Świat Dysku: Sekary

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Świat Dysku: Sekary

Post autor: yanoo »

Obrazek

źródło

Chyba można zacząć temat i łapać wszelkie przecieki :)
This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
TTR_1983
Posty: 3949
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Świat Dysku: Sekary

Post autor: TTR_1983 »

świetny front pudełka !
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Świat Dysku: Sekary

Post autor: NTomasz »

W O W! świetny art :)

(proszę nie bądź #$%^&&)
(proszę bądź grą dla "graczy")
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Świat Dysku: Sekary

Post autor: yanoo »

Dopiero po opadnięciu pierwszego wybuchu radości, kolega mnie ostudził, że to nie jest Wallace, tylko coś zupełnie innego (zmyliło mnie to określenie "trzeciej w serii"). To już trochę mniej się jaram, ale wciąż mam nadzieję, że będzie warto nabyć :)
This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Świat Dysku: Sekary

Post autor: KubaP »

W relacji z Pyrkonu w rozmowie z Anią, Grace z Phalanxów opowiada co nieco o Sekarach: https://youtu.be/xGsgUIG1LnY?t=1m28s
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Świat Dysku: Sekary

Post autor: rattkin »

yanoo pisze:Dopiero po opadnięciu pierwszego wybuchu radości, kolega mnie ostudził, że to nie jest Wallace, tylko coś zupełnie innego
Matko Bosko, całe szczęście! Poprzednie dwie gry były tragicznie słabe. Wallace'a mam wpisanego w kajecik jako designera, którego produkcji nie dotyka się kijem. Suche, nudne i naklejony na karty temat. Musiałem się wstydzić przed osobą, która była dużym fanem Świata Dysku i chciała go zweryfikować w planszówkach.

Argh, nigdy więcej. Ten nowy tytuł ma szansę zmazać plamę, jaką tamte gry uczyniły w świecie planszówkowym.

A po więcej - tutaj: https://boardgamegeek.com/boardgame/140 ... board-game
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Świat Dysku: Sekary

Post autor: NTomasz »

to calkiem dobrze że to nie jego sprawka! :) chociaż i tak mogłoby być gorzej np mógłby to robić chvatil :D - to byłaby prawdziwa tragedia
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4056
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Świat Dysku: Sekary

Post autor: AkitaInu »

NTomasz pisze:to calkiem dobrze że to nie jego sprawka! :) chociaż i tak mogłoby być gorzej np mógłby to robić chvatil :D - to byłaby prawdziwa tragedia
Nie potrafisz docenić dobrego autora widze ... ;)

No w sumie mam nadzieje, że może będzie to pierwsza gra ze świata dysku jaką kupie ;)
Andarist
Posty: 446
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Świat Dysku: Sekary

Post autor: Andarist »

a co jest złego w Ankh-Morpork? Na Wiedzmy to slyszalem ciągle narzekanie ale AM to ludzie mi polecali
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Świat Dysku: Sekary

Post autor: espresso »

Grałam na Pyrkonie. Dłuższy opis powinno mi się udać stworzyć w weekend. Sekary nie mają absolutnie nic wspólnego z poprzednimi grami z serii. IMO jest tez najmniej klimatyczna, bo to w zasadzie gra logiczna, z kilkoma dodatkami (np. zagrywanie kart usterek na innych graczy). Po wysłuchaniu zasad i pierwszej rundzie byłam zachwycona - bardzo elegancka mechanika i naprawdę dużo kombinowania. Potem było już niestety gorzej, bo na jaw wyszła największa w moim odczuciu wada gry - gigantyczny downtime (grałam na 3 osoby). W czasie ruchu przeciwników, nie możemy planować absolutnie nic. Na pewno zagram jeszcze na 2 osoby, żeby zweryfikować pierwsze wrażenia oraz sprawdzić inne tryby rozgrywki, ale mój optymizm nieco osłabł.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Świat Dysku: Sekary

