Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: BOLLO »

Hej wszystkim.

Wczoraj dostałem niespodziewanego e-maila z zaproszeniem do korzystania z platformy Hypehaven (https://hypehaven.app/). Zapewne nic Wam to nie mówi jak i mi do czasu aż poczytałem o niej czym jest i o co w niej chodzi. Hypehaven  to nowa platforma zaprojektowana przez Adama M. którego możecie znać z kanału na YT (https://www.youtube.com/@WeeklyGameNight) która zrzesza wydawców, firmy ze środowiska planszowego jak i wszelakich planszówkowych influencerów.

Ale co w tym odkrywczego i po co w ogóle o tym piszę? Być może niektórzy z Was nie wiedzą jak wygląda szeroko pojęta "współpraca" między recenzentem a wydawnictwem, więc korzystając z okazji myślę, że warto chociaż w minimalny sposób to przybliżyć.
Oczywiście każdy recenzent oraz wydawnictwo ma własny plan oraz narzędzia, których używa do takiej współpracy i nie sposób tutaj zapewne wszystkich wymienić. Dlatego wspomnę jedynie o tych, które znam, o których słyszałem lub sam stosuję.

Chyba taką najczęstszą spotykaną metodą współpracy jest tak zwana współpraca barterowa. Czyli wydawca X przekazuje darmowy egzemplarz gry oczekując, że recenzent opowie o tej grze na swoich mediach. Forma jak i treści są dowolne i wydawca nie narzuca żadnych ram. Najczęściej jedynie informuje w jakim terminie chciałby aby dana recenzja/materiał ukazał się w mediach. Przeważnie są to terminy 1-2tyg przed premierą danej gry. Chodzi oczywiście o zbudowanie marki danego produktu i dotarcie do jak największej liczby potencjalnych odbiorców z których wyłoni się być może jakiś odsetek kupujących.
Każdy influencer ma dowolność w prezentowanych materiałach. Można robić unboxingi/recenzje/porównanie/przedstawić rozgrywkę/wideo-instrukcje i wiele innych. Można również nagrać podcast czy zrobić wpis na bloga oraz inne InstaStory czy FB. Taka gra przeważnie zostaje w zasobach prezentera i jest to nieodpłatny bezzwrotny egzemplarz.

Kolejną formą jest zniżka "recenzencka", którą udziela dane wydawnictwo aby móc zakupić daną pozycję. Zniżki są różne, ja spotkałem się ze zniżkami w granicach 20-50% i dotyczą one oczywiście jednej wskazanej kopii. Ten model jednak w wielu przypadkach nie jest "korzystny" w żadnym stopniu dla recenzenta bo patrząc na ceny SCD wydawnictwa a sklepu online to są to różnice raptem 10-30pln. A zważmy na to że biorąc taki egzemplarz od wydawcy w pewnym sensie jesteśmy zobligowani (uczciwe podejście) aby o danym tytule się wypowiedzieć i go przedstawić. Bo na to oczywiście liczy wydawca.

Niektóre osoby, które to nagrywają recenzje dla wydawnictwa wiem, że pobierają pieniądze za to i są to tak zwane płatne materiały (szczególnie jest to popularne zagranicą). Nie wiem jak jest u nas (nikt o tym głośno i oficjalnie nie mówi) ale wiemy że za granicą są to sponsorowane materiały typowo reklamowe, które czasem opiewają na nie małą sumę (Quackalope). Mają one za zadanie typowo pozytywnie promować daną grę w, której pokazuję się jedynie dobre i mocne strony gry. I osobiście uważam, że to nic złego o ile o tym się wspomni, że "wziąłem kasę za reklamę". Czy u nas tak jest? Nie wiem, nie słyszałem o czymś takim i sam propozycji od nikogo takowej nie otrzymałem.

Płatne są również wideoinstrukcje, które tworzy się na zlecenie danego wydawnictwa. Można również reklamować kampanie wspieraczkowe czy organizować płatne streamy z rozgrywki.

I to chyba najczęstsze opcje jakie u nas funkcjonują pomiędzy wydawca-recenzent. Czy działa to u nas dobrze czy źle to raczej pytanie na inną konwersację. Osobiście przyznam jedynie z mojego doświadczenia, że jest słabo i jeżeli robi się to hobbystycznie to nijak się na tym "wychodzi", a wręcz dokłada się do interesu nie tylko pieniądze ale i najcenniejszą walutę - czas....

