Scythe (Jamey Stegmaier)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 800
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: Michał M »

Czy ktoś, kto kupił grę w Planszostrefie, dostał już brakujące karty lub odpowiedź, co z nimi?
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1562
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 63 times
Been thanked: 106 times

Re: Scythe

Post autor: Muad'Dib »

Napisz do Phalanx, jak tak zrobiłem, czy przesyłka na pewno wyszła (kupowałem w 3T). Okazało się, że nie :) Podobno już wysłali, może dojdzie po świętach, przy tym całym bałaganie na poczcie.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: crsunik »

Dodatek zmieścił się w pudle od podstawki - duży plus. Mechy mają ułamane antenki - mały minus. Grafiki jak zwykle ładne;)
buhaj
Posty: 1048
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 869 times
Been thanked: 516 times

Re: Scythe

Post autor: buhaj »

Wczoraj (raczej dzisiaj) fajna gra na 5 osób. Gra jest świetna ale mój koszmar wrócił. Grałem jak noga, nic mi się nie zazębiało (grałem Roswietją) :oops: . Krym zmasakrował nasze towarzystwo (brawo). Tak czy siak grało się świetnie. Dzięki Jaworzno - za możliwość zagrania w fajnej grupie. Jest chęć na rewanż :wink: .
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: Wincenty Jan »

buhaj pisze:Wczoraj (raczej dzisiaj) fajna gra na 5 osób. Gra jest świetna ale mój koszmar wrócił. Grałem jak noga, nic mi się nie zazębiało (grałem Roswietją) :oops: . Krym zmasakrował nasze towarzystwo (brawo). Tak czy siak grało się świetnie. Dzięki Jaworzno - za możliwość zagrania w fajnej grupie. Jest chęć na rewanż :wink: .
To @the_ka jest mistrzem Scythe :D ja mogę tylko żałować , że mnie nie było. Mam nadzieję, że załapie się na rewanż!

Ile Wam zajęła partia na pięć osób?
buhaj
Posty: 1048
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 869 times
Been thanked: 516 times

Re: Scythe

Post autor: buhaj »

Hej. około 3 h. Ja do gry jestem chętny :wink: . Dajcie znać to zagramy. The ka nas rozwalił w drobny mak. Zresztą w Mare Nostrum też wygrał
Awatar użytkownika
ciamoslaw
Posty: 16
Rejestracja: 15 wrz 2010, 15:34
Lokalizacja: Kiełczów/Wrocław
Has thanked: 1 time

Re: Scythe

Post autor: ciamoslaw »

Patrzyłem sobie ostatnio na kartę osiągnięć i u nas po kilkunastu partiach większość tabelek na drugiej stronie jest całkiem pusta. Mamy tylko 2 wpisy na całej drugiej stronie. Jak to u Was wygląda?
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: Scythe

Post autor: the_ka »

ciamoslaw pisze:Patrzyłem sobie ostatnio na kartę osiągnięć i u nas po kilkunastu partiach większość tabelek na drugiej stronie jest całkiem pusta. Mamy tylko 2 wpisy na całej drugiej stronie. Jak to u Was wygląda?
Udało się tylko zrealizowac zwycięstwo nie posiadając mechów 2 razy i tyle - reszta póki co pusta.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1987 times

Re: Scythe

Post autor: warlock »

Zagrałem dzisiaj w Keyflower - wow, rewelka, byłem zachwycony po pierwszej partii.

Poźniej zagraliśmy w Scythe i... klapa ;). Znaczy się, to nie jest zła gra, ale daleko mi do wielkiego zachwytu ;). Trzeba włożyć masę wysiłku, żeby ruszyć z czymkolwiek w tej grze, a ilość funu jaka z tego płynie jest raczej znikoma (oczywiście imo ;)). Mam wrażenie, że rozwijanie swojej planszetki szybko może stać się dość nudne (całe szczęście frakcje są asymetryczne). Mogę w to jeszcze pograć, ale jeśli nigdy nie wrócę do tej gry to nie będę płakać ;). 6/10 - ok, ale szału nie ma ;).
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4136
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 344 times

Re: Scythe

Post autor: tomb »

Też jestem po pierwszej partii i miałem na razie nic nie pisać, ale że opinię
warlock pisze:Znaczy się, to nie jest zła gra, ale daleko mi do wielkiego zachwytu ;). Trzeba włożyć masę wysiłku, żeby ruszyć z czymkolwiek w tej grze
mogę częściowo podmienić na swoją, to napiszę parę zdań.

To nie jest zła gra, ale daleko mi do wielkiego zachwytu. Zaskakująco niewiele potrzeba wysiłku, żeby ruszyć z czymkolwiek w tej grze i do końca gra nie okazuje się specjalnie ciasna, ani mózgożerna.

