Concordia (Mac Gerdts)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Concordia

Post autor: Trolliszcze »

norkbes pisze:Przejrzałem sobie gry najlepszych graczy z BAJ. To co mnie zastanawia to zwykle 3-5 pkt różnice w wynikach końcowych oscylujących ok 120. Z jednej strony to świadczy o istnieniu alternatywnych ścieżek punktowania w tej grze ale z drugiej strony pokazuje że gra jest chyba dosyć wybaczająca błędy. W takim Tzolkinie, Pupilach podziemii, Agricoli, TM, Dominionie czy choćby Zamkach Burgundii sytuacja w której gracz z czołówki rankingu przegrywa ze średniakiem graniczy z cudem, w Concordii nie trzeba długo szukać żeby znaleźć takie gry...
Nie jestem tym zdziwiony - w grach, gdzie gra się na "czuja", dużo trudniej oszacować swój wynik i przewidzieć kolejność graczy po ostatecznym punktowaniu (co np. stosunkowo łatwo zrobić w szóstej rundzie TM i tak dalej). Mam to samo za każdym razem, gdy gram w Concordię - czasami punktacja końcowa potwierdza moje przewidywania, a czasami mnie zaskakuje, ale właśnie to mi się tak w tej grze podoba - że do końca jest napięcie, niepewność. I rzeczywiście różnice punktowe są mniejsze, ale dla mnie to akurat zaleta (przynajmniej w sytuacji, gdy gram ze znajomymi dla zabawy, a nie o złote majtki). Do pewnego stopnia taką grą jest też dla mnie Puerto Rico, chociaż tam widać po przebiegu rozgrywki, który gracz jest wyraźnie lepszy od pozostałych (przy równych graczach nigdy nie wiem, kto idzie na wodza, bo nie jestem z tych, którzy zapamiętują każdy zdobyty punkt).

Poza tym nie wiem, jak to wygląda w sieci, bo ja w planszówki po sieci nie gram. Wiem jednak, że są takie tytuły, które gromadzą bardziej "konkurencyjnych" graczy, i takie, w które grają chętniej gracze niedzielni. Tzolkin jest przykładowo bardzo turniejową grą, bo przecież nie ma tam żadnej losowości, to jeden z tych tytułów, gdzie dużo można policzyć.

@BartP: miałem na myśli też kilka innych tytułów Felda, po prostu nie o wszystkich jest czas pisać. W Badaczach głębin punktacja jest dość sztywna, mnóstwo rzeczy można tam przeszacować. W Lunę grałem dawno temu, ale, o ile pamiętam, też było tam raczej jasne, za co mogę zdobyć ile punktów i wszystko rozbijało się raczej o decyzję, o co walczyć, a co sobie odpuścić. Ja z kolei jestem Twoim przeciwieństwem, bo generalnie nie lubię w kółko poznawać nowych gier, raczej ogrywam swoje ulubione tytuły. Najwięcej Felda grałem w Zamki, ponad 70 partii (wyłącznie twarzą w twarz, więc uważam, że to naprawdę sporo - w sieci liczbę partyjek nabija się dużo łatwiej). W Terra Mystikę, którą dostałem od żony pod choinkę, w ciągu paru pierwszych miesięcy zagrałem ponad 30 razy, więc chyba można powiedzieć, że lubię rozgryzać swoje gry.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Concordia

Post autor: zakwas »

W wątku o Scythe filmik się spodobał, to dorzucam i tu. ;)

https://instagram.com/p/BJtNS60ASXV/

Na pięciu graczy chwilkę się schodzi. Zdecydowanie lepiej grało mi się na mniejszej planszy w trójkę.
margielm
Posty: 102
Rejestracja: 16 wrz 2013, 18:17

Re: Concordia

Post autor: margielm »

Nie wiem czy się już zeriontowaliscie czy nie ale na tym Time loopie źle gracie :)
Powinno być dostępnych 7 kart a wy macie 6 gdyż najtańszy slot (bez dodatkowych oplat) zajmuje talia kart.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Concordia

Post autor: Marx »

W konsekwencji zakup kart jest droższy, a więc i wyniki niższe.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Concordia

Post autor: Trolliszcze »

