2-3 graczy, prosta, żadne EURO

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1384
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

2-3 graczy, prosta, żadne EURO

Post autor: Brylantino »

Z racji, iż zbliża się kolejny miesiąc, a co za tym idzie, pojawia się nowy budżet na jakąś planszówkę, prosiłbym was o pomoc w jej wyborze. Chciałbym głównie dopasować to do mojej dziewczyny (samemu to sobie pogram w Mage Knighta bądź Ghost Stories), a jej ulubione pozycje to: Cytadela, Rattus i Świat Dysku. Chętnie również siada do Rancho, Small Worlda, Draculi czy Arkham, ale nie za często. Całkowicie jej się nie spodobała Agricola, Talisman, Warhammer Inwazja i Ghost Stories. Ogólnie coś w podobnym stylu, do tego co jej się podoba: czyli prosto, bez konieczności przewidywania ruchu na 10 tur do przodu, z małym elementem losowym, ale nie nudno i z możliwością podejmowania pewnych decyzji. Najlepiej jakby działała dobrze na 2-3 osoby, gdyż w takim gronie najczęściej gramy. Przeglądam i przeglądam ofertę Rebala itp. ale niestety ciężko sugerować się samymi recenzjami. Może graliście ostatnio w coś, co by pasowało do takich upodobań? :) Z góry dzięki wielkie za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 2-3 graczy, prosta, żadne EURO

Post autor: Bea »

Może Tokaido?
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1384
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: 2-3 graczy, prosta, żadne EURO

Post autor: Brylantino »

A wiesz, że przed chwilą właśnie czytałem recenzję ;) Wygląda bardzo fajnie, tylko zastanawia mnie jak z regrywalnością. Z tego co widzę, to każda kolejna rozgrywka wygląda niemalże identycznie i nie mamy tam zbytniej różnorodności mimo wszystko pomiędzy kolejnymi partiami, ale z drugiej strony i tak zwykle gramy w coś gdzieś 1-2 razy w tygodniu i nie zawsze oblecimy wszystkie tytuły.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: 2-3 graczy, prosta, żadne EURO

Post autor: veljarek »

Filary ziemi, ticket to ride, wasabi
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: 2-3 graczy, prosta, żadne EURO

Post autor: Pierzasty »

Innovation?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 2-3 graczy, prosta, żadne EURO

Post autor: Bea »

Brylantino pisze:A wiesz, że przed chwilą właśnie czytałem recenzję ;) Wygląda bardzo fajnie, tylko zastanawia mnie jak z regrywalnością.
Grałam tylko kilka razy, więc nie wiem jak będzie po wielu partiach. Dodam tylko, że we dwie osoby grało mi się lepiej niż w cztery :) Gra robi się wtedy bardziej taktyczna niż kolekcjonerska. Ogólnie bardzo "przyjemna" gra. Właśnie to słowo najlepiej ją opisuje. Pięknie wydana, cieszy oko :) Mimo, że bardzo lekka jest na mojej wishliście, bo po pierwszych dwóch partiach miałam syndrom chęci odegrania się :)
Z innych gier to mogę polecić Dominiona. Podstawka jest prosta i bardzo regrywalna. Poleciłabym też 7 Cudów, ale opcja na dwie osoby raczej nie działa fajnie i jest wymyślona "na siłę". A w Carcassone graliście?
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1384
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: 2-3 graczy, prosta, żadne EURO

Post autor: Brylantino »

Carcassone mamy i czasami po nią sięgniemy :) 7 Cudów jest super, ale nie ruszam tej gry przy mniejszej ilości niż 4-5 graczy. Dominion mnie ciekawił zawsze, ale wiem iż budowanie talii odpada, gdyż partnerka za tym nie przepada (dlatego też np. Pory Roku odpadły). Ciekawie wyglądają Innowacje, które zasugerował Pierzasty. Fajnie to chodzi na 2 osoby, czy jednak lepiej przy większej ilości? Dużo jest tam tych umiejętności kart?

