Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam :D

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
eyrmin
Posty: 128
Rejestracja: 22 lis 2010, 23:39
Lokalizacja: Kraków/Portsmouth

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: eyrmin »

Program prezentacji

Link do transmisji na zywo zapewne pojawi sie jutro rano.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: Ink »

mig pisze:A może byłby ktoś tak miły i wrzucił jakiś zestawik linków dotyczacych Spiel? Jakiś program prezentacji, linki do rankingów czy do transmisji wideo by się bardzo przydał. Jakoś na nic tego typu na BGG nie natrafiłem...
Proszę bardzo, nasz klient nasz pan ;)

http://www.gamesfanatic.pl/2014/10/14/e ... -bgg-live/
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: cezaras »

mig pisze: El Gaucho to nieźle się zapowiadająca gra o zbieraniu setów. Mamy 5 ras bydła pasących się swobodnie na pastwiskach. Rzuca się kośćmi, a potem kazdy z graczy wybiera dwie z nich i wykonuje akcje. Akcjami natychmiastowymi moze być postawienie (lub położenie) naszego Gaucho na kaflu bydła, co oznacza zarezerwowanie kafla. Kafel (i sposób postawienia Gaucho) jest określany na podstawie wybranych kości. Poza tym możemy rezerwowac na przyszłe rundy akcje specjalne (natychmiastowa sprzedaż, kradzież bydła innemu graczowi, wyrzucanie Gaucho innego gracza i zastąpienie swoim, podglądanie kafli bydła z rezerwy, wstawianie bydła poza kolejnością, dodatkowa wirtualna kostka itd). Jeśli na koniec rundy wszystkie zwierzaki na pastwisku są obstawione Gauchos, to każdy stojący Gaucho zabiera swoje bydło do hacjendy. Bajer polega na tym, że nasze stado (bydło tej samej rasy), które przejmujemy musi być uszeregowane tylko w porzadku rosnącym lub malejącym. Kiedy zbieramy kafel nie pasujący, to musimy natychmiast sprzedać poprzednie stado a nowym kaflem zapoczątkować nowe stado. Tyle w skrócie - zapowiada się dość ciekawie. Ja w każdym razie nie mogłem się powstrzymać 8)
ciekawym twistem jest to, że za sprzedaż dostajemy peso (czyli PZ) w ilości równej iloczynowi liczby sprzedawanego bydła * najwyższej wartości bydła (a te są od 1 do 12).
jak do tego dodać możliwość kradzieży, to wygląda na mocno interakcyjną pozycję :)
...ale też losową

a co tam -biorę :)
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: cezaras »

mig pisze: El Gaucho to nieźle się zapowiadająca gra o zbieraniu setów. Mamy 5 ras bydła pasących się swobodnie na pastwiskach. Rzuca się kośćmi, a potem kazdy z graczy wybiera dwie z nich i wykonuje akcje. Akcjami natychmiastowymi moze być postawienie (lub położenie) naszego Gaucho na kaflu bydła, co oznacza zarezerwowanie kafla. Kafel (i sposób postawienia Gaucho) jest określany na podstawie wybranych kości. Poza tym możemy rezerwowac na przyszłe rundy akcje specjalne (natychmiastowa sprzedaż, kradzież bydła innemu graczowi, wyrzucanie Gaucho innego gracza i zastąpienie swoim, podglądanie kafli bydła z rezerwy, wstawianie bydła poza kolejnością, dodatkowa wirtualna kostka itd). Jeśli na koniec rundy wszystkie zwierzaki na pastwisku są obstawione Gauchos, to każdy stojący Gaucho zabiera swoje bydło do hacjendy. Bajer polega na tym, że nasze stado (bydło tej samej rasy), które przejmujemy musi być uszeregowane tylko w porzadku rosnącym lub malejącym. Kiedy zbieramy kafel nie pasujący, to musimy natychmiast sprzedać poprzednie stado a nowym kaflem zapoczątkować nowe stado. Tyle w skrócie - zapowiada się dość ciekawie. Ja w każdym razie nie mogłem się powstrzymać 8)
ciekawym twistem jest to, że za sprzedaż dostajemy peso (czyli PZ) w ilości równej iloczynowi liczby sprzedawanego bydła * najwyższej wartości bydła (a te są od 1 do 12).
jak do tego dodać możliwość kradzieży, to wygląda na mocno interakcyjną pozycję :)
...ale też losową

a co tam -biorę :)
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: Firenski »