Marx pisze:W konsekwencji zakup kart jest droższy, a więc i wyniki niższe.
Większy koszt zakupu karty może mieć nikły (lub wręcz żaden) wpływ na wynik, szczególnie jeśli koniec rozgrywki zostanie zainicjowany przez zakupienie ostatniej karty - gra będzie po prostu trwać ciut dłużej, bo trzeba będzie zgromadzić odrobinę więcej zasobów (ale kart trafi do graczy tyle samo, więc potencjalnie i wynik będzie taki sam).
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Concordia

Post autor: Marx »

Trolliszcze pisze:
Marx pisze:W konsekwencji zakup kart jest droższy, a więc i wyniki niższe.
Większy koszt zakupu karty może mieć nikły (lub wręcz żaden) wpływ na wynik, szczególnie jeśli koniec rozgrywki zostanie zainicjowany przez zakupienie ostatniej karty - gra będzie po prostu trwać ciut dłużej, bo trzeba będzie zgromadzić odrobinę więcej zasobów (ale kart trafi do graczy tyle samo, więc potencjalnie i wynik będzie taki sam).
W takim przypadku rzeczywiście, to bez znaczenia, poza wpływem na długość rozgrywki. Do tej pory częściej rozgrywki kończyły sie poprzez wystawienie ostatniego domku w moim przypadku.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Concordia

Post autor: Trolliszcze »

Ale to chyba też nie ma jakiegoś oczywistego przełożenia - przecież gracze raczej nie uznają, że nie opłaca się kupować kart tylko dlatego, że są ciut droższe. Po prostu będą dłużej na nie ciułać. Tym bardziej, że te karty są droższe tylko w teorii, bo w rozgrywkach z poprawnymi zasadami nie zawsze kupuje się akurat tę pierwszą (nie musi ona wcale pasować do przyjętej strategii).
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Concordia

Post autor: Marx »

Pomyślałem sobie, że skoro pierwsza karta kosztuje jedynie wyszczególniony na niej towar jest zatem tańsza do pozyskania, i chociaż nie pasuje do mojej strategii, to inny gracz szybciej ją pozyska. Ja sam czasem zresztą zagrywając senatora sięgałem po dwie karty, mając na uwadze mnożnik do końcowej punktacji, a nie tyle samą ich funkcję. W konsekwencji również karty trochę szybciej schodzą, a zatem i te droższe szybciej spadają.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Concordia

Post autor: zakwas »

margielm pisze:Nie wiem czy się już zeriontowaliscie czy nie ale na tym Time loopie źle gracie :)
Powinno być dostępnych 7 kart a wy macie 6 gdyż najtańszy slot (bez dodatkowych oplat) zajmuje talia kart.
Dobrze wiedzieć, nie wygrałem, więc odwołam się do komisji o unieważnienie wyniku. ;)

A tak serio, to dzięki, właściciel gry ma tendencję do pomijania jakiegoś szczegółu w każdej grze niemal! :)

No i gra mogłaby się naprawdę szybciej skończyć gdyby te karty były tańsze...
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Concordia

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Coś ostatnio Concordia pnie się w górę w rankingu, ciekawe czym jest to spowodowane, bo przez ostatni czas stała raczej w miejscu :?: :wink:
BGG- 35
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Toudi
Posty: 1090
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:21
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Concordia

Post autor: Toudi »

Dr. Nikczemniuk pisze:Coś ostatnio Concordia pnie się w górę w rankingu, ciekawe czym jest to spowodowane, bo przez ostatni czas stała raczej w miejscu :?: :wink:
BGG- 35
To na prawde wybitna gra jest, jak ktos juz przeboleje okladke [emoji14]
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3414
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odp: Concordia

Post autor: Lothrain »

Toudi pisze: To na prawde wybitna gra jest, jak ktos juz przeboleje okladke [emoji14]
A z tym nadal mam problem...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1988 times

Re: Concordia

Post autor: warlock »

Jestem chyba jedyną osobą na świecie, która uważa Concordię za nieciekawą i nudną jak flaki z olejem grę :mrgreen: Zero funu, rozwleczona ryzgrywka... blah :mrgreen: Nigdy nie zrozumiem fenomenu tej gry, jest tyle lepszych euro na rynku...
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Concordia

Post autor: Bea »

warlock pisze:Jestem chyba jedyną osobą na świecie, która uważa Concordię za nieciekawą i nudną jak flaki z olejem grę :mrgreen: Zero funu, rozwleczona ryzgrywka... blah :mrgreen: Nigdy nie zrozumiem fenomenu tej gry, jest tyle lepszych euro na rynku...
Nie jesteś jedyny, odniosłam dokładnie takie samo wrażenie. :(
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Concordia

