Discworld: Ankh-Morpork (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ankh-Morpork

Post autor: Lord Voldemort »

Odi pisze: Ale fakt, że zmiana jest poważna. Np. przy aktualnych regułach właściwie nie opłaca się oddawać pożyczki. Lepiej te pieniądze zainwestować w budynek, bo per saldo wyjdziemy i tak 'na plus' w punktach. Przy liczeniu bez podwajania nie jest to już takie oczywiste.
Pewnie dlatego zostalo to w ostaniej chwili zmienione.

Moim zdaniem oplaca sie brac pozyczki zawsze (o ile nie jest sie Chryzoprazem). Ryzko, ze gra skonczy sie liczeniem punktow jest raczej niezbyt wielkie, a jesli uda sie zwyciezyc realizujac wlasny cel, nikt nowego Wladcy Miasta nie bedzie rozliczal z niesplaconych "starych" dlugow ;-)
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Ankh-Morpork

Post autor: ozy »

W sobotę byłem na Innych Sferach i prowadziłem 12 partii Ankh-Morpork. Gra bardzo ładnie chwyta jako entry game i filler między ciężkimi grami. W tej ilości partii widziałem prawie każdy sposób zakończenia gry - były zwycięstwa Króla, Vimesa, Vetinariego, "Zwyczajnego" Lorda, liczenie PZ. Raz nawet, z powodu zdarzenia zamieszki, doszło do wymuszonego liczenia PZ przed zgraniem całej talii, co odebrało zwycięstwo sprawnie idącemu ku niemu Chryzoprazowi (5$ co turę + możliwość sprzedaży kart).
Cieszyło, że wiele osób po jednej partii od razu zaczynało drugą. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Ankh-Morpork

Post autor: Geko »

No to pozytywnie, że ludziom się podoba.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Ankh-Morpork

Post autor: Veridiana »

No i mnie też się spodobało, choć o Świecie Dysku przed grą nie słyszałam (generalnie nie chadzam po światach fantasy i im podobnych...).
Grafiki świetne, zasady banalne, proste, lekkie i losowe. mnie tam żadna z tych cech podczas tej pierwszej rozgrywki nie przeszkadzała. a psychologię w grze b.lubię, więc karty ról - na plus :D

szkoda tylko, że tłumaczący pomylił numerację dzielnic z ich wartością punktową na ewentualny koniec gry, pominął w ogóle część źródeł punktów, dodał w zamian inne i gdyby nie karty pomocy - źle byśmy grali jeszcze parę innych rzeczy w samym trakcie. ale poza tym, super :lol:
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Ankh-Morpork

Post autor: Browarion »

a ja dziś grałem pierwszy raz, w doborowym towarzystwie 4 osób, 2 z tego "Pratchett'owe" i było bomba :)
Fajna gierka dla nie-geeków lub jako filler (choć wtedy brak mi rozgrywek na 5-6 osób)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Ankh-Morpork

Post autor: espresso »

Veridiana pisze: szkoda tylko, że tłumaczący pomylił numerację dzielnic z ich wartością punktową na ewentualny koniec gry, pominął w ogóle część źródeł punktów, dodał w zamian inne i gdyby nie karty pomocy - źle byśmy grali jeszcze parę innych rzeczy w samym trakcie. ale poza tym, super :lol:
Mogłabyś napisać co dokładnie liczy się na koniec gry? My liczyliśmy tylko 1$=1VP, wartość budynków x1, po 5VP za agenta na planszy i ewentualna kara za pożyczkę.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Ankh-Morpork

Post autor: Veridiana »

Więc dobrze graliście. Wszystko na miejscu, nic dodać, nic ująć.
My natomiast... hehehe, do połowy gry myśleliśmy, że liczy się zupełnie co innego :D
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Ankh-Morpork

Post autor: espresso »

Uff to się cieszę. Dopiero przed trzecią partią doczytałam, że wartość budynków x1 powinna być, a przed czwartą, że korzystając z symbolu na karcie, można usuwać agentów tylko z dzielnicy z niepokojami, a nie dowolnej :] Przetestowałam już grę (na prawidłowych zasadach) przy wszystkich ilościach graczy, na fanach i nie-fanach Pratchetta i podtrzymuję zdanie, że gra jest super :)
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Ankh-Morpork

Post autor: ozy »

Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ankh-Morpork

Post autor: Lord Voldemort »

Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Ankh-Morpork

Post autor: Veridiana »

W recenzji można przeczytać: "Wprawdzie nie znaleźliśmy takiej informacji w instrukcji, jednak gra wydała się o wiele bardziej interesująca, gdy wszystkie czynności wykonuje się według kolejności pojawiających się na górze karty symboli."

Nie wiem, jak sytuacja wygląda w polskiej instrukcji, ale w angielskiej jest to wyraźnie napisane.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ankh-Morpork

Post autor: Lord Voldemort »

W polskiej, w lewym górnym rogu na trzeciej stronie jest w miare wyraznie napisane:

Akcje wykonywane są zgodnie z kolejnością umieszczonych na Karcie Akcji symboli – od lewej do prawej. Poza losowymi Zdarzeniami nie ma obowiązku wykonywania poszczególnych akcji. W zależności od woli gracza, niektóre akcje mogą więc zostać pominięte.