A co sądzicie o La Granja? To chyba nie jest czysta essenowa premiera, bo gra chyba się już ukazała. Gdzieś widziałem jakiś tekst o niej, ale teraz nie umiem znaleźć.
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: mig »

@eyrmin, Ink - dzięki :)
Muszę harmonogram dyżurów przy komputerze ustalić ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: gafik »

Firenski pisze:A co sądzicie o La Granja? To chyba nie jest czysta essenowa premiera, bo gra chyba się już ukazała. Gdzieś widziałem jakiś tekst o niej, ale teraz nie umiem znaleźć.
U nas w grupie nie chwyciła, ale graliśmy 1 raz w 4 osoby. Pewnie jeszcze kiedyś zagramy, ale nieprędko.
Gra w sumie spoko. Kilka mechanizmów z różnych gier poklejone w sensowny silnik. Trochę Agricoli, trochę Puerto Rico, Trochę Glory To Rome. Troszkę zarządzania ręką, troszkę zbierania setów, troszkę wyścigów w realizowaniu kontraktów... Sporo decyzji do podjęcia i w zasadzie dość krótki gameplay. Może się podobać.
Gra z gatunku cięższych, dla geeków, troszkę Feldem zalatuje.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: Bea »

gafik pisze:
Firenski pisze:A co sądzicie o La Granja? To chyba nie jest czysta essenowa premiera, bo gra chyba się już ukazała. Gdzieś widziałem jakiś tekst o niej, ale teraz nie umiem znaleźć.
U nas w grupie nie chwyciła, ale graliśmy 1 raz w 4 osoby. Pewnie jeszcze kiedyś zagramy, ale nieprędko.
Gra w sumie spoko. Kilka mechanizmów z różnych gier poklejone w sensowny silnik. Trochę Agricoli, trochę Puerto Rico, Trochę Glory To Rome. Troszkę zarządzania ręką, troszkę zbierania setów, troszkę wyścigów w realizowaniu kontraktów... Sporo decyzji do podjęcia i w zasadzie dość krótki gameplay. Może się podobać.
Gra z gatunku cięższych, dla geeków, troszkę Feldem zalatuje.
A jaki jest próg wejścia? zastanawiam się, czemuż to takie drogie, czy dlatego że niedostępne?
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 562
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 52 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: melusina »

gafik pisze: U nas w grupie nie chwyciła, ale graliśmy 1 raz w 4 osoby. Pewnie jeszcze kiedyś zagramy, ale nieprędko.
Niekoniecznie się zgadzam z opinią gafika, choć sam opis gry jest dobry. Grającym kobietom się spodobała, a było nas trzy.
Wyjaśnienie zasad zajmuje do pół godziny.
Gra jest droga, bo taka jest taktyka wydawnictwa: nieduży nakład. Sama gra wygląda ładnie: ma nietypowe planszetki graczy, trochę drewna i żetonów (zobacz na zdjęciach na bgg) oraz dobrze przemyślane karty pomocy (same ikony, bez tekstu).
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: Ink »

Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Odp: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj si

Post autor: Don Simon »

Czy na Essen pojawi sie jakas ciekawa ekonomia, gra cywilizacyjna albo s-f?

Pierwszy rzut oka sugeruje, ze to dla mnie najgorsze Essen od lat...
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Odp: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj si

Post autor: Vester »

Don Simon pisze:Czy na Essen pojawi sie jakas ciekawa ekonomia, gra cywilizacyjna albo s-f?

Pierwszy rzut oka sugeruje, ze to dla mnie najgorsze Essen od lat...
Panamax, Kanban i Arkwright - to nie są lekkie gry ekonomiczne. Z pewnością się spocisz, a czy będziesz szczęśliwy? A czy potrafisz jeszcze czuć szczęście uprawiając nowości? :-)
Ostatnio zmieniony 15 paź 2014, 11:10 przez Vester, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Odp: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj si

Post autor: Don Simon »

Dzieki za cynk - zerkne na powyzsze, choc tytuly z nazwy podobne zupelniedo nikogo.

