Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: bogas »

Yavi pisze:Niedługo ma się chyba pojawić kolejne wydanie Robinsona? Jeśli tak, to kiedy?
Ma być w okolicach 10 kwietnia.
IceManEk
Posty: 109
Rejestracja: 16 maja 2008, 19:36
Lokalizacja: Katowice

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: IceManEk »

Mam pytanie o zasady. Nie znalazłem nic w FAQ ani w instrukcji (może pośrednio).
W ostatniej grze w pierwszym scenariuszu mieliśmy takie wydarzenia, że 3 razy w 4 czy 5 turach musieliśmy odrzucić po 3 karty pomysłu.
Czy jeśli nie można odrzucić takiej karty, bo już nie mamy pomysłów tylko same przedmioty, to dostajemy ranę? (tak myśleliśmy, że nam krew z uszu poszła?:) czy też odrzucamy tyle ile się da i gramy dalej? Czy do tej liczby liczą się też pomysły z karty scenariusza? (mieliśmy dwa pomysły, które odrzuciliśmy i niewymyślony maszt na karcie - spełniliśmy warunek odrzucenia trzech kart pomysłów czy nie?) Ma to znaczenie bowiem była to 10 tura, mieliśmy już drewno i ogień a kumpel miał tylko jedno życie i gdyby zastosować zasadę, że dostajemy ranę to przegraliśmy, a jeśli nie to wygraliśmy:)
Ice
Quis custodiet ipsos custodes?
Posiadane gry: Puerto Rico, Blue Moon city, Taluva, Machina2, 1960:tMotP, Twilight Struggle, Ingenious travel edition
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Portal Games »

Jeśli na karcie była instrukcja: "JEŚLI TO MOŻLIWE: Odrzuć 3..." to nic złego się nie wydarzyło, nie macie tego co należy odrzucić, więc jest to niemożliwe, więc nalezy zignorować polecenie.

Jeśli na karcie nie było tego warunku, to znaczy, że trzeba to zrobić. W sytuacji, gdy trzeba coś odrzucić, a tego się nie ma, wkracza reguła Niespełnionych wymagań, która kończy się otrzymaniem ran.

Tak, pomysły na karcie scenariusza są pełnoprawnymi pomysłami pod każdym względem. Ich wyjątkowość ogranicza się tylko do tego, iż są dostępne tylko w tym konkretnym scenariuszu.
Awatar użytkownika
piwoslaw
Posty: 194
Rejestracja: 16 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: piwoslaw »

Kiedy będzie dostępna na stronie wydawnictwa poprawiona wersja instrukcji do Robinsona ??? Dużo w niej będzie zmian ?
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Portal Games »

Instrukcja ukaże się w pierwszych dniach kwietnia. Czy zmian dużo? Trudno zdefiniować co znaczy 'dużo'... :)
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: jolietjake »

Pisaliście gdzieś albo publikowaliście pełną listę rzeczy, które w nowym wydaniu się zmienią? Nie mogę znaleźć nic, możecie napisać lub podlinkować?
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Portal Games »

Nie ma takiego dokumentu, ponieważ pomiędzy edycjami nie ma żadnych merytorycznych zmian.

W dodruku gry wprowadzono kilka kosmetycznych zmian (pojawiły się nazwy żetonów na żetonach Odkryć, usunięto feralne wyrazy w języku angielskim z czterech kart, rozjaśniono rewers startowych kart Wydarzeń, zmieniono rewers kart Tajemnic, wymieniono plastikowe znaczniki na drewniane...). W wydaniu nie ma żadnych zmian wpływających na przebieg rozgrywki, nie ma także żadnych dodatkowych komponentów.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: jolietjake »

Dzięki za odpowiedź.
Zmiana rewersu kart tajemnic - popieram. Mimo, że rysunek totemu fajny, to przy uczeniu się gry było dla mnie to mylące, że Totemy i rewersy kart tajemnic mają ten sam obrazek, mimo braku związku.
Szkoda, że nie dorzuciliście kart przedmiotów ze scenariuszy - ale liczę, że może wrzucicie je do jakiegoś dodatku :wink:
A w jakiś sposób dopieszczano planszę? Czy cena ulegnie zmianie?
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Portal Games »

Zmiany na planszy są kosmetyczne (dodano "..." przy polu budowy dachu i palisady, poszerzono miejsce na położenie znaczników dachu, palisady, broni). Tył planszy jest biały z lekkim zadrukiem udającym stary papier.

Cena pozostaje bez zmian.
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Portal Games »

Dodruk Robinsona jest już prawie gotowy, grę można już zamawiać w przedsprzedaży:
http://www.wydawnictwoportal.pl/2013/03 ... a-tuz-tuz/
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: jolietjake »

Rozumiem, że plansza będzie się teraz inaczej składała, więcej razy łamiąc, skoro pudełko jest krótsze?
Joliet Jake na BGG
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pynio »

Witajcie...

