Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: Abizaas »

Po masakracji wykonanej przez warlocka ktoś jeszcze gra w Marine :D ?

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3376
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: psia.kostka »

Abizaas pisze: 09 wrz 2023, 21:21 Po masakracji wykonanej przez warlocka ktoś jeszcze gra w Marine :D ?
Jakos ominal mnie ten roast, dzieki za cynk. Ciekawe, ze nie bylo to jakos bardziej naglosnione w trakcie polskiej premiery. Czyli konsensus jest taki, ze jak ktos chwali Oceany to jest idiota? ;) Bo powinien grac we Wladcow Ziemi niezaleznie od liczby graczy?
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: PytonZCatanu »

DS to agresywne area control, gdzieś z pogranicza 3X i gier wojennych. DS Marine to ..... cos podobnego, ale z dużo bardziej odczuwalnym posmakiem euro.

Ja złej oceny Marine nie wystawiam. To nie jest aż tak dobra gra, ale są ludzie którzy lepiej się odnajdą w takim mniej agresywnym settingu.

Ma też kilka ciekawych pomysłów, np. sposób liczenia i potem nagradzania dominacji jest ciekawy.
Awatar użytkownika
Zawaterniok
Posty: 113
Rejestracja: 12 kwie 2022, 14:29
Has thanked: 51 times
Been thanked: 20 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: Zawaterniok »

Chętnie zagram z kimś na TTS, bo mój egzemplarz się kurzy na półce.

Z jednej strony zasady są dość proste i można je wytłumaczyć w około 15 minut. Z drugiej strony boję się, że ilość decyzji i czas rozgrywki pokona "familijną" grupę.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 523 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: Harun »

Czy próbował ktoś z Was jakiś wariant solo? Polecanie?
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: Seraphic_Seal »

Gra ma na bgg złożoność 4.04... zgodzicie się z tym?

Od jakiegoś czasu prowadzę excela z grami, które pojawiają się na spotkaniach klubu, w których namiętnie uczestniczę. Jakoś dziwi mnie, że ta gra pozostaje tą (według bgg) najbardziej złożoną nie odniosłem takiego wrażenia grając w nią
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: warlock »

Tu nie chodzi o żłóżoność zasad (DS jest dość prosty), a na ile dymi czacha podczas gry.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: ave.crux »

Jak chcesz w nią grać to trudność jest ok. 2,5-3.
Jak chcesz w nią wygrać to już wskakuje bezproblemowo na 4kę.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
wicz
Posty: 23
Rejestracja: 16 sty 2010, 14:12
Lokalizacja: Marki
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: wicz »

Potwierdzam. Dla mnie ta gra, to jak praca😉 4 murowana.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: itsthisguyagain »

Seraphic_Seal pisze: 23 lut 2024, 11:01 Gra ma na bgg złożoność 4.04... zgodzicie się z tym?

Od jakiegoś czasu prowadzę excela z grami, które pojawiają się na spotkaniach klubu, w których namiętnie uczestniczę. Jakoś dziwi mnie, że ta gra pozostaje tą (według bgg) najbardziej złożoną nie odniosłem takiego wrażenia grając w nią
Czytanie stanu gry to przesada gruba. Gdzie musisz spojrzeć na arkusz każdego gracza, policzyć żarcia następnie na kafel, który cię interesuje pomnożyć i dodać rodzaje pożywienia, żeby określić kto dominuje. I tak każdy kafel.

Potem jeszcze policz ilość kostek na każdym kaflu.

I co chwilę sytuacja się zmienia. Właściwie to może się zmieniać z każdą akcją.

Typowa sytuacja w grze to: Jak dodasz na swój arkusz ten rodzaj pożywienia to na ilu kaflach będziesz dominować? Jeśli dołożysz żeton pożywienia na planszę to jak bardzo sytuacja się zmieni. W grze są 2 atomówki (karty dominacji), które całkowicie zmieniają sytuację w grze i mają możliwość ukrytej eliminacji graczy (jak źle są rozstawieni to mogą być tak wyczyszczeni z gry, że nie mają szans już): wyobraź sobie, że grasz pierwszy raz i nikt Ci nie powiedział... albo powiedział/pamiętałeś z poprzedniej gry ale zapomniałeś.

Ta gra jest ciężka nie zasadami ale obsługą i czytaniem stanu gry.

