Stone Age - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
gath
Posty: 208
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Stone Age

Post autor: gath »

Są również 3 budynki ze znakiem zapytania oznaczone (1-7 i ikoną dowolnego surowca) można tan budynek kupić płacąc od jednego do siedmiu dowolnych surowców.
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: kolderek »

ano właśnie, takie nie logiczne to jest ;)
ale dla mnie spoko - po prostu dostałem takie pytanie od szwagra, którego próbuję wciągnąć w planszówki :)

ale swoją drogą jak by się grało gdyby za karty cywilizacji płaciło się różnymi surowcami - karty z 3, 4 symbolami by raczej nikt nie kupował a potem wszyscy by się rzucali na 1 i 2 :D
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: mst »

I tak się wszyscy rzucają na te najtańsze. :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: kolderek »

ale teraz to czasem i na 4 można się rzucić jak pasuje i ma się ze 4 drewna :p
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: kolderek »

tym razem tylko formalne pytanie (bo w instrukcji chyba tego nie ma). czy można mając już 10 ludzi wejść na pole 'chata' (miłości ;)? graliśmy, że można ale nie dawało to już więcej ludzi a jedynie dla przyblokowania komuś rozmnażania. tak tylko pytam by się upewnić :)
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Stone Age

Post autor: Tommy »

kolderek pisze:tym razem tylko formalne pytanie (bo w instrukcji chyba tego nie ma). czy można mając już 10 ludzi wejść na pole 'chata' (miłości ;)? graliśmy, że można ale nie dawało to już więcej ludzi a jedynie dla przyblokowania komuś rozmnażania. tak tylko pytam by się upewnić :)
Problem wcale nie jest taki prosty jakby się mogło wydawać.

Z jednej strony nigdzie nie jest napisane, że nie można tak robić (w sumie też nie napisano, że możesz sobie wziąć coś za darmo z planszy, a jakoś nikt tego nie robi :wink: )

A tak na poważnie: druga strona. W instrukcji tylko w dwóch miejscach jest napisane, że można "nie wykonać akcji, nie skorzystać" z miejsca do którego wysłało się swoich pracowników - chodzi o karty rozwoju i zakup budynków (co więcej blokada budynku przed jego kupieniem jest jedną z porad odnośnie strategii - można w ten sposób opóźniać koniec gry). Oczywiście istnieje jeszcze sporo miejsc (ale zakładam, że nikt nie chciałby rezygnować np. z produkcji surowców czy jedzenia - polowanie). Stąd zostają nam tylko 3 miejsca - "chatka miłości", narzędziownia, pozyskanie pożywienia na stałe. Instrukcja nie mówi nic o możliwości blokowania przeciwników na tych polach (w odróżnieniu od wyraźnie zaznaczonej takiej możliwości w dwóch innych - wspomnianych powyżej). Ja osobiście skłaniam się absolutnie do tego, że grać tak nie można (i generalnie się tak nie blokujemy, ale my po ca. 50 partiach gramy tak ofensywnie i szybko, że w zasadzie od dawien dawna nikt nie osiągnął maksa w żadnej z tych "problematycznych" kategorii).

PS. ten problem przypomina mi trochę postawiony na BGG - tam udowadniano, że jeżeli instrukcja tak nie mówi to można mieć wyższy stopień stałego pożywienia niż 10...... w sumie goście na końcu się poddali, ale dyskusja była ostra.

PS2. A przy okazji BGG - właśnie znalazłem takie samo pytanie jak Twoje - zdania są podzielone na tych "instrukcja nie zabrania to można", ale chyba przewagę mają jednak Ci: "instrukcja mówi wyraźnie o dwóch miejscach w których dopuszczalne jest blokowanie i nigdzie indziej robić tego nie można". Btw: nikt z twórców, ani z wydawnictwa nie zabrali głosu w tej dyskusji.