V.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ankh-Morpork

Post autor: Lord Voldemort »

Wookie zdazyl zagrac i nawet opublikowal wideorecenzje:
http://www.gryplanszowe.net/promowane/s ... rpork.html

V.
P.S. Nie wiem skad sie wzielo to porownanie do Kolejki... AM to bardziej gra z Pewexu, albo z Baltony ;-)
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Ankh-Morpork

Post autor: wc »

Mi gra bardzo się podoba.
Lekka, w miarę szybka. Faktycznie porównanie do kolejki wypada jakoś tak biednie. Mam wrażenie, że tutaj jednak jest trochę więcej rzeczy do zrobienia.
Jesli ja miałbym do czegoś porównać A-M (zachowując oczywiście proporcje że to planszówka, a tamto to karcianka), to do gilotyny.
Przede wszystkim dlatego, że w obu grach wygrana nie jest tak mocno zależna od nas, a ważniejsza od wygranej jest fajna zabawa i niedowierzanie, że wszystkie nasze plany walą się w gruzy z powodu zagrywanych przez przeciwników kart. W tych grach nie ma się co na to obrażać, po prostu tak jest i już :-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: Ankh-Morpork

Post autor: Odi »

wc pisze: [...] wygrana nie jest tak mocno zależna od nas, a ważniejsza od wygranej jest fajna zabawa i niedowierzanie, że wszystkie nasze plany walą się w gruzy z powodu zagrywanych przez przeciwników kart. W tych grach nie ma się co na to obrażać, po prostu tak jest i już :-)
Czyli dokładnie jak w Kolejce 8)
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Ankh-Morpork

Post autor: Browarion »

Odi pisze:Czyli dokładnie jak w Kolejce 8)
Czyli dokładnie jak w Monopoly oraz "w życiu"
Jednak stosując porównania starajmy się trzymać jakikolwiek poziom :P :twisted:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: Ankh-Morpork

Post autor: Odi »

Browarionie,
wskaż w którym momencie nie zachowałem 'poziomu'?

Mamy w Kolejce i A-M naprzemienne wstawianie pionów (członkowie rodziny/agenci) w odpowiednie obszary na planszy (kolejki/dzielnice), celem uzyskania odpowiedniej kolejności/dominacji naszych pionów, dającej graczowi określone korzyści (karty towarów niezbędne dla skompletowania zakupów i wygrania gry/specjalne zdolności dzielnic, punkty na koniec i element niezbędny dla niektórych postaci do zwycięskiego ukończenia gry)?

Mamy

Mamy zagrywanie z ręki kart wpływających na piony własne i przeciwników, celem osiągnięcia właściwej kolejności/dominacji w kolejkach/dzielnicach?

Mamy

Mamy w obu nawet tajne warunki zwycięstwa (lista zakupów/role postaci) dla każdego gracza.

A teraz znajdź mi, proszę, jakieś podobieństwa Kolejki i A-M z Grą w Życie i Monopoly, grami - ekhm - 'quasi-ekonomicznymi', opartymi na losowym ruchu pionów po wyznaczonym torze i odkrywaniu tzw. kart szansy.

Oczywiście podobieństwa 'na poziomie'....

Bynajmniej, nie twierdzę że A-M i Kolejka sa tym samym. Twierdzę, że to dosć podobne gry, zarówno w kwestii 'klimatu rozgrywki', jak i mechaniki. Ci, którzy lubią 'dowalanie sobie' w Kolejce, w przeciągu godzinki i na prostych zasadach, to samo znajdą w Ankh-Morpork
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Ankh-Morpork

Post autor: Browarion »

Odi pisze:Browarionie,
wskaż w którym momencie nie zachowałem 'poziomu'?

Mamy w Kolejce i A-M naprzemienne wstawianie pionów (członkowie rodziny/agenci) w odpowiednie obszary na planszy (kolejki/dzielnice), celem uzyskania odpowiedniej kolejności/dominacji naszych pionów, dającej graczowi określone korzyści (karty towarów niezbędne dla skompletowania zakupów i wygrania gry/specjalne zdolności dzielnic, punkty na koniec i element niezbędny dla niektórych postaci do zwycięskiego ukończenia gry)?

...

Bynajmniej, nie twierdzę że A-M i Kolejka sa tym samym. Twierdzę, że to dosć podobne gry, zarówno w kwestii 'klimatu rozgrywki', jak i mechaniki. Ci, którzy lubią 'dowalanie sobie' w Kolejce, w przeciągu godzinki i na prostych zasadach, to samo znajdą w Ankh-Morpork
Ależ dokładnie o to chodzi, że Twój wpis tylko miał potwierdzić tezę wcześniejszą.
Równie dobrze mogę przytoczyć dwie NIEZWYKLE podobne mechaniczne gry, porównać mechanikę, i z tego powodu stwierdzić że druga jest zła / dobra, bo tyle podobieństw...
A ma się to często, z czym zapewne się zgodzisz, jak pięść do nosa


Więc krótkim wpisem (nota bene poleciałem dalej niż odczytałeś przekaz, bo nie chodziło mi o Grę w Życie, ale to nasze realne... które jest wyjątkowo podatne na zewnętrzne, i zupełnie losowe, zdarzenia) chodziło mi wyłącznie, by swoimi postami, z natury satyrycznymi ;), nie dyskredytować wypowiedzi poprzedników.