Jak grałem z ludźmi niby lubiącymi eurasy ale grającymi w same klubowe JASE'y (Just another soulless euro) to oni ciągle mieli na twarzach mix paniki i zdziwienia. Myślałem, że lubią eurasy to ogarną bo zasady nieskomplikowane.
ckbucu
Posty: 354
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 395 times
Been thanked: 551 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: ckbucu »

itsthisguyagain pisze: 25 lut 2024, 13:44 Jak grałem z ludźmi niby lubiącymi eurasy ale grającymi w same klubowe JASE'y (Just another soulless euro) to oni ciągle mieli na twarzach mix paniki i zdziwienia. Myślałem, że lubią eurasy to ogarną bo zasady nieskomplikowane.
Nie dziwie się, bo ta gra z eurasami ma tyle wspólnego, co monopoly z grą wojenną :)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: Neoptolemos »

Hm.
A jakich warunków euro Dominant Species nie spełnia?
- skupienie na mechanice - checked
- typowe euro mechaniki - tile placement, area control, worker placement - checked
- relatywnie nieistotna tematyka (walka gatunków niby pasuje, ale równie dobrze mogliby się tam tłuc kosmici albo starożytni Rosjanie) - checked
- niska losowość - checked

Jedynie wysoki poziom interakcji jest pozornie "nieeurowaty", ale to tylko z perspektywy późniejszej szkoły euro, która zakłada kompletną pasjansowatość rozgrywki. Kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu eurosy były przesiąknięte interakcją, również negatywną (Eufrat i Tygrys, El Grande, właśnie Dominant Species...)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3376
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: psia.kostka »

Bo to gra wojenna, w koncu GMT, ale zrobili taka scieme, zeby poszerzyc swoj katalog ;)
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: Fojtu »

Neoptolemos pisze: 29 lut 2024, 00:04 - niska losowość - checked
:o
Panie, my chyba w inne gry graliśmy. Dominant potrafi być okrutnie losowy i jedyne co ratuje tą losowość, to fakt że jak Ci ta losowość dowali to moooże ludzie zostawią Cię na chwilę w spokoju i dasz radę się odbudować. Jadne, akcje wybieramy jawnie i widać wszystko w danej turze, ale to jakie żetony i karty wyjdą na stół potrafi ogromnie zmienić sytuację gry.

Ja bym się zgodził z poglądem, że DS to bardziej gra wojenna niż euro, aczkolwiek jest pewnie gdzieś na granicy.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: warlock »

Fojtu pisze: 29 lut 2024, 07:57
Neoptolemos pisze: 29 lut 2024, 00:04 - niska losowość - checked
:o
Panie, my chyba w inne gry graliśmy. Dominant potrafi być okrutnie losowy i jedyne co ratuje tą losowość, to fakt że jak Ci ta losowość dowali to moooże ludzie zostawią Cię na chwilę w spokoju i dasz radę się odbudować. Jadne, akcje wybieramy jawnie i widać wszystko w danej turze, ale to jakie żetony i karty wyjdą na stół potrafi ogromnie zmienić sytuację gry.
Ale i tak w porównaniu do Marine to pikuś... ;)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: Neoptolemos »

Nie miałem na myśli że DS to w 100% euro, ale na pewno nie jest od niego wcale tak odległe ;) choć przyznam, że pamiętam tylko te karty (które zresztą mi obrzydzily grę) jako wychodzące losowo (no ale technicznie wszyscy mają do nich dostęp). Generalnie losowość setupu (identyczna dla wszystkich, przynajmniej w teorii) jest dość powszechna w euro.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: ave.crux »

Neoptolemos pisze: 29 lut 2024, 09:57 Nie miałem na myśli że DS to w 100% euro, ale na pewno nie jest od niego wcale tak odległe ;) choć przyznam, że pamiętam tylko te karty (które zresztą mi obrzydzily grę) jako wychodzące losowo (no ale technicznie wszyscy mają do nich dostęp). Generalnie losowość setupu (identyczna dla wszystkich, przynajmniej w teorii) jest dość powszechna w euro.
Tutaj raczej najbardziej nie bolą karty, które i tak wejdą wszystkie, w losowej kolejności, ale pożywienie, które bardziej może godzić w jedną gromadę niż w inne i to tak na prawdę jest największa bolączka DS jeżeli chodzi o losowosć.
Szczęśliwie w rodzimej wersji mamy możliwość odwrócenia planszetek na drugą stronę i wymieszania sobie pożywienia, którym będą zadowalały się nasze gromady na starcie gry.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: vinnichi »

Neoptolemos pisze: 29 lut 2024, 09:57 Nie miałem na myśli że DS to w 100% euro, ale na pewno nie jest od niego wcale tak odległe ;) choć przyznam, że pamiętam tylko te karty (które zresztą mi obrzydzily grę) jako wychodzące losowo (no ale technicznie wszyscy mają do nich dostęp). Generalnie losowość setupu (identyczna dla wszystkich, przynajmniej w teorii) jest dość powszechna w euro.
Kołderka eura, zaglądasz a tam wojennicy :)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: Neoptolemos »