Mam jedno podstawowe pytanie dotyczące Robinsona.

Widzę, że jest ogromne zainteresowanie grą, widzę także, że są ogromne problemy z wieloma rzeczami (nie)zawartymi w instrukcji. Przyznam, że śledziłem wątek do 20-ej (+/-) strony i z przerażaniem stwierdzam, że wypożyczenie tej gry np na 3 dni nie pozwoliłoby ekipie usiąść przy niej w żaden sposób.

Widzę to tak:
Instrukcja przeczytanie x 2/3
44 strony tego forum
Strona rebela i
Przygotowanie gry - film
Przykładowa rozgrywka w grze Robinson Crusoe (część 1)
Przykładowa rozgrywka w grze Robinson Crusoe (część 2)

Do tego faq liczące dobre kilkanaście stron...

Czy dobrze stwierdzam? Napiszcie parę słów jak się to ma w odniesieniu do średniozaawansowanego planszówkowicza, który spokojnie pocina np. w "Cywilizację poprzez wieki"

Dziękuję! :)
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: powermilk »

Czy dobrze stwierdzam? Napiszcie parę słów jak się to ma w odniesieniu do średniozaawansowanego planszówkowicza, który spokojnie pocina np. w "Cywilizację poprzez wieki"
Na BGG Cywilizacja ma taki sam "współczynnik" trudności co Vinhos. Nie grałem w Cywilizację, ale granie w Vinhos nie było rzeczą przyjemną.
Widzę to tak:
Instrukcja przeczytanie x 2/3
44 strony tego forum
Strona rebela i
Przygotowanie gry - film
Przykładowa rozgrywka w grze Robinson Crusoe (część 1)
Przykładowa rozgrywka w grze Robinson Crusoe (część 2)
Wystarczy przeczytać raz instrukcję (ew. dwa) i podczas gry zaglądać do instrukcji podczas wątpliwości. I według mnie tyle, skoro jesteś średniozaawansowany.

Czemu strona Rebela? Co tam jest?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Edwardo »

Nie demonizowałbym instrukcji Robinsona. Ja po dwóch lekturach samej instrukcji bez problemu grałem bez błędów w pierwszy scenariusz. Ewentualnie potem można przeczytać FAQ i tyle. Poza tym jak grasz w CPW to nie masz się czego obawiać ;)
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Furia »

Potwierdzam słowa Edwardo. Także po dwóch czytaniach rozgrywka obyła się już bez błędów. Zupełnie nie wiem dlaczego ludzie po przeczytaniu w ogóle nie wiedzą jak do rozgrywki usiąść i wydaje mi się, że trochę przesadzają.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5614
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1254 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: mat_eyo »

Jest trochę niedopowiedzeń to fakt. Jednak przeczytanie FAQ powinno większość rozwiać plus większość problemów można rozwiązać intuicyjnie i takie rozumowanie na prosty chłopski rozum jest najczęściej właściwe. Popieram stwierdzenie, że jeśli spokojnie grasz w TTA to z Robinsonem nie będziesz miał problemów.
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Borek224 »

mat_eyo pisze:Jednak przeczytanie FAQ powinno większość rozwiać plus większość problemów można rozwiązać intuicyjnie i takie rozumowanie na prosty chłopski rozum jest najczęściej właściwe.
+1

Dodatkowo są na stronie Portalu tutoriale,jest też gdzieś na YouTube angielskojęzyczny zrobiony tuż po premierze (nie przez Portal).

A co najważniejsze - to jest gra kooperacyjna! Tutaj nie będziesz się musiał kłócić z innymi graczami czy to jest legalne czy nie, czy to tak działa czy nie. Po prostu macie problem to decydujecie jak wam bardziej pasuje (intuicyjnie). Liczy się "fun" a nie kto wygra.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bea »

Pynio pisze: Przyznam, że śledziłem wątek do 20-ej (+/-) strony i z przerażaniem stwierdzam, że wypożyczenie tej gry np na 3 dni nie pozwoliłoby ekipie usiąść przy niej w żaden sposób.
Nie jest aż tak źle...
Jestem początkującym graczem i jakoś udało mi się grę dość szybko ogarnąć, ale byłam mocno zdeterminowana. Gdy na początku zapomni się o jakiejś regule, mimo to da się grać. Trzeba potem po prostu doczytać i po kilku partiach wszystko się poukłada.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pynio »

Powermilk -
Odniosłem się do strony Rebela ponieważ w opisie jest "komplet" linków z jakich należy skorzystać.

Reszcie Forumowiczów poniżej w temacie -

Dzięki za wsparcie!

