Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1545
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 208 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: Furan »

trzewik pisze:
Rochwald pisze:
Analiza Rafała_Kruczka z poprzedniej strony dot. RftG i rodziny 51st - w punkt! Kciuki w górę!
Dokładnie na odwrót :)
To się trochę podroczę. :) Niedokładnie na odwrót. Moim zdaniem powolne ujednolicanie mechaniki, wycinanie subregułek mogło również następować podczas projektowania RftG przez te kilka lat, kiedy siedziało ,,w szufladzie" RGG. Myślę, że proces wydawniczy gier WCzP Ignacego Trzewiczka przechodzi inny tryb niż WCzP Tomka Lehmanna w RGG - dopóki pierwszy jest właścicielem Portalu, a drugi nie jest RGG. Nie zarzucam tutaj nepotyzmu, wypuszczania niegrywalnych gniotów - ,,bo moje!". Nie, nie, nie (chociaż dobrego zdania o 51st nie mam, co innego NE! :) ). Uważam po prostu, że inaczej podejmuje się decyzje dot. produktów ludzi z zewnątrz niż własnych. I nic (poza jakąś straszną schizofrenią) tego nie zmieni. Widząc liczbę nagród dla serii 51st i RftG można wnioskować, że obie metody działają. I to sprawnie, bo gry Portalu (obu autorem jest IT) stanowią ~29% mojej wishlisty. :)
Ostatnio zmieniony 14 lip 2014, 21:45 przez Furan, łącznie zmieniany 1 raz.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Imperial Settlers

Post autor: kwiatosz »

Ja na likwidacji sklepu dałem za Nową Erę 30zł, więc 150zł za kilka kart więcej to jakiś absurd :twisted:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Radeku
Posty: 167
Rejestracja: 07 lis 2011, 07:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Imperial Settlers

Post autor: Radeku »

kwiatosz pisze:Ja na likwidacji sklepu dałem za Nową Erę 30zł, więc 150zł za kilka kart więcej to jakiś absurd :twisted:
Dobry patent :)

Ewentualnie poczekać aż hype opadnie i na forum złapać dobrą okazje.
salane
Posty: 278
Rejestracja: 05 lip 2012, 12:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Odp: Imperial Settlers

Post autor: salane »

kwiatosz pisze:Ja na likwidacji sklepu dałem za Nową Erę 30zł, więc 150zł za kilka kart więcej to jakiś absurd :twisted:
Dokładnie zgadzam się. Lepiej poczekać na kolejną likwidację sklepu.
Moje gry
10% zniżki planszomania.pl pw me
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: schizofretka »

A najlepiej jeszcze tę likwidację przyspieszyć. Znacie jakiś sklep z kiepską płynnością? Jak każdy forumowicz zrobimzamówienie za tysiąc złotych a następnie odda to sklep splajtuje, ale będzie miał mnóstwo towaru na wyprzedaże!


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 465
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 142 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: noowy »

150 zł lub mniej to miła niespodzianka, w przedsprzedaży powinno być bardzo atrakcyjnie. Po zdjęciach komponentów spodziewałem się większego obciążenia dla portfela.

Mimo, że posiadam 51 Stan i NE to nie uważam, że Portal próbuje sprzedać 3 raz to samo i IS jest najbardziej wyczekiwaną przeze mnie grą w 2014.