Z nowosci to Osadnicy i Nations przywitalem ostatnio i raczej oba tytuly zostana na dluzej.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: palladinus »

W tym roku chyba nie ma jednego wielkiego hitu, o którym wszyscy by mówili. A mnie dodatkowo niepokoi tendencja powstawania gier typu dowolny-tytuł The Dice Game. Czy to wtórność już nadchodzi wielkimi krokami? Mimo to liczę na jakieś ciekawe odkrycia.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: Vester »

I rzuć okiem na the Golden Ages - to najbardziej cywilizacyjny tytuł 12+.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: Ryu »

Myślałem o tym: Arkwright... Ale czas gry na pudełku to 4h. To mnie jednak troszkę przystopowało :wink:
Przy myślicielach może się pewnie jeszcze przedłużyc. Niedobrze.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: adikom5777 »

Jest też wariant łagodny, który trwa nie więcej niż 2h :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: rastula »

trudno nie polecić Panamax'a z ceną wyjściową 149 ( do wyrwania jeszcze 16% rabatu) - wersja de/fr/spa/po ale to raczej bez znaczenia bo instrukcja w sieci jest...

ja się nie oparłem ;)


edit... nie dodałem, że w planszostrefie ;)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: piton »

rastula pisze:trudno nie polecić Panamax'a z ceną wyjściową 149 ( do wyrwania jeszcze 16% rabatu) - wersja de/fr/spa/po ale to raczej bez znaczenia bo instrukcja w sieci jest...

ja się nie oparłem ;)
Ja tam się oparłem - dla mnie ten patent z kostkami i przesuwaniem statków jest taki napompowany, że tylko czekam, aż pęknie. Tutaj akcje (stock market), tutaj kontrakty, tutaj kostki, tutaj przesuwanie, jakieś tam karty itd itp. Gry sklejane z kilku mechanizmów są ostatnio dla mnie bardzo biedne.
Ryu pisze:Myślałem o tym: Arkwright... Ale czas gry na pudełku to 4h. To mnie jednak troszkę przystopowało :wink:
Przy myślicielach może się pewnie jeszcze przedłużyc. Niedobrze.
Pewien Pan z planszostrefy mnie namówił i tutaj się nie oparłem, "mózg wypala, bierz" ;)
w temacie tej gry podzielam pogląd opisany na GF przez Vestera. Mimo wszystko ryzyk-fizyk co to będzie.

a poza tym to zamówiłem dodatki do Keyflowera i Hansy T. - czyli bezpiecznie tym razem. Czekam na opinie bez hypu
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: mig »

Ja z ciężkich ekonomii postawiłem na Kanbana. Samochody to samochody, a od Panamaxa nieco odstraszył mnie cień Madeiry;)
Na dokładkę La Isla, Essen i El Gaucho, bo powstrzymać się nie mogłem. Ale pewnie to jeszcze nie koniec ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: cezaras »

piton pisze:
rastula pisze:trudno nie polecić Panamax'a z ceną wyjściową 149 ( do wyrwania jeszcze 16% rabatu) - wersja de/fr/spa/po ale to raczej bez znaczenia bo instrukcja w sieci jest...

ja się nie oparłem ;)
Ja tam się oparłem - dla mnie ten patent z kostkami i przesuwaniem statków jest taki napompowany, że tylko czekam, aż pęknie. Tutaj akcje (stock market), tutaj kontrakty, tutaj kostki, tutaj przesuwanie, jakieś tam karty itd itp. Gry sklejane z kilku mechanizmów są ostatnio dla mnie bardzo biedne.
co prawda oglądałem prezentację Panamaxa robiąc coś innego, a nie mam podzielnej uwagi,
ale z tego co widziałem/słyszaałem, to te kostki są tylko znacznikiem i w ogóle niemi nie turlamy
o :(
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: BartP »