Nie odczułem problemów ze żmudnym startem - grając Roswiecją konsekwetnie wykonywałem akcje, które pozwoliły mi wybudować wszystkie mechy (w międzyczasie jednego dostałem w wyniku spotkania), zdobyłem kartę Fabryki, dzięki której za pół darmo wystawiałem budynki. Produkcję mechów miałem złożoną ze zdobywaniem siły i popularności, więc szybko mogłem wygrać dwie bitwy i było po zawodach.
Grałem w 3 osoby, więc na planszy nie było specjalnie tłoczno, zatem z rzadka brałem pod uwagę ruchy rywali na planszy. Podejrzewam, że w większym tłoku jest znacznie więcej spraw do skalkulowania. U mnie nie było specjalnej potrzeby.

Gra jest szybka, płynna i lekka. Oczywiście jeśli wszyscy będą ograni, to wzrośnie potrzeba precyzyjniejszych, cięższych kalkulacji, ale też nigdy nie będą one pełne. Nie wyobrażam sobie analizowania możliwych akcji rywala, zwłaszcza przez zastosowany system losowo kompilowanych planszetek graczy. Odbywałoby się to zresztą kosztem płynności rozgrywki, a na tym polu Scythe bryluje - naprawdę gra idzie sprawnie. Nawet w pierwszej partii z zamulaczami zagraliśmy niemal w pudełkowym czasie.

Klimatu nie ma prawie wcale - tylko ja czytałem karty spotkań i odtwarzałem odgłosy poruszających się mechów, a i to niewiele pomagało. Kalkulacje pochłaniały uwagę przeciwników bardziej od rysunków Różalskiego.

Zastanawia mnie jedno - autor wyjaśnia wiele detali, w tym fakt, że zaczynający ma łatwiej, więc ma słabszą planszetkę. No to dlaczego w ogóle nie gra się w kolejności numerów na plaszetkach? Bo teraz można grać np. w kolejności 1, 5 i 2. Nie, żeby mnie to uwierało - dziwi tylko cyzelowanie balansu, ale ograniczone wyłącznie do gracza rozpoczynającego.

Edycja: Aha, to jest wyścig. Trzeba pilnować torów, rozwoju wydarzeń, być stale z przodu, w dobrym momencie zakończyć grę lub trafnie przewidzieć jej koniec.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1987 times

Re: Scythe

Post autor: warlock »

Ja grałem "Polską" przeciwko Roswiecji - Roswiecja może wykonać dwa razy pod rząd tę samą akcję, a przez to masz wrażenie pełnej swobody. Grając inna frakcją nie jest już tak różowo. Mam masę oleju, ale nie mogę dwa razy zrobić ulepszenia, bo nie wolno mi powtórzyć tej samej akcji. I to co Ty Roswiecją zrobisz w dwóch ruchach, ja zrobię dopiero w trzech ;). Chciałem mieć Mechy, ale nie mogłem szybko zdobyć stali (a moja planszetka wymagała 4 stali do budowy mecha). I męczyłem się strasznie. Może to wynikało z tego, że chciałem zagrać "Polską" mocno "pod prąd", zamiast iść w to, w czym jest "naturalnie" mocna.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4136
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 344 times

Re: Scythe

Post autor: tomb »

Możliwe. Na pewno bardziej mi leżała zdolność czerwonych, niż cecha Nordyjczyka, czyli przełażenie ludkami przez rzeki.

Mam nadzieję, że gra okaże się czymś w rodzaju planszowego RftG - czyli dużo opcji i szybka realizacja celów z uwzględnieniem posunięć rywali. Bo w przeciwnym razie nie wiem, czym ona miałaby być. Na razie stawiam ją ciężarem w okolicach Ticket to Ride. W Scythe opcji jest więcej, ale przy TtR napięcie odczuwam dużo większe.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
kraken
Posty: 92
Rejestracja: 05 wrz 2011, 11:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: kraken »

Pytanie chyba trochę off top: czy można kupić same karty promo ? I jeśli ktoś może sprzedać to ile mogą kosztować ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
kraken
Posty: 92
Rejestracja: 05 wrz 2011, 11:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Scythe

Post autor: kraken »

Pytanie chyba trochę off top: czy można kupić same karty promo ? Ile mogą kosztować ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Toomek
Posty: 496
Rejestracja: 29 sty 2015, 21:31
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Scythe

Post autor: Toomek »

kraken pisze:Pytanie chyba trochę off top: czy można kupić same karty promo ? Ile mogą kosztować ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Były (są?) w Aleplanszowkach i (po angielsku) na BGG Store.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Scythe

Post autor: ozy »

kraken pisze:Pytanie chyba trochę off top: czy można kupić same karty promo ? Ile mogą kosztować ?
Już nie, ale w styczniu będą znów dostępne, z okazji przedsprzedaży dodatku. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Scythe

Post autor: hsiale »