W 51 Stan zagrałem kilkadziesiąt razy. Uważam ją za niezbyt udaną grę z wielkim potencjałem. Żonie oraz znajomej z która często grywam gra siadła niesamowicie, w kółko wymuszały na mnie kolejne partie. Na szczęście grę ze stołu zmiótł bezpowrotnie RftG, którego niestety odkryliśmy dość późno.
Nową Erę poznaliśmy dopiero w tym roku, zagraliśmy w sumie kilkanaście partii. Uważam ją za bardzo dobrą grę, poprawiającą większość mankamentów 51 Stanu, jednak rozgrywka jest dla nas zbyt długa i mozolna w stosunku do radości i satysfakcji jakie czerpiemy z każdej partii.
Wszelki informacje o Osadnikach bacznie śledzę od pierwszej wzmianki. Z każdą kolejną informacją nakręcam się coraz bardziej, bo stopniowo okazuje się, że Trzewik stworzył nową wersję 51 specjalnie dla mnie, pod mój gust, wyrzucił wszystko co mi przeszkadzało, zostawił to co fajne i dodał to co lubię :D Gra będzie megahitem na naszym stole, jestem tego pewien na 99%. Życzę też Portalowi, żeby gra była hitem ogólnoświatowym i żebyśmy doczekali się masy dodatków z kolejnymi nacjami, które wycisną z tej mechaniki tony regrywalności, podobnie jak w przypadku Hexa.
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: xelos80 »

Grę pewnie kupię bo 51 stan mi sie podoba a IS kojazy mi się z grą komputerową Settlers.
Jednak chciałbym wiedzieć czym charakteryzuje się ta wysoka jakość komponentów ? Jakby nie było porównując cenę Nowej Ery do IS jest spora różnica. Sama gra to głownie karty. Są jakoś specjalnie zrobione? (może mają złote wstawki :P).
Fajnie ze zamiast drewnianych kosteczek na zasoby *albo tekturowych znaczników) będą drewienka o kształcie zasobu. Czy może to podnosi ceną ?
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: Hiu »

a moze wydzielic oddzielny temat - a nawet cale podforum do dyskusji o cenach gier? - wybaczcie - ale nic to nie wnosi do tego - czym i jaki jest imperial settlers - jak powiedzial Kuba P -> to dobro luksusowe.

51 stan przeszedl dluga droge - a trzewik razem z nim.
Mamy owoc jego pracy -> grajmy.

Wiadomo juz kto bedzie dystrybutorem wersji angielskiej? (nie widzialem zadnego nowego logo na pudelku IS - ktore pojechaly do US) -> Portal stal sie portalem US ? :)
Jak ma sie sprawa z dystrybucja na europe? (Z-man?) czy dopiero ustalone to bedzie na Essen?
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: xelos80 »

Moje post jest trochę o cenie ale głownie pytam się o co chodzi z tą jakością komponentów o której wszyscy tak piszą.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3079
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: cezner »

Halo, halo. Ludziska, opanujcie się trochę.
150 zł to nie jest jakaś niska cena. To normalna cena w porównaniu z np Robinsonem czy Wyścigiem do Renu, gdzie oprócz kupy kart, żetonów i tony drewna jest jeszcze wielka, solidna plansza.
A np w porównaniu z Agricolą?
Gra jest pięknie wydana, na światowym poziomie, nic jej nie brakuje (no może zamiast tych żetoników do oznaczania punktów zwyciestwa lepsze by były drewniane pionki, to chyba jedyne cięcie kosztów) i jeśli będzie kosztować 150 zł, to będzie to cena także na światowym poziomie.

Oczywiście, gra to nie tylko elementy. To także mechanika, grywalność i fan. Tego już sie nie da łatwo wycenić. Osobiście za te elementy w Osadnikach byłbym skłonny jednak sporo zapłacić ;-) Gra się naprawdę bardzo przyjemnie.
Ale nie mówcie tego trzewikowi, bo jeszcze podwyższy cenę :mrgreen:

A i nie opowiadajcie mi tu, że gry planszowe to dobro luksusowe. Jak trzewik wyda Osadników z jabłuszkami zrobionymi ze złota, to wtedy to będzie dobro luksusowe.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: Hiu »

cezner pisze:...
A i nie opowiadajcie mi tu, że gry planszowe to dobro luksusowe. Jak trzewik wyda Osadników z jabłuszkami zrobionymi ze złota, to wtedy to będzie dobro luksusowe.
Padlem :lol:
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Imperial Settlers

Post autor: Kolejarz »