I teraz przechodzimy do sedna, czyli tajemniczego @ o Hypehaven. W sumie to bardzo ciekawa i oryginalna nazwa. Pomysłodawcą jest Adam, który widać że planszówkami żyje i wychodzi mu to naprawdę fajnie. Ma doświadczenie w zagranicznych tytułach, lata po świecie i widać, że zależy mu na autopromocji (co jest pozytywne jak dla mnie). Jestem zatem pełen podziwu, że wpadł on na taki pomysł aby rozszerzyć swoją "działalność" o tego typu platformę. Każdy kto odkrywa w tym świecie niszę jest dla mnie godny podziwu....SERIO!

A czym jest Hypehaven? W wielkim skrócie to platforma na której wydawca rejestruje swoje gry, które to chciałby udostępnić recenzentom. Zarejestrowani recenzenci mogą po takie gry się zgłaszać i "próbować otrzymać" daną kopię. Dlaczego w takiej formie? Dotychczasowo wyglądało to tak, że albo sami się zgłaszamy do wydawcy z prośbą o kopie do recenzji albo zapisujemy się w specjalnym formularzu i czekamy na odpowiedz. Tam w sumie działa to podobnie tyle tylko, że wydawca dostaje informacje w jednym miejscu kto, po co, dlaczego, ile recenzent ma subów, followersów i generuje zasięgi. Dodatkowo taki wydawca może wystawić opinię ( :shock: :-O ) danemu recenzentowi. w skali 1-5. np gdy nie spodoba mu się dany materiał, ocena końcowa, termin publikacji czy (tu sobie wpisz co chcesz) i wtedy dany recenzent może mieć powiedzmy słaby rating. Czyli ktoś wyrabia nam w pewnym sensie opinię przyznając nam gwiazdki. Z jednej strony to ciekawy pomysł a z drugiej przerażający, że nawet w takim niszowym hobby człowiek jest oceniany (od małego) przez kogoś. Co ciekawe, to w drugą stronę to nie działa. Czyli recenzent nie może wydawcy wystawić opinii, że był taki i owaki i tak mu się układała współpraca. Co osobiście mogę przyznać że nie ze wszystkimi wydawnictwami współpraca jest łatwa, szybka i przyjemna.
Mam obawy co do takiego systemu, ponieważ recenzenci (tak mi się wydaje) będą bardzo się starali "dobrze" wypaść aby wydawca który ich wybrał, nagrodził ich trud 5cioma gwiazdeczkami. Po co? No oczywiście po to aby być w TOP osób branych pod uwagę w przyszłości lub u innych wydawców. Chyba nie jest czymś odkrywczym, że wydawca sięgnie chętniej po  recenzenta X ze statami 5/5 niż tego Y ze statami 1/5. Dodatkowo pokuszę się o takie niczym nie poparte stwierdzenie, że nawet jak recenzent X ma mniejsze zasięgi ale posiada lepszą renomę to dany tytuł otrzyma przed tym z większymi zasięgami ale skalaną opinią.

Trochę to takie uwłaczające tak sobie myślę......

Na platformie obowiązują natomiast miesięczne opłaty w kwocie 24.99$ dla wydawcy i aktualnie 0$ dla twórców (co wiemy jak się to w przyszłości skończy). Aktualnie platforma działa w wersji beta i będzie na pewno developowana. Nasza rodzima firma Portal Games dla próby umieściła tam już swoje tytuły a więc i ja postanowiłem ją wypróbować. Na tę chwilę mam bardzo mieszane uczucia i nie mogę jednoznacznie napisać że to jest złe albo dobre. Natomiast jeżeli podszedłem do tego z innej strony to widzę, że takie rozwiązanie jest świetne dla wydawcy a mniej korzystne dla recenzenta. Dlaczego? Wydawca wrzuca kopie gry i czeka nęcąc chętnych. Złapana rybka się zgłasza i czeka, wydawca scroll-uje sobie wszystkich zgłoszonych i wybiera prawdopodobnie tych z największymi zasięgami i z najlepszymi rekomendacjami. I jest to według mnie normalne i oczywiste. Natomiast być może w pewnym sensie ci "mniejsi" nie będą mieli szans na przebicie się i być może w jakimś stopniu na wybicie się w tej branży. I to też nie uważam za coś złego, i należałoby to potraktować jak naturalną kolej rzeczy. Silny jest przed słabszym....true.