Bo dokładnie tak odczytałem Twój wpis w odniesieniu do postu Wojtka ;)


Pax, pax, nie kontynuujmy potencjalnego flejma.
Wierzę, że nie o to Ci chodziło, mam nadzieję, że teraz i moja wypowiedź jest jaśniejsza.

Szczerze pozdrawiam
8)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: Ankh-Morpork

Post autor: Odi »

Nie jest :wink:


wc pisał:
Faktycznie porównanie do kolejki wypada jakoś tak biednie. Mam wrażenie, że tutaj jednak jest trochę więcej rzeczy do zrobienia.
by nastepnie stwierdzić:
wygrana nie jest tak mocno zależna od nas, a ważniejsza od wygranej jest fajna zabawa i niedowierzanie, że wszystkie nasze plany walą się w gruzy z powodu zagrywanych przez przeciwników kart. W tych grach nie ma się co na to obrażać, po prostu tak jest i już :)
Na co ja odpowiedziałem:
Czyli dokładnie jak w Kolejce 8)
by pokazać, że może jednak porównywanie A-M i Kolejki nie jest tak zupełnie 'z bomby', skoro obie te gry zapewniają bardzo podobne odczucia z rozgrywki.
Czyżbym go zdyskredytował?
No nie wiem...

Przyznasz, że Monopoly stwarza klimat jednak ciut inny (mi sie kojarzy z kilkugodzinnymi modłami do kostki, aby ta wreszcie skierowała któregoś z przeciwników do 'Wiednia'), więc raczej niemożliwe jest porównywanie dwóch 'dowolnych' tytułów.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Ankh-Morpork

Post autor: wc »

Niniejszym informuję że nie poczułem się zdyskredytowany wpisem Odiego, Browarion ściągnij zbroję ;-)
A określenia "biednie" użyłem tylko dla ukazania, że mi Kolejka podoba się znacznie mniej.

Przy okazji dowiedziałem się, że w Kolejce listy zakupów są tajne. Jakoś je zawsze układaliśmy na widoku :)

Kurcze, wczoraj jola w jednym ruchu spowodowała pojawienie się na planszy 4 (z 7 do 11) znaczników niepokoju, kiedy to w talii zostało 7 kart .... Ona miała oczywiście Smoka, a ja Vimes'a. Całą grę ją pięknie krótko trzymałem, a tu na koniec taka bomba...
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ankh-Morpork

Post autor: Lord Voldemort »

wc pisze: Kurcze, wczoraj jola w jednym ruchu spowodowała pojawienie się na planszy 4 (z 7 do 11) znaczników niepokoju, kiedy to w talii zostało 7 kart .... Ona miała oczywiście Smoka, a ja Vimes'a. Całą grę ją pięknie krótko trzymałem, a tu na koniec taka bomba...
Smokowi oplaca sie przez cala gre zbierac fajne karty, zeby na koniec wyskoczyc z takim ladnym combo :)
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Ankh-Morpork

Post autor: Browarion »

Kolejna recenzja gry na portalu Esensja:

http://esensja.pl/gry/recenzje/tekst.html?id=12813
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
TomuSS
Posty: 188
Rejestracja: 13 lip 2009, 17:46

Re: Ankh-Morpork

Post autor: TomuSS »

Widzę, że gra zyskała spore zainteresowanie. Jak tak przeglądam różne portale planszówkowe czy sklepy to Ankh-Morpork jest w centrum wszelkiego zainteresowania. Albo po prostu rzuca mi się w oczy, bo mam ochotę na tę gierkę :D
Poza tym, patrząc na recenzje, to jest to przyjemna, lajtowa gra. Wygląda na dobrze wykonaną, a grywalnośc to niestety nie mnie oceniac...
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1348
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 125 times
Been thanked: 86 times

Re: Ankh-Morpork

Post autor: nahar »

Czy planowane jest wydrukowanie poprawnej wersji instrukcji/kart pomocy i rozesłanie ich do graczy, którzy zgłoszą takie zapotrzebowanie?
Czy też sam mam sobie wydrukować te co są na stronie wydawnictwa :evil:
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Ankh-Morpork

Post autor: Browarion »

nahar pisze:Czy planowane jest wydrukowanie poprawnej wersji instrukcji/kart pomocy i rozesłanie ich do graczy, którzy zgłoszą takie zapotrzebowanie?
Czy też sam mam sobie wydrukować te co są na stronie wydawnictwa :evil:
W planach jest wydrukowanie kolorowej tabeli pomocniczej do podliczania punktów wraz z erratą.
Można też wykorzystać wersję printer-friendly ze strony http://www.ankh-morpork.pl
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
ODPOWIEDZ