List Miłosny

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Hertil
Posty: 127
Rejestracja: 09 paź 2012, 20:58

List Miłosny

Post autor: Hertil »

Cześć! Jak każdy wie zbliżają się święta i jak to często bywa w szkołach kupujemy sobie prezenty. Ustalona cena: 20 zł maks. Chciałem coś co lubię czyli jakąś karciankę. Wiedziałem, że ciężko będzie znaleźćgrę w cenie 20zł jednak z pomocą przyszedł mi List Miłosny w Polskim wydaniu. Znalazłem na allegro akurat z dostawą za 20zł :D I teraz mam pytania odnośnie gry:

-Czy zasady są trudne do zrozumienia?
-Po ilu partiach gra zaczyna się nudzić?
-Jaki jest główny cel gry i jak wygląda rozgrywka?
-Co z kartami? Jak szybko się ścierają? :D

Dziękuje i pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: List Miłosny

Post autor: kwiatosz »

Dobierasz kartę, zagrywasz kartę. Ci co zostali w partii do końca rundy (nie zostali wyeliminowani) porównują rękę - kto ma wyższą kartę ten wygrał - koniec zasad, reszta to setup etc.

Jak gra trafi na podatny grunt to spokojnie żywotność będzie z 50 partii.

Celem gry jest wygrana, partia wygląda tak, że po kolei każdy dobiera kartę i zagrywa kartę.

Karty są standardowo dobrej jakości - nie widziałem gry w warunkach domowych startej tak, żeby się nie dało grać - moja Konfrontacja po 700 partiach bez koszulek dalej jest zupełnie czytelna. Nie ma możliwości żebyś starł karty zanim gra Ci się znudzi (chyba że je zalejesz piwem, albo pogryziesz - ale to oczywiste).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: List Miłosny

Post autor: Peter128 »

1. Zasady są bardzo proste :)
2. Cóż, nie jest to gra z milionem opcji, najlepiej sprawdza się jako przerywnik, jeśli będzie się grać tylko w nią, to się znudzi. Jednak jak na grę z 16 kartami regrywalność jest super.
3. Cel gry - wyeliminować pozostałych lub jak się skończą karty to mieć na ręku najmocniejszą.
Jak wygląda rozgrywka ----> instrukcja: http://isa.pl/pliki/Love%20Letter%20Instrukcja%20PL.pdf
4. Nie wiem, bo mam w koszulkach. Ostrzegam jednak, że w tej grze każde zaznaczenie karty psuje rozgrywkę, więc trzeba o nie dbać. Wydaje mi się jednak, że są dobrej jakości.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: List Miłosny

Post autor: rastula »

ze względu na okoliczności korzystania z tej gry - knajpy , biwaki , pociągi , chipsy, tłuste łapy ... w 16 koszulek można zainwestować :)...


no zawsze tez jest opcja kupienia po prostu nowej :)


co do znudzenia - typowa gra gdzie poziom "nudy" zależy od tego kto gra, to gra oparta na blefie i kamiennej twarzy... jak szybko może się znudzić poker?
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: List Miłosny

Post autor: MarcinG »

Zasady nie są trudne, instrukcja ma kilkanaście malutkich stron, a na kartach są czytelne i zrozumiałe napisy. Gra się szybko nie znudzi choć to tylko 16 kart :D Karty są wytrzymałe, ja nie zakoszulkowałem ale nie gram w ekstremalnych warunkach, więc karty jeszcze długo pociągną :)

Bierz i się nie zastanawiaj, ta gra jest genialna w swojej prostocie a partia zajmuje 15 minut, dlatego stanowi idealny przerywnik i sprawdza się jako relaks po ciężkim dniu.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: List Miłosny

Post autor: Lubel »

Zgadzam się ze wszystkimi przedmówcami. Gra szybka, fajna, łatwa, tania. Na 2 osoby mimo wszystko też jest całkiem przyjemnie. Grałem w różnych towarzystwach i zawsze była przednia zabawa. Jak nie będzie grana ciągle w tym samym towarzystwie, to prędko się nie znudzi. Szczerze polecam.

P.S. Warto wsadzić karty w koszulki
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: List Miłosny

Post autor: Svartisen »

Ja również popieram przedmówców. Tytuł ten sprawdził się nawet w gronie osób, które za planszówkami/karciankami nie przepadają. Do wersji polskiej trzeba sobie dorzucić jakieś countery, ułatwiające śledzić ile kto rund wygrał albo po prostu zapisywać.
Ashes to ashes, dice to dice...
Hertil
Posty: 127
Rejestracja: 09 paź 2012, 20:58

Re: List Miłosny

Post autor: Hertil »

Wielkie dzięki :) Postanowione! Kupuję a raczej - to chcę.
Ostatnio zmieniony 06 sty 2016, 13:34 przez Hertil, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Odp: List Miłosny

Post autor: djedi gamer »

