Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: BloodyBaron »

zephyr pisze:Oczywiście że się wyświetla - ale nie przed całym trade tylko jako jeden ze sposobów konsumpcji - w praktyce oznacza to że można zjeść towary gdzie indziej i nie skorzystać, przy fazie trade nie am takiej możliwości.
Dodatkowo przy consume trade można jedna kartę sprzedać w trade, a drugą za pomocą ligi.
a jaki jest opis dla Trade league? moce consume wyświetlają się w combo boxie - po wyborze consume x2 wyświetliły się tylko moce consume dające 1VP lub VP i i kartę (takie miałem, oprócz ligi). trochę mnie to wkurzyło, bo przez to przegrałem partię w ostatniej kolejce ;)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: zephyr »

Korzystałem z ligo w ostatniej partii i działała, więc nie rozumiem...

Nie brałem x2 tylko się podłączałem, może jakiś dziwny inny bug.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: mig »

Udało mi się w końcu kilka partii zagrać (dwu i trzyosobowe). Kiedy czytałem instrukcję gra wydawała mi się jakoś potwornie zagmatwana, ale podczas rozgrywki okazała się bardzo logiczna i poukładana. Miliony ikonek powoli zaczynają pomagać a nie gmatwać.

W sumie brakowało mi tylko jednej rzeczy-interakcji. Jakieś podkradanie kart, czy uniemożliwienie wykonania akcji IMO grę by bardzo wzbogaciło. Czy któryś z dodatków w małą ilość interakcji jakoś zwiększa?

No ale mimo tego gra bardzo dobra:)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: zephyr »

W pierwszym dodatku dochodzą opcjonalne cele typu "kto ma najwięcej X dostaje 5 pkt", "kto pierwszy ma na stole Y dostaje 3 pkt"
W drugim dochodzą 4 karty umożliwiające przejęcie świata militarnego (przy czym 2 z nich są jednorazowe, a wszystkie wymagają spełnienia dość trudnych warunków).
W trzecim dochodzi planet buster, który może komuś zniszczyć świat i prestiż - nowa mechanika która bardzo premiuje osobę która uzbierała najwięcej tych pkt.

I jest parę kart które coś dają jeśli jest spełniony jakiś warunek - np mining conglomerate - jeśli masz najwięcej wyprodukowanych w tej turze brązowych itp.

IMO taka interakcja + interakcja w wyborze faz jest akurat - to głównie gra o tworzeniu silniczka, dodawanie jakiejś dodatkowej interakcji miało by duże szanse na znaczne zmniejszenie tępa gry (które jest naprawdę szybkie dzięki symultanicznym ruchom) i mogłoby dodawać za dużo negocjacji i bicia lidera/losowego gracza którego nie lubię (a za tego typu mechanizmami nie przepadam, zwłaszcza że IMO nie pasują do tej gry zupełnie)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Race for the galaxy

Post autor: Arkadiusz »

zephyr pisze:zwłaszcza że IMO nie pasują do tej gry zupełnie
Dokładnie. Poza tym wraz z kolejnymi grami zobaczysz, że jednak interakcja nie jest taka drugorzędna jak na to wygląda na początku. Ja po jakiś 50 grach zacząłem dostrzegać niuanse rozgrywki. Granie z lepszym od siebie może jest bolesne na początku ale wystarczy trochę poobserwować i można się bardzo dużo nauczyć. Komputer lał mnie na początku niemiłosiernie, teraz nie zdarza mi się już tanio sprzedawać skóry. Dla porównania, od Robota nie nauczyłem się niczego.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
Zimoch
Posty: 251
Rejestracja: 28 lut 2005, 15:37
Lokalizacja: Kwidzyn\Łódź

Re: Race for the galaxy

Post autor: Zimoch »

Andy pisze:Gracz na BGG zgłosił wynik 162:62 przeciw AI:

Obrazek
Źródło: BGG

Nie podejrzewam, żeby ten wynik został szybko pobity!
http://www.keldon.net/rftg/showgame.cgi?gid=34750

180 punktów :) - bez celów!

NIe wiem jakim cudem oni to zrobili mój rekord w BoW to skromniutkie 108 pkt przy wcześniejszym rekordzie 147 . Gram i gram i kurcze nie możliwe jest zdobycie tylu punktów bez dużego farta w kartach.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Ha! Już za pół roku! :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

Mówiłem że się nie dam wydoić i pewnie nowego arcu nie kupię? ... Myliłem się :( :D
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

I to jak się myliłeś: kupisz nie tylko nowy arc, ale i nową podstawkę! :D
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

naprawdę mam nadzieję że nowy dodatek będzie w jakimś sensownym pudełku żeby zmieściła się podstawka i wszystkie dodatki z arcu (tak jak zrobili to z Thunderstonem)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: costi »

Pewnie bedzie, skoro caly dotychczasowy Race miesci sie do pudelka po dodatku ;)
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 648 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: pan_satyros »

Mógłby ktoś mi w 2 zdaniach podsumować o co biega z tym nev dodatkiem (co ma zawierać wiem, lecz nie wiem co oznacza zwrot 'arc' hehe)
Czy dobrze rozumiem, że do podstawki zaczyna się nowa seria dodatków niełączących się ze starą ?
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: costi »

Dobrze rozumiesz.

