Amerigo (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Amerigo

Post autor: sillue »

BartP pisze:Grę wam ewidentnie zepsuła wieża. Jeśli wypadało średnio 6-7 kostek danego koloru, to współczuję. Downtime musiał być spory i rzeczywiście część akcji szybko musiała tracić na znaczeniu. Natomiast z relacji innych graczy, w tym z filmu Rahdo, wynika, że powinny wypadać 2-5 kostek danego koloru.
po trzech partiach i kilku eksperymentach z wrzucaniem kostek...
widać, że mam prawidłową wieżę... bo każda jest prawidłowa...

to element ludzki jest zepsuty...

to nastawienie jest kluczowe, jak ktoś uważa grę za zepsutą
"bo ma wieżę",
"bo nie lubię Queen",
"bo to Feld"
"bo to czwarty Feld w tym roku"
"jeszcze nie grałem, ale już wiem, że gra jest zła"
to nic nie pomoże...

a może krzesło było niewygodne...
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Amerigo

Post autor: Vester »

sillue pisze:
to element ludzki jest zepsuty...

to nastawienie jest kluczowe, jak ktoś uważa grę za zepsutą
"bo ma wieżę",
"bo nie lubię Queen",
"bo to Feld"
"bo to czwarty Feld w tym roku"
"jeszcze nie grałem, ale już wiem, że gra jest zła"
to nic nie pomoże...

a może krzesło było niewygodne...
Chyba przesadzasz. Głosy krytyczne w tym wątku są konkretne. Żaden z Twoich argumentów nie pokrywa się z moimi odczuciami, ale Amerigo uważam za przeciętne. Kto lubi Zamki Burgundii niech łyka śmiało. Kto nie lubi, niech nie kupuje, bo to ta sama kategoria wagowa i koncepcyjna. Tylko bajer większy.

Takiego fanboystwa to już dawno nie widziałem na tym forum... W każdym razie wszystkich obrońców Felda zapraszam do odkupienia mojego egzemplarza. Taniej niż w sklepie. Przecież warto, to dobra gra! Mogę zarezerwować.
Ostatnio zmieniony 04 lis 2013, 10:36 przez Vester, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Amerigo

Post autor: jax »

Vester pisze:Takiego fanboystwa to już dawno nie widziałem na tym forum...
Upraszam o nie zapominanie o jednej fangirl ;)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Amerigo

Post autor: veljarek »

Czy ktos moze potwierdzic mi czy wieza pod ponizszym linkiem zlozona jest prawidlowo?

http://boardgamegeek.com/image/1801132/amerigo
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Amerigo

Post autor: Don Simon »

KubaP pisze:@Simon - mam pytanie (zupełnie na serio) - czy Ty w ogóle jeszcze grywasz w planszówki? Nie znam Cię osobiście i chciałem zobaczyć, co Ci sie podoba i przejrzawszy pobieżnie Twoje posty rok wstecz znalazłem właściwie wyłącznie wypowiedzi w wątkach o filmach, serialach i książkach. A teraz nagle wysyp negatywnych opinii na temat trzech dobrze ocenianych gier - Amerigo, Nations i Bruggia? Może po prostu żal Ci utraconego hobby i próbujesz poczuć tę dawno zapomnianą atmosferę dobrze strollowanego wątku? Pytam, bo po każdej merytorycznej wypowiedzi piszesz, że coś jest głupie i nudne i złe i kropka i masz rację. Trudno dyskutować z emocjami, więc powiem tylko, że szanuję Twoją, dość ekstrawagancką opinię i pozostanę przy mojej, ok?
Z jakimi emocjami? Gralismy we 4-ech, wszyscy taka opinie mamy - zbiorowa histeria?
Zreszta akurat Nations to ocenilem NAJWYZEJ ze wszystkich, ktorzy w to grali :).