Przyznam, że nie oglądnąłem do tej pory filmów z serii "przykładowa rozgrywka", dopiero zaglądnąłem od razu po napisaniu posta. Po obejrzeniu - rzeczywiście nie ma zbytniej komplikacji. Chłopaki grają, ma to ręce i nogi i wygląda wszystko bardzo logicznie i sensownie. Pewnie więcej jest osób, które mają "syndrom prawnika" i rozbierają wszystko na części pierwsze - to odnośnie przesadnych komplikacji, być może z drugiej strony właśnie tego typu filmy poglądowe dają o wiele więcej doświadczenia, niż przyswajanie w pierwszej kolejności instrukcji.

Konkluzja:

Jak do tej pory się bałem, tak teraz z podniesioną przyłbicą biorę się za instrukcję i z niecierpliwością czekam na dodruk, ponieważ z obserwacji i czytania forum dochodzę do wniosku, że jest to gra bardzo dobra, dająca mnóstwo frajdy i co najważniejsze - jest chyba dość dużym wyzwaniem dla graczy.

ps. Tak mnie naszło podczas oglądania filmu z gry... Patrząc na to co się dzieje, ciekawy jestem czy ktoś wpadł na pomysł możliwości komunikacji graczy tylko wtedy jeśli np ich bohaterowie są razem w obozie. W sensie jeśli jeden spędza noc w buszu uciekając przed bestią to istnieje zakaz komunikacji i zasadniczo każdy kombinuje dla siebie :) Taki mały dodatek i mój pomysł na wzbogacenie rozgrywki.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5614
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1254 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: mat_eyo »

Pynio pisze:Patrząc na to co się dzieje, ciekawy jestem czy ktoś wpadł na pomysł możliwości komunikacji graczy tylko wtedy jeśli np ich bohaterowie są razem w obozie. W sensie jeśli jeden spędza noc w buszu uciekając przed bestią to istnieje zakaz komunikacji i zasadniczo każdy kombinuje dla siebie :)
Uwierz mi, jeśli zagrasz za pierwszym razem zgodnie z regułami (a przynajmniej z ich większością) to gra sama w sobie będzie sporym wyzwaniem, nie trzeba jej utrudniać :P jednak pomysł sam w sobie ciekawy. Choć z drugiej strony najwięcej dyskusji jest podczas planowania akcji (kiedy jeszcze wszyscy są w obozie) a nie ich wykonywania więc żeby to ograniczenie miało sens trzeba by to jakoś inaczej ustalić.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kwiatosz »

Z tym demonizowaniem jest coś na rzeczy - tak samo Mage Knight jest przedstawiany jako trudna gra, przestraszyłem się famy będąc już przecie starym planszówkowym koniem - a tymczasem to ma z 5 stron zasad.
Robinson też jest w rozgrywce prosty - najlepiej pierwszy scenariusz zagrać solo, a przynajmniej kilka kolejek, wtedy w grze na więcej graczy od razu wszystko gra i buczy :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5614
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1254 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: mat_eyo »

Potwierdzam, Mage Knight jest nawet prostszy bo ma fenomenalną instrukcję w formie wprowadzenia i już w pierwszej rozgrywce nie miałem żadnych wątpliwości. W Robinsona też po jednym czytaniu instrukcji można spokojnie zagrać.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: espresso »

Ja mam trochę inne zdanie. Zasady Robinsona są proste i logiczne - z tym się zgadzam. Ale instrukcja jest napisana fatalnie. Są gry, których instrukcje można czytać przed snem zamiast dobrej książki, np. Mage Knight tak sobie czytałam. Przez instrukcję do Robinsona trzeba się przedzierać. Niby wszystkie informacje tam są, ale trudno je odszukać i zapamiętać w tym chaosie. Z drugiej strony, nawet początkujący powinni sobie poradzić - polecam przed czytaniem obejrzeć jakiś wideo-poradnik i będzie dobrze :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5614
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1254 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: mat_eyo »

Dlatego napisałem, że Mage Knight jest jeszcze prostszy bo ma FENOMENALNIE napisaną instrukcję :) natomiast Robinsona nie można demonizować, mimo średnio napisanej (do fatalnej jest daleko) instrukcji jej jednokrotne przeczytanie i obejrzenie videorozgrywki/przeczytanie FAQ absolutnie wystarczy do pierwszej gry. Nie trzeba czytać 20 stron forum jak ktoś tu napisał. Co więcej ja sam staram się unikać przeglądania forum z pytaniami o zasady zanim choć raz nie zagram. potrafi to zrobić w głowie mętlik większy niż najgorzej napisana instrukcja.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Furia »

jolietjake pisze:Rozumiem, że plansza będzie się teraz inaczej składała, więcej razy łamiąc, skoro pudełko jest krótsze?
Przyłączam się do pytania?
ODPOWIEDZ