1989: Dawn of Freedom / Jesień Narodów (Jason Matthews, Ted Torgerson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Szaweł »

ananas pisze:Ja poczekam na trzecią edycję. :)
Niby żart, a jaki prawdziwy... :?
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: prezestomek »

A i czasami 3 to za mało ;) Tak na serio bardzo ciekawa pozycja się szykuje. Oby BARD wypieścił ją doskonale.
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: killy9999 »

JimmyPL pisze:
KubaP pisze:Co tu dużo mówić. To sequel Zimnej Wojny, nie da się ukryć. I jest to sequel... doskonały. Wyborny. Wspaniały. Od fluffu aż gęsto, wykonanie (GMT) wspaniałe. Zasady bardzo podobne do zimnowojennych, kilka nowych rozwiązań, ale na tyle fajnych, ze pozwalają cieszyć się 1989 jak nową grą. Czułem się tak, jakbym poszedł pełen obaw do kina na drugą część ukochanego filmu, po czym obejrzał równie wspaniałe, choć inne w niektórych aspektach dzieło, które pozwala od nowa cieszyć się całym światem przedstawionym. Bomba. Gra płynie, bawiłem się jak przy pierwszych partiach w TS, choć nieco bardziej świadomie, bo wiedziałem, w którą stronę węszyć.
Dzieki. No to po takim opisie wyzbylem sie wszelkich watpliwosci co do zakupu rodzimej wersji..byle wreszcie bard sie uporal z wydaniem...
To ja trochę ostudzę zapał i napiszę, że moim zdaniem 1989 w porównaniu do TS wypada bardzo słabo. Powód? Zdarzenia na kartach. Wiele z nich jest po prostu za mocnych i wywraca układ sił na planszy do góry nogami. Wyobraźcie sobie, że macie w TS zdarzenie które daje wam natychmiastową kontrolę nad jednym battlegroundem, jednym zwykłym krajem po czym pozwala zrobić pięć przewrotów. W TS zrobienie tego zajęłoby całą turę, a w 1989 są właśnie tego typu zdarzenia. Mnie całkowicie psują przyjemność z rozgrywki. Owszem, gra ma kilka ciekawych mechanizmów, ale w porównaniu do TS brakuje jej głębi.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: KubaP »

killy9999 pisze:
JimmyPL pisze:
KubaP pisze:Co tu dużo mówić. To sequel Zimnej Wojny, nie da się ukryć. I jest to sequel... doskonały. Wyborny. Wspaniały. Od fluffu aż gęsto, wykonanie (GMT) wspaniałe. Zasady bardzo podobne do zimnowojennych, kilka nowych rozwiązań, ale na tyle fajnych, ze pozwalają cieszyć się 1989 jak nową grą. Czułem się tak, jakbym poszedł pełen obaw do kina na drugą część ukochanego filmu, po czym obejrzał równie wspaniałe, choć inne w niektórych aspektach dzieło, które pozwala od nowa cieszyć się całym światem przedstawionym. Bomba. Gra płynie, bawiłem się jak przy pierwszych partiach w TS, choć nieco bardziej świadomie, bo wiedziałem, w którą stronę węszyć.
Dzieki. No to po takim opisie wyzbylem sie wszelkich watpliwosci co do zakupu rodzimej wersji..byle wreszcie bard sie uporal z wydaniem...
To ja trochę ostudzę zapał i napiszę, że moim zdaniem 1989 w porównaniu do TS wypada bardzo słabo. Powód? Zdarzenia na kartach. Wiele z nich jest po prostu za mocnych i wywraca układ sił na planszy do góry nogami. Wyobraźcie sobie, że macie w TS zdarzenie które daje wam natychmiastową kontrolę nad jednym battlegroundem, jednym zwykłym krajem po czym pozwala zrobić pięć przewrotów. W TS zrobienie tego zajęłoby całą turę, a w 1989 są właśnie tego typu zdarzenia. Mnie całkowicie psują przyjemność z rozgrywki. Owszem, gra ma kilka ciekawych mechanizmów, ale w porównaniu do TS brakuje jej głębi.