Jestem zatem ciekaw co Wy o tym myślicie? Czy taki model to przyszłość naszego hobby? Czy niedługo każda recenzja stanie się płatna aby tylko wypromować dany tytuł i na tym zarobić? Jak będziecie postrzegać recenzentów, którzy są  zapisani do takiej platformy? I czy faktycznie taka forma jest komuś potrzebna?

Zachęcam do merytorycznej dyskusji, bo temat niewątpliwie jest ciekawy.


Obrazek

P.S napisałem się.... z długiiiimi przerwami, proszę docenić chociaż nic nie znaczącym lajkiem :mrgreen:
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 912 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: Galatolol »

KPiB o tym mówili (od 39 minuty), generalnie zgadzam się z nimi:
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: japanczyk »

Pomysl dobry, zalezy od realizacji

Mysle, ze to moze ulatwic mniejszym wydawnictwom do wiekszego grona recenzentow
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: Probe9 »

Dla mnie to śmiech na sali. Projekt tworzony przez osobę, która jest chodzącą antyreklamą idei.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: raj »

Ciekawe czy to będzie koniec niezależnych recenzji, czy też projekt jednak umrze (lub pozostanie alternatywą dla 'influencerów') z powodu bojkotu renomowanych recenzentów...

Niespecjalnie widzę opcję aby GamesFanatic się tam zarejestrowało. To już jest ewidentne skłanianie do robienie chłamu byleby pod max punktów od wydawcy.
Ostatnio dostaliśmy wytyczne dotyczące współpracy od jednego polskiego wydawcy, i nie było tam nic o recenzji, za to były rolki, instastory i konieczne pozytywne uwagi.

Edit: Życie szybko mnie zweryfikowało, okazuje się, że dla portalu to już obowiązkowa metoda kontaktu z recenzentami.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1151
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 504 times
Been thanked: 333 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: Propi »

To jest dokładanie nowej warstwy kosztów na wydawcę - a niebawem pewnie i recenzenta/influencera - w zakątku rynku, gdzie często wysłanie egzemplarza recenzenckiego jest już samo w sobie problematyczne czy nieopłacalne.
Możemy dyskutować oczywiście o skali - są recenzenci/prezenterzy za pieniądze, są też i tacy, którzy dopłacają do egzemplarzy recenzenckich - ale na pewno wydawca stara się minimalizować koszta, a nie je mnożyć. 25$ miesięcznie to może i nie jest dużo, ale raz, że ta kwota może się zmieniać. Dwa, ten system aż się prosi (tzn. nie prosi, ale mocno to sugeruje) żeby były zaraz płatne punkty, podbicia, gwiazdki i wyróżnienia (po obu stronach transakcji). Trzy, dla maluczkiego kanału, który ma 12 followersów to i tak nie jest realna szansa na zdobycie czegokolwiek.

Dziwny pomysł, choć nie ukrywam - raczej było kwestią czasu, aż ktoś spróbuje zmonetyzować coś, co dotychczas wymagało jedynie kontaktu mailowego między zainteresowanymi stronami. I kosztowało okrągłe 0zł.
tommyray
Posty: 1305
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: tommyray »

Punktowanie recenzentów przez wydawców?!? To aż bije po oczach schematem "płacę - wymagam!"...
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2089 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: PytonZCatanu »

Brzmi ... no brzmi jak brzmi. Teraz będą recenzje z Excela. 😑
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: K@mil »

Propi pisze: 27 mar 2024, 16:33 To jest dokładanie nowej warstwy kosztów na wydawcę
Na kupującego, bo wydawcy wrzucają koszty marketingu i reklamy w koszt produktu przecież. Często odbywa się to kosztem jakości.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: Nilis »

A kogo będą obchodziły recenzje jeżeli wszystkie będą jedynie chwaliły daną grę. Ja po kilku latach już zrezygnowałem z oglądania recenzji na kanałach yt
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 968
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 667 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: Bart Henry »

