Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

Czy coś mi umknęło? Granie z korporacjami dla początkujących daje na początek 10 kart projektów a nie 4. Chyba, że coś mi umknęło, albo nie rozumiem o czym piszesz?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Marx »

Na początku 10 kart, oczywiście, a w kolejnych rundach dociąga się 4 karty w fazie badań. Wszystko się zgadza.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

No tak, ale to jest normalna zasada, a nie jakaś specjalna do grania z korporacjami dla początkujących.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Marx »

Z tego co, wyczytałem bardziej zaawansowani gracze wybierają selekcje kart, która nie jest rekomendowana dla pierwszych partii via instrukcja str. 13.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

Ach, gra bez draftu. Ok, rozumiem.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: malekith_86 »

10 kart za DARMO to jest wariant dla początkujących bez kart korporacyjnych z korporacjami poczatkowymi

wariant normalny czy tam korporacyjny już nie ma kart za darmoszkę
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3038
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 576 times
Been thanked: 239 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: DarkSide »

Marx pisze:Z tego co, wyczytałem bardziej zaawansowani gracze wybierają selekcje kart, która nie jest rekomendowana dla pierwszych partii via instrukcja str. 13.
Ale tu chodzi o to że, jeśli gramy bez draftu to:

GRA DLA POCZĄTKUJĄCYCH: Gracz gra z korporacją podstawową + dostaje 10 kart na starcie za darmo. To jest jego startowa ręka. Potem w trakcie gry od drugiej tury, co turę każdy dociąga 4 i wybiera ile kupuje po 3M$ za sztukę.

GRA DLA GRAJĄCYCH KORPORACJAMI: Gracz dostaje 2 korporacje i wybiera jedną z nich + dostaje 10 kart na starcie ale decyduje które zakupić po 3M$ za sztukę. Tworzy sobie rękę startową. Potem w trakcie gry już normalnie od drugiej tury, co turę również dociąga 4 i wybiera ile kupuje po 3M$ za sztukę. Pod tym względem nic się nie zmienia.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Marx »

Dokładnie :-) Trudniej, że wiele z tych 10 kart było drogich albo własnie było opatrzone warunkami typu: produkcja energii, temperatura, poziom tlenu itd.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Z tą interakcją to chyba przesadzacie.
Można coś komuś zwinąć, coś obniżyć w produkcji itd. I chyba bym się wkurzał gdybym budował swój silniczek z kart a ktoś by mnie konkretnie w tym blokował albo ogałacał z zasobów. Dlatego uważam że jak dla mnie to poziom interakcji jest odpowiedni.
W końcu to nie bitewniak, celem gry jest terraformowanie Marsa i uzyskanie przy tym jak najwięcej punktów z lekką domieszką podskubywania tego i owego od innych graczy.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Skorzeny
Posty: 125
Rejestracja: 29 sie 2011, 22:36
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 146 times
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Skorzeny »

Pierwsza gra za mną. Graliśmy z kumplem, korporacjami dla początkujących, podstawowa talia, bez draftu. Zeszło nam na grę ok. 3h co jak na pierwszą partię moim zdaniem jest ok. Spodziewałem się dłuższej rozgrywki tym bardziej, że czasami posiłkowaliśmy się instrukcją. Graliśmy trochę "po omacku" poznając mechanikę, karty, bez jakiejś konkretnej strategii. Kumpel szybko zaczął sporo produkować co spowodowało, że to głównie on głównie terraformował planetę. Na moje szczęście nie potrafił tego odpowiednio wykorzystać skupiając się, jak się później okazało zgubnie dla niego, głównie na odskoczeniu na torze punktacji WT. Wiedząc, że konkurowanie z nim na tym polu nie przyniesie efektu postawiłem na tytuły, nagrody oraz punkty z kart. Na torze utrzymywała się jego stała przewaga ok 10 WT. Tak też było przed końcowym podliczaniem punktów. Dla żartów przed podliczaniem zaproponowałem koleżeński remis, oczywiście odmówił. Summa summarum wygrałem 79 do 75 :D Mocno się zdziwił (ja również). Ustawiliśmy się już na kolejną partię :)

Z perspektywy rozegranej pierwszej partii gra jest świetna. Co prawda interakcji jest jak kot napłakał, ale pewnie talia korporacyjna i korporacje startowe ze swoimi efektami to nadrobią (ale to i tak dla mnie nie jest najważniejsze). Nawet nie wiedziałem jak nam zleciały te 3 godziny. Muszę tylko kupić do niej jakiś organizer na elementy oraz nakładki na planszetki graczy bo pod koniec naprawdę sporo tych jednostek na nich się znajduje.

