Manila

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
panbary
Posty: 17
Rejestracja: 07 lis 2013, 14:07

Manila

Post autor: panbary »

Niby prosta gra, ale przed pierwszą rozgrywką nasuwa się parę pytań. Będę wdzięczny za pomoc :)

Czy kapitan wybiera kolejność rozpatrywania rzutów kośćmi? Chodzi mi o sytuacje przy wpływaniu do portów i stoczni, gdzie kolejność może mieć znaczenie.

Na drugie swoje pytanie znalazłem odpowiedź na bgg i co zaskakujące w polskiej instrukcji jest duży błąd. Można tam przeczytać: "Jeśli gracz nie ma pieniędzy (i nie posiada niezastawionych udziałów) lub ma ich zbyt mało, żeby umieścić
swojego wspólnika na najtańszym nieobsadzonym polu, może ustawić swojego wspólnika jako pasażera na gapę
na dowolnym pustym polu (z wyjątkiem agenta ubezpieczeniowego) za darmo (lub za całą posiadaną gotówkę,
jeśli ma jej niewystarczająco do opłacenia pełnego kosztu rozmieszczenia wspólnika)." Pogrubiłem fragment o który mi chodzi. Otóż pasażerów na gapę można umieszczać jedynie na łodziach lub w agencji ubezpieczeniowej. Wydaje się to mieć znacznie więcej sensu (dla mnie). http://boardgamegeek.com/thread/823645/ ... enger-help
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Manila

Post autor: Veridiana »

Nie znam odpowiedzi na Twoje pytania, ale mnie z kolei zawsze zastanawiało, czy Kapitan może kupić tylko jeden udział, czy więcej? w instrukcji jest o tym mowa dwukrotnie bodajże i raz jest tak, a raz siak 8)
panbary
Posty: 17
Rejestracja: 07 lis 2013, 14:07

Re: Manila

Post autor: panbary »

Tylko jeden :)

Polska instrukcja była ewidentnie tłumaczona z angielskiego odpowiednika, stąd te błędy. Sprawdziłem francuską wersję i jest tam wyraźnie napisane, że pasażer na gapę wchodzi na łódź, a kapitan wyprawy może kupić tylko jeden udział. Niemieckiego nie znam, ale patrząc na komentarze na bgg jest identycznie jak w wersji francuskiej. Zresztą jak się nad tym zastanowić, to słowo "pasażer" nie pasuje do żadnego innego pola poza tymi na łodziach :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Manila

Post autor: kwiatosz »

panbary pisze:Niby prosta gra, ale przed pierwszą rozgrywką nasuwa się parę pytań. Będę wdzięczny za pomoc :)

Czy kapitan wybiera kolejność rozpatrywania rzutów kośćmi? Chodzi mi o sytuacje przy wpływaniu do portów i stoczni, gdzie kolejność może mieć znaczenie.
W jakiej sytuacji może to mieć znaczenie?
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
panbary
Posty: 17
Rejestracja: 07 lis 2013, 14:07

Re: Manila

Post autor: panbary »

Faktycznie, sprawdziłem to na planszy, coś sobie ubzdurałem, pytanie nieaktualne. Kolejność nie ma żadnego znaczenia. Dzięki za zwrócenie uwagi :P
ODPOWIEDZ