Qin

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Qin

Post autor: janekbossko »

Najnowsza gra dr Knizi proso z targów Essen 12.

Grał ktoś? Ma swoje przemyślenia na temat tego potworka?
Otóż ja mam :)
Na dwie osoby na podstawowej mapie (a są dwie) jest średnio. Gra jest połączniem Eufrta i Tygrysa (?), Geniusza i...uwaga...Acquire.

Setup trwa 30 sekund. Wywal płytki, potasuj i rozda pagody graczom i tyle. W swoim ruchu połóż kafelek krótko mówiąc jak w Geniuszu lub w dominie i tyle...
Oczywiście to co zrobisz wiąże się z konsekwencjami, po prostu odpalasz konkretne "wydarzenia". Możesz stworzyć królestwo, możesz je rozszeżyć, możesz wchłonąć czujesz itd
Wygrywa ten który pozbędzie się swoich pagod lub ten który ma ich mniej jeżeli kafelki się skończą.

Po pierwszej parti na 2 graczy oceniam raczej niżej aniżeli E&T czy nawet Geniusz. Nie wiem czy to kwestia planszy ale było zbyt dużo miejsca i w zasadzie można zrzucić wygraną/przegraną na los. Konflikty pokazały sie późno, a granie w stylu "każdy sobie rzepkę skrobie" odcisnęło swoje piętno stąd ocean 6 w skali bgg.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Qin

Post autor: Veridiana »

W EiT na dwie osoby może się właściwie zdarzyć to samo. Wszystko zależy od nastawienia. ja zawsze gram agresywnie, bez względu na liczbę graczy. Ale są pary, które wpierw do bólu rozbudowują swoje imperia w dwóch różnych kątach i dopiero jak już nie ma miejsca rozpoczynają naparzankę.
A w Qin nie grałam, chociaż mam wielką ochotę.
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Qin

Post autor: cezaras »

a ja zagrałem :)....
.....po kilka partii (bo jedna rozgrywka trwa króciutko) w dwie i w trzy osoby.
Z EiT nie ma nawet co porównywać. Qin jest leciutki i prościutki. i chociaż gra się bardzo przyjemnie to mam wrażenie, że ta prostota mocno ogranicza możliwości wielkiego kombinowania i kreowania strategii.
przed przejęciem zazwyczaj bardzo łatwo jest się obronić - wychodzi, że jest taktycznie a nie strategicznie.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Qin

Post autor: janekbossko »

no wlasnie wydaje m isie ze nie ma wogole sensu grywac na planszy bez wody itd.
Gra jest bardzo prosta ale taki tez jest Geniusz :)
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Qin

Post autor: folko »

Niestety Qin to nie Geniusz, ale jest ok. Grałem 2 razy i z chęcią jeszcze bym zagrał.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 646 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Qin

Post autor: pan_satyros »

Hmm czyli przyjmując, że mój przedessenowy warunek zakupu brzmiał "Nowy Knizia. Jeśli rzeczywiście NOWY to pomyślimy.", mogę spokojnie skreślić tę pozycje z listy?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Qin

Post autor: janekbossko »

ojjj spokojnie mozesz :)
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Qin

Post autor: Wookie »

Grałem 3 razy (na obu stronach planszy).
Do pogrania, ale w ostatniej mojej partii gra była dosyć "oczywista". Tzn. nie czułem, że mam bardzo wiele opcji do wyboru. Dodatkowo zauważyłem, że najlepiej ma ten gracz, który dobiera podwójne kafelki, bo zazwyczaj one nam bardziej pomagają.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Qin

Post autor: Bea »

Zainteresowałam mnie ta gra, ale napisane tu komentarze trochę zbijają mnie z tropu. Oceniacie ją nie najlepiej, ale ciekawa jestem czy z punktu widzenia osoby dorosłej, geeka, czy jako grę familijną, bo ponoć takie przeznaczenia ma. Ktoś wie, czy się podoba dzieciom, młodzieży?
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Qin

Post autor: nikozja_dg »

Gram najczęściej na dwie osoby. Nigdy nie kończy się na 1 rozgrywce. Bardzo fajna gra, sądzę, że i dzieci sobie świetnie poradzą, na pewno grać będą mniej agresywnie. Dorośli oczywiście preferują negatywną interakcję i kto pierwszy ten lepszy. Bardzo przypadła nam do gustu.
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Re: Qin

Post autor: lacerta »

Bea pisze:Zainteresowałam mnie ta gra, ale napisane tu komentarze trochę zbijają mnie z tropu. Oceniacie ją nie najlepiej, ale ciekawa jestem czy z punktu widzenia osoby dorosłej, geeka, czy jako grę familijną, bo ponoć takie przeznaczenia ma. Ktoś wie, czy się podoba dzieciom, młodzieży?
Gramy w Qin z dziećmi (8 i 11 lat) i nie ma żadnego problemu. Zasady są bardzo proste, więc nie ma problemu. Z młodszymi jednak nie radzę próbować, bo w grze trzeba odrobinę wykazać się umiejętnością taktycznego myślenia, więc dzieci poniżej 8 lat raczej będą zawsze przegrywać.
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Qin

Post autor: Dabliu »

Zarówno mojej żonie, jak i 10-letniej córce gra bardzo podeszła. Moja spokojna zazwyczaj córeczka zadziwiła mnie zresztą agresywnością swojej gry w Qin i całkiem nieźle jej szło :)
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Qin

Post autor: pattom »

Czołem,

ktoś może dysponuje instrukcją PL w wersji elektronicznej do Qin i może podesłać ?
Namiar podam na PW :)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Qin