A "arc" tlumaczy sie w tym kontekscie jako watek fabularny, historia, cos w ten desen.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Przy czym Tom deklaruje, że ten nowy arc będzie się składał tylko z jednej części "Alien Artifacts" (90 kart), ale nie chce mi się wierzyć, żeby na tym się skończyło. ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

Przypuszczam, że na tym się skończy... ale nie RftG, ale arc #2. :P
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Może i tak. 90 kart + podstawka to sporo.

Czekamy zatem na przecieki w sprawie założeń trzeciego arcu! :D
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Race for the galaxy

Post autor: Arkadiusz »

Dziwny pomysł z serią dodatków niekompatybilną z poprzednią. W sumie nie bardzo rozumiem, co by szkodziło używać kart z Rebel vs. Imperium czy Gathering Storm, przecież wprowadzają jakieś developmenty, planety militarne, produkcyjne itp. czyli to samo co w podstawce tylko więcej i bardziej różnorodnie, nie wiem na czym miałaby polegać niemożność ich użycia. Oczywiście z dodatkowych zasad wprowadzonych w RvI i Brink of War można by było zrezygnować, chodzi o karty.
Ostatnio zmieniony 13 lut 2011, 00:02 przez Arkadiusz, łącznie zmieniany 1 raz.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Jak zobaczymy "Alien Artifacts" gotowe, to pewnie zrozumiemy. ;)

Poza tym talia tej wielkości byłaby już chyba zupełnie nie do grania.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: BloodyBaron »

Andy pisze: Poza tym talia tej wielkości byłaby już chyba zupełnie nie do grania.
też jestem tego zdania - z kartami z dodatków talia jest już zbyt rozmydlona, żeby sensownie wprowadzić karty budujące zupełnie nową mechanikę - albo byłoby ich dużo - i losowość i przypadkowość dochodzenia kart nie kombujących się ze sobą zabiłaby grę, albo za mało, i zmiany nie byłyby odczuwalne - coś jak z przejęciami planet - niby są, ale ilość kart dająca tą możliwość jest zbyt mała, żeby uczynić z przejęć jakąś kluczową mechanikę.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

BloodyBaron pisze:jak z przejęciami planet - niby są, ale ilość kart dająca tą możliwość jest zbyt mała, żeby uczynić z przejęć jakąś kluczową mechanikę.
Mam przeczucie, że one staną się kluczowe w trzecim arcu. ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: SeeM »

STARSCREAM pisze:Dziwny pomysł z serią dodatków niekompatybilną z poprzednią. W sumie nie bardzo rozumiem, co by szkodziło używać kart z Rebel vs. Imperium czy Gathering Storm, przecież wprowadzają jakieś developmenty, planety militarne, produkcyjne itp. czyli to samo co w podstawce tylko więcej i bardziej różnorodnie, nie wiem na czym miałaby polegać niemożność ich użycia. Oczywiście z dodatkowych zasad wprowadzonych w RvI i Brink of War można by było zrezygnować, chodzi o karty.
Ale na pewno byłyby jakieś frakcje w kosmosie, których wojna imperium z rebelsami nic nie obchodzi, tylko skupiły się na poszukiwaniu artefaktów po wymarłych rasach. I zabijałyby się o to równie skutecznie, to jak na wojnie. Jak dla mnie to dobra koncepcja i wcale mi nie szkoda starych dodatków.

Jedyne co mnie martwi, to ewentualne "zapożyczenia", czyli dublowanie kart z tymi samymi zdolnościami, tylko pod inną nazwą. Mam nadzieję, że się na tym nie zawiodę i nowe karty będą nowe.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Race for the galaxy

Post autor: Arkadiusz »

Może macie inne odczucia ale akurat oś fabularna guzik mnie interesuje w tej grze. Klimat to co o innego, bardzo mi się podoba, jest w nim wiele niedopowiedzeń dzięki czemu zostaje sporo miejsca dla wyobraźni. Do tego grafiki są moim zdaniem w większości wspaniałe. Jednak jeśli chodzi o fabułę - nie interesuje mnie. Tym bardziej, że przecież gameplay wcale nie motywuje do zgłębiania historii. Grając po prostu wykłada się te karty, które aktualnie pasują do przyjętej strategii, bez znaczenia czy to jest świat rebeliantów czy Imperium.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
Wuja
Posty: 170
Rejestracja: 14 gru 2006, 15:33
Lokalizacja: Nakło nad Notecią \ Wrocław

Re: Race for the galaxy

Post autor: Wuja »

Jest obecnie możliwość pogrania w Race'a w sieci z żywym przeciwnikiem? Po upadku nieodżałowanego genie nie mam gdzie grać. :(
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: costi »

wersja komputerowa z Keldonu ma modul online, tylko nie wiem, jak tam wyszukiwanie graczy dziala.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
ODPOWIEDZ