Vinhos (Vital Lacerda)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Vinhos

Post autor: Ryu »

Ja powiem że jak lubiłem Vinhos (ocena na BGG to 8.7) to na tą chwilę nie siądę... :?
Pisałem o tym w relacji GLP ale tutaj wkleję z małym sprostowaniem (mówię już o zmienionych zasadach a nie oryginalnych gdzie problem byłby bardziej widoczny):

"Rozpatrzmy sytuację pierwszego gracza... Dostaję 11000 bagos. Żeby być dalej pierwszym graczem kupuję "sikacza" za 3000. Zostaje mi 8000 bagos.
1 rok, 1 tura.
Idę kupić winnice. Płacę za białego piona 1000 do banku. Zostaje mi 7000. Z mojego konta ściągam 8000 bagos. Kupuję 3 winnice (2x5 + 1x4 zostawiając sobie 1000jakby ktoś coś itd...). Polecam kupić winnicę gdzie 1 kostka daje "+2" ;)
1 rok, 2 tura.
Śmigam na pole: pass bez płacenia. Będę 1 graczem w kolejnym roku.
2 rok, 1 tura.
Śmigam na pole: sprzedaż. Sprzedaję 3 lub 4 wina z dodatkowymi kostkami... W tej turze wygrałem...
Po 1 - masakryczny przychód i przez większość gry gram na luzie kiedy każdy inny jest w przysłowiowych 4 literach. Może drugi gracz jeszcze coś pokombinuje...
Po 2 - blokuję swoimi beczkami możliwość sprzedaży reszcie. Fakt że zostawiam pola najmniejsze :lol: albo te które na początku gry są niemalże nie do dostania...
Po 3 - jak to zablokować? Normalnie się nie da bo pięknie "bawię się" kolejnością graczy"

Dla mnie to kicha... Beczki (szt. 2) powinno się zbierać przed swoim ruchem tylko czy to wystarczy żeby móc spokojnie grać...? Nie wiem jeszcze...
Chyba że ktoś ma lepszy pomysł? Bardzo chętnie się dowiem i uratuję(?) w/w pozycję przed 1 czy 2 na BGG :?
moni
Posty: 8
Rejestracja: 06 mar 2012, 22:55

Re: Vinhos

Post autor: moni »

Witam. Kupiłam niemieckie wydanie gry. Czy ktoś mógłby mi zeskanować polską instrukcję? Z góry dziękuję monikakukulska@wp.pl
Monika
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Vinhos

Post autor: veljarek »

_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Vinhos

Post autor: romeck »

veljarek pisze:Strona wydawcy http://www.hobbity.eu/ekspert/50-vinhos.html
Opcja pobierz
Też tak myślałem, ale u mnie nie działa. Coś z linkami jest nie tak.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
moni
Posty: 8
Rejestracja: 06 mar 2012, 22:55

Re: Vinhos

Post autor: moni »

Niestety nie działa opcja pobierz.
Monika
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Vinhos

Post autor: Blacksad »

Nie działa bo niestety adres strony jest błędnie sformatowany; jeśli ktoś z Hobbitów jest na forum proszę o zainteresowanie bo inne instrukcje też się nie wyświetlają.

Wracając do meritum, instrukcja do gry El Bazar ma taki adres: http://www.hobbity.eu/repository/el_bazar.pdf
Per analogia zmieniając tytuł w adresie strony na "vinhos" wyświetli się rzeczona instrukcja: http://www.hobbity.eu/repository/vinhos.pdf




Dziękować nie trzeba.




Chociaż w sumie dobrym porto nigdy nie pogardzę :)
moni
Posty: 8
Rejestracja: 06 mar 2012, 22:55

Re: Vinhos

Post autor: moni »

Super. Dzięki. Sama bym tego nie znalazła.
Monika
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Vinhos

Post autor: Bea »

Spoiler:
Nikt się do tego nie ustosunkuje? Czyżby gra była zepsuta?
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Vinhos

Post autor: Ryu »

Spokojnie. Aż tak bym nie powiedział. Zepsuta to za mocne słowo.
Faktem jest że będąc pierwszym graczem ma się przewagę nad innymi. Dalej trzeba ją utrzymać. Jest jeszcze wiele rund w których może coś pójść źle. Jednakże perspektywa gry jako 3 czy 4-ty gracz nie napawa mnie optymizmem przed kolejnymi partiami, niestety...

