Gra planszowa Dracula

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
robokaktus
Posty: 8
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:07

Gra planszowa Dracula

Post autor: robokaktus »

Witam, jestem "nowy" w świecie gier planszowych. Bardzo zainteresowała mnie gra planszowa Dracula. Niestety nie można jej nigdzie nabyć. Jak wygląda sprawa z takimi grami, czy pojawiają się co jakiś czas, czy wychodzą w małych nakładach i trzeba odkupić od kogoś egzemplarz? Czy wydawnictwo pomoże w nabyciu gry? Dla jasności podaję link.
http://www.rebel.pl/product.php/1,1379/ ... acula.html
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 39 times
Been thanked: 188 times

Re: Gra planszowa Dracula

Post autor: krecilapka »

Światem gier planszowych rządzą teoretycznie te same prawa rynku co resztą świata, ale nie do końca ;).
Nie żebym sugerował, że to jakaś elitarna nisza, albo zarojona dziwakami czy też wisi nad nią zmowa iluminatów pospołu z klątwą Cthulu. Ale dziwne to zaprawdę jest.
Otóż są tytuły które są wznawiane dopóki istnieje na nie popyt. Nakład się wyprzedał: wydawca robi dodruk, bo to znak, że jeszcze coś się na tym rynku skosi. I tak będą nam wydawać taką np. Kolejkę dopóki chętni się znajdą.
Ale nie zawsze się tak dzieje. Są pozycje które na rynku wtórnym osiągają ceny zupełnie nieadekwatne do swojej wartości. Właśnie z powodu tego, że nigdy (raczej) nie będzie ich wznowienia. Tak jest np. z Warcraftem, Starcraftem, A study in Emerald.
Niestety też powszechne w tej branży jest składanie obietnic bez pokrycia. Niemalże regułą jest, że tytuł zapowiedziany na końcówkę tego roku, ukaże się na początku przyszłego. Nawet najlepsi i najwięksi producenci takie poślizgi mają i już. Przesunięcie daty wydania dajmy na to o pół roku, to żaden skandal ani nic nadzwyczajnego.
To niestety też ludzi wprowadza w błąd, bo czekają latami na wydanie wersji polskojęzycznej zapowiedzianej gry :evil: .
Cykl produkcyjny planszówek jest naprawdę spory. Przeważnie to jest drukowane w Chinach, więc sam transport trwa. Wydawcy przeważnie drukują wersje językowe za jednym podejściem. Więc gdy Polacy chcą się podłączyć pod druk to np. muszą poczekać aż skończy się tłumaczenie języka francuskiego, niemieckiego i zejdzie z magazynów to co było w pierwszej wersji po ang. A jeśli to wielki hicior nie był, to czas ten jest nieprzewidywalny. Wydawca z USA Polakom spokojnie obieca gierę na święta, tylko nie wspomina, że nie wiadomo na które ;).
Przewidzenie czy dodruk będzie to często naprawdę wróżenie z fusów. W zapowiedzi wierzyć można no ale, rękę na pulsie trzymać także. Jak widzisz, że tytuł którego pragniesz zniknął z jednego sklepu, to patrz po innych bo to znak, że jego nakład się wyczerpuje. Już parę razy zastanawiałem się brać czy nie jakąś grę i po tygodniu mojego zastanawiania okazywało się, że jest nieosiągalna. W takim przypadku jeśli skądś wypłynie trochę egzemplarzy to będą one droższe. Niestety dla nas graczy, tanieją tylko te gry których nikt nie chce ;).

Dracula jest grą fajną chociaż nie bez wad. Zwłaszcza dla tych którzy w nią parę razy zagrają. Ale zainteresowanych taką zabawą mógłbym go spokojnie polecić. Można przyjemnie przy tym tytule spędzić czas.
Ale na tę chwilę radziłbym Ci się nastawić na rynek wtórny. Przejrzeć wątek "oferty prywatne", Allegro itd. bo jeśli ta gra zniknęła już z Rebela to znak, że rynek został z niej wyczyszczony. Czy będzie dodruk? Zdaje się, że tego nikt nie zapowiadał, więc raczej nie (ale może ktoś mnie jeszcze poprawi). Tytuł ma swoje lata, więc nikt się za to już raczej nie weźmie. Zresztą miej to na względzie, że jakby nawet (co wydaje mi się nierealne) ktoś to wznowił to prędzej niż za rok, półtorej byś tego na półkach nie zobaczył. Nie jest to biały kruk, od czasu do czasu ktoś to sprzedaje więc możesz się rozglądać za dobrze utrzymanym w rozsądnej cenie.
Czego Ci życzę, a przy okazji sobie też życzę by mi się udało kupić to co przegapiłem gdy było w sprzedaży.
robokaktus
Posty: 8
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:07

Re: Gra planszowa Dracula

Post autor: robokaktus »

Dzięki za wyczerpujące wyjaśnienia. Z jednej strony szkoda, że wydawcy w ten sposób grzebią świetne tytuły, które mogłyby znaleźć jeszcze odbiorców. Z drugiej ciężko im się dziwić kiedy w dzisiejszym świecie muszą konkurować z grami komputerowymi a cena niektórych planszówek nie zachęca do zakupu "na próbę". Szkoda
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra planszowa Dracula

Post autor: kudlacz135 »

Tak się składa, że ktoś wystawił Draculę na sprzedaż: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 53&t=23649
Może Cię to zainteresuje :)
robokaktus
Posty: 8
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:07

Re: Gra planszowa Dracula

Post autor: robokaktus »

"PostNapisane: Wt, 14 maja 2013, 06:56"
Chyba już nieaktualne:(
azz
Posty: 700
Rejestracja: 12 kwie 2014, 00:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra planszowa Dracula

Post autor: azz »

robokaktus pisze:"PostNapisane: Wt, 14 maja 2013, 06:56"
Chyba już nieaktualne:(
Ale, ale: Ostatnio edytowano Wt, 09 gru 2014, 14:14 przez thinspoon, łącznie edytowano 38 razy
Wspomogę rabatem 11% Planszostrefa, 7% 3Trolle
Awatar użytkownika
mart
Posty: 29
Rejestracja: 01 mar 2015, 23:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra planszowa Dracula

Post autor: mart »

Witam, mam pytanie polaczone z prosba. Czy znajdzie sie ktos z posiadaczy gry Dracula (wydanie PL), kto moglby zaskanowac karty postaci i mala mapke Draculi i takie 6 skanow wyslac mi poprzez PW?
ODPOWIEDZ