7 cudów Świata czy Dominion

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Desaix1800
Posty: 284
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

7 cudów Świata czy Dominion

Post autor: Desaix1800 »

chciałbym kupić grę na gwiazdkę zazwyczaj gramy w dość ciężkie tytuły..ale przydałoby się cos lżejsego karcianego. Cuda maja swe plusy w liczbie graczy i czasie rozgrywki...jednka wiele osób pisze że jest zbyt losowa i trudno do przewidzenia...w Dominiona grałem doskonale sprawdza się tez na 2 graczy...niestety by grac 2 6 osób potrzebujemy jeszcze intrygii...
Bowflan
Posty: 67
Rejestracja: 02 gru 2009, 01:06

Re: 7 cudów Świata czy Dominion

Post autor: Bowflan »

Moim zdaniem nie należy kupować Dominiona, jeśli nie dopuszcza się myśli o zakupie dodatków. Każdy kolejny dodatek bardzo wzbogaca rozgrywkę i daje nowe możliwości. Ja obecnie nie skusiłbym się na grę w samą podstawkę. Uważam też, że 4 osoby to maksymalna liczba graczy, w końcu czekanie na swój ruch nie cieszy jeśli trwa wieki.
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: 7 cudów Świata czy Dominion

Post autor: 77rpm »

Jeśłi tylko masz 3 osoby do grania to 7 cudów - jest to lekka i bardzo dobra gra, szybka i można grać wiele partii pod rząd - nie nudzi się jak Dominion (osobiście nie lubię tej gry)
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: 7 cudów Świata czy Dominion

Post autor: Ryu »

Wszystko jest lepsze niż 7 cudów więc wybór dla mnie oczywisty :)
Choć znam ludzi którym się to podoba... Do tej pory nie umiem wyjść dla nich z podziwu :wink:

Ja też gram w cięższe tytuły i raczej wolałbym zagrać w Nową Erę niż w w/w tytuły. Szkoda, że żona nie...
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: 7 cudów Świata czy Dominion

Post autor: B »

Dominion najlepiej chodzi na trzy osoby... cuda są przereklamowane.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5614
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 806 times
Been thanked: 1256 times
Kontakt:

Re: 7 cudów Świata czy Dominion

Post autor: mat_eyo »

Posiadam 7 cudów i drugi raz bym tej gry nie kupił. Raz bo droga, dwa bo są lepsze, trzy bo rozgrywka chaotyczna i nudnawa. Ostatnio kupiłem Slavikę, głównie ze względu na cenę i polski "rodowód" i jak na te warunki jest bardzo ok, zwłaszcza we dwie osoby.
Ostatnio zmieniony 23 gru 2012, 12:49 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Terk
Posty: 138
Rejestracja: 24 sie 2010, 11:00
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 13 times

Re: 7 cudów Świata czy Dominion

Post autor: Terk »

Według mnie, 7 cudów świata jest zdecydowanie mało losowe. Uważam, że znacznie mniej niż dominion. Szczególnie jeśli gramy w 3 osoby, to mamy kontrolę nad tym jakie karty dostaną nasi przeciwnicy i kiedy co samy dostaniemy. Przy większej ilości graczy jest to trudniejsze, bo trzeba zapamiętać więcej kart, jednak korzystając z listy z końca instrukcji robi się to znacznie łatwiejsze. Osobiście nie jestem wielkim fanem 7 cudów, ale zdecydowanie jest to bardzo dobra gra i zasługuje na wysokie pozycje w rankingach. Czekanie na swoją kolejkę nie istnieje nie zależnie od liczby graczy, mechanizm draftu, handlu i ogólnie całość działa bardzo dobrze, gra jest ładna i stosunkowo łatwa, więc bez problemu można pograć nawet z niedoświadczonymi graczami. Jeśli chodzi o dominiona, to mechanika też jest całkiem dobra, możliwości na grę jest sporo, ale często się dłuży, trzeba sporo tasować i interakcja przy niektórych zestawach kart jest mizerna, albo żadna. Mimo, że lubię obie gry, polecam 7 cudów, choć gry są diametralnie różne i ciężko je jakkolwiek porównać.
Awatar użytkownika
Desaix1800
Posty: 284
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: 7 cudów Świata czy Dominion

Post autor: Desaix1800 »

Dzięki za odpowiedź! Sprecyzuje swoje potrzeby może coś spoza tych tytułów:

