Zimna Wojna / Twilight Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Mawik
Posty: 60
Rejestracja: 23 lis 2011, 23:57
Lokalizacja: Warszawa/Ursynow/Imielin
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Mawik »

To byłoby zbyt piękne.
Na pudełku nie ma informacji o edycji.

Mawik
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2460
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 567 times
Been thanked: 277 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Markus »

Mawik pisze:To byłoby zbyt piękne.
Na pudełku nie ma informacji o edycji.

Mawik
Więc pewnie pierwsza edycja :-)
hancza123
Posty: 3658
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 51 times
Been thanked: 150 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: hancza123 »

Gra jest doskonała, to wszyscy wiemy. Jeżeli kogoś interesuje aby poznać lepiej tło historyczne to polecam lekturę:
Spoiler:
Od 2 dni gra jest już dostępna w wersji na ios/PC:
Awatar użytkownika
predki
Posty: 428
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 57 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: predki »

hancza123 pisze:
Od 2 dni gra jest już dostępna w wersji na ios/PC:
Na Mac OS. Na iOS dopiero będzie gdzieś za miesiąc.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 39 times
Been thanked: 188 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: krecilapka »

Zakupiłem i właśnie sobie przypominam jaka to fajna gra :). Jest środek wojny, gram usa, AI wcale nie jest takie głupie bardzo przyjemna rozgrywka.
EDIT: Entuzjazm mi nieco opadł, gdy się okazało, że niektórych kart nie da się wystrzelić w kosmos, oraz nie rozlicza kart punktowania regionów jeśli się je zagra jako Headline. Ale nie zalicza graczowi, komputer może zagrywać ;).
Sewek
Posty: 32
Rejestracja: 08 mar 2012, 14:37
Lokalizacja: Lublin

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Sewek »

Niestety mieszkam w małej miejscowości. I ciężko znaleźć kogoś do grania. Czy Zimna wojna występuje w wersji on-line.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Valarus »

krecilapka pisze:Zakupiłem i właśnie sobie przypominam jaka to fajna gra :). Jest środek wojny, gram usa, AI wcale nie jest takie głupie bardzo przyjemna rozgrywka.
EDIT: Entuzjazm mi nieco opadł, gdy się okazało, że niektórych kart nie da się wystrzelić w kosmos, oraz nie rozlicza kart punktowania regionów jeśli się je zagra jako Headline. Ale nie zalicza graczowi, komputer może zagrywać ;).
Których kart nie da się wystrzelić? Co prawda w pełną wersję zagrałem narazie tylko jedną partię, ale sporo grałem w betę i nic takiego nie zauważyłem. Z kartami punktowania też nie miałem nigdy problemu.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 39 times
Been thanked: 188 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: krecilapka »

Jak zagrałem jako kartę dekady punktującą w Azji to nie stało się nic. Po prostu nie było punktowania o dziwo.
Raz przesuwałem do wystrzelenia w kosmos karte i po prostu się nie dało.
Ale tak poza tym to sobie pykam i jestem zadowolony z zakupu. Tylko mogliby kilka innych ścieżek dźwiękowych wrzucić ;)

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: bardopondo »

Sewek pisze:Niestety mieszkam w małej miejscowości. I ciężko znaleźć kogoś do grania. Czy Zimna wojna występuje w wersji on-line.

