K2 (Adam Kałuża)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: K2

Post autor: sheva »

No bo w górach ten kto wspina się najszybciej dużo ryzykuje i najczęściej się potknie. Przynajmniej ja je tak czytam.
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2

Post autor: folko »

Chodziło mi właśnie o takie nawiązanie do szaleństwa. Z jednej strony nie jest to prawda, że ten co szybko się wspina robi to niebezpiecznie - bo zależy to od alpinisty i jego stylu, z drugiej u mnie jest to takie doniesienie że szalał tak bardzo że nie zwracał uwagę na otoczenie i narażał swoje życie.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: K2

Post autor: Pastorkris »

Dlatego owe żetony nieco studzą szaleńczy zapał alpinistów ;) Boli mnie jednak trochę, gdy dwóch graczy daje karty z sumą ruchu 6 (czy nawet więcej), ale że remisują żaden z nich nie "cierpi" z tego powodu.
Myśleliście jak nieco to zmodyfikować? Może oboje powinni dostać (jeden, by nie brakło) żeton?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: K2

Post autor: Andy »

Pastorkris pisze:Boli mnie jednak trochę, gdy dwóch graczy daje karty z sumą ruchu 6 (czy nawet więcej), ale że remisują żaden z nich nie "cierpi" z tego powodu.
A ja traktuję taki remis i uniknięcie brania żetonu ryzyka jako odpowiednik uśmiechu losu: obaj zaryzykowali, obaj poszli ostro do góry i... mimo wszystko udało się! :)

Jak w życiu. Czasami.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Archanioł
Posty: 72
Rejestracja: 24 kwie 2008, 18:56
Lokalizacja: Płock

Re: K2

Post autor: Archanioł »

Albo też właściwa ocena sytuacji - warunki nie są tak złe, aby nie przyspieszać wspinaczki. Wtedy kara jest dla tego, kto dał mniej.
Awatar użytkownika
to tylko ja
Posty: 179
Rejestracja: 07 gru 2008, 19:51
Lokalizacja: Suwałki

Re: K2

Post autor: to tylko ja »

A po wykorzystaniu żetonu ryzyka to ten wraca do kupki, czy wywalamy go gdzieś na bok?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: Nataniel »

Do pudełka.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: K2

Post autor: Andy »

Dziś po raz pierwszy zagraliśmy w cztery osoby. Także po raz pierwszy straciłem obu himalaistów! :(

Rywalizacja była bardzo zacięta, wszyscy zdobyliśmy szczyt. Córki miały po 17 punktów i decydowało pierszeństwo na wierzchołku. Tuż za ich plecami uplasowała się żona z 16 punktami, ja zdobyłem... ehem... dwa.

Zaryzykowałem, wiedząc że w talii czekają na mnie jeszcze aklimatyzacyjne dwójka i trójka. Niestety na rękę przyszły same zielone, na dodatek niskie i nie było jak uciec przed fatalną pogodą między 7000 a 8000 m. No i było "po wszystkiemu".

Ale i tak byliśmy wszyscy zadowoleni. Na tłok na szlaku na ogół nie narzekaliśmy.

(Łatwa strona planszy, lato)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: K2

Post autor: Wookie »

Dzisiaj zagrałem po raz trzeci, z trudną pogodą i trudną planszą i było lepiej. Trzeba się naprawdę napocić żeby przeżyć, jeden z czterech himalaistów przetrwał i na szczęście był to mój.

Ogólnie im lepiej znamy grę tym lepiej da się planować, bo wiemy plus,minus jakie karty mogą dojść. I mniej graczy oznacza łatwiejsze szacowanie kto dostanie żeton ryzyka - trochę tu zaskoczenia, ale mniej niż przy 4/5 graczach.

Podoba mi się patrzenie w karty, pogodę na daną turę i kilka przyszłych, oraz szacowanie kto dostanie ryzyko i kiedy opłaca się je wziąć.

Gra zyskała w moich oczach, ale jeszcze będę grał we wszystkich możliwych kombinacjach graczy-poziomu trudności zanim w ogóle wyciągnę kamerę:)
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: Dabi »

Grałem na Falkonie w K 2 w 5 osobowym składzie. Testowaliśmy grę po raz pierwszy i ciekawi byliśmy co z tego wyniknie.

Gracz K - miłośnik gór ale niekoniecznie wspinaczki
Ja - od gór zawsze wolałem morze, wspinaczka to dla mnie nic ciekawego, obrazki są fajne.
Gracz A - nie lubiący gór i uważający wspinaczkę za dziwaczny temat
Gracz C - neutralny
Gracz D - także neutralny w stosunku do tematu

Zaczęliśmy na stronie letniej, pogoda letnia, bez karty ratunku dodatkowo prostsze limity (przez pomyłkę jednego gracza pod szczytem) od jakiś 2/3 gry.