Post autor: detrytusek »

Bea pisze:
warlock pisze:Jestem chyba jedyną osobą na świecie, która uważa Concordię za nieciekawą i nudną jak flaki z olejem grę :mrgreen: Zero funu, rozwleczona ryzgrywka... blah :mrgreen: Nigdy nie zrozumiem fenomenu tej gry, jest tyle lepszych euro na rynku...
Nie jesteś jedyny, odniosłam dokładnie takie samo wrażenie. :(
Znajdzie się krzesło i dla mnie? ;) Zachwytu brak - taki mocny średniak.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Concordia

Post autor: Vester »

Gra powstała kilka lat za późno . Dziś, na tle innych gier, wyróżnia się jedynie stosunkiem prostoty zasad do głębi rozgrywki. I pewnie o to chodzi. To idealny cięższy Gateway. Osobiście omijam, bo znam atrakcyjniejsze tytuły (niekoniecznie lepsze, ale nie zawsze to jest najwazniejsze).
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Concordia

Post autor: Trolliszcze »

Vester pisze:Gra powstała kilka lat za późno . Dziś, na tle innych gier, wyróżnia się jedynie stosunkiem prostoty zasad do głębi rozgrywki. I pewnie o to chodzi. To idealny cięższy Gateway. Osobiście omijam, bo znam atrakcyjniejsze tytuły (niekoniecznie lepsze, ale nie zawsze to jest najwazniejsze).
Kilka lat za późno to tylko z punktu widzenia ludzi siedzących w hobby. A warto pamiętać (nie wszyscy pamiętają), że każdego roku do planszówek siada mnóstwo nowych ludzi.

Ale coś w tym jest. Fenomen tej gry (która moim zdaniem jest co najmniej bardzo dobra, ale nie wybitna) polega na tym, że takich gier chyba po prostu dziś brakuje. Dziś każde euro to sałatka punktowa, trzynaście powiązanych mechanik, tryby i trybiki z milionem drewienek, kart i innych elementów. Mało jest natomiast prostych, eleganckich pozycji, które oferują większą głębię, niż wskazują na to zasady. Wydaje mi się, że fani takich gier ciągle istnieją, a dostają ich coraz mniej. Może stąd zachwyt, że wreszcie wyszło coś takiego pod postacią Concordii.

Ja Concordię bardzo lubię. Jedna z gier, które zyskują w miarę poznawania (paradoksalnie, bo przecież zasady są tak proste, że się ją "zna" już po pierwszej rozgrywce).
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Concordia

Post autor: KubaP »

Trolliszcze pisze:
Vester pisze:Gra powstała kilka lat za późno . Dziś, na tle innych gier, wyróżnia się jedynie stosunkiem prostoty zasad do głębi rozgrywki. I pewnie o to chodzi. To idealny cięższy Gateway. Osobiście omijam, bo znam atrakcyjniejsze tytuły (niekoniecznie lepsze, ale nie zawsze to jest najwazniejsze).
Kilka lat za późno to tylko z punktu widzenia ludzi siedzących w hobby. A warto pamiętać (nie wszyscy pamiętają), że każdego roku do planszówek siada mnóstwo nowych ludzi.

Ale coś w tym jest. Fenomen tej gry (która moim zdaniem jest co najmniej bardzo dobra, ale nie wybitna) polega na tym, że takich gier chyba po prostu dziś brakuje. Dziś każde euro to sałatka punktowa, trzynaście powiązanych mechanik, tryby i trybiki z milionem drewienek, kart i innych elementów. Mało jest natomiast prostych, eleganckich pozycji, które oferują większą głębię, niż wskazują na to zasady. Wydaje mi się, że fani takich gier ciągle istnieją, a dostają ich coraz mniej. Może stąd zachwyt, że wreszcie wyszło coś takiego pod postacią Concordii.