Czy przy tej albo jakiejś innej okazji będzie też dostępna karta #38 Jezioro w wersji polskiej?
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: crsunik »

#38? A czym jest #37?
Padre_W_stare_konto
Posty: 165
Rejestracja: 14 lis 2015, 20:17
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: Padre_W_stare_konto »

crsunik pisze:#38? A czym jest #37?
Tu masz wszystkie dodatki rozpisane
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Scythe

Post autor: ozy »

hsiale pisze:Czy przy tej albo jakiejś innej okazji będzie też dostępna karta #38 Jezioro w wersji polskiej?
Niestety nie. 37 i 38 to unikatowe karty dla blogerów, będą dostępne w BGG shopie gdzieś w 2017 r. Nam się na arkuszach nie zmieszczą. :(
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1252 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: mat_eyo »

Wczoraj w końcu jakaś przyjemna partia w Scythe. Nawet nie dlatego, że wygrałem, ale moja gra miała w końcu sens i wszystko się zazębiało. Nareszcie wypaliło mi granie na max 3 robotników przez całą grę ;) Grałem Polanią, szybko dotarłem do fabryki i później korzystałem z jej karty, aby bohaterem hasać o 3 pola i podnosić spotkania. Miałem 6 gwiazdek, 18 popularności. Gwiazdki dały mi 30 punktów, a hexy (wraz z kontrolą Fabryki, którą uzyskałem w przedostatnim ruchu) - 40. Razem miałem 81. Przeciwnicy grali pierwszy raz i chyba trochę nie ogarnęli, ale ja bawiłem się ze swoim silniczkiem przednio.
Awatar użytkownika
weejet
Posty: 98
Rejestracja: 25 kwie 2016, 10:51
Been thanked: 3 times

Re: Scythe

Post autor: weejet »

mat_eyo pisze:Przeciwnicy grali pierwszy raz i chyba trochę nie ogarnęli, ale ja bawiłem się ze swoim silniczkiem przednio.
fakt, ale trzeba uczciwie przyznać, że 50% tych przeciwników w ogóle nie lubi euro, a drugie 50% przy pierwszej rozgrywce nie ogarnęło o co chodzi :wink: Ale to właśnie euro... z trzech osób dwie nie ogarniają, a ta trzecia i tak się świetnie sama bawi budując silniczek :D
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1252 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: mat_eyo »

O proszę, forum zyskało kolejnego trola! Zawsze obawiałem się tej chwili i w końcu nadeszła. No cóż, witaj na forum Wee ;)

To była moja 3 partia, więc wyjadaczem nie jestem. Nie uważam jednak, żeby akurat Scythe było ciężke do ogarnięcia przy pierwszym kontakcie.
Awatar użytkownika
weejet
Posty: 98
Rejestracja: 25 kwie 2016, 10:51
Been thanked: 3 times

Re: Scythe

Post autor: weejet »

mat_eyo pisze:O proszę, forum zyskało kolejnego trola! Zawsze obawiałem się tej chwili i w końcu nadeszła. No cóż, witaj na forum Wee ;)

To była moja 3 partia, więc wyjadaczem nie jestem. Nie uważam jednak, żeby akurat Scythe było ciężke do ogarnięcia przy pierwszym kontakcie.
No siema! :D

Scythe nie jest ciezkie do ogarniecia. Jest jak euro, jak kazde inne euro. Wiec odzierajac gre z pieknych grafik Różalskiego zostaje to, co kazdy fan euro doskonale zna (i lubi). Ja nie lubie wiec dla mnie to jak kartkowka z matematyki po 2tyg nieobecnosci w szkole ;)

ale zeby nie bylo ze hejt i w ogole, to wykonanie jest naprawde solidne. No i te art worki...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4054
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Scythe

Post autor: AkitaInu »

weejet pisze:
mat_eyo pisze:O proszę, forum zyskało kolejnego trola! Zawsze obawiałem się tej chwili i w końcu nadeszła. No cóż, witaj na forum Wee ;)

To była moja 3 partia, więc wyjadaczem nie jestem. Nie uważam jednak, żeby akurat Scythe było ciężke do ogarnięcia przy pierwszym kontakcie.
No siema! :D

Scythe nie jest ciezkie do ogarniecia. Jest jak euro, jak kazde inne euro. Wiec odzierajac gre z pieknych grafik Różalskiego zostaje to, co kazdy fan euro doskonale zna (i lubi). Ja nie lubie wiec dla mnie to jak kartkowka z matematyki po 2tyg nieobecnosci w szkole ;)

ale zeby nie bylo ze hejt i w ogole, to wykonanie jest naprawde solidne. No i te art worki...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Obrazasz powazne ciezkie euro porownujac scyhte do nich. I nie zgadzam się z mysla ze scythe to euro jak kazde inne ;)

Wysłane z telefonu
ODPOWIEDZ