Faktycznie może tak być, ja się na tyle zajarałem "nowym TS", że w ogóle nie zwróciłem na to uwagi. Mam nadzieję, że nie niszczy to jednak balansu gry :(
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: jax »

Bez paniki. W 1989 za jedną akcję robi się np. 2 'przewroty' a nie jeden tak jak w TS ;) Poznajacy grę gracze dziwią się i łapią za głowę, że to za silne, a w trakcie gry okazuje się że zupełnie nie i gra się normalnie. A najsilniejsze wydarzenia (np. Monday Demonstrations w NRD) trzeba znać i kisić w ręku ich prerekwizyty ;) a jeśli się ich nie ma, to po prostu być na nie gotowym. Absolutnie żadnych nieuprawnionych/dziwnych swingów w grze nie ma. Grałem kilka razy i wszystko jest w porządku :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: prezestomek »

plan wydawniczy kwiecień/maj 2014, zobaczymy ;)
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: staszek »

Przemek Bard.pl pisze:http://wydawnictwo.bard.pl/plan-wydawniczy/ -> aktualny plan wydawniczy :)

Jeżeli chodzi o Dawn of Freedom to gra powinna pojawić się w I - II kwartale 2013. Jeżeli chodzi o jakość komponentów to jak już wspominałem w temacie Labiryntu, będzie to co najmniej jakość II Edycji Zimnej Wojny.
Ciężko powiedzieć jak to jest z tym terminem ...
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Vandal »

Było jakieś info czy karty zostaną jak z pokazanego prototypu?
Mają dam dosyć średni złotawy kolor (jesienny?) - ani obrazek przy tym dobrze nie wygląda, ani tekst nie jest czytelniejszy.
Awatar użytkownika
proder
Posty: 15
Rejestracja: 24 lut 2008, 00:15
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: proder »

Ciepłe słowa o grze za naszą południową granicą w odniesieniu naszego wspolnego bagażu doświadczeń układu warszawskiego.

http://www.youtube.com/watch?v=Z1sKbU3A08I

W sam raz na II zimną wojne 2014. Klimat znów jest aktualny. Chyba sobie sprawie ;)

Na stronie Barda info o wydaniu I Kwartał 2014
http://wydawnictwo.bard.pl/plan-wydawniczy/
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: prezestomek »

zna ktoś czeski? ;]
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: TTR_1983 »

proder pisze:
Na stronie Barda info o wydaniu I Kwartał 2014
http://wydawnictwo.bard.pl/plan-wydawniczy/
stare info. aktualny termin kwiecień/maj
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Przemek Bard.pl »

Produkcja się już rozpoczęła, także przełom kwietnia i maja jest jak najbardziej aktualny.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: KubaP »

30 kwietnia mam urodziny. Mozna zamowic z kokardka?
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Przemek Bard.pl »

Jeżeli gra dotrze do tego czasu to damy radę ;)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: gafik »

Idealnie!
Mój portfel już się grzeje!
Oby nie było żadnych problemów!
Odpukuję w niemalowane... puk, puk, puk...
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Vandal »

Są jakieś zmiany wizualne w stosunku do prototypu?
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Przemek Bard.pl »

Postaram się wrzucić w tym tygodniu jakąś ładną wizualizację :)
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: wolfe »

A zasady też można prosić przy okazji? :)
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Przemek Bard.pl »

Postaram się :)
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: prezestomek »

Jak idą prace?
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Przemek Bard.pl »

Wszystko idzie generalnie zgodnie z planem, co prawda może nam się ciutkę przesunąć termin na okolice początku do połowy maja, ponieważ postanowiliśmy zmienić producenta planszy (dotyczy się to również 4 edycji Zimnej Wojny nad którą zaczynamy pracować powoli), ale wierzę, że tym razem będzie elegancko :)
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Szaweł »

A jak z zasadami i wizualizacją? Bo z "tego tygodnia" zrobią się zaraz trzy. :P
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Przemek Bard.pl »

Wiem wiem, przepraszam składam 3 inne projekty i ciężko mi znaleźć czas, żeby ładnie to z wizualizować i wrzucić, ale postaram się jak najszybciej :P
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: wolfe »

Przemek Bard.pl pisze:Wiem wiem, przepraszam składam 3 inne projekty i ciężko mi znaleźć czas, żeby ładnie to z wizualizować i wrzucić, ale postaram się jak najszybciej :P
No ja nie wiem jakie inne projekty mogą być ważniejsze od Jesieni Narodów na wiosnę...
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Przemek Bard.pl »

Hehe słuszna uwaga, nie mniej poniżej zamieszczam link do strony wydawnictwa, z podstroną 1989, gdzie można ściągnąć polską instrukcję.

http://wydawnictwo.bard.pl/1989-jesien-narodow/

Premiera gry planowana jest na 17 maja, podczas Nocy Muzeów w IPN w Warszawie. Zapraszam :)
ODPOWIEDZ