Fajnie i dynamicznie się to rozwijało.
Gracze sobie spokojnie człapią pod górę. U nas wspinacze zostali ochrzczeni jak facet (gładki) i baba (kudłaty). I baby zostały zostawione raczej w tyle.

Gracze zaczynają marudzić, że za prosto coś a to w końcu K 2. Zjawisko ryzyka nie występowało w sumie wcale.

Po paru turach dalej kiedy ja już zdobyłem szczyt wykorzystując dobrą pogodę. I kiedy miałem złazić pogoda się zmieniła.

Na szczycie piękna za to poniżej nieciekawie. No i zaczęło się robić trudniej (jakby nie to ze limit na jednym pole łatwiejszy to byłaby rzeź bo bym nie zlazł chyba)

No i ciekawie jest. Mechanika działa. Poza ryzykiem bo tego nikt raczej się nie boi i bardzo rzadko jakiś żeton zostanie wzięty (chyba tylko 2 razy z czego raz było to 0)
No i potem okazuje się, że nie umiem zleźć z góry. Czytający instrukcję stwierdził że to tylko poręczówką mogę. A MEGA komplikacja. I tak czekając na śmierć skończyliśmy przerywając w trakcie.
Uznając się za zwycięzcę - pozbierałem opinię.

Większości się zdecydowanie podobało. Bardzo dobry pomysł na tury jednoczesne. Gra dynamiczna jest przez to. Fajny klimat. Ktoś kto nie jest fanem tematu poczuł go i za to brawa. Jedynie jeden z graczy twierdził, że to mogło by być lepiej o czymś innym.

Chcę zagrać już poprawnie i świadomie :) Wtedy ocenię całkiem. Póki co jednak bardzo fajna gra i warta rozważenia na temat kupna. Z polskich to tym bardziej dobrze.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: K2

Post autor: Andy »

Nie wiem czy do końca zrozumiałem i czy już się zorientowaliście, że:
1. Brania żetonu ryzyka można uniknąć tylko jeśli jest więcej niż jeden gracz z wyłożoną największą liczbą punktów ruchu (w przypadku poręczówek liczą się "lewe" cyfry - do ruchu w górę).
2. W dół można iść nie tylko za pomocą "prawych" punktów z poręczówki, ale i punktów ze zwykłej karty ruchu.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: Dabi »

Andy pisze:Nie wiem czy do końca zrozumiałem i czy już się zorientowaliście, że:
1. Brania żetonu ryzyka można uniknąć tylko jeśli jest więcej niż jeden gracz z wyłożoną największą liczbą punktów ruchu (w przypadku poręczówek liczą się "lewe" cyfry - do ruchu w górę).
2. W dół można iść nie tylko za pomocą "prawych" punktów z poręczówki, ale i punktów ze zwykłej karty ruchu.
ad 1. Tak to właśnie nie działało w grze na 5. Nikt żetonów nie brał ;) Ale za to był tłum.

ad 2. Tak to jednak jak już ja straciłem ze 3 kolejki na zejście więc zakończyliśmy grę :)
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: K2

Post autor: Wookie »

graliśmy w 4 osoby na trudniejszej planszy w prostszej pogodzie - 2 z 8 ośmiu himalaistów umarło, jeden mógł spokojnie przetrwać pod koniec.

Na razie zdecydowanie najlepiej gra się na trudnej stronie planszy.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: K2

Post autor: adikom5777 »

Potwierdzam, że po kilku rozgrywkach na łatwej planszy, partia na planszy trudnej była o wiele ciekawsza.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 380 times
Been thanked: 94 times

Re: K2

Post autor: farmer »

Kurczę, jaka niespodzianka!
Jeszcze przed Essen, 51szy stan rósł w mych oczach na hit, który daleko zajdzie :). W zasadzie, niewiele się myliłem, bo na BGG gra ma już 760 miejsce :). Tylko gratulować.
Nie wiem, czy ktoś jeszcze ogląda takie rzeczy i kibicuje "naszym" produkcjom na BGG - ja tak mam i sobie spojrzę co jakiś czas.
I ciekawa rzecz...
K2 wyrósł na Czarnego K2onia! W tej chwili 752gie miejsce, czyli przebił nawet 51szego ;>.

Folko! Wielkie gratulacje z tego powodu (tak, tak, wiem, to tylko ranking BGG z jego wszytskimi wadami i w ogóle i te de i te pe... a mnie i tak cieszy, gdy biało-czerwone gry pną się w tym rankingu zasłużenie w górę :D).