Jakość to między innymi trwałość komponentów. Drewno więcej wytrzyma niż żetony, ale jest też droższe. Same żetony mogą być różnej jakości, obecnie w Portalu mają lepsze, niż kiedyś. I droższe. O kartach trudno się wypowiedzieć, być może nie ma zmiany pomiędzy np. Nową Erą, ale tutaj też nie będzie się raczej do czego przyczepić. Plansze graczy też mogą być cienkie i delikatne, albo grubsze i bardziej wytrzymałe.
Dodatkowo pod jakość podchodzi wykonanie od strony projektowej i to też ma swoje odbicie w cenie. Grafiki na kartach, planszach i żetonach, unikalne drewniane elementy, zamiast tych samych kostek czy domków, co w co drugiej grze.
Poziom wydania można pewnie porównać do najnowszej edycji Robinsona. Tam dodatkowo mamy planszę i kości, karty są podzielone na talie w różnych rozmiarach, elementów na pewno jest znacznie więcej, ale sugerowana cena detaliczna też większa o (co najmniej) 50zł. Jeśli Osadnicy będą kosztować 139zł, to porównując do innych gier nie jest to tak dużo, a grę pewnie będzie się dało dostać bez problemu dostać za 110-120zł. Porównując do niektórych planszówek wydaje się to dość dużo, ale w segmencie "dużych" karcianek tak już od jakiegoś czasu kształtują się ceny. W Osadnikach będzie przynajmniej coś ponad karty i trochę żetonów.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: sqb1978 »

Przypominam, że cena gry zależy też od wielkości nakładu. Raczej Agricoli bym tu nie porównywał.
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: xelos80 »

Kto wie. IS szykuje się na światowy hit. Tom Vasel stawia co najmniej na nominację od Kennerspiel des Jahres 2015.
Nakład może się okazać spory.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1932
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: tomuch »

Hiu pisze:Wiadomo juz kto bedzie dystrybutorem wersji angielskiej? (nie widzialem zadnego nowego logo na pudelku IS - ktore pojechaly do US) -> Portal stal sie portalem US ? :)
Trzewik gdzieś wspominał (w podcaście?), że Portal sam będzie się zajmował dystrybucją w Stanach. Możliwe, że nic się nie zmieniło...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 347
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 25 times
Been thanked: 29 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: Dr_Kecaj »

większość osób, które marudzi i tak kupi
A gdy gra już wyjdzie na forum kilka osób naskrobie posty z wrażeniami z pierwszych rozgrywek i cena nie będzie już grała roli, bo podejście do sprawy "dla mnie za drogo" i "dla mnie ok" zamieni się w "chcę tą grę" i "nie chce jej". A skoro na razie samych informacji o wrażeniach z gry stosunkowo mało to zostaje skupić się na cenie...to w pewnym sensie też jakiś rodzaj hypu :)
Kupię Szczura rogatego PL
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: Rafal_Kruczek »

xelos80 pisze:Tom Vasel stawia co najmniej na nominację od Kennerspiel des Jahres 2015.
Skąd takie info? To Zee Garcia mówił o Kennerspiel ( nie wymienił roku) - TV tylko słuchał i nie zaprzeczał.
Ale to tak jakby Francuzi się wypowiadali na temat nagrody Gra Roku. Niemcy maja własne gusta, układy i interesy.
Nie ma jeszcze oficjalnej informacji na temat niemieckiego wydania , ale nie ma podstaw przypuszczać, że nie zdąża z wydaniem w tym roku i IS rzeczywiście potencjalnie mają szanse załapać się na krótką liste, nominację i wygrac - Kennerspiel des Jahres 2015.
Czy ma realne szanse nie będę oceniać - jak wiekszość osób na forum ( a także Tom Vasel i Zee Garcia) nie jestem Niemcem. Ale jak już pisałem pozostałe w grze elemnety negatywnej interacji chyba nie wpływają pozytywnie na sznase otrzymania tej nagrody.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: Rafal_Kruczek »