PS3. A poza tym Stone Age to gra rodzinna i raczej wykorzystujcie swoich ludków do zrobienia sobie dobrze, a nie blokowaniu innych :D - tam gdzie Ty chcesz zmarnować 2 ludzi na blokowanie, wykorzystaj ich i zrób coś dla siebie. :D
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: kolderek »

dzięki za info ekspercie, będę grał tak jak Ty :) jednak dobrze, że się spytałem.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: mst »

Przy grze w 2 osoby można skorzystać tylko z jednego miejsca chatka/pole/narzędzia.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Stone Age

Post autor: dragon77 »

mst pisze:Przy grze w 2 osoby można skorzystać tylko z jednego miejsca chatka/pole/narzędzia.
Coś pokręciłeś bo NA BANK korzysta się z 2 miejsc :D
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Stone Age

Post autor: janekbossko »

mozan korzystać z 2 miejsc :)
czemu tylko -4 staaaare zasady hehehe

maly wynik dlatego ze szybko sie wam budynki skonczyly czego imo nie oplaca sie kupowac - lepiej poleciec w karty cywilizacji to szybko sie okaże ze macie w wyniku z przodu 2 a nie 1 ;p

ja zaobserowalem ze najlpeiej na poczatek zywic z łowów a później szybko z pola...nabić tyle żeby można byo bez problemu wykarmić gromadkę maple'i
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: mst »

Pokręciłem :oops: - graliście prawidłowo.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: kolderek »

czy naprawdę jest ograniczenie budynków na 2 lub 3 graczy? bo w instrukcji jest ograniczenie tylko co do pól chyba.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: mst »

Tak, w grze 3-osobowej są 3 stosy po 7 budynków, a w 2-osobowej dwa.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Stone Age

Post autor: Tommy »

mst pisze:Tak, w grze 3-osobowej są 3 stosy po 7 budynków, a w 2-osobowej dwa.

Dokładnie tak. I jest to wyraźnie napisane w instrukcji.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: kolderek »

Tommy pisze:
mst pisze:Tak, w grze 3-osobowej są 3 stosy po 7 budynków, a w 2-osobowej dwa.
Dokładnie tak. I jest to wyraźnie napisane w instrukcji.
szkoda tylko, że w różnych miejscach i tego nie zauważyłem :)
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Stone Age

Post autor: farmer »

Myśl genialna a straszna w głowie mi postała...

Czy mając 0 (zero) PZ, a nie mając jedzenia, poziom moich punktów nadal zmniejsza się o 10? Do poziomu ujemnego?
Czy pozostaje na poziomie 0 (zero)?

Rozumiecie implikacje pozostania na poziomie zero, prawda? (olanie jedzenia i unikanie domków do ostatniej chwili, maksowanie liczby ludków i kart cywilizacji) Czy na tym zasadza się omawiana tu strategia głodzenia?

Czy strategia głodzenia ma szanse powodzenia przy obecności punktów ujemnych?

PS
A gra JEST świetna :D
pozdr,
farm
Ostatnio zmieniony 31 lip 2009, 11:26 przez farmer, łącznie zmieniany 1 raz.
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Stone Age

Post autor: pingus »

farmer pisze:Myśl genialna a straszna w głowie mi postała...

Czy mając 0 (zero) PZ, a nie mając jedzenia, poziom moich punktów nadal zmniejsza się o 10? Do poziomu ujemnego?
Czy pozostaje na poziomie 0 (zero)?

Rozumiecie implikacje pozostania na poziomie zero, prawda? (olanie jedzenia i unikanie domków do ostatniej chwili, maksowanie liczby ludków i kart cywilizacji) Czy na tym zasadza się omawiana tu strategia głodzenia?
Czy w takim razie, strategia głodzenia ma szanse powodzenia przy obecności punktów ujemnych?

pozdr,
farm
Są ujemne punkty. Jednak nadal taka strategia jest możliwa (szybkie mnożenie się; olewanie toru żywności) jednak wydaje mi się, że to wymaga 3+ graczy i nie jest to strategia dla gracza pierwszego.
Awatar użytkownika
redy
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2008, 10:15
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Stone Age