Post autor: KubaP »

espresso pisze:Grałam na Pyrkonie. Dłuższy opis powinno mi się udać stworzyć w weekend. Sekary nie mają absolutnie nic wspólnego z poprzednimi grami z serii. IMO jest tez najmniej klimatyczna, bo to w zasadzie gra logiczna, z kilkoma dodatkami (np. zagrywanie kart usterek na innych graczy). Po wysłuchaniu zasad i pierwszej rundzie byłam zachwycona - bardzo elegancka mechanika i naprawdę dużo kombinowania. Potem było już niestety gorzej, bo na jaw wyszła największa w moim odczuciu wada gry - gigantyczny downtime (grałam na 3 osoby). W czasie ruchu przeciwników, nie możemy planować absolutnie nic. Na pewno zagram jeszcze na 2 osoby, żeby zweryfikować pierwsze wrażenia oraz sprawdzić inne tryby rozgrywki, ale mój optymizm nieco osłabł.
Gry logiczne w ogólności zwykle najlepiej chodzą w dwie osoby - trzeba w nich jednak się odrobinę skupić i pomyśleć i przy większej liczbie graczy może pojawić się downtime, choć oczywiście, jak zwykle, zależy to od tego, z kim usiądziemy do stołu :)
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Świat Dysku: Sekary

Post autor: NTomasz »

AkitaInu pisze:
NTomasz pisze:to calkiem dobrze że to nie jego sprawka! :) chociaż i tak mogłoby być gorzej np mógłby to robić chvatil :D - to byłaby prawdziwa tragedia
Nie potrafisz docenić dobrego autora widze ... ;)

No w sumie mam nadzieje, że może będzie to pierwsza gra ze świata dysku jaką kupie ;)
potrafię! :) ale co ma wspólnego docenianie dobrego autora z panem na ch to nie wiem :P
Andarist pisze:a co jest złego w Ankh-Morpork? Na Wiedzmy to slyszalem ciągle narzekanie ale AM to ludzie mi polecali
AM jest bardzo fajne i bardzo milo się w to gra :) wiedźmy to niestety lub stety gra dla dzieci... więc wypowiadanie się o niej jest takie o...
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Świat Dysku: Sekary

Post autor: Aduanath »

W AM nie grałam, zaś Wiedźmy mam, lubię je i często do nich wracam. Są grą lekką, ale taką miały być i czuję się zawiedziona, że to nie Wallace tworzy następną grę z serii "Świat Dysku"...
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Świat Dysku: Sekary

Post autor: espresso »

@KubaP
Oczywiście, że tak. Jednak w większości takich gier możliwe jest np. planowanie kilku ruchów do przodu lub chociażby próba przewidzenia ruchów przeciwników. W Sekarach ruchy są warunkowe kartami, które dobieramy losowo. Nie ma więc możliwości przewidzieć ruchów przeciwnika, a swoich nie ma sensu planować, bo na planszy może zdarzyć się wszystko. Dodatkowo, przeanalizowanie swoich możliwości też zajmuje chwilę. Jeżeli gra będzie lepiej działać na dwie osoby, to na pewno ją zakupię, bo mechanika naprawdę mi się spodobała, ale grę na 3-4 graczy odpuszczam (chyba, że inne tryby rozgrywki okażą się lepsze w takim składzie).
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Świat Dysku: Sekary

Post autor: Yavi »

Z jednej strony Pratchett, fajny temat i ładna okładka, ale z drugiej gra logiczna...
To się nazywa dysonans poznawczy ;)

@espresso - czekamy na Twój dłuższy opis! :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Świat Dysku: Sekary

Post autor: mig »

Mnie się gra bardzo spodobała, mimo że za logicznymi grami niespecjalnie przepadam. Zasady są bardzo proste, ale sama rozgrywka wymaga sporo skupienia. Graliśmy w 4 osoby i grało się świetnie. Co prawda, rzeczywiście, downtime był spory, ale docelowo ma być jakaś klepsydra, czy minutnik, który ten problem rozwiąże (a przy okazji spowoduje, że gra stanie się jeszcze cięższa, bo myślenie pod presją czasu, to dopiero hardkor;)

Jak będzie w cenie porównywalnej z Wiedźmami czy AH to kupuję na 100% (i to docelowo właśnie do grania na 3-4 osoby). Ale od innych gier tej serii (lekko-średnich gier rodzinnych) dość mocno odbiega.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 431 times
Been thanked: 126 times