Nie jestem recenzentem, ale taką potrzebę rynku widziałem już dawno i pewnie od kilku dobrych lat mam zapisaną w kajeciku jako pomysł na projekt. Gratki tutaj dla Adama, że też widział ten potencjał i to wykorzystał. Na pewno tworzył pod kątem projektu znajomości, by wystartować z przytupem. Robiąc taki projekt nie pomyślałbym jednak o systemie ocen. Zupełnie to tutaj nie pasuje, chyba że na potrzeby wewnętrznej oceny w wydawnictwie, dla świadomości z kim wydawca woli współpracować. Zgodzę się, że to bardzo kontrowersyjna funkcja z punktu widzenia recenzenta.
K@mil pisze: 27 mar 2024, 20:19
Propi pisze: 27 mar 2024, 16:33 To jest dokładanie nowej warstwy kosztów na wydawcę
Na kupującego, bo wydawcy wrzucają koszty marketingu i reklamy w koszt produktu przecież. Często odbywa się to kosztem jakości.
Sto, czy nawet potencjalnie dwieście złotych miesięcznie to żaden koszt dla wydawnictwa, które już kogokolwiek zatrudnia. Liczy się zysk za tę kwotę. Jeżeli dadzą radę zamienić pisanie wielu e-maili, a potem pilnowanie terminów i ew. ponaglanie/przypominanie, na kilka kliknięć w systemie, to pewnie wydawnictwa będą zadowolone. Jeżeli to będzie proste w obsłudze, to recenzenci zainteresowani współpracą barterową pewnie też to docenią. Może ci mniejsi, którzy do tej pory sami się nie zgłaszali, łatwiej przełamią tę barierę, gdy będzie trzeba tylko kliknąć, aby znaleźć się w grupie osób rozpatrywanych pod kątem sponsorowanej recenzji. Może nawet ta apka pozwoli lepiej planować taką współpracę z obu stron, np. z większym wyprzedzeniem.

Jeżeli możliwość oceny recenzenta wpływa Waszym zdaniem na rzetelność, to pamiętajcie, że możecie głosować portfelem (rezygnacja z zakupu gier wydawnictwa, które z tego będzie korzystało, ew. cofnięcie wsparcia Patronite recenzentowi) i subskrypcją (kanały wydawnictwa i recenzentów). Pamiętajcie, że jesteśmy mali i narzekania w naszej bańce forumowej nic nie dadzą. Bądźcie wokalni w social mediach zainteresowanych, to może sami recenzenci i wydawcy poproszą o wyłączenie tej funkcji. ;)

EDIT, bo zapomniałem. Pamiętajcie tez, że jest wiele kanałów/blogów, które nie biorą gier od wydawców, a jakiś czas temu mieliśmy post z perspektywy osoby prowadzącej autobus (wink, wink), że ludzi to ni grzeje, ni ziębi. ;) Doceńcie też takie miejsca i takie deklaracje.
Awatar użytkownika
Urkeith
Posty: 257
Rejestracja: 02 lis 2021, 09:38
Has thanked: 172 times
Been thanked: 113 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: Urkeith »

Jak przeczytałem o ocenie recenzentów to od razu zapaliła mi się czerwona lampka. Już teraz patrzę bardzo sceptycznie na recenzje, a co dopiero gdy osoba będzie z niej rozliczana... Wiadomo, że wydawnictwa mogą mieć swoje opinie w kajeciku ("ten to nas słabo ocenia, nie ma co z nim współpracować"), ale nie muszą. Natomiast taki jawny system oceny jest... Niesmaczny?
Awatar użytkownika
bridge_fan
Posty: 75
Rejestracja: 22 kwie 2020, 00:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 194 times
Been thanked: 57 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: bridge_fan »

OMG :shock:
...co to ma być?
posłuchałem kilku produkcji tego człowieka i dreszcz żenady przeszedł mi po plecach...
Poziom akwizytora sprzętu agd, wszystko sztuczne i ociekające wymuszonym entuzjazmem.
merytoryki żadnej, refleksji, wiedzy, żadnej.
...moim zdaniem projekt nastawiony na szybki zysk, ale wstydzilbym się probować monetyzować coś takiego.
Jeśli ktoś ma za dużo pieniędzy, wolna droga
PS
z takim akcentem unikałbym prowadzenia vloga po angielsku
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: VivoBrezo »