tomuch pisze:
Hiu pisze:Wiadomo juz kto bedzie dystrybutorem wersji angielskiej? (nie widzialem zadnego nowego logo na pudelku IS - ktore pojechaly do US) -> Portal stal sie portalem US ? :)
Trzewik gdzieś wspominał (w podcaście?), że Portal sam będzie się zajmował dystrybucją w Stanach. Możliwe, że nic się nie zmieniło...
Portal pozostał wydawcą ostatnio wydanych gier (zamiast szukac partnera w USA) , DYSTRYBUCJĄ zajmuje się firma ACD Distribution
Jak wynika ze strony
http://www.acdd.com/manufacturers.aspx
na wyłaczność
Ostatnio zmieniony 15 lip 2014, 10:31 przez Rafal_Kruczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: Hiu »

Piekna sprawa, bardzo sluszna koncepcja.
A jak ma sie sprawa wersji angielskiej na europe ?
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: xelos80 »

antykwator pisze:To Zee Garcia mówił o Kennerspiel ( nie wymienił roku) - TV tylko słuchał i nie zaprzeczał.
Tak masz rację to był Zee.
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 333
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 160 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: olocop »

Ja również czekam z niecierpliwością. Martwi mnie tylko jedno: Czy jest sens kupowania, gdy moja żona (z którą gram najczęściej) bardzo nie lubi, gdy w czasie gry jej coś burzę lub niszczę? Na ile frajdę daje granie pokojowo?

A do pudełka IS spokojnie zmieści się jeszcze Dziedzictwo i ewentualne dodatki do obu gier. ;)
Ostatnio zmieniony 15 lip 2014, 12:32 przez olocop, łącznie zmieniany 2 razy.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: Harth »

Chciałbym od razu zarezerwować sobie koszulki na karty.
Poprawcie mnie proszę jeśli się mylę ale będą 4 frakcje po 30 kart:
Rzymianie: czerwony
Barbarzyńcy: zielony
Egipcjanie: czarny
Japończycy: fioletowy
+ 80 (?) kart neutralnych (ale jaki tutaj dobrać kolor?)

edit: znalazłem taką fotkę rewersów: http://boardgamegeek.com/image/2077715/ ... l-settlers
Zakładam że rewers na górze drugi od lewej to karty wspólne (80 sztuk?). Karty z rewersem czwartym od lewej służą trybu jednoosobowego (chyba). Ale 3 od lewej to już nie wiem.
Mam/Miałem
3Trolle 7%
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: Rafal_Kruczek »

Harth pisze: Karty z rewersem czwartym od lewej służą trybu jednoosobowego (chyba). Ale 3 od lewej to już nie wiem.
To jest front karty do solo
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Imperial Settlers

Post autor: Tycjan »

Harth pisze:...znalazłem taką fotkę rewersów: http://boardgamegeek.com/image/2077715/ ... l-settlers
Zakładam że rewers na górze drugi od lewej to karty wspólne (80 sztuk?). Karty z rewersem czwartym od lewej służą trybu jednoosobowego (chyba). Ale 3 od lewej to już nie wiem.
Polecam lekturę tego http://goo.gl/Ebcsso dowiesz się ile jest kart ogólnych i co to za rewersy ;) W komentarzach do wpisu odpowiem też na pytania.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times

Re: Imperial Settlers

Post autor: Harth »

Tycjan pisze:
Harth pisze:...znalazłem taką fotkę rewersów: http://boardgamegeek.com/image/2077715/ ... l-settlers
Zakładam że rewers na górze drugi od lewej to karty wspólne (80 sztuk?). Karty z rewersem czwartym od lewej służą trybu jednoosobowego (chyba). Ale 3 od lewej to już nie wiem.
Polecam lekturę tego http://goo.gl/Ebcsso dowiesz się ile jest kart ogólnych i co to za rewersy ;) W komentarzach do wpisu odpowiem też na pytania.
Czytałem już wcześniej Twój artykuł ale przeoczyłem zdjęcia i tekst odnośnie rewersów. Teraz wiem już wszystko. Dzięki!
Mam/Miałem
3Trolle 7%
ODPOWIEDZ