Ostatnio jednak pojawiło się światełko w tunelu. Możliwe że w ramach jakiegoś piątku zagramy w Vinhos i będę mógł z całą odpowiedzialnością odszczekać co napisałem. Zdecydowanie na to liczę :) Jak zagramy to dam znać ale kiedy..? Tego nie wiem. Może inni też potestują ;)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3419
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1166 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Vinhos

Post autor: piton »

Ryu pisze: 1 rok, 1 tura.
Idę kupić winnice. Płacę za białego piona 1000 do banku. Zostaje mi 7000. Z mojego konta ściągam 8000 bagos. Kupuję 3 winnice (2x5 + 1x4 zostawiając sobie 1000jakby ktoś coś itd...). Polecam kupić winnicę gdzie 1 kostka daje "+2" ;)
1 rok, 2 tura.
Śmigam na pole: pass bez płacenia. Będę 1 graczem w kolejnym roku.
to ja tego nie kumam
1) ruch do banku to akcja
2) kupowanie winnic to akcja - płacimy gotówką, żadnym przelewem. Poza tym można kupić 3 różne winnice, nigdy dwóch w tym samym regionie w jednej akcji.
3) pasowanie to akcja

więc w pierwszym roku mając dwie tury, wykonujesz 3 tury?

edit: juz kumam ;) chodzi o wycofanie kasy z banku jako "free action".

W każdym razie graliśmy w Vinhosa parę razy i nigdy nie było monopolu. Akurat nie podejrzewam gry o zepsucie. Jak jednak tak jest, to pisz do autora :D

EDIT 2: ale za sprzedaż to jest kasa w banku,którą już trzeba wyciągać normalną akcją. To nie kumam ewentualnej przewagi, ewentualnego zablokowania jak inni mogą zrobić dużo lepsze wina w tym czasie i na targach dobrze wypaść.

no postaram się zagrać i dam znać co ja na to :D
Ostatnio zmieniony 10 mar 2015, 14:36 przez piton, łącznie zmieniany 1 raz.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Vinhos

Post autor: Ryu »

Nie mam planszy przed sobą więc piszę z pamięci - mam nadzieję, że się zrozumiemy ;)

Na dole po prawej stronie jest tor przychodu czy jakoś tak: https://boardgamegeek.com/image/832872/ ... e=original
Zaczynamy z pozycją 0 albo +1 (nie pamiętam) i z tego co pamiętam można pobierać kasę idąc "w dół" bez akcji. Niestety nie sprawdzę tego teraz bo nie mam jak ale w domu nie omieszkam ;)
Dlatego wizyta w banku nam niepotrzebna - jeśli jest tak jak pamiętam.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3419
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1166 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Vinhos

Post autor: piton »

Ryu pisze:Nie mam planszy przed sobą więc piszę z pamięci - mam nadzieję, że się zrozumiemy ;)

Na dole po prawej stronie jest tor przychodu czy jakoś tak: https://boardgamegeek.com/image/832872/ ... e=original
Zaczynamy z pozycją 0 albo +1 (nie pamiętam) i z tego co pamiętam można pobierać kasę idąc "w dół" bez akcji. Niestety nie sprawdzę tego teraz bo nie mam jak ale w domu nie omieszkam ;)
Dlatego wizyta w banku nam niepotrzebna - jeśli jest tak jak pamiętam.
tak dobrze piszesz, teraz skumałem o co chodziło - zgadzam się w pełni :)
ale potem kasa za sprzedaż ląduje w banku i zeby coś zrobić trza iśc do banku, czyli tracić akcję na wyciąganie małej gotówki.

napisałem wyżej w edicie, ze aż zagram, żeby zbadać 'zepsutość' gry :)
Ostatnio zmieniony 10 mar 2015, 14:44 przez piton, łącznie zmieniany 1 raz.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Vinhos

Post autor: Ryu »

piton pisze:EDIT 2: ale za sprzedaż to jest kasa w banku,którą już trzeba wyciągać normalną akcją. To nie kumam ewentualnej przewagi, ewentualnego zablokowania jak inni mogą zrobić dużo lepsze wina w tym czasie i na targach dobrze wypaść.

no postaram się zagrać i dam znać co ja na to :D
Blokujesz innym sprzedaż bo dajesz na swoje miejsce beczki więc inni mają jakby nie patrzeć gorzej ze sprzedażą. Ty robisz prawie maxa w banku więc z kasą nie masz problemu. Inni raczej tak.
Zdecydowanie zagraj piton bo jestem ciekaw opinii innych.

