Agricola czy Puerto Rico?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
marlenasn
Posty: 2
Rejestracja: 07 gru 2013, 12:46

Agricola czy Puerto Rico?

Post autor: marlenasn »

Która z tych gier jest według Was lepsza przy założeniu, że docelowo będą grały w nią tylko dwie osoby?

Byłabym bardzo wdzięczna za opinie.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Agricola czy Puerto Rico?

Post autor: Bea »

Dla mnie Agricola jest dużo lepsza od PR pod każdym względem :)
marlenasn
Posty: 2
Rejestracja: 07 gru 2013, 12:46

Re: Agricola czy Puerto Rico?

Post autor: marlenasn »

Dzięki za błyskawiczne odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5609
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 797 times
Been thanked: 1243 times
Kontakt:

Re: Agricola czy Puerto Rico?

Post autor: mat_eyo »

Jeśli na dwie osoby to oczywiści Agricola, choć na pewno zaraz znajdą się osoby mówiące, że PR to najlepsza dwuosobówka świata :P

Choć jeśli chodzi o fajne euro dla dwóch osób to z tej dwójki ja bym wybrał... Le Havre :D dla mnie to taka Agricola+
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Agricola czy Puerto Rico?

Post autor: 7koliberek9 »

Agricola :)
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Agricola czy Puerto Rico?

Post autor: MarcinG »

Puerto Rico :D

+1 Le Havre ( to co najlepsze z Agricoli i jeszcze kilka dodatkowych świetnych rozwiązań)

Poszukaj w starszych tematach, tam wiele już na temat tych gier zostało powiedziane np: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... to#p334607
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Agricola czy Puerto Rico?

Post autor: mig »

Pod każdym względem (jakość wydania, klimat, regrywalnosc, przyjemność z gry, skalowalnosc, czas rozgrywki, elegancja mechaniki, temat) zdecydowanie Puerto Rico.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1027 times

Re: Agricola czy Puerto Rico?

Post autor: RUNner »

mig pisze:Pod każdym względem (jakość wydania, klimat, regrywalnosc, przyjemność z gry, skalowalnosc, czas rozgrywki, elegancja mechaniki, temat) zdecydowanie Puerto Rico.
+1
PR na 2 osoby działa bardzo dobrze chociaż optymalnie gra się w 4.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Agricola czy Puerto Rico?

Post autor: Furia »

Obie są świetne. Składaj kasę i kup od razu dwie. ;)
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 974
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 683 times

Re: Agricola czy Puerto Rico?

Post autor: Bart Henry »

Wg mnie Puerto Rico zyskuje bardzo dużo przy pełnym składzie. W trzy osoby gra się mimo wszystko dobrze, jednak da się zauważyć, że mniejsza liczba osób nieco ogranicza możliwości negatywnej interakcji, która jest wg mnie kwintesencją tej gry. Nie grałem na dwie osoby i się nie zapowiada na to, bym grał z w/w powodu. Agricola wygląda pod tym względem lepiej, dlatego mając podobny dylemat śmiało wybrałbym Agricolę.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Agricola czy Puerto Rico?

Post autor: mig »

Henry pisze:Wg mnie Puerto Rico zyskuje bardzo dużo przy pełnym składzie. W trzy osoby gra się mimo wszystko dobrze, jednak da się zauważyć, że mniejsza liczba osób nieco ogranicza możliwości negatywnej interakcji, która jest wg mnie kwintesencją tej gry. Nie grałem na dwie osoby i się nie zapowiada na to, bym grał z w/w powodu. Agricola wygląda pod tym względem lepiej, dlatego mając podobny dylemat śmiało wybrałbym Agricolę.
To oczywiście kwestia ocenna, ale imho interakcji w PR jest znacznie więcej niż w Agri gdzie (poza sladowymi wyjątkami sprowadza się do blokowania akcji).
Uważam też ze na mniej osób (w tym na dwie) jest w PR jeszcze więcej interakcji niż w większym składzie (a w każdym razie gra robi się znacznie bardziej konfrontacja i złośliwa-choć to nadal euro jest).
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Agricola czy Puerto Rico?