Re: Świat Dysku: Sekary

Post autor: Coen »

O, i jest opcja dla jednego gracza, ciekawe jak to będzie wyglądało :)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Świat Dysku: Sekary

Post autor: hadrian »

MisterC pisze:
yanoo pisze:Dopiero po opadnięciu pierwszego wybuchu radości, kolega mnie ostudził, że to nie jest Wallace, tylko coś zupełnie innego (zmyliło mnie to określenie "trzeciej w serii").
Najzabawniejsze jest to, że równolegle Wallace mówi o "trzeciej w serii" czyli The Gods, która ma być w przeciwieństwie do poprzedniczek grą dla graczy. Miejmy nadzieję, że również wydaną przez Phalanx.
Na pewno wydadzą, nie powiedzieli tego wprost ale zamieścili na tablicy ten news z 9 sierpnia ;)
https://www.facebook.com/swiatdysku/pho ... =1&fref=nf
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Świat Dysku: Sekary

Post autor: Rocy7 »

Na Zjawie rzucilem okiem na ta gre, ale jakoś mnie nie zachwyciła, w ogóle nie widzę w niej klimatu, ale może to tylko moja awersja do gier logicznych .
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Świat Dysku: Sekary

Post autor: mig »

Rocy7 pisze:Na Zjawie rzucilem okiem na ta gre, ale jakoś mnie nie zachwyciła, w ogóle nie widzę w niej klimatu, ale może to tylko moja awersja do gier logicznych .
Bo klimatu trudno w niej się doszukać. Choć jak Ozy na Pyrkonie tłumaczył, to jakoś klimat sam się robił (ale do tego trzeba, żeby był na miejscu Ozy i Pyrkon, więc raczej w zestawie z grą mało to realne;) Jak dla mnie to więcej klimatu z gier logicznych ma choćby Patchwork, czy Medina :) Może jak ktoś zna literaturę Pratchetta, to mu to "kody sekarowe", czy "wysyłanie liter" jakoś klimatycznie się poukładają, ale dla mnie to nic nie mówiące hasła były.

Ale jak na grę logiczną, nieklimatyczną, to rozgrywka była wyjątkowo fajna (a ja generalnie gry z klimatem preferuję), a też trochę trwało zanim zdecydowałem się zagrać, bo w porównaniu do sąsiedztwa (Magnaci, Wiedźmy, czy wypasiona wersja AH), gra raczej bidnie wyglądała. Atutem jest dla mnie właśnie to, że większość gier logicznych dobrze chodzi tylko na dwie osoby. A tutaj partyjka na 4 i wyszło zaskakująco dobrze.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Świat Dysku: Sekary

Post autor: rastula »

Ja usłyszałem że projekt Gods niekoniecznie się ukaże. Nie przypadł do gustu Terremu a kolejnych uwag już nie zgłosi raczej więc na razie nie ma co liczyć na inne gry.
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Świat Dysku: Sekary

Post autor: Adar »

Udało mi się zagrać w 3 osoby. Nasze odczucia były podobne - "Gwiazdy są w porządku" w Świecie Dysku.
TTR_1983
Posty: 3949
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Świat Dysku: Sekary

Post autor: TTR_1983 »

Adar pisze:Udało mi się zagrać w 3 osoby. Nasze odczucia były podobne - "Gwiazdy są w porządku" w Świecie Dysku.
no to mnie zniechęciłeś :/
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Świat Dysku: Sekary

Post autor: schizofretka »

rastula pisze:Ja usłyszałem że projekt Gods niekoniecznie się ukaże. Nie przypadł do gustu Terremu a kolejnych uwag już nie zgłosi raczej więc na razie nie ma co liczyć na inne gry.
Znaczy, wiedźmy mu się podobały, guards, guards też, a bóstwa nie???


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Świat Dysku: Sekary

Post autor: rastula »

Tak słyszałem od osoby, która chyba zna temat.
Wiedźmy to fajna gra , tyle ze dla rodziny z dziecmin poczatkujacych. Itp itd.
ODPOWIEDZ