Jak czytam o końcowych wynikach w okolicach 140 - 150 pkt to pytam - "Jak to możliwe"? Prawdziwie kosmiczne wyniki.
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Adar »

Marx pisze: Z drugiej strony interakcja między graczami była znikoma, nawet na pewnym etapie już nie śledziliśmy swojej aktywności i projektów, a duża liczba wystawionych kart niebieskich dodatkowo powodowała, że każdy z nas "grał swoją grę". To nam się nie spodobało. W jednej turze błyskawicznie zgarnąłem dwa tytuły, a w kolejnej ostatni, trzeci tytuł i ufundowałem nagrodę. Przeciwnik był w swojej "grze" ze swoim silniczkiem.
Ja się akurat z tym nie zgodzę. Oczywiście każdy u nas buduje własny silniczek i niby gra dla siebie, ale cały czas kontroluje się poczynania przeciwnika. Widzę więc w jaki tytuł chce uderzyć przeciwnik czy też jaką nagrodę będzie chciał ufundować. Tym samym występuje u nas wyścig zarówno o te rzeczy , jak i o bonusy za terraformację. Dlatego każda karta pozwalająca zaszkodzić przeciwnikowi i choć w małym stopniu go opóźnić jest mile widziana.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5609
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 797 times
Been thanked: 1243 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Interakcja jest subtelna, kwestia ogrania. Ja potrafię wstrzymać zagranie Asteroidy o turę-dwie, żeby któryś z przeciwników nazbierał roślinek ;)
Moim zdaniem nie da się efektywnie grać nie patrząc, co robią przeciwnicy.
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: glocked »

Skorzeny pisze:
Jak czytam o końcowych wynikach w okolicach 140 - 150 pkt to pytam - "Jak to możliwe"? Prawdziwie kosmiczne wyniki.
Jak 2 nuby grają to tak jest. Grają karty a nie terraformuja. Cały patent to czuć tempo kiedy przyspieszać a kiedy opóźniac koniec gry. Pkt w tej grze nic nie znaczą
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Marx »

mat_eyo pisze:Interakcja jest subtelna, kwestia ogrania. Ja potrafię wstrzymać zagranie Asteroidy o turę-dwie, żeby któryś z przeciwników nazbierał roślinek ;)
Moim zdaniem nie da się efektywnie grać nie patrząc, co robią przeciwnicy.
Asteroidy rzeczywiście robią różnicę :mrgreen: Gdzieś tam padały żarty na ich temat podczas rozgrywki. Ograć TM należy koniecznie. Ja widzę w grze duży potencjał w trybie dla pojedynczego gracza i wkrótce ten tryb wypróbuję. Kurcze, e przesuwające się znaczniki na planszach gracza rzeczywiście są problematyczne, same znaczniki kapitalne, ale planszetki to jakiś nieprzetestowany dramat.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5609
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 797 times
Been thanked: 1243 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Marx pisze:Kurcze, e przesuwające się znaczniki na planszach gracza rzeczywiście są problematyczne, same znaczniki kapitalne, ale planszetki to jakiś nieprzetestowany dramat.
Zagrałem już 13 razy, jestem niezgrabny i mam wielkie łapska, a jeszcze ani razu nie potrąciłem planszetki tak, żeby był z tego problem. Żadnemu innemu współgraczowi też się ta sztuka nie udała. Nie ma co demonizować ;)

Wczoraj znów grałem dwuosobowo z żoną, znowu mi dokopała :(
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Marx »

W takim razie masz zdecydowanie więcej gracji niż ja ;-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Skorzeny
Posty: 125
Rejestracja: 29 sie 2011, 22:36
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 146 times
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Skorzeny »

I ja :) Wbrew pozorom pomimo tego, że plansza nie jest wielka to potrzeba trochę miejsca na wykładane karty (których jest sporo) i resztę elementów (dlatego muszę się zaopatrzyć w organizer). Na moim stole miejsca pod koniec gry, gdy tych kart wyłożonych jest dużo jest "na styk". Muszę się mega pilnować, żeby np. szturchnięta karta projektu nie uderzyła w planszetkę gracza. Delikatne szturchnięcie planszetki i znaczniki lecą jak po lodzie.
Sadpotato
Posty: 14
Rejestracja: 02 paź 2016, 23:36