Ja tylko jeszcze powtórzę że gra nie jest zepsuta ale nie podoba mi się taka sytuacja gdzie 1 gracz ma zdecydowanie z górki i nie da się tego zablokować a inni w tym czasie muszą kombinować jak koń pod górę... Ja też w końcu zagram i mam nadzieję że będzie OK.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Vinhos

Post autor: Jelithe »

Nie ma możliwości, by w tej grze zablokować innych graczy w sposób, o którym piszecie :-) A jeśli się komuś udało, to znaczy że coś namieszał z zasadami. Dlaczego? Ponieważ a) potrzebujesz kilku tur, by wybudować więcej winnic i zacząć produkować więcej wina, które można by było sprzedać. Pamiętajmy, że akcja zakupu winnicy pozwala kupić tylko jedną w turze gracza, a nie możesz zostać na tym samym polu akcji w kolejnej turze, a więc potrzebujesz conajmniej 3 rund, by zacząć produkować 4 wina na rundę; b) owszem, możesz zejść z inwestycji, by dostać gotówkę (nie mylmy z wypłatą z banku), ale skutkuje to tym, że w każdej fazie bankowości spadasz na koncie bankowym (w ekstremalnym wypadku o 3 pola). Zaczynając z jednym winem za 5 powiedzmy (jeśli porto zrobiłeś) i od razu je sprzedając za 6, jeśli użyjesz kostki renomy (zakładam że na początku gry jest tylko jedna w tym regionie) masz w banku 11, a spadasz 3 co rundę, jeśli zszedłeś maksymalnie na inwestycjach. A co mamy na końcu toru bankowego? -2VP; c) żeby zablokować innym graczom sprzedaż musiałbyś wyprodukować i sprzedać 18 win. Jak myślisz, ile rund Ci to zajmie? Poza tym fizycznie nie masz aż tylu plastikowych beczek, by to zrobić. Mi wystarczy jedna inwestycja i jedna akcja sprzedaży, w której sprzedaję dwa moje wina, by wskoczyć na ostatni rząd konta bankowego. W całej grze robię dwie akcje sprzedaży i nie interesuję się więcej finansami, a jeśli brakuje mi gotówki zawsze mogę zaopatrzyć się w konesera dającego kasę. Za to mogę się skupić na zabijaniu punktów poprzez eksport, targi i realizację celów menedżerów.

Tak więc tu nie ma mowy o jakimkolwiek zablokowaniu. To jest zaletą tej gry. Każdy może zarobić, a potem już jego głowa, by dobrze obracać swoim winem i jak najwięcej na tym skorzystać. Z innych rzeczy, które mi się podobają w Vinhos, to element losowy w postaci pogody wpływającej na zbiory wina, który według mnie jest świetnie pomyślany. Grając czujesz, że cała ta mechanika doskonale się ze sobą zazębia. Wszystko jest logiczne i intuicyjne, a jednocześnie czujesz niesamowitą złożoność tej gry, bo wszystko na siebie oddziałuje. Po prostu wow. Kolejnym wielkim plusem, o którym chcę wspomnieć jest czas gry. W 3 osoby gramy 1-1h30 godziny w zależności od nastroju i chęci do główkowania. Jak na tak złożoną grę to super czas :-)


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Vinhos

Post autor: Ryu »

Jelithe pisze: a) potrzebujesz kilku tur, by wybudować więcej winnic i zacząć produkować więcej wina, które można by było sprzedać. Pamiętajmy, że akcja zakupu winnicy pozwala kupić tylko jedną w turze gracza, a nie możesz zostać na tym samym polu akcji w kolejnej turze, a więc potrzebujesz conajmniej 3 rund, by zacząć produkować 4 wina na rundę
Nie można kupić więcej winnic w 1 ruchu? Aż muszę sprawdzić w instrukcji bo to byłoby lekko chore.