EDIT: Ogólnie muszę się lepiej przyjrzeć Innowacjom i Tokaido :) Jakby ktoś miał jeszcze jakiś pomysł, to proszę się nie krępować :P
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: 2-3 graczy, prosta, żadne EURO

Post autor: Pierzasty »

Jak dla mnie Innowacje skalują się świetnie, nawet wolę na więcej osób. Ale niektórzy chcą w to grać tylko na 2. Taka już specyfika gry, bardzo dużo zależy od gustów osobistych :)

Co do umiejętności: 4 akcje, 4 umiejki na kartach, każdy dogmat to ich kombinacja i tyle. Nauka zasad w 10 minut, tyle że gra rozwija skrzydła po 2-3 partiach, bo najważniejsze karty/zagrożenia przydaje się poznać. Ale i tak polecam.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1384
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: 2-3 graczy, prosta, żadne EURO

Post autor: Brylantino »

Dzięki za opis! A miałeś okazję porównać "Innowacje" do "Na chwałę Rzymu"?
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: 2-3 graczy, prosta, żadne EURO

Post autor: Pierzasty »

Miałem. W GtR grałem raz i więcej raczej nie zamierzam, wydało mi się schematyczne i za bardzo w stronę euro (tradycyjne punkty zwycięstwa itp.). Ale najlepiej jest po prostu zagrać. Innowacje albo się lubi albo nie, opinie są bardzo podzielone i bardzo subiektywne.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1384
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: 2-3 graczy, prosta, żadne EURO

Post autor: Brylantino »

Wystarczyło słowo EURO, aby skutecznie mnie zniechęcić do GtR. Chyba się skuszę na Innowacje :) Dzięki wszystkim za pomysły.
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: 2-3 graczy, prosta, żadne EURO

Post autor: watman »

GtR nie jest euro, to jest co najmniej dziwne okreslenie na te gre :|
U nas podpasowala 3 z 4 grajacych dziewczyn, na trzy osoby chodzi juz OK, na dwie probowalismy raz i srednio sie gralo...

Z gier o ktorych mozesz pomyslec nikt jeszcze nie wymienil 'Hej, to moja ryba!' - mojej Zonce pasuje bardzo, a gust ma chyba podobny do Twojej kobiety :)
Jesli bedziesz patrzyc na 'ticket to Ride', to pamietaj, ze mapa podstawki srednio sie nadaje dla dwoch osob - jest za duza - we trzy gra sie lepiej na mapie USA ew. w Europie wyrzucajac dworce... dedykowane mapy 2-3 sa OK, Nordic Countries lepsze od Szwajcarii, a moja ulubiona mapa na 3 osoby sa Indie...
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1384
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: 2-3 graczy, prosta, żadne EURO

Post autor: Brylantino »

Trochę zaszalałem ;) Zamówiłem Tokaido, Innowacje i Hej, to moja ryba. Dzięki jeszcze raz wszystkim za pomoc :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 2-3 graczy, prosta, żadne EURO

Post autor: Bea »

Brylantino pisze:Trochę zaszalałem ;) Zamówiłem Tokaido, Innowacje i Hej, to moja ryba. Dzięki jeszcze raz wszystkim za pomoc :)
Uuu, faktycznie. Daj znać jak wam podeszło i co się najbardziej spodobało :)
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: 2-3 graczy, prosta, żadne EURO

Post autor: kdsz »

Może coś z serii Mr. Jack? Ale to wyłącznie do gry we dwójkę
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1384
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: 2-3 graczy, prosta, żadne EURO

Post autor: Brylantino »

Kurczę... szkoda, że nikt nie wspomniał o Małym Księciu, bo całkowicie mi wyleciała z głowy ta gra :P No nic, najwyżej w następnym miesiącu się ją kupi :)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: 2-3 graczy, prosta, żadne EURO

Post autor: DarkSide »

Hive
Schotten Totten
Mr Jack
Mr Jack in NY
Quoridor
Quarto
Love Letter
SET
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: 2-3 graczy, prosta, żadne EURO

Post autor: skolo »

dlaczego zakładamy ze gry EURO są trudniejsze od AMERI?
to ze gdzies sie przesuwa drewienko na planszy i nie ma kart ani kostek znaczy ze gra jest trudniejsza?
bo nie kumam tego podziału wciąż.

sorry, temat na inny wątek
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1384
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: 2-3 graczy, prosta, żadne EURO

Post autor: Brylantino »

A kto powiedział, że są trudniejsze? W temacie wskazałem tylko, że poszukuję gry prostej i takiej, która nie będzie grą euro (ani ja, ani moja dziewczyna za nimi nie przepadamy) :)
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: 2-3 graczy, prosta, żadne EURO

Post autor: skolo »

ok, zle wywnioskowalem z twojego posta
ODPOWIEDZ