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: K2

Post autor: Filippos »

Dla mnie osobiście K2 to nie był nigdy żaden czarny koń tego roku tylko pewniak na największy hit z Polski. I gra jest świetna i oprawa graficzna i temat idealnie trafia w rynkową niszę. To po prostu nie mogło się nie udać. :D
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: K2

Post autor: magole »

A wszystko dzięki mojemu wczoraj oddanemu głosowi :D
Oby tak dalej.

Jestem po dwóch rozgrywkach dwuosobowych po łatwiejszej stronie, więc wrażenia są jeszcze dość mgliste, jednak grało się bardzo przyjemnie. W pierwszej grze przeciwnik stracił obu himalaistów więc nie musiałem nawet wchodzić na szczyt, druga partia była dużo bardziej rozważna i atak na szczyt rozpoczął się dopiero pod koniec gry. Niestety moi po wcześniejszym nieudanym ataku, nie dali już rady wejść i przeciwnik czyli żona wygrała zrobywając K2.

Jutro zapowiada się partyjka w 4 osoby, jeszcze nie testowaliśmy wersji zimowej więc dużo emocji przed nami :)
jarofi
Posty: 2
Rejestracja: 19 lis 2010, 21:30

Re: K2

Post autor: jarofi »

Wiem, wiem że to proste pytanie ale jakoś mam wątpliwości:
Czy dobrze zrozumiałem instrukcję i każdy z grających powinien mieć taki sam zestaw kart - oczywiście przetasowany (a nie 18 losowo wybranych z całek 90 kartowej talii)?
Jaro
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: Nataniel »

Dokładnie tak. Karty mają na rewersie oznaczenie zgodne z kolorem gracza - niestety dosyć niefortunnie małe.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
jarofi
Posty: 2
Rejestracja: 19 lis 2010, 21:30

Re: K2

Post autor: jarofi »

Nataniel pisze:Dokładnie tak. Karty mają na rewersie oznaczenie zgodne z kolorem gracza - niestety dosyć niefortunnie małe.
A rzeczywiście - dopiero teraz to zauważyłem :-) Dzięki !
badjimi
Posty: 73
Rejestracja: 23 lis 2006, 19:34
Lokalizacja: Świecie

Re: K2

Post autor: badjimi »

Nataniel pisze:...karty mają na rewersie oznaczenie zgodne z kolorem gracza - niestety dosyć niefortunnie małe.
Żeby nie było, że karty znaczone :mrgreen:
Awatar użytkownika
to tylko ja
Posty: 179
Rejestracja: 07 gru 2008, 19:51
Lokalizacja: Suwałki

Re: K2

Post autor: to tylko ja »

K2 będzie w empikach od 10 grudnia :) Pewnie nie wszystkich, ale przez empik.com idzie zamówić. Fajnie... bo to świetna gra. Inne gry wydane przez rebel.pl chyba też będą bo w zapowiedzi jest Fauna i Wsiąść do pociągu... ciekawe czy z tych droższych coś się znajdzie... może Claustro? :)

Ponadto galakta zamierza uzupełnić zapasy w Empikach m.in o nowe dodatki do Talismana i np Cytadelę czy SH: Anioł Śmierci. Ale to wątek na inny temat.

Mimo wszystko cieszę się, że wydawnictwo rebel zdecydował się na coś takiego :)
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: K2

Post autor: medicus »

Grę poznałem na Gralicji w sobotę. Do dziś rozegrałem 5 rozgrywek w 3 różnych składach.
WSZYSCY bardzo pozytywnie i chcą grać jeszcze.
Graliśmy oczywiście na trasie łatwej przy dobrej pogodzie, ale już tu emocje były bardzo duże.

Tak więc pierwsze wrażenia na solidną ocenę 5.
Piszecie, że trasa trudniejsza jest lepsza? okaże się w środę ;)

a wczoraj w Krakowie spadło mnóstwo śniegu, graliśmy przy wielkim oknie, w czasie rozgrywki nawet otworzyliśmy żeby ochłonąć. zawiało śniegiem z parapetu na planszę :)

W następny weekend gramy w w górach na szlaku, na śniegu, w goretexach, z plecakami, przepijając herbatką z termosu.

Ocena - trasa łatwa, pogoda letnia, debiutanci: 5 ( w skali ocen szkolnych)
Ostatnio zmieniony 29 lis 2010, 16:41 przez medicus, łącznie zmieniany 1 raz.
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: K2

Post autor: mbork »

medicus pisze:Ocena - trasa łatwa, pogoda letnia, debiutanci: 5
Ekhm: w jakiej skali?
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: K2

Post autor: medicus »

ups! wybaczcie (już poprawiłem wcześniejszą wiadomość)

w skali szkolnej oczywiście
5 czyli ocena bardzo dobra

czy dodam + czy zwiększę na 6 poczekam na rozgrywki zimowe i trudniejsze szlaki
czyli kilka tygodni testów :)
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
ODPOWIEDZ