Post autor: WRS »

Może jeszcze nie wszyscy zauważyli...
http://www.rebel.pl/repository/files/in ... qin_PL.pdf
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Qin

Post autor: sipio »

Recenzja na GamesFanatic by Verdiana
http://www.gamesfanatic.pl/2013/10/15/q ... a-tygrysa/
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

qin - do zamknięcia

Post autor: mig »

Gra Reinera Knizii z 2012 roku.
http://boardgamegeek.com/boardgame/127997/qin

Zapowiadała się na lżejszą grę familijną (choćby 30 minutowy deklarowany czas gry), ale okazała się chyba bardziej lekką strategią. Jak to u Knizii specjalnie klimatyczna nie jest i powiązanie mechaniki z tematem (budowa imperium w Chinach) raczej dość umowne. Ale mechanicznie (co też specjalnie nie dziwi) solidna i dopracowana pozycja.
W swojej turze bierzemy "dwupolowy" kafelek (pola niebieskie, czerwone i żółte w różnych konfiguracjach) i dokładamy go gdzieś na planszę (musi się stykać z innym kafelkiem wcześniej dołożonym). Poprzez dołożenie kafla możemy stworzyć naszą prowincję (minimum dwa pola) oznaczając ją pagodą, stworzyć prowincję nadrzędną (minimum 5 pól) oznaczając ją podwójną pagodą, przejąć kontrolę nad wioską i oznaczenie jej własną pagodą (kontroluje ten kto w przylegających prowincjach posiada więcej pagód) oraz przejąć prowincję przeciwnika przez dołożenie kafelka łączącego własną i cudzą prowincję w tym samym kolorze (przejmuje ten kto w pierwotnej prowincji ma więcej pól; nie można przejmować prowincji nadrzędnych). Wygrywa ten kto pierwszy pozbędzie się swoich pagód, albo (w razie gdy skończyły się kafle lub mozliwości ich dołożenia) ten kto ma na planszy więcej pagód. I to w sumie tyle zasad.

Gra faktycznie jest bardzo szybka i dynamiczna (choć widzę pewne zadatki na zamulanie). Można sporo pokombinować i strategia zwycięstwa wcale nie jest oczywista. Z jednej strony czym więcej małych prowincji tym wieksza szansa na szybkie pozycie się pagód (każda jest nią oznaczana), z drugiej małe prowicje są podatne na przejęcie. Dodatkowo smaczku grze może nadawać blokowanie rozwoju przeciwnika a nawet "niedźwiedzie przysługi" (połączenie dwóch prowincji nadrzędnych przeciwnika, co skutkuje zdjęciem dwóch pagód - na jednej prowincji nadrzędnej może być tylko jedna podwójna pagoda).
Podchodziliśmy do tytułu dość sceptycznie - trochę za bardzo wizualnie kojarzył się z Tygrysem i Eufratem, ale okazało się, że to naprawdę fajna, konfrontacyjna gra. Skalować też się powinna nieźle (choć na 2 osoby może być nieco luźno).
Ostatnio zmieniony 06 sty 2014, 13:19 przez mig, łącznie zmieniany 1 raz.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Qin

Post autor: mig »

Gra faktycznie jest bardzo szybka i dynamiczna (choć widzę pewne zadatki na zamulanie). Można sporo pokombinować i strategia zwycięstwa wcale nie jest oczywista. Z jednej strony czym więcej małych prowincji tym wieksza szansa na szybkie pozycie się pagód (każda jest nią oznaczana), z drugiej małe prowincje są podatne na przejęcie. Dodatkowo smaczku grze może nadawać blokowanie rozwoju przeciwnika a nawet "niedźwiedzie przysługi" (połączenie dwóch prowincji nadrzędnych przeciwnika, co skutkuje zdjęciem dwóch pagód - na jednej prowincji nadrzędnej może być tylko jedna podwójna pagoda).
Podchodziliśmy do tytułu dość sceptycznie - trochę za bardzo wizualnie kojarzył się z Tygrysem i Eufratem, ale okazało się, że to naprawdę fajna, konfrontacyjna gra. Skalować też się powinna nieźle (choć na 2 osoby może być nieco luźno).
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Qin

Post autor: Veridiana »

O ile pamiętam, nie wolno wchłaniać prowincji nadrzędnych, więc niedźwiedzia przysługa jest nieco mniejsza ;)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Qin

Post autor: mig »

Fakt. Ale połączenie nadrzędnej ze zwykłą (co już jest dozwolone:) i tak zabiera komuś 1 pagodę :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Qin

Post autor: Baartoszz »

Zapraszam do obejrzenia najnowszej wideorecenzji MelanżowniaTV :)
Qin
Obrazek
Obejrzyj wideorecenzję w serwisie ZnadPlanszy
Obejrzyj wideorecenzję na YouTube
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Qin

Post autor: xawerka »

Czy ktoś ma dodatek - druga dwustronna plansza, z górami i polami ryżowymi. Co dają te pola ryżowe, jakie mają znaczenie?
Awatar użytkownika
jet_set_willy
Posty: 27
Rejestracja: 29 paź 2012, 11:50
Has thanked: 36 times
Been thanked: 3 times

Re: Qin

Post autor: jet_set_willy »

Na pola ryżowe nie można wykładać płytek.
Oprócz tego nie ma dla nich żadnych dodatkowych zasad.
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Qin

Post autor: xawerka »

A plansza z górami - nie ma dodatkowych zasad? Trzeba obejść je na około?
ODPOWIEDZ