Dlatego już nie zaglądam :P
Ale może faktycznie tak było, z pewnością graliście więcej. Pamiętam że ja się NIE nastawiałem na euro i ten eurosztafaż mnie nawet nieco zaskoczył, ale overall gra mi nie siadła i poszła w świat. Jakoś w ogóle nie skupiłem się na żetonach, ale z tymi kartami mam same złe wspomnienia - odniosłem wrażenie, że są bardzo zróżnicowane w swojej mocy (by nie rzec: niezbalansowane) i gra bardzo premiuje ich dobrą znajomość. Jak się zaczaiłem na jakąś kartę, a turę później wyszła taka - na oko - 3 razy mocniejsza, nie byłem szczęśliwy.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: PytonZCatanu »

Ile jest kart w DS? 22 chyba kojarzę, coś koło tego. Zawsze to te same karty, tylko w różnej kolejności. Trochę się nie zgadzam z mówieniem, że jakaś karta kogoś zaskoczyła.

Karty są oczywiście nierówne, ale przez to że jest ich zamknięta pula to wszyscy mają równe szanse przygotować się na każdą ewentualność.

Np. jak zostało w puli 5 kart i nie wyszedł do tej pory wulkan, to wiadomo że on tam jest i że trzeba rozgrupować jednostki bo walnie w następnej rundzie.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: Neoptolemos »

Owszem. Jak grasz już któryś raz, to je znasz. Gorzej, jak to twoja pierwsza partia przeciwko komuś, kto zna karty ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: Markus »

Neoptolemos pisze: 29 lut 2024, 15:05 Owszem. Jak grasz już któryś raz, to je znasz. Gorzej, jak to twoja pierwsza partia przeciwko komuś, kto zna karty ;)
Ale to chyba cecha większości gier z zakrytymi kartami.
Taki sam zarzut można by wysnuć wobec Chaosa w Starym Świecie :), a jednak nikt nie narzeka " a bo ja nie wiedzialem" tylko gra i cieszy się z rozgrywki. Jak dla mnie trochę demonozujecie ten deck wydarzeń w DS
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: itsthisguyagain »

Neoptolemos pisze: 29 lut 2024, 15:05 Owszem. Jak grasz już któryś raz, to je znasz. Gorzej, jak to twoja pierwsza partia przeciwko komuś, kto zna karty ;)
To znaczy, że DS premiuje graczy, którzy znają grę? Co za kasztan.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: Neoptolemos »

Nie, to znaczy, że mi się nie podobała rozgrywka, bo nie spodziewalem się, że karty są aż tak zróżnicowane. Nigdzie nie nazwałem gry kasztanem.

Ja wiem, że niektórzy biorą do siebie to, że nie każdemu podobają się te same gry, ale naprawdę nikomu nie bronię grania w DS. Zakładam, że skoro gra jest od wielu lat w topce na BGG to niekoniecznie dlatego, że wszyscy się wobec niej mylą. Z mojej strony EOT, możecie sobie darować dalsze złośliwości.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: itsthisguyagain »

Neoptolemos pisze: 03 mar 2024, 01:48 Nie, to znaczy, że mi się nie podobała rozgrywka, bo nie spodziewalem się, że karty są aż tak zróżnicowane. Nigdzie nie nazwałem gry kasztanem.

Ja wiem, że niektórzy biorą do siebie to, że nie każdemu podobają się te same gry, ale naprawdę nikomu nie bronię grania w DS. Zakładam, że skoro gra jest od wielu lat w topce na BGG to niekoniecznie dlatego, że wszyscy się wobec niej mylą. Z mojej strony EOT, możecie sobie darować dalsze złośliwości.
Karty z DS są jak najbardziej zbalansowane i w klimacie. Skoro wiadomo, że:
- wiadomo ile ich jest
- wiadomo jakie są
- nieznana jest jedynie kolejność i który gracz je odpali
to nierówność kart jest jak najbardziej ok. I jeszcze najważniejsze: Jeśli nic nie jest h***e to nic nie jest z******e.

Ja nie lubię gier gdzie się ciągle liczy punkty, gra obsypuje gracza punktami za wszystko co robi. Taki właśnie jest DS przy czym w DS jest interakcja non stop. Nie da się grać ignorując przeciwników. Za to cenię DS - że to złożona gra z przyjemnym flow i dużą ilością interakcji (do tego Władcy Ziemii bardzo fajnie wyglądają)

Jeśli ja bym miał wskazać jakąś jeszcze wadę DS (oprócz czytania stanu gry) to: nie wygrasz jeśli przeciwnicy Ci nie pozwolą. Czepianie się nierównych kart jest bez sensu. Zagraj jeszcze raz ze świadomością, że są 2 atomówki to może zmieni się twój odbiór DS, sam zobaczysz, że inaczej się gra przed wulkanem/głodem i po wulkanie/głodzie.
ODPOWIEDZ