I w planszowki oczywiscie nie gram, siedzialem przy stole, pilem piwo i przeszkadzalem kopiac w stolik z wieza 8).
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Amerigo

Post autor: Veridiana »

jax pisze:
Vester pisze:Takiego fanboystwa to już dawno nie widziałem na tym forum...
Upraszam o nie zapominanie o jednej fangirl ;)
Czy to o mnie? :mrgreen:
Czytam czytam i jakoś nic nie jest w stanie ostudzić mojej zachciewajki :D Aczkolwiek skromny budżet poszedł na razie, zgodnie z chronologią, na Brugię.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Amerigo

Post autor: Vester »

Naprawdę wierzę, że każdy fan Zamków Burgundii będzie się dobrze bawił przy Amerigo. Nikt tu nikogo nie zniechęca do zakupów. A nawet wprost przeciwnie. :twisted:
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Amerigo

Post autor: sillue »

Vester pisze: Takiego fanboystwa to już dawno nie widziałem na tym forum...
czując się adresatem tego eufemizmu,

odbijam,

takiego hejtu nigdy tu nie widziałem... a czytam dwa lata z hakiem...
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2335
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 575 times
Been thanked: 931 times

Re: Amerigo

Post autor: Galatolol »

To cię nie było przy 51 Stanie :lol:
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Amerigo

Post autor: Trolliszcze »

Galatolol pisze:To cię nie było przy 51 Stanie :lol:
Taaak. Winter is coming :D
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Amerigo

Post autor: BartP »

A co jest nie tak z Zamkami, że tak zaofftopuję? "Nie tak" na poziomie błędów kierowanych do Amerigo.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Amerigo

Post autor: Vester »

sillue pisze:
Vester pisze: Takiego fanboystwa to już dawno nie widziałem na tym forum...
czując się adresatem tego eufemizmu,

odbijam,

takiego hejtu nigdy tu nie widziałem... a czytam dwa lata z hakiem...
Jakiego hejtu, człowieku? Z mojej strony jest tylko rozczarowanie "na smutno". W końcu kupiłem grę, tak? Wiedziałem, że będzie lekko, ale liczyłem na więcej perfekcji.

A czy napisałem, ze Zamkom cos dolega? Regularnie w nie grywam, bo znajomi się domagają. Znudziły mi sie, to fakt, ale doceniam ich magnetyzm. Wręcz uwazam, ze Zamki są lepsze od Amerigo, choć mniej wypaśne.
Ostatnio zmieniony 04 lis 2013, 11:19 przez Vester, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Amerigo

Post autor: Trolliszcze »

Vester pisze:Jakiego hejtu, człowieku? Z mojej strony jest tylko rozczarowanie "na smutno". W końcu kupiłem grę, tak? Wiedziałem, że będzie lekko, ale liczyłem na więcej perfekcji.
To też odbiję piłeczkę - jakiego fanbojstwa, człowieku? Jeden KubaP ma bardzo entuzjastyczną opinię (jego prawo) i napisał w takim tonie recenzję. A poza tym? Jakie fanbojstwo?
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Amerigo

Post autor: sillue »

Trolliszcze pisze:
Galatolol pisze:To cię nie było przy 51 Stanie :lol:
Taaak. Winter is coming :D

aaaaaaa, czyli to taka choroba sezonowa :lol:

to aplikuję sobie fakitol w takim razie...
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Amerigo

Post autor: Vester »

To przeczytaj sobie post Sillue u góry strony i powiedz, ile jest tam merytoryki a ile emocji. Rzeczowe peany i krytyka to nie fanboystwo czy hejt.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Amerigo

Post autor: Trolliszcze »

To są pojedyncze wybryki, rodzynki w cieście. Postów merytorycznych jest dużo więcej - o tym, że na przykład zepsuta wieża mogła zepsuć grę. Ale zamiast naprawić i zagrać jeszcze raz, lepiej iść w zaparte i twierdzić, że to mechanika jest zła.

O pływaniu też pisałem merytorycznie, że to moim zdaniem dobre rozwiązanie pod względem tematycznym.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Amerigo

Post autor: melee »

Tam gdzie mechanika jest słaba, napisaliśmy o mechanice. Tam gdzie wieża, o wieży. O tematyce nic nie pisaliśmy, nie ma znaczenia, samo pływanie i budowanie domków jest fajne, tylko szybko się kończy. Jeśli ktoś ma chęć merytorycznie pogadać o akcjach dostępnych w grze, niech coś wreszcie napisze. Z postami typu "może krzesło było niewygodne" szkoda dyskutować.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Amerigo