A ja na tytule się zdeka zawiodłem. Losowość w tej grze nie pozwala czasami w ogóle na jakiekolwiek myślenie. Człowiek dobiera kartę i zagrywa taka jaką może. Na końcu wygrywa najwyższa karta.
Zero interakcji. Czasami zdarza się, że wiadomo jaką kartę ma inny gracz. To wszystko jeśli chodzi o list miłosny.
Zastanawia mnie pierwsza setka na BGG.
Dla geeków nie polecam.
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Odp: List Miłosny

Post autor: Hipke »

djedi gamer pisze:A ja na tytule się zdeka zawiodłem. Losowość w tej grze nie pozwala czasami w ogóle na jakiekolwiek myślenie. Człowiek dobiera kartę i zagrywa taka jaką może. Na końcu wygrywa najwyższa karta.
Zero interakcji. Czasami zdarza się, że wiadomo jaką kartę ma inny gracz. To wszystko jeśli chodzi o list miłosny.
Zastanawia mnie pierwsza setka na BGG.
Dla geeków nie polecam.
Ty na pewno grales w "ten" List Miłosny? :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: List Miłosny

Post autor: mig »

Zgadzam sie generalnie z djedi gamerem. Gra co najwyżej przeciętna. Choć jeśli weźmiemy pod uwagę ze składa sie z 16 kart, to jakiś tam szacunek dla autora, za to co wycisnął z takiego zestawu, się budzi... W każdym razie za tą cenę kupować warto.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Odp: List Miłosny

Post autor: djedi gamer »

No to szacunek również dla autora "rzutu monetą". :grin:
Jestem ciekaw jak ma się Maskarada do Listu. Bo już wydaje mi się, że Maskarada daje nam chociaż możliwość blefowania. Czy ktoś porównywał?
Sens listu to próba odgadniecia kart przeciwników. Niestety połowa partii to strzelanie w ciemno, a więc grą żądzi czysty przypadek.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4082
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: Odp: List Miłosny

Post autor: lacki2000 »

djedi gamer pisze:Jestem ciekaw jak ma się Maskarada do Listu. Bo już wydaje mi się, że Maskarada daje nam chociaż możliwość blefowania. Czy ktoś porównywał?
Ja wolę LM od Maskarady. Dla mnie Maskarada to jakiś masakryczny chaotyczny blef, może ja nie mam głowy do takich gier. W LM to można chociaż kontrolować jakie karty zeszły. W Maskaradzie to się nawet nie wie kim się jest samemu! Aczkolwiek śmiechu sporo jak każdy mówi kim jest :) ("Jestem wiedźmą". "- Pff, też mi nowość!")
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: List Miłosny

Post autor: Hiu »

cos podobnego i zarazem nowego to council of verona (koniecznie z dodatkiem poison).
kilka kart, kilka tokenow. kazda karta ma albo warunek dajacy mozliwe punkty lub zdolnosc pozwalajaca na jej przesuniecie lub podejrzenie tokenow.

http://boardgamegeek.com/boardgame/1408 ... -of-verona
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: List Miłosny

Post autor: Peter128 »

Mi się wydaje, że da się grać trochę (bo jednak losowość jest spora) "geekowsko". Patrzeć czy dana osoba zagrywa kartę którą miała czy tę którą dobrała, obserwować wyraz twarzy, patrzeć kto o co pyta, patrzeć co zeszło, co by było nieopłacalne z pkt widzenia danego gracza, co może mieć itp.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Odp: List Miłosny

Post autor: mig »

lacki2000 pisze:
djedi gamer pisze:Jestem ciekaw jak ma się Maskarada do Listu. Bo już wydaje mi się, że Maskarada daje nam chociaż możliwość blefowania. Czy ktoś porównywał?
Ja wolę LM od Maskarady. Dla mnie Maskarada to jakiś masakryczny chaotyczny blef, może ja nie mam głowy do takich gier. W LM to można chociaż kontrolować jakie karty zeszły. W Maskaradzie to się nawet nie wie kim się jest samemu! Aczkolwiek śmiechu sporo jak każdy mówi kim jest :) ("Jestem wiedźmą". "- Pff, też mi nowość!")
Pełna zgoda. List Miłosny wybitny nie jest, ale Maskarada jest jeszcze bardziej miałka. Jedyną jej przewagą jest jakość wydania.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: List Miłosny

Post autor: adam_k27 »

A jak "List miłosny" ma się w sensie grywalności, jak i regrywalności w stosunku do "Kto kogo"? Ma ktoś/grał w oba tytuły i może porównać.

