krótka, żeby mieć słabe pierwsze tury przez pecha w dobieraniu.
- cały kolor oparty o rzuty kości średnio napawa optymizmem xD
- mam spore obawy co z tą grą będzie dalej. Mechanicznie zrobili ją chyba za prostą, żeby w dodatkach było miejsce na coś zróżnicowanego jak w takim magicu. Z drugiej strony - nie skorzystają z dobrodziejstwa gry cyfrowej, gdzie można wrzucić potężne losowe efekty, których obsługą zajmuje się serwer. Bo co, dodadzą jakieś nowe, też bardzo proste słowa kluczowe i co więcej?

Nie wiem co o tym całościowo myśleć. Prosta ale miła mechanicznie gra, o niebo bije mechaniką wszystkie inne gry w podobnych (czytaj prosta karcianka pojedynkowa) klimatach, z którymi miałem styczność. Z pewnością niesamowicie przyjemna wizualnie (w cyfrowej wiele robi ogólna oprawa, ciekawe jak to będzie z gołymi taliami na stole).

Ostatecznie zrezygnowałem z udziału w zbiórce, ale prawie na pewno zainteresuję się tematem, jak pojawi się retail. Co to dla mnie zmieniło:
- zagram zapewne później. Ze wspieraczki planowany lipiec, sklepy - końcówka sierpnia?
- nie będę miał tych "lepszych" boosterów. To jest kurcze dla mnie straszne, bo jest jeszcze bardziej perfidne niż early birdy czy darmowy jeden z dodatków, jesli kupiłeś na KS. Czemu? Bo mamy tu tą losowość, hazard. Losowość, którą ten KS exclusive trochę niweluje.
- z ceną to nie wiadomo, niby ceny na KS to były SCD jeśli dobrze zrozumiałem. Więc jest jakaś szansa, że uda się taniej. A może i nie, bo importer też będzie chciał zarobić. A może nawet kiedyś doczekamy się wyprzedaży za grosze jak w przypadku Keyforge.
- z plusów - może kiedyś doczekamy się polskiej wersji, kto wie.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
ODPOWIEDZ