Post autor: KubaP »

melee pisze:Tam gdzie mechanika jest słaba, napisaliśmy o mechanice. Tam gdzie wieża, o wieży. O tematyce nic nie pisaliśmy, nie ma znaczenia, samo pływanie i budowanie domków jest fajne, tylko szybko się kończy. Jeśli ktoś ma chęć merytorycznie pogadać o akcjach dostępnych w grze, niech coś wreszcie napisze. Z postami typu "może krzesło było niewygodne" szkoda dyskutować.
Ekhm, pozwolę sobie zauważyć, że napisałem merytorycznie o akcji Piratów nawet kilka razy, ale jakoś umknęło to Waszej uwadze. Natomiast wciąż nie rozumiem, argumentu o braku merytorycznej dyskusji. Po Waszej, źle zagranej (błędnie złożona wieża) grze, mieliście zarzuty do mechaniki. Odpowiedzieliśmy chyba na wszystkie, a Wy wciąż "bleeee guuuupieeee nuda jak w Zamkach!". No to jak "nuda jak w Zamkach" to nic dziwnego, że gra Felda Wam się nie podoba ;)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 648 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Amerigo

Post autor: pan_satyros »

Obrazek
+ http://www.youtube.com/watch?v=Y2e47wBWTV8
Idealnie pasuje :D

=================

A wracając do meteorytyki - jest sens brać Amerigo tylko do rozgrywek 2-osobowych?
Ostatnie Feldy trochę mnie przystopowały cenowo - Bruges 199, Amerigo tyleż samo. Do tego o ile poprzednie zbierały zazwyczaj laury, to w tych nawet co niektórzy fani widzą dziury, stąd jestem zawieszony w stanie nieprzyjemnego napięcia - "brać czy nie".
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Amerigo

Post autor: melee »

KubaP pisze:Ekhm, pozwolę sobie zauważyć, że napisałem merytorycznie o akcji Piratów nawet kilka razy, ale jakoś umknęło to Waszej uwadze.
Napisałeś tylko, że max to 50 pkt i największy kafelek to 4, to nie jest odpowiedź na moje zastrzeżenia. Miałeś 7 partii, jaki był rozrzut strat na piratach? Czy nie było to w każdej partii 25-30 pkt?
KubaP pisze:Po Waszej, źle zagranej (błędnie złożona wieża) grze, mieliście zarzuty do mechaniki.
Nie. Po naszej partii mieliśmy zarzuty do wieży (nie błędnie złożona, tylko błędnie wydana gra) i do mechaniki (niezależnie od wieży).
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Amerigo

Post autor: KubaP »

melee - dobrze, rozumiem, że nie masz chęci grać w tę fatalną, źle wydaną i zepsutą mechanicznie grę. Tak samo jak po jednej partii skrytykowałeś Ankh Morpork, którego TRZECI dodruk teraz jest w sklepach, tak samo masz prawo krytykować Amerigo. Podziwiam tylko konsekwencję, z jaką się rozpisujesz w temacie gry, która Ci się nie spodobała ;)
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Amerigo

Post autor: Don Simon »

KubaP pisze:Tak samo jak po jednej partii skrytykowałeś Ankh Morpork, którego TRZECI dodruk teraz jest w sklepach,
A co to ma do rzeczy?
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Amerigo

Post autor: KubaP »

Don Simon pisze:
KubaP pisze:Tak samo jak po jednej partii skrytykowałeś Ankh Morpork, którego TRZECI dodruk teraz jest w sklepach,
A co to ma do rzeczy?
To, że osobista opinia melee o grach może nie pokrywać się z odbiorem danej gry u tzw. masowego odbiorcy.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9476
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Amerigo

Post autor: MichalStajszczak »

KubaP pisze:Tak samo jak po jednej partii skrytykowałeś Ankh Morpork, którego TRZECI dodruk teraz jest w sklepach
To dość słaby argument. Wiele osób na tym forum (i na bgg też) krytykowało Monopoly, a dodruków tej gry było znacznie więcej niż 3 :mrgreen:
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Amerigo

Post autor: KubaP »

MichalStajszczak pisze:
KubaP pisze:Tak samo jak po jednej partii skrytykowałeś Ankh Morpork, którego TRZECI dodruk teraz jest w sklepach
To dość słaby argument. Wiele osób na tym forum (i na bgg też) krytykowało Monopoly, a dodruków tej gry było znacznie więcej niż 3 :mrgreen:
Touche!
ODPOWIEDZ