Post autor: Perpetka »

Bardzo lubię Puerto, ale Agri jest najlepsza na świecie.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Agricola czy Puerto Rico?

Post autor: kdsz »

mig pisze:Uważam też ze na mniej osób (w tym na dwie) jest w PR jeszcze więcej interakcji niż w większym składzie (a w każdym razie gra robi się znacznie bardziej konfrontacja i złośliwa-choć to nadal euro jest).
Mam identyczne zdanie. PR na dwie osoby to okładanie się po mordach. Agricola nigdy nie wzbudziła takich emocji, chociaż to też bardzo dobra gra
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola czy Puerto Rico?

Post autor: Kosma »

Zdecydowanie Puerto.
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Agricola czy Puerto Rico?

Post autor: Firenski »

Zdecydowanie Agricola :)
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Agricola czy Puerto Rico?

Post autor: staszek »

Zdecydowanie Puerto :D
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Agricola czy Puerto Rico?

Post autor: Vester »

Zdecydowanie Agricola :)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Agricola czy Puerto Rico?

Post autor: jax »

Agricola na 2 osoby dziala rewelacyjnie (czego nie spodziewam sie po zhomerulowanym do 2 osob Puerto Rico, bo to rasowa wieloosobowka).
PR jest zacne, ale Agricola po prostu lepsza.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Rumburak
Posty: 96
Rejestracja: 12 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Odp: Agricola czy Puerto Rico?

Post autor: Rumburak »

Ja zdecydowanie wolę PR niż Agr na 2 osoby, zresztą w innej konfiguracji również. Musisz zastanowic się,czego oczekujesz po grze. Puerto to doskonała sieć wzajemnych powiązan, a Agr to doskonała symulacja gospodarstwa, która w prostocie akcji może być nawet nudna. Wysyłasz panopka i zabierasz. Gram w obie gry we dwójkę bardzo często i wolę PR. Tam jest więcej "walki".
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 974
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 683 times

Re: Agricola czy Puerto Rico?

Post autor: Bart Henry »

mig pisze:
Henry pisze:Wg mnie Puerto Rico zyskuje bardzo dużo przy pełnym składzie. W trzy osoby gra się mimo wszystko dobrze, jednak da się zauważyć, że mniejsza liczba osób nieco ogranicza możliwości negatywnej interakcji, która jest wg mnie kwintesencją tej gry. Nie grałem na dwie osoby i się nie zapowiada na to, bym grał z w/w powodu. Agricola wygląda pod tym względem lepiej, dlatego mając podobny dylemat śmiało wybrałbym Agricolę.
To oczywiście kwestia ocenna, ale imho interakcji w PR jest znacznie więcej niż w Agri gdzie (poza sladowymi wyjątkami sprowadza się do blokowania akcji).
Uważam też ze na mniej osób (w tym na dwie) jest w PR jeszcze więcej interakcji niż w większym składzie (a w każdym razie gra robi się znacznie bardziej konfrontacja i złośliwa-choć to nadal euro jest).
Jasne, interakcji jest zdecydowanie więcej w Puerto Rico. Ja tylko zauważam, że wg mnie najlepiej gra się pełną ekipą, gdy dzieje się naprawdę dużo i gra nie polega na przebijaniu się nawzajem. Jest zdecydowanie więcej myślenia i trzeba sprytnie reagować na to, co planują inni i płynnie zmieniać swoje plany. Podkreślam raz jeszcze, że nie grałem w PR w dwie osoby, więc moja wypowiedź może nie być zbyt miarodajna. Gra w dwójkę w tego typu gry przypomina mi trochę ping-ponga, czyli przebijanie piłeczki z jednej strony na drugą. Kwestia upodobań - ja wolę jednak gdy ekipa jest większa, bo wg mnie można wtedy o wiele więcej namieszać. Ktoś się nie załapie na targowisko, nie zdoła wrzucić surki na statki? Jaka szkoda. ;) Wtedy jak na dłoni widać, że w tej grze, aby wygrać, trzeba wykonać akcję, na której Ty zyskasz, a nie zyska przeciwnik, z tym, że nie można gnębić non stop tej samej osoby, bo ktoś inny nas przegoni. :)