Tak się bowiem składa że będąc w trójce klasowej mojego syna zaproponowałem "Kto kogo" na prezent mikołajkowy i niedługo dzieciaki tą grę właśnie otrzymają. Gra mieściła się w cenie do 20zł. List miłosny tez rozważałem, ale Kto kogo wydało mi się ciekawsze.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: List Miłosny

Post autor: mig »

to dwa różne światy są. List miłosny, to jest przyzwoita gra w którą klikadziesiąt rozgrywek spokojnie można zagrać (a jak jest fajna ekipa to i do setki dobić, bo jedna gra to zwykle max 3-5 minut). Kto kogo to totalny crap i niewypał ze skopaną instrukcją :(
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: List Miłosny

Post autor: djedi gamer »

Dla tych, którzy uważają (tak jak ja), że LM jest drastycznie nie regrywalny i nudny, proponuję skomplikować rozgrywkę następującymi regułami:

1. W cztery osoby zagrać zespołowo, czyli 2 drużyny po 2 osoby. Partnerzy siedzą na przeciwko siebie i zdobywają punkty jako drużyna.
2. W trzy lub cztery osoby nie odrzucać jednej karty w setupie. Każdy z graczy ma możliwość, po dociągnięciu karty, na spasowanie. W tym celu wybiera jedną z dwóch kart, które ma na ręku i kładzie ją zakrytą przed sobą. Efekt karty nie jest rozpatrywany (czyli, jeśli jest to Księżniczka, gracz nie odpada z rundy). Natomiast karta zalicza się do ręki tego gracza. A więc jeśli na tego gracza zostanie zagrana np. Strażniczka z zapytaniem o Barona, gracz nie posiada Barona na ręku, ale posiada go zakrytego przed sobą - odpada z rundy. Limit zakrytych kart na gracza wynosi 1 kartę.
3. Jeśli gracze postanowią zagrać z regułami z pkt 1 i 2, obaj partnerzy w każdej chwili mogą podglądać swoje zakryte karty.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: List Miłosny

Post autor: KubaP »

djedi gamer pisze:Dla tych, którzy uważają (tak jak ja), że LM jest drastycznie nie regrywalny i nudny
.

A ja mam lepszą propozycję - nie grać w LM. Po co się męczyć, jest tyle innych nienudnych i regrywalnych tytułów jak Horror w Arkham czy Agricola.

A jak ktoś lubi szybkie, czteroosobowe party games, to LM będzie jak znalazł :)
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: List Miłosny

Post autor: djedi gamer »

KubaP pisze:A ja mam lepszą propozycję - nie grać w LM.
Ale dlaczego?
Zaraz napiszę reguły pozwalające graczom na wymianę kombosów danych kart na PZ'tki; dodanie znaczników poziomu wpływu na humor Księżniczki, a na koniec dodanie kostek drewna, które będzie należało najpierw zbierać, a później przerabiać na bele papieru, na którym będą pisane stosy listów do K., które to listy będą musiały być przetransportowane najkrótszą, ale też najbardziej intratną drogą kolejową, przy zaangażowaniu jak najmniejszej ilości share'ów...

Proste gry najłatwiej jest skomplikować...
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: List Miłosny

Post autor: KubaP »

djedi gamer pisze:
KubaP pisze:A ja mam lepszą propozycję - nie grać w LM.
Ale dlaczego?
Zaraz napiszę reguły pozwalające graczom na wymianę kombosów danych kart na PZ'tki; dodanie znaczników poziomu wpływu na humor Księżniczki, a na koniec dodanie kostek drewna, które będzie należało najpierw zbierać, a później przerabiać na bele papieru, na którym będą pisane stosy listów do K., które to listy będą musiały być przetransportowane najkrótszą, ale też najbardziej intratną drogą kolejową, przy zaangażowaniu jak najmniejszej ilości share'ów...

Proste gry najłatwiej jest skomplikować...
Jasne, ale to nie będzie LM, tylko Twoja nowa gra. Wiem, ze trudno w to uwierzyć, ale są ludzie, którzy lubią grać w proste (ba!, prostackie nawet) gry. Nie zabraniaj im tego :) A w Twoją grę swoją drogą chętnie zagram.
Hertil
Posty: 127
Rejestracja: 09 paź 2012, 20:58

Re: List Miłosny

Post autor: Hertil »

Dziękuje wszystkim, którzy się wypowiedzieli w tym temacie. Tym, którzy chwalili i krytykowali grę. Klamka zapadła, ponieważ osoba, która mnie wylosowała już grę zakupiła :D 20.12.13r zdam relację jak się grało gdyż wtedy grę otrzymam. Z takich typu tanich, prostych gier jakiej jeszcze polecacie? :)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4082
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: List Miłosny

Post autor: lacki2000 »

Hertil pisze:Z takich typu tanich, prostych gier jakiej jeszcze polecacie? :)
Jeśli tanich jest do 35zł to np. 6 bierze, The Resistance i Fasolki
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Hertil
Posty: 127
Rejestracja: 09 paź 2012, 20:58

Re: List Miłosny

Post autor: Hertil »

lacki2000 pisze:
Hertil pisze:Z takich typu tanich, prostych gier jakiej jeszcze polecacie? :)
Jeśli tanich jest do 35zł to np. 6 bierze, The Resistance i Fasolki
No coś takiego. 35-50 zł mam zamiar przeznaczyć by sobie prezent na święta sprawić >.< Bo od rodziny mogę się spodziewać kolejnych samochodzików. Muszę im chyba powiedzieć, że już z tego dawno wyrosłem :D Dziękuje :) A coś z nie imprezowych gier prócz Zombiaków? Zakres graczy +2 :D
ODPOWIEDZ