Tutaj masz system zarządzający kartami:
http://acts.warhorsesim.com/index.asp

A tutaj masz mapę:
http://twistrug.jjt.io/#/board/zakui7bz

Grasz tam tak jak w szachy korespondencyjne podajac sobie kolejne posuniecia w wiadomosciach.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Andy »

Sewek pisze:Niestety mieszkam w małej miejscowości. I ciężko znaleźć kogoś do grania. Czy Zimna wojna występuje w wersji on-line.
Jest jeszcze 20% promocja na tę aplikację: http://store.steampowered.com/app/406290
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 402
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 377 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Ciuniek »

Zakupiłem wersję na Steam, pograłem i muszę powiedzieć, że jest raczej dobrze. Na razie nie grałem przez sieć tylko testowałem AI i sprawia się całkiem nieźle. Czasem robi jednak głupie błędy albo dziwne zagrania. Na przykład mając na ręce kartę kulminacji, której zagranie daje komputerowi zwycięstwo na punkty ten postanawia użyć innej karty. Zauważyłem też, że program ma problem z oceną, kiedy zagrać kulminację w taki sposób żeby minimalizować straty i nie nadziać się na gorszy moment. Relatywnie łatwo jest więc wygrać za pomocą kontroli Europy, szczególnie grając ZSRR. Raz udało mi się nawet w pierwszej rundzie. ;)

Wspomnianych wcześniej błędów odnośnie kart kulminacji granych jako headline albo problemów z zagrywaniem kart na tor wyścigu kosmicznego nie stwierdziłem. Natomiast parę razy gra dostała lekkiej zwiechy w momencie przekazywania głosu drugiemu graczowi. Restart i kontynuacja od momentu po zagraniu ostatniej karty są możliwe, więc bug był mało bolesny.
hancza123
Posty: 3658
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 51 times
Been thanked: 150 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: hancza123 »

Prawdę mówiąć Al gra bardzo bardzo słabo. Jeżeli odpalam sobie do zagrania tylko ostatnie 3 rundy to gra jest w miarę ciekawa, szczególnie jeśli wybiorę ZSRR. Ale jeżeli odpalam całą grę gdzie błędy popełnione w pierwszych 2 rundach bardzo mocno rzutują na sytuację na planszy to takie granie nie ma sensu. Ktoś kto grę zna dobrze wygra z kompem chyba za każdym razem. Co za bzdurne decyzje podejmuje Al.

Super się gra po sieci z innymi graczami. Technicznie gra działa doskonale.
Sewek
Posty: 32
Rejestracja: 08 mar 2012, 14:37
Lokalizacja: Lublin

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Sewek »

AI to AI dobra metoda na sprawdzanie różnych technik. co do gry z innymi ludźmi. Gra mogła by być na cały ekran a pomiędzy 1 i 4 godziny opcja 2 godziny. 4 to strasznie dużo. A 1 godzina przypomina sprint i odbiera przyjemność z gry. Reszta bez zarzutów. Chociaż przydało by się spolszczenie. Znając życie ktoś kiedyś zrobi taki mod. Ogólnie wersje on-line polecam każdemu.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: palladinus »

W takim razie porażka. Po tylu latach wypuścili taki słaby produkt.
Miałem zamiar kupić dla AI własnie, ale nie tylko tu czytam, że jest słaby, o błędach nie wspominając.
Z ludźmi to można przez vassala pograć.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Valarus »

palladinus pisze:W takim razie porażka. Po tylu latach wypuścili taki słaby produkt.
Miałem zamiar kupić dla AI własnie, ale nie tylko tu czytam, że jest słaby, o błędach nie wspominając.
Z ludźmi to można przez vassala pograć.
Ta wersja jest zdecydowanie lepsza niż Vassal, tutaj nie ma nawet dyskusji. No ale jak wolisz gorzej za darmo to nikt na szczęście nie broni:)
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: palladinus »

Valarus pisze:
palladinus pisze:W takim razie porażka. Po tylu latach wypuścili taki słaby produkt.
Miałem zamiar kupić dla AI własnie, ale nie tylko tu czytam, że jest słaby, o błędach nie wspominając.
Z ludźmi to można przez vassala pograć.
Ta wersja jest zdecydowanie lepsza niż Vassal, tutaj nie ma nawet dyskusji. No ale jak wolisz gorzej za darmo to nikt na szczęście nie broni:)
Ale lepsza jak, bo generalnie nie skreślam produktu, ale szukam, co on może mi dać więcej niż fizyczna kopia i ew. rozgrywka na vassalu?
azz
Posty: 700
Rejestracja: 12 kwie 2014, 00:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: azz »