Post autor: redy »

Kiedy zobaczyłem, że dragon77 napisał o tych punktach za surowce to zacząłem szukać w instrukcji i też nie mogłem znaleźć. Już nawet miałem tutaj pytać gdzie to stoi pismem :mrgreen:

W końcu jednak dojrzałem osobiście: str. 8, przy tłumaczeniu punktacji za karty, pod ostatnim zdjęciem kart jest zdanie "Każdy surowiec, który gracz ma na swojej planszy wart jest 1 punkt"

To chyba przez te malutki literki w tym czarno-białym tłumaczeniu :? wszystko się tak zlewa... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Stone Age

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Czy przypadkiem nie jest tak że punkty za surowce liczy się dopiero w wypadku remisu? (nie chce mi się instrukcji szukać, wiem leń ze mnie).
Awatar użytkownika
redy
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2008, 10:15
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Stone Age

Post autor: redy »

Nie, surowce liczy się sumując wszystkie punkty by wyłonić zwycięzcę.

Trzecie zdanie po cytowanym już przeze mnie brzmi:

"W przypadku remisu zwycięża gracz, którego suma produkcji żywności, liczby narzędzi oraz liczby ludności jest największa!"
Awatar użytkownika
rand
Posty: 496
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 118 times
Been thanked: 88 times

Re: Stone Age

Post autor: rand »

Generalnie może w wiele gier jeszcze nie grałem, ale jest to moja ulubiona gierka ( może dla tego że jedna z pierwszych ;-) ) ale szkoda że nie zrobili jakiegoś małego dodatku. Nie ma co wspominać o paru domkach w gazetce bo nie łatwo je zdobyć, po za tym to trochę mało.

CO do punktacji to racja właśnie znalazłem to zdanie o liczeniu surowców. Wygląda na to że zawsze źle podliczaliśmy punkty. Ale żywności chyba nie liczymy jako surowiec?? Bo to byłoby już bez sensu... ;-)
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2821
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: Ink »

rand pisze:CO do punktacji to racja właśnie znalazłem to zdanie o liczeniu surowców. Wygląda na to że zawsze źle podliczaliśmy punkty. Ale żywności chyba nie liczymy jako surowiec?? Bo to byłoby już bez sensu... ;-)
Nie, żywność to nie jest surowiec.

Albo..

Tak, żywność to nie jest surowiec.

W każdym razie nie liczymy jej, stosujemy tylko jako tie-breaker.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Duch
Posty: 209
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:59
Lokalizacja: Gdynia

Re: Stone Age

Post autor: Duch »

Ink pisze: W każdym razie nie liczymy jej, stosujemy tylko jako tie-breaker.
Chyba jednak nie.
Tie breakerem jest suma produkcji zywnosci, czyli ilosc posiadanych pol + narzedzia + ludziki.
Sama zachomikowana zywnosc jest bezwartosciowa na koniec gry, skoro nie jest surowcem.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2821
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: Ink »

Duch pisze:
Ink pisze: W każdym razie nie liczymy jej, stosujemy tylko jako tie-breaker.
Chyba jednak nie.
Tie breakerem jest suma produkcji zywnosci, czyli ilosc posiadanych pol + narzedzia + ludziki.
Sama zachomikowana zywnosc jest bezwartosciowa na koniec gry, skoro nie jest surowcem.
Racja. Produkcja, a nie ilość posiadana.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
mn3006
Posty: 326
Rejestracja: 06 maja 2007, 19:46
Lokalizacja: Krk
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: mn3006 »

redy pisze: 08 sty 2010, 20:12 Co do domków to mam jedno pytanie. Otóż grałem ostatnio partyjkę on-line na BSW i wydawało mi się, że zbudowałem więcej domków niż znajduje się na planszy gracza. Sądziłem, że można zbudować tylko tyle domków na ile jest miejsce. czyli 5. Nie ma limitu i można wykroczyć poza planszę?
Nie ma limitu liczby domków.
ODPOWIEDZ