bridge_fan pisze: 28 mar 2024, 04:03 OMG :shock:
...co to ma być?
posłuchałem kilku produkcji tego człowieka i dreszcz żenady przeszedł mi po plecach...
Poziom akwizytora sprzętu agd, wszystko sztuczne i ociekające wymuszonym entuzjazmem.
merytoryki żadnej, refleksji, wiedzy, żadnej.
...moim zdaniem projekt nastawiony na szybki zysk, ale wstydzilbym się probować monetyzować coś takiego.
Jeśli ktoś ma za dużo pieniędzy, wolna droga
PS
z takim akcentem unikałbym prowadzenia vloga po angielsku
Co do języka to nie ma sensu się czepiać.
Sam Adam jest dla mnie kontrowersyjnym influencerem, ze względu na brak oznaczeń współprac, oraz fakt że stawia strony internetowe wydawnictwom, których gry recenzuje.
A co do platformy. Raczej rzadko bierzemy gry od wydawców, ale pomijając to, myślę że nie potrzebuję pośrednika między wydawcą, a recenzentem. Mimo wszystko, budowa relacji w tym środowisku, to też ważny element. Chociaż, jak widac, Portal potrzebuje się ,,odgrodzić" od influencerów za pomocą platformy. Czy jest to dobre dla wydawcy? Nie wiem. Czy dobre dla recenzenta? Jak to komuś pasuje, to spoko. Zdecydowanie, dobre jest to dla Adama i Hypehaven :).
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: samuraj1369 »

Kolejny krok, przez który recenzenci będą jeszcze mniej wiarygodni w zamian za dodatkowe tantiemy!
Nic tylko pogratulować pomysłu, a każdemu recenzentowi życzę aby miał na tyle godności, żeby oznaczał współprace zawarte przez tę platformę.

Ja się serio dziwię, że żaden recenzent się nie wypowiada. Przecież to jawnie uderza w nich i nasz odbiór.
Ale nie ma co się dziwić, teorie spiskowe o opłacanych recenzjach nagle okazują się mniej spiskowe.

Dobrze, że już dawno zawiesiłem oglądanie polskiego YT.

Wesołych świąt!
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3376
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: psia.kostka »

Falstart przed 1.kwietnia ;)

A sam portal troche redundantny dla pracuj.pl, gdzie mozna zlecac platne uslugi :mrgreen: ale kazdy widac chce miec swoj brand.

Tego tworcy nie sledze :roll: ale wyglada na to, ze kupujac polskie gry stajemy sie wlasnie jego sponsorami :lol:
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
SeekerKuba
Posty: 149
Rejestracja: 12 wrz 2022, 11:36
Has thanked: 31 times
Been thanked: 93 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: SeekerKuba »

bridge_fan pisze: 28 mar 2024, 04:03 OMG :shock:
...co to ma być?
posłuchałem kilku produkcji tego człowieka i dreszcz żenady przeszedł mi po plecach...
Poziom akwizytora sprzętu agd, wszystko sztuczne i ociekające wymuszonym entuzjazmem.
merytoryki żadnej, refleksji, wiedzy, żadnej.
...moim zdaniem projekt nastawiony na szybki zysk, ale wstydzilbym się probować monetyzować coś takiego.
Jeśli ktoś ma za dużo pieniędzy, wolna droga
dobrze powiedziane.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: miker »

Nie trawię Adama Muchy. Sztuczne recenzje, opinie i brak oznaczeń o współpracy. Niby taki wieczorek z kumplami, ale wciskający ciemnotę ludziom. Na szczęście nie tylko ja i forumowicze powyżej z KPiB zauważyli braki oznaczeń, ale dość sporo osób na FB. Ja typa już dawno zablokowałem, aby mi się nie wyświetlał. Myślę, że pewna część osób mogła zrobić to samo.

Generalnie:
1. Adam Mucha chce to zmonetyzować - widać czas wymiany Audi się zbliża :D A może już ma nowe, bo dawno nie widziałem zdjęcia z grami z bagażnika właśnie :P
2. Ja nie widzę w jego materiałach nic, co przykuwałoby moją uwagę. Co więcej [ciach] (stary, wrzuć na luz, złe emocje biorą górę - Curiosity)

3. Jeśli recenzenci i portale o grach nie mają wyjścia, to jest mi przykro... Ale... zawsze jest wyjście Panowie i Panie. Adam nie ma monopolu. Jeszcze.