Po tylu latach? Oni grę + AI developują od 2 lat (w tym 1 rok obsuwy).
Wspomogę rabatem 11% Planszostrefa, 7% 3Trolle
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Valarus »

palladinus pisze:
Valarus pisze:
palladinus pisze:W takim razie porażka. Po tylu latach wypuścili taki słaby produkt.
Miałem zamiar kupić dla AI własnie, ale nie tylko tu czytam, że jest słaby, o błędach nie wspominając.
Z ludźmi to można przez vassala pograć.
Ta wersja jest zdecydowanie lepsza niż Vassal, tutaj nie ma nawet dyskusji. No ale jak wolisz gorzej za darmo to nikt na szczęście nie broni:)
Ale lepsza jak, bo generalnie nie skreślam produktu, ale szukam, co on może mi dać więcej niż fizyczna kopia i ew. rozgrywka na vassalu?
Nowa wersja to planszówka zamieniona na grę komputerową, że tak się wyrażę. Vassal to przy tym taka amatorska emulacja, z dużo gorszym UI i funkcjonalnością. Nie wydaje mi się, że może dać Ci coś "więcej" niż wersja darmowa - w obu przypadkach zagrasz w Zimną Wojnę. Tylko w jednym przypadku zagrasz za ładny produkt z wygodnym UI, w drugim masz darmową wersję nisko budżetową. A każdy niech już sobie wybierze co tam woli :mrgreen:
Sewek
Posty: 32
Rejestracja: 08 mar 2012, 14:37
Lokalizacja: Lublin

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Sewek »

Mi się wydaje, że większość nie bierze tej gry dla AI lecz możliwości gry z innymi osobami. A pod tym aspektem sprawdza się ona bardzo dobrze. Przydało by się więcej tytułów tego typu. Np. Gra o tron w takiej wersji.
hancza123
Posty: 3658
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 51 times
Been thanked: 150 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: hancza123 »

Jeżeli ktoś ma wątpliwości czy jest sens grać z Al. Właśnie odpaliłem grę, on gra ZSRR i wykonuje swój pierwszy ruch w grze, zaraz po wydarzeniu epoki: używa karty chińskiej i robi zamach na Filipinach!! :lol: Od razu wyłączyłem.

No mogli sobie odpuścić i wydać wersję tylko do grania online z innymi graczami :D Tak trudno było zaprogramować aby Al w pierwszej kolejności walczył o kraje strategiczne? Może jeszcze to dopracują?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2831
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 846 times
Been thanked: 364 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Gromb »

Świeże to i niewinne jeszcze. Dopracują na bank.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
hancza123
Posty: 3658
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 51 times
Been thanked: 150 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: hancza123 »

O dziwo scenariusz late war (tury 8-10) grając ruskimi przeciwko Alowi jest cholernie trudny! męczę się męczę i same porażki! Jeśli się nie odskoczy na 7pkt i nie podejdzie karta War Games to wygrać przy końcowym podliczaniu nie sposób :roll:
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Fuser.exe »

jesteście w stanie zmienić rozdzielczość na PC? ja mam domyślną 1097x686 i nic nie mogę zrobić.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 39 times
Been thanked: 188 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: krecilapka »

No jak wszedłem w opcję to mogłem wybrać 4 rozdzielczosci. Natywnej mojego monitora nie było ale dało się coś zbliżonego wybrać.
W dniu zakupu była z tym lipa. Narzekali l ludzie na steamie widziałem że na lapkach nie mogli w jakieś przyciski trafić. Ja teraz testowałem i było ok.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Fuser.exe »

Chce ktos zagrac wieczorem? Jestem poczatkujacy
ODPOWIEDZ