Oczywiście, nie znaczy to, że gra źle chodzi na dwóch graczy. To zdecydowanie inna kwestia. Poziom interakcji bardzo różnicuje te gry i z tego powodu nie powinny być stawiane obok siebie. W obie gry da się fajnie zagrać na dwóch graczy, ale osobiście, biorąc pod uwagę kryterium dwuosobowej rywalizacji, wybrałbym Agricolę. :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Agricola czy Puerto Rico?

Post autor: mig »

Agri skaluje się świetnie - tzn w każdym składzie jest tak samo dobra. PR skaluje się (wg mnie) tak, że na 2 osoby jest grą doskonałą, pełną rewelacyjnej interakcji, taką w której można więcej i lepiej sobie swój plan zrealizować (wybór więcej niż 1 roli), a na więcej jest po prostu tylko świetną grą (jedną z najlepszych w jakie grałem). IMHO PR bije Agricolę na głowę przyjemnością z rozgrywki w każdej konfiguracji ale w rozgrywce dwuosobowej dystans robi się ogromny (choć ja też generalnie wolę gry wieloosobowe, bo w większym gronie jest po prostu weselej i przyjemniej :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Agricola czy Puerto Rico?

Post autor: gafik »

Pewnie już za późno, ale dorzucę swoje zdanie.
Grałem wielokrotnie w oba tytuły.
Obie gry są wspaniałe.

Dla mnie PR jest krótsze, szybsze, zajmuje mniej miejsca i wszyscy gracze grają jednocześnie - nie ma downtimeu (choć przy 2 osobach jest to mniej ważne). Mechanicznie jest bardziej eleganckie - nie ma presji braku surowców, jedynie optymalizacja i najlepsze wykorzystanie ról, dbając przy tym by inni zyskali jak najmniej. Jawność całej sytuacji w grze wielu moim znajomym odpowiada bardziej.

Agricola dłuższa, wolniejsza rozgrywka, wymaga sporo miejsca na stole, większy czas oczekiwania na swój ruch (znowu przy 2 graczach mniej doskwiera). Większy ciężar rozgrywki. Początkowo liczba wyborów może przytłoczyć, do tego dochodzi presja żywienia i ujemnych punktów - która wymaga rezygnacji z niektórych kuszących zagrań. Jeszcze dochodzi niejawność pomocników i usprawnień, która może czasem odwrócić sytuację punktową w ostatniej kolejce, co moim znajomym mniej odpowiada. Plusem jest możliwość draftowania kart, która jest sama w sobie emocjonującą mini grą :)

Podsumowując - obie gry są wyśmienite i warte posiadania. Choć ja nie lubię tego typu gier na dwie osoby. Na 2 osoby musi być konfrontacja (vide Netrunner :twisted: ). Wolę grać z maksymalną ilością graczy. Wtedy PR zyskuje lekkością mechaniczną ale nie kosztem wyborów, które to w obu grach mogą być ciężkie.
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Agricola czy Puerto Rico?

Post autor: splocki »

Ja jestem za Puerto.
Osobiście preferuje rozgrywki dwuosobowe. Gra się świetnie.
Agricola męczy mnie stałym dokładaniem elementów.
WolekMKB
Posty: 128
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:10

Re: Agricola czy Puerto Rico?

Post autor: WolekMKB »

hehe to taka dyskusja akademicka wyższości świąt bożego narodzenia nad wielkanocą i odwrtonie...obie gry są bardzo dobre i warto obie gry mieć w kolekcji
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Agricola czy Puerto Rico?

Post autor: Bea »

Zrobić ankietę!
ODPOWIEDZ