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Sadpotato »

Biorąc pod uwagę to, że zwykle grywam na rozłożonym łóżku(przy każdym większym ruchu istnieje groźba przesuwania kostek) od razu zainwestowałem i razem z grą kupiłem geekmodowe organizery które przykleiłem do kart graczy i sprawdzają się naprawdę świetnie :)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Sadpotato pisze:Biorąc pod uwagę to, że zwykle grywam na rozłożonym łóżku(przy każdym większym ruchu istnieje groźba przesuwania kostek) od razu zainwestowałem i razem z grą kupiłem geekmodowe organizery które przykleiłem do kart graczy i sprawdzają się naprawdę świetnie :)
Zwykle na łóżku robię co innego, ale skoro ty grasz na łóżku to i ja spróbuje robić co innego na stole :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Panowie odliczamy :!:
BGG- 110 :!: :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 800
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Michał M »

Dr. Nikczemniuk pisze:
Sadpotato pisze:Biorąc pod uwagę to, że zwykle grywam na rozłożonym łóżku(przy każdym większym ruchu istnieje groźba przesuwania kostek) od razu zainwestowałem i razem z grą kupiłem geekmodowe organizery które przykleiłem do kart graczy i sprawdzają się naprawdę świetnie :)
Zwykle na łóżku robię co innego, ale skoro ty grasz na łóżku to i ja spróbuje robić co innego na stole :wink:
Spanie na stole może być trochę niewygodne (hłe, hłe).

Kusicie niesamowicie tą grą, ale myślę, że tym razem wyjątkowo będę stanowczy - najpierw ogram to, co mam nieograne, a dopiero za kilka miesięcy pobawię się na Marsie.
Sadpotato
Posty: 14
Rejestracja: 02 paź 2016, 23:36

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Sadpotato »

Dr. Nikczemniuk pisze:
Sadpotato pisze:Biorąc pod uwagę to, że zwykle grywam na rozłożonym łóżku(przy każdym większym ruchu istnieje groźba przesuwania kostek) od razu zainwestowałem i razem z grą kupiłem geekmodowe organizery które przykleiłem do kart graczy i sprawdzają się naprawdę świetnie :)
Zwykle na łóżku robię co innego, ale skoro ty grasz na łóżku to i ja spróbuje robić co innego na stole :wink:
No niestety, narzeczona mnie z łóżka nie wypuszcza to i jak w TM chce pograć to muszę na miejscu rozkładać :wink: :D
Nie wiem co na tym stole chcesz robić, ale uważaj, żebyś nie musiał się później z planszówkami do łóżka przenosić jak ten ulegnie uszkodzeniu :wink:


Nie mam czasu przeglądać zagranicznych forum ale ciekawi mnie czy i tam TM robi taką furorę?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1974 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

Wspina się w rankingu BGG w zawrotnym tempie, więc myślę, że tak ;).

Wieczorem zapodam swoją recenzję, tekst już gotowy, kwestia dorobienia tytułowego zdjęcia :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5609
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 797 times
Been thanked: 1243 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

warlock pisze:Wspina się w rankingu BGG w zawrotnym tempie, więc myślę, że tak ;).

Wieczorem zapodam swoją recenzję, tekst już gotowy, kwestia dorobienia tytułowego zdjęcia :)
Z chęcią przeczytam, ja też postanowiłem się zaktywizować i coś skrobnąć ;)
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1133
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 28 times
Been thanked: 127 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kaimada »

mat_eyo pisze:
warlock pisze:Wspina się w rankingu BGG w zawrotnym tempie, więc myślę, że tak ;).

Wieczorem zapodam swoją recenzję, tekst już gotowy, kwestia dorobienia tytułowego zdjęcia :)
Z chęcią przeczytam, ja też postanowiłem się zaktywizować i coś skrobnąć ;)
Świetna gra. Też na pewno będę ją recenzował, ale dla rzetelności wymaga dłuższego ogrania :D.
Tylko gdzie znaleźć czas na TM, SeaFall, TS, L: Firefly i Ascendancy...
ODPOWIEDZ