Hypeheaven - nawet nie mam zamiaru klikać w linka, aby nie podnosić ilości odsłon.
Powodzenia!
Awatar użytkownika
goldsun
Posty: 563
Rejestracja: 11 cze 2021, 10:11
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 16 times
Been thanked: 196 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: goldsun »

raj pisze: 27 mar 2024, 16:07 Edit: Życie szybko mnie zweryfikowało, okazuje się, że dla portalu to już obowiązkowa metoda kontaktu z recenzentami.
Z ciekawości:
Co to znaczy "to już obowiązkowa metoda kontaktu"?
Kto ten obowiązek nakłada i na jakich warunkach?
Nie wolno portalowi rozmawiać z recenzentem w inny sposób?
--
Dołączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: kurdzio »

goldsun pisze: 28 mar 2024, 09:09
Spoiler:
To tylko moje domysły - zakładam że Portal chcąc mieć wszystko w jednym miejscu zrezygnował z kontaktu innego niż poprzez Hypehaven.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
goldsun
Posty: 563
Rejestracja: 11 cze 2021, 10:11
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 16 times
Been thanked: 196 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: goldsun »

kurdzio pisze: 28 mar 2024, 09:23
goldsun pisze: 28 mar 2024, 09:09
Spoiler:
To tylko moje domysły - zakładam że Portal chcąc mieć wszystko w jednym miejscu zrezygnował z kontaktu innego niż poprzez Hypehaven.
Eeeeee, ale to może trzeba uściślić, czy rozmawiamy o:
- portalu - założyłem, że GamesFanatics.pl
czy
- Portalu, czyli wydawnictwie ;-)
--
Dołączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: VivoBrezo »

goldsun pisze: 28 mar 2024, 09:09
raj pisze: 27 mar 2024, 16:07 Edit: Życie szybko mnie zweryfikowało, okazuje się, że dla portalu to już obowiązkowa metoda kontaktu z recenzentami.
Z ciekawości:
Co to znaczy "to już obowiązkowa metoda kontaktu"?
Kto ten obowiązek nakłada i na jakich warunkach?
Nie wolno portalowi rozmawiać z recenzentem w inny sposób?
Ja dostałem informację że Portal testuje taki sposób komunikacji. Pewnie jak to w życiu. Do największych i tak będą kontaktować się klasycznie, mali twórcy będą zobligowani do korzystania z hypehaven, a ostatecznie i tak dadza Ci zniżkę od SCD, dzięki której ,,dostaniesz grę" 6 zł taniej niż w sklepie, ale będziesz musiał zrobić recenzje do dwudziestego 😃.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: raj »

goldsun pisze: 28 mar 2024, 09:26 Eeeeee, ale to może trzeba uściślić, czy rozmawiamy o:
- portalu - założyłem, że GamesFanatics.pl
czy
- Portalu, czyli wydawnictwie ;-)
GF nie jest portalem tylko serwisem, portal internetowy z założenia oferuje bardziej różnorodne treści i usługi, serwis jest bardziej monotematyczny.
Z tego co czytałem, Portal zażyczył sobie, żeby kontaktować się z nim przez tą platformę. Może dla kogoś zrobią wyjątek ale nie sądzę.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: BOLLO »