Ja postawiłem na Kanbana, Panamaxa, Arkwrighta (z myślą o dwugodzinnej wersji raczej, jak się nie przyjmie, liczę na łatwą sprzedaż), Massilię, Aquasphere i dodatek do Concordii.
Czeka mnie niestety jeszcze La Isla, dodatek do Terry Mystiki i Brugii, Orleans (jak recenzje usprawiedliwią cenę), Zamki Króla Ludwika, Battle at Kemble's Cascade, Escape: Zombie City i pewnie coś tam się jeszcze wykopie po czasie. Np. czekam na wstępnie opinie dot. Planes, Temporum, Murano, Orleans, Robaramy i Mangrovii.

Czego nie wziąłem: obie gry z "Essen" w tytule nie spodobały mi się po obejrzeniu kilku prezentacji.
El Gaucho miał chyba jakąś negatywną interakcję.
Fields of Arle wstępnie wygląda na dwuosobowy pasjans z długą kołdrą, czyli nic ciekawego.
Golden Ages ma negatywną interakcję i paskudne grafiki.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Odp: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj si

Post autor: Don Simon »

Przejrzalem opisy 4 gier Vestera i zadna specjalnie nie porywa. :(

Golden Ages za proste i krotkie, samochodowa dziwaczna tematyka, panama nie wiadomo co to. Fabrykowa wydaje sie najciekawsza, ale obawiam sie przytloczenia numerkami.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: rastula »

cezaras pisze:
piton pisze:
rastula pisze:trudno nie polecić Panamax'a z ceną wyjściową 149 ( do wyrwania jeszcze 16% rabatu) - wersja de/fr/spa/po ale to raczej bez znaczenia bo instrukcja w sieci jest...

ja się nie oparłem ;)
Ja tam się oparłem - dla mnie ten patent z kostkami i przesuwaniem statków jest taki napompowany, że tylko czekam, aż pęknie. Tutaj akcje (stock market), tutaj kontrakty, tutaj kostki, tutaj przesuwanie, jakieś tam karty itd itp. Gry sklejane z kilku mechanizmów są ostatnio dla mnie bardzo biedne.
co prawda oglądałem prezentację Panamaxa robiąc coś innego, a nie mam podzielnej uwagi,
ale z tego co widziałem/słyszaałem, to te kostki są tylko znacznikiem i w ogóle niemi nie turlamy
o :(


nie nie rzucamy nimi :)...

mnie się właśnie temat spodobał i logiczne połączenia kilku mechanizmów - na powtórkę z madeiry to mi właśnie Kanban wygląda - gdzie niby mamy linię produkcyjną a tak na prawdę to tu musi zebrać 5 kostek, a tu te kostki wydać na plan a z tym planem "zbudować" duża kostkę samochodu... to wcale nie musi być wada ... ale chyba szybciej namówię znajomych do gry o statkach ...

chętnie zagram w obie, pewnie będzie okazja się wymienić


jeśli chodzi o rzucanie kostkami to wziąłem Waggle Dance - pszczoły to jest to , customowe kostki do obstawiania akcji ...



na razie obroniłem się przed:

Feldem x 2 - wierzę, że będzie dostępny (i tańszy / nie droższy) za jakiś czas
Wallacem x2 - za mało informacji / może polskie wydanie


wciąż walczę z pokusą Patchwork Uwe - cena zachęca (63-16%) - choć za dużo w pudełku nie ma , 2 osobowa ( dla mnie obecnie zaleta) , temat dziewczęcy ( dla mnie obecnie zaleta ;)...


Jest jeszcze kilka tytułów których w przedsprzedaży nie ma nikt jeszcze - głównie kościaki ;)

kościak:

set dice
doodle city
nations the dice game
age of war

prosty ale klimatyczny deckbuilding 1os.

Airborn Command


and so on, and so on
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: Bea »

A ja skromnie zamówiłam tylko jedną grę: Progress: Evolution of Technology. Jestem prawie pewna, że idealnie wpasuje się w moje sucharowe gusta. Kupię więcej jak przetestujecie wpierw na sobie. :mrgreen:
ODPOWIEDZ