1. Podobają mi się gry polegające na budowaniu talii/ lub po prostu nowoczesne mechaniki
2. Ważne by w grę grało się w miarę szybko,dobrze(albo w miarę dobrze ) zarówno na 2 i więcej graczy.
3. W Dominionie smuci mnie ograniczenie do 4 osób mam już K&K i mimo ze to fajna gra to często ktoś odpada z rozgrywki..
4.Lubie interakcję chyba kwintesencją mego spełnienia jest gra o tron w tej kwestii
5. Myślałem też nad Rune Age ale ten klimat...ech
6.PS: Słyszałem coś o "napoleońskim" deck buldingu;)
Ostatnio zmieniony 14 gru 2012, 23:23 przez Desaix1800, łącznie zmieniany 1 raz.
wesolykowal
Posty: 115
Rejestracja: 22 kwie 2011, 11:56
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Odp: 7 cudów Świata czy Dominion

Post autor: wesolykowal »

To ja od siebie mogę polecić Ci Seasons - Pory Roku :-) Jest to przede wszystkim karcianka, ale ma także elementy planszowe:-) Taki Dominion na sterydach :-D Mnie i znajomym bardzo przypadła do gustu :-)

Wysyłane z mojego LT26i za pomocą Tapatalk 2
Awatar użytkownika
Desaix1800
Posty: 284
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: 7 cudów Świata czy Dominion

Post autor: Desaix1800 »

Widzę po grafikach że małżonce tez by do gustu przypadła:D..Poprosiłbym o jakieś argumenty tez przeciw 7 CŚ.

PS: (DO poprzednich podpunktów)W świątecznej ekipie są też sporadyczni gracze
PSS: Punkt 2 jednak nie aż tak ważny;) mamy już sporo gier na 2 graczy :D
Awatar użytkownika
Desaix1800
Posty: 284
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: 7 cudów Świata czy Seasons

Post autor: Desaix1800 »

Po przemyśleniu..Dominion zostaje odrzucony poczeka na lepsze czasy...walka toczy się między Seasons a 7 Cudów Świata :D
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: 7 cudów Świata czy Dominion

Post autor: schizofretka »

To zachowam się jak typowy forumowicz, i zapytam dlaczego nie Na Chwałę Rzymu? 7 wonders (jak i Dominion) jest dość prostackie, gra się na automacie. Z tego powodu spośród nich stawiam na Seasons, choć są wyraźnie losowe.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Reid666
Posty: 309
Rejestracja: 04 lut 2011, 15:39
Lokalizacja: Skawina / Kraków

Re: 7 cudów Świata czy Dominion

Post autor: Reid666 »

7 Cudów Świata - gramy od paru miesięcy, głównie w składzie 3 i 4 osobowym. Grubo ponad 100 rozgrywek i jakoś nie chce się znudzić (z dodatkami). Ogromnym plusem jest krótki czas rozgrywki ( ok. 30 min), można zagrać kilka partyjek pod rząd tak że przegrani mają szansę się odegrać.

Zasady są proste, ale nie nazwałbym bym ich prostackimi a raczej eleganckimi i przejrzystymi. Jest to raczej lekka gra ale na pewno jest miejsce na odrobinę strategii, taktyki i interakcji. Wszystko zależy od podejścia, w miarę ogrania wyraźnie widać że średnie wyniki graczy idą zdecydowanie w górę oraz ustanawia się coraz to lepsze rekordy. Gra na pewno nie jest tak "Cudowna" jakby miały o tym świadczyć wszystkie nagrody, ale jest przynajmniej bardzo dobra.

Minus - wariant dwuosobowy gra się zdecydowanie inaczej niż 3+, gra się dłużej, jest bardziej wymagający i wyczerpujący. Jedni lubią inni nienawidzą. Radziłbym traktować grę jednak jako 3+, szczególnie jeśli się szuka odskoczni od cięższych tytułów albo filerka.

Dominion - 50 gier na Boardgamearena i więcej nie będzie. Na początku nawet mi się spodobał, później coraz bardziej wiało nudą, pomimo losowych układów kart (podstawka + intryga). Przerzuciłem się na Race for the Galaxy i pomimo że stale dostaje baty to ciągle mam ochotę na kolejne rozgrywki.

Seasons - nie grałem, ale gra tylko do 4 osób, instrukcja wygląda zachęcająco, grafiki super, podobno spora losowość.