japanczyk pisze: 27 mar 2024, 15:35 Mysle, ze to moze ulatwic mniejszym wydawnictwom do wiekszego grona recenzentow
Pytanie tylko czy te małe wydawnictwa będzie:
1)stać na X wysyłek po świecie
2)będą chciały się reklamować w państwach niekoniecznie anglojęzycznych
raj pisze: 27 mar 2024, 16:07 Ciekawe czy to będzie koniec niezależnych recenzji, czy też projekt jednak umrze (lub pozostanie alternatywą dla 'influencerów') z powodu bojkotu renomowanych recenzentów...
Pamiętaj, że nawet jak nagrywamy niezależne recenzje to i tak gro ludzi uważa że są to sponsorowane materiały kupione przez wydawców. Można tłumaczyć ,oznaczać a i tak jest jak jest.
raj pisze: 27 mar 2024, 16:07 Życie szybko mnie zweryfikowało, okazuje się, że dla portalu to już obowiązkowa metoda kontaktu z recenzentami.
Możesz rozwinąć swą myśl?
Propi pisze: 27 mar 2024, 16:33 To jest dokładanie nowej warstwy kosztów na wydawcę - a niebawem pewnie i recenzenta/influencera
Spotyfi też było długo darmowe...wiemy jak to się skończy.
tommyray pisze: 27 mar 2024, 17:37 Punktowanie recenzentów przez wydawców?!? To aż bije po oczach schematem "płacę - wymagam!"...
I zapewne wielu z nich pójdzie w ślad nagrywania hura-optymistycznego Rahdo czy Adama. Czy to źle? NIE pod warunkiem że każdy z widzów będzie wiedział w jaki sposób są nagrywane owe materiały.
Nilis pisze: 27 mar 2024, 20:44 A kogo będą obchodziły recenzje jeżeli wszystkie będą jedynie chwaliły daną grę
Patrząc na niektóry kontent recenzencki to widać że jednak chętnych nie brakuje. Wręcz jest zapotrzebowanie widać....
Bart Henry pisze: 27 mar 2024, 22:48 Zgodzę się, że to bardzo kontrowersyjna funkcja z punktu widzenia recenzenta.
I pytanie czy nasi w to wejdą? Widać niektórzy już nawet pozytywnie komentują że platforma jest wspaniała....
Zagraniczni nie będą mieli z tym żadnego problemu bo u nich taki format "kupionych" recenzji jest czym normalnym i akceptowalnym.
Urkeith pisze: 28 mar 2024, 00:37 Natomiast taki jawny system oceny jest... Niesmaczny?
Jak dla kogo. Dla wydawcy to super bo taki rating pokarze kto z nich jest "rzetelny" i "lojalny" względem wydawcy. A przecież wydawcy nie zależy na prawdzie o grze a o pozytywnym wydźwięku . Rachunek jest prosty więcej ocen 10/10 od X recenzentów = hype+FOMO= szybka sprzedaż pierwszego druku......to co że ludzie sami się przekonają później, że to crap i grę, autora jak i wydawnictwo obsmarują. Nie raz przecież u nas wydawcy zachwalali swój produkt w samych superlatywach a później okazywało się że to gra mehhhh.... a niektórzy nawet w niego nie zagrali....myślę że bardzo podobnie może być z recenzentami.
bridge_fan pisze: 28 mar 2024, 04:03 posłuchałem kilku produkcji tego człowieka i dreszcz żenady przeszedł mi po plecach...
Nie bądź aż taki krytyczny. Są pozytywne rzeczy które można od niego czerpać :wink: :
1- jakość nagrania (obraz)
2- fajne studio/pokój
3- sporo customowych gadżetów związanych ze swoim kanałem
4- entuzjazm
5- samo-rozwój
6- odwaga
7- odporność na hejt
8- naprawdę ładny uśmiech i miła aparycja (zadbany człowiek na którego miło się patrzy)
VivoBrezo pisze: 28 mar 2024, 07:00 Co do języka to nie ma sensu się czepiać.
Ja nie mówię po angielsku, i doceniam wszystkich którzy mają odwagę mówić w innym niż swoim ojczystym. Być może nie ma akcentu i mówi niepoprawnie ale pamiętam jak Gralutce wypominano jej rewelacyjny akcent i jak wypowiadała "StaŁos". Purystów widać nie brakuje, ale nikt odwagi nie ma, ani nic sensownego do powiedzenia przed kamerą.
samuraj1369 pisze: 28 mar 2024, 07:04 Ja się serio dziwię, że żaden recenzent się nie wypowiada. Przecież to jawnie uderza w nich i nasz odbiór.
Ekhmm...ekhmmmm zobacz kto założył wątek :mrgreen:
A może wszyscy się już sprzedali ? :wink:
(no dobra zrobię to dla Ciebie) Zapraszam do dyskusji: @Gambit @Ink @Leviathan @pan_satyros @Fantomas @_Berenice_ @Propi @yosz @Kocia @crazygandalf @Yavi @mat_eyo @Neoptolemos @mikeyoski @windziarz44
sgor
Posty: 69
Rejestracja: 24 sty 2009, 15:51
Lokalizacja: Luboń/Poznań
Has thanked: 41 times
Been thanked: 44 times

Re: Hypehaven-Nowa platforma recenzencka| Czy to nadal hobby?

Post autor: sgor »

BOLLO pisze: 28 mar 2024, 09:40 bo taki rating pokarze
Tutaj nie sposób się nie zgodzić - taki rating z pewnością będzie karą dla niektórych recenzentów ;)
ODPOWIEDZ