Ja Concordię bardzo lubię. Jedna z gier, które zyskują w miarę poznawania (paradoksalnie, bo przecież zasady są tak proste, że się ją "zna" już po pierwszej rozgrywce).
To trochę ohydne, ale w pełni zgadzam się z Trolliszczem.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1988 times

Re: Concordia

Post autor: warlock »

Coś w tej grze musi być, skoro tylu ludzi jest nią zachwyconych - po prostu tego nie dostrzegam ;).
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Concordia

Post autor: kaszkiet »

Jeszcze nie miałem okazji zagrać, ale rzeczywiście sam fakt, że gdy w nie takim zupełnie lekkim euro instrukcja ma zaledwie 4 strony bardzo mnie zachęca.
admi99
Posty: 192
Rejestracja: 28 sty 2015, 19:25
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Concordia

Post autor: admi99 »

Podstawowa kwestia to ocenić tą grę dopiero po kilku rozgrywkach.
Głębię i regrywalność jaką oferuje ciężko znaleźć w innych grach (a nawet jak się znajdą inne, to nie widzę powodu by skreślać którekolwiek). Mechanicznie nie ma do niej podobnych gier, a jest ona bardzo elegancka (stąd krótka instrukcja). Ponadto jest to typ sandboxa - nie masz jednej strategii, w której dobierasz taktyki, tylko jest ich wiele przez co może się wydawać czymś na rodzaj sałatki punktowej. Podobnie jak w Hansa Teutonica rozgrywka może się potoczyć bardzo różnie w zależności od tego kto siedzi przy stole. Dodatkowo jak to znajomy powiedział "zawsze jest fajnie jak jest mapa". Obie gry dopiero po kilku partiach nabierają barw. Miejcie otwarty umysł :)
Jak się komuś grafiki czy klimat nie spodobają - trudno - jednak mechaniki nie powinno się skreślać za szybko, bo łatwo jest się bardzo minąć z prawdą o Concordii przez nie dostrzeżenie jej głębi.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Concordia

Post autor: Vester »

admi99 pisze:Podstawowa kwestia to ocenić tą grę dopiero po kilku rozgrywkach.
Głębię i regrywalność jaką oferuje ciężko znaleźć w innych grach (a nawet jak się znajdą inne, to nie widzę powodu by skreślać którekolwiek). Mechanicznie nie ma do niej podobnych gier, a jest ona bardzo elegancka (stąd krótka instrukcja). Ponadto jest to typ sandboxa - nie masz jednej strategii, w której dobierasz taktyki, tylko jest ich wiele przez co może się wydawać czymś na rodzaj sałatki punktowej. Podobnie jak w Hansa Teutonica rozgrywka może się potoczyć bardzo różnie w zależności od tego kto siedzi przy stole. Dodatkowo jak to znajomy powiedział "zawsze jest fajnie jak jest mapa". Obie gry dopiero po kilku partiach nabierają barw. Miejcie otwarty umysł :)
Jak się komuś grafiki czy klimat nie spodobają - trudno - jednak mechaniki nie powinno się skreślać za szybko, bo łatwo jest się bardzo minąć z prawdą o Concordii przez nie dostrzeżenie jej głębi.
Chyba graliśmy w inne gry. W Concordii gra się pod konkretne mnożniki końcowej punktacji. O sandboxie nie ma tu mowy. Możliwość wyboru jednej strategii z wielu oferowanych przez grę to nie sandbox, tylko niezepsuta gra.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Concordia

Post autor: mauserem »

Zagrałem w końcu. Przyznaję siadałem z mieszanymi odczuciami - tak to jest jak się człowiek za dużo naczyta. Po skończonej partii - wszyscy z bardzo zadowolonymi minami zaczeliśmy komentować rozgrywkę - a to oznacza, że było nieźle. Określenie "elegancka" jest tu bardzo na miejscu. To rzeczywiście idealny gateway - nie bałbym się wyciągnąć jej dla zupełnych "nieogarów". Ładnie schowane jest punktowanie - nie ma takiego bezpośredniego ciśnienia na współzawodnictwo - ot ładnie nam, powolutku przyrasta - mechanika delikatnie nas popycha do przodu - co sprawia satysfakcję, zamiast deprymować. A jak ktoś lubi pokombinować to jest tu całkiem spore pole do popisu. No i sama gra nie stoi w miejscu - całkiem sporo do niej już tych map jest - aż mnie korci spróbować więcej. Najwyraźniej jestem z tych co odbierają tę grę bardziej pozytywnie. :)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Concordia

Post autor: Wincenty Jan »

Czy ktoś może wie jakie koszulki pasują do Concordi i ile jest kart w grze?
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: Concordia

Post autor: the_ka »

Wincenty Jan pisze:Czy ktoś może wie jakie koszulki pasują do Concordi i ile jest kart w grze?
72 karty - rozmiar 59 x 92
ODPOWIEDZ