Co do reszty... Nie komentuję. Jak znajdę chwilkę wolnego czasu to postaram się to opisać wszystko bardzo dokładnie bo chyba nie zostałem zrozumiany do końca :wink:
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Vinhos

Post autor: Bea »

Jelithe pisze: Tak więc tu nie ma mowy o jakimkolwiek zablokowaniu. To jest zaletą tej gry. Każdy może zarobić, a potem już jego głowa, by dobrze obracać swoim winem i jak najwięcej na tym skorzystać. Z innych rzeczy, które mi się podobają w Vinhos, to element losowy w postaci pogody wpływającej na zbiory wina, który według mnie jest świetnie pomyślany. Grając czujesz, że cała ta mechanika doskonale się ze sobą zazębia. Wszystko jest logiczne i intuicyjne, a jednocześnie czujesz niesamowitą złożoność tej gry, bo wszystko na siebie oddziałuje. Po prostu wow. Kolejnym wielkim plusem, o którym chcę wspomnieć jest czas gry. W 3 osoby gramy 1-1h30 godziny w zależności od nastroju i chęci do główkowania. Jak na tak złożoną grę to super czas :-)
Dzięki Tobie ta gra znów powraca na moją wishlistę, z której niedawno wypadła, bo przestraszyłam się mnogości zasad i poziomu skomplikowania. Chyba dam jej jednak szansę. :)
duzy78
Posty: 14
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:03
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 1 time

Re: Vinhos

Post autor: duzy78 »

Jedno sprostowanie:
Można kupić ile się chce winnic w jednym ruchu z jednym ograniczeniem - nie więcej niż jedną z każdego regionu (http://boardgamegeek.com/geeklist/59669 ... tem1433697)

Do Bea: polecam http://boardgamegeek.com/geeklist/59669 ... -play-list w kwestii wyjaśnienia wszystkich zasad.

Co do całkowitego blokowanie, to nie chcę mi się analizować, ale nam się nigdy nie przytrafiło żeby ktoś całkiem uniemożliwił sensowną grę pozostałym graczom, lecz utrudnienie życia innym występowało często poprzez np. zablokowanie tych pozycji sprzedaży, które są najbardziej popularne (zależnie od pogody).
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Vinhos

Post autor: Bea »

Gdzieś mi się obiło o oczy, że gra doczeka się kolejnego wydania, ze zmienioną nieco planszą i dodatkowym wariantem gry. Ktoś możne ma linka do tej wiadomości?
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Vinhos

Post autor: 100rk »

6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Vinhos

Post autor: detrytusek »

Mam pytanie odnośnie strategii. Wiadomo export mocno punktuje ale czy można zagrać na coś innego? Chodzi o to by ograniczyć strategię na export i pójść w coś innego i nie dostać strasznych bęcków? Czy jednak export jest tu trochę nie zbalansowany?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Vinhos

Post autor: Bea »

Nie wiadomo dokładniej kiedy? Początek, czy raczej koniec roku?
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Vinhos

Post autor: berni »

Bea pisze:
Nie wiadomo dokładniej kiedy? Początek, czy raczej koniec roku?
W styczniu ma ruszyć Kickstarter.
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Vinhos

Post autor: flowerus »

Pytałem Hobbitów i zastanawiają się nad włączeniem się w kampanię Vinhos Deluxe (tak jak z Empires: Age of Discovery).
Zmniejszyłoby to koszty wysyłki z KS.
Hobbity rozważają temat i odpowiedź może będzie pod koniec tego tygodnia.
Swoją drogą, to o ile jestem zainteresowany nowym wariantem gry, to nowa wersja graficzna zupełnie nie przypadła mi do gustu.
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Vinhos

Post autor: Bea »

Jak wam się podobają nowe grafiki? Takie bladawe i płaskie coś. :? Nawet nowa okładka mi się mniej podoba, bardzie plastikowa jest.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Vinhos

Post autor: detrytusek »

Bea pisze:Jak wam się podobają nowe grafiki? Takie bladawe i płaskie coś. :? Nawet nowa okładka mi się mniej podoba, bardzie plastikowa jest.
W porównaniu z wersją istniejącą grafiki są fatalne. Vinhos jest żywy, kolorowy jak Portugalia w słońcu, a tu są blade, sprane kolory. Okładka to się nadaje do wątku z najbrzydszymi...nie zamienię...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