I jedna uwaga: do Dominiona i 7CŚ są wydawane dodatki, do Seasons nie wiadomo...
wesolykowal
Posty: 115
Rejestracja: 22 kwie 2011, 11:56
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Odp: 7 cudów Świata czy Dominion

Post autor: wesolykowal »

Dominion - mam i gram, typowe układanie pasjansa bez dozy losowości
Seasons - losowość polega na rzutach kostką. Poza tym od otrzymania kart już zaczyna się planowanie jak je rozparcelowac na pozostałe 3 lata. Dalsze kombinacje gdy nie można dołożyć kart ma stół lub brakuje nam żywiołów i nie mamy co wykładać. Mini kombosy zapewniające nam punkty i jeszcze pare innych fajnych rzeczy. Jak dla mnie cud, miód i orzeszki:-) do tego łatwe zasady i duża regrywalnosc :-D napewno będziesz zadowolony z zakupu:-D

Wysyłane z mojego LT26i za pomocą Tapatalk 2
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: 7 cudów Świata czy Dominion

Post autor: espresso »

W moim prywatnym rankingu Seasons ma szansę na tytuł gry roku, więc polecam jak najbardziej (autor gry zapowiedział już pierwszy dodatek). Możesz przetestować online na BoardGameArena (w Dominiona zresztą też).
Dominion ma zerowy klimat, tasujesz, tasujesz i tasujesz. Podobny mechanizm, ale o niebo lepszy setting ma Kamień Gromu (też budujesz talię, ale celem jest ubijanie potworów). Swego czasu sporo partii w to zagrałam i dalej od czasu do czasu sięgam (a mam tylko podstawkę).
7 cudów to dla mnie taka party game - szybka i chaotyczna. Każdy coś tam sobie wykłada, ale w sumie interesujesz się tylko sąsiadami. Ruch wszyscy gracze wykonują równocześnie, więc ciężko śledzić rozgrywkę, żeby coś zaplanować. Może za połowę ceny sklepowej bym się skusiła na egzemplarz.
Awatar użytkownika
Figas
Posty: 269
Rejestracja: 15 mar 2012, 10:07
Lokalizacja: Stromiec Radom
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: 7 cudów Świata czy Dominion

Post autor: Figas »

Dominion nie ma aż takiego zerowego klimatu i jest trochę losowy. Można się wkręcić i poczuć klimat budowania królestwa. Dla chcącego nic trudnego. Polecam! Kombinacji kart (łącznie z dodatkami) jest cała masa i zawsze odkryjesz cos nowego. Ja do gry wracam, zero problemow przy namawianiu/wkrecaniu innych osob. Gra się elegancko i a zabawy cala masa.
7 cudów mi zdecydowanie nie podeszlo.
Przywolywany tutaj Seasons początkowo mnie totalnie zachwycilo. Jednak porównując grę do innych karcianek (Dominion, Race itp) gra okazuje się (po jakimś czasie) strasznie srednią pozycją. Ot turlasz kostki i zbierasz zasoby a jak masz wystarczająco na zagranie karty to ją zagrywasz. Można tak uprościć większość gier ale tu razi to aż za bardzo. Mimo to Seasons podoba mi się bardzo jednak już nie gram w nią tak często jak na początku. Grze brakuje głębi. Karty mało na siebie wpływają (poza dosłownie paroma wyjątkami). Dodatkowo (dla mnie na minus) troche dziecinne ilustracje, i wez namów kogos starszego na partyjke... Polecam obejrzeć pare video recenzji.
Dominion czy Seasons?
Jeżeli nie przeszkadza ci infantylność Pór roku to nie będziesz zawiedziony. A Dominiona kupisz ale troche później
Seasons a 7 Cudow? Tu Seasons
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: 7 cudów Świata czy Dominion

Post autor: charlie »

schizofretka pisze:To zachowam się jak typowy forumowicz, i zapytam dlaczego nie Na Chwałę Rzymu? 7 wonders (jak i Dominion) jest dość prostackie, gra się na automacie. Z tego powodu spośród nich stawiam na Seasons, choć są wyraźnie losowe.
A ja poprę kolegę. Na Chwałę Rzymu. 7 Cudów i Dominion to dobre gry, ale są lepsze karcianki spełniające wymogi. Zasady są porównywalnego poziomu trudności, czas gry - w zależności od liczby graczy, ok 30-90 min max, mechanika jest cudowna i wszystko się ładnie zazębia, nie ma downtime'u, doskonała w każdym wariancie 2-5, a nawet kilkukrotnie graliśmy w 6 osób i też było dobrze :)
ODPOWIEDZ