Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Dominion: Empires

Post autor: Yavi »

warlock pisze:Odpiszę to samo co na fejsie ;).
"Wprowadzone w Imperium rozwiązania odświeżają grę, ale nie zmieniają jej drastycznie. To cecha, którą zauważam we wszystkich poznanych rozszerzeniach gry - zmiany to raczej powolna ewolucja niż nagły przewrót."
A moim zdaniem Imperium wywraca Dominiona do góry nogami - same Krajobrazy powodujące, że możesz wygrać grę nie kupując Kart Zwycięstwa to postawienie głównych założeń gry na głowie. Wiele z zaproponowanych tu mechanik to jednak rewolucja (dług, podwójne stosy).
Przekleję na potrzeby forum moją odpowiedź z Facebooka ;)

Jak dla mnie zmian i nowinek jest sporo, ale jednak wszystko łączy się z poprzednimi dodatkami, do rewolucji im daleko. Nie zdarzyła się nam partia, w której krajobrazy pozwoliłyby olać karty zwycięstwa - zawsze stanowiły raczej dodatek na kilka/kilkanaście punktów. Gdyby wprowadzono kości, planszę czy jakieś zasoby do zbierania zestawów, to byłaby rewolucja :P Tutaj reakcje były raczej "wow, fajny pomysł z tym długiem; te podwójne stosy to coś nowego, nieźle; ooo, dodatkowe cele do punktowania", niż "CO TO ZA GRA, TO JESZCZE DOMINION?". Aczkolwiek dużą rolę pełni tutaj pewnie kwestia podejścia do dodatków, wszystkie poznałem dość szybko po Intrydze, więc oczekuję od nich czegoś innego, nie tylko dodatkowych kart
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Dominion: Empires

Post autor: Geko »

Prezentacja polskiej wersji na znadplanszy.pl
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Dominion Wiki

Post autor: UncleLion »

Dominion to dla jednych perełka wśród planszówek, dla drugich niezjadliwy suchar, jedno jest jednak pewne. Mało, która współczesna planszówka doczekała się takich analiz strategii jak Dominion. Niestety większość w języku angielskim.

Wraz z Morrisem postanowiliśmy podjąć próbę stworzenia polskiej odsłony Dominion Wiki.
Na razie stworzony jest szkielet (zalążki artykułów o kartach, dodatkach itd), teraz rozpoczyna się proces wypełniania wiki treścią. Dotychczasowe efekty można znaleźć na stronie:
dominion.przystanekplanszowka.pl/wiki/

Zapraszamy do współtworzenia strony - pierwowzór to ponad 700 podstron tekstów, więc jeszcze sporo przed nami - ale wierzymy, że się uda.

Pomożecie? :)
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 333
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion Wiki

Post autor: olocop »

I pięknie! W końcu! Kiedyś nawet coś do angielskiego Wiki dodawałem, ale teraz czasu nie mam za wiele. Ale w wolnej chwili jak najbardziej pomogę.
Ostatnio zmieniony 25 lip 2017, 16:36 przez olocop, łącznie zmieniany 1 raz.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: Szpanerski »

A widziałem wczesniej link do stronki gdzie są wszystkie karty po Angielsku. Są gdzieś też skany kart po Polsku?

Jakie są wg was najsilniejsze (może nawet zbyt silne w stosunku do ich kosztu) karty z każdej czesci?

Takie które powinno się z marszu kupować jeżeli biorą udział w grze?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Szpanerski pisze:A widziałem wczesniej link do stronki gdzie są wszystkie karty po Angielsku. Są gdzieś też skany kart po Polsku?
http://dominion.przystanekplanszowka.pl/wiki

(przy okazji: "po angielsku", "po polsku")
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: Szpanerski »

Zapamietam pisownię!

A co do kart to znasz się które są wartosciowe?
Miszon
Posty: 2532
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 503 times

Re: Dominion

Post autor: Miszon »

zależnie od składu zestawu pewne karty mogą dobrze działać, a przy innym zestawie gorzej. To jest właśnie super w tej grze. Widziałem ludzi wygrywających kartami, których ja niemal nigdy nie kupuję, a samemu zdarzało mi się przegrywać swoimi ulubionymi zestawami, kiedy wydawało się, że to musi zadziałać skoro zawsze działa.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: Yavi »

Ja uwielbiam wszystkie karty +1/2 karty +1 akcja. Dzięki nim tworzę później combosy, które nic nie dają, ale przerzucam pół talii :P.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion

Post autor: Andy »

To prawda, że wyłożenie za jednym zamachem 10-15 kart daje dziką satysfakcję, choć bywa całkowicie bezsensowne! :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: Szpanerski »

Andy pisze:To prawda, że wyłożenie za jednym zamachem 10-15 kart daje dziką satysfakcję, choć bywa całkowicie bezsensowne! :)
Czyli jakiś rozpisek kart, które dobrze się razem łączą nie ma? Ogólnie mało polskich recenzentów na ty zajęło się dominionem. Chyba tylko Wookie?
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: Szpanerski »

Andy pisze:To prawda, że wyłożenie za jednym zamachem 10-15 kart daje dziką satysfakcję, choć bywa całkowicie bezsensowne! :)
Czyli jakiś rozpisek kart, które dobrze się razem łączą nie ma? Ogólnie mało polskich recenzentów na ty zajęło się dominionem. Chyba tylko Wookie?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion

Post autor: Andy »

Nie wiem czy są gdzieś spisy kombosów, ale jestem pewien, że lepiej jest ich poszukać samodzielnie, po prostu grając.

Choć oczywiście można skorzystać z różnych analiz: https://dominionstrategy.com/
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: Yavi »

Szpanerski pisze:
Andy pisze:To prawda, że wyłożenie za jednym zamachem 10-15 kart daje dziką satysfakcję, choć bywa całkowicie bezsensowne! :)
Czyli jakiś rozpisek kart, które dobrze się razem łączą nie ma? Ogólnie mało polskich recenzentów na ty zajęło się dominionem. Chyba tylko Wookie?
Było sporo recenzji, np. nasze (oprócz podstawki, zaczęliśmy od Intrygi): http://planszowki.blogspot.com/search/l ... 0-%20seria
Przystanek Planszówka wystartował z polską Wiki Dominiona: http://przystanekplanszowka.pl/2017/06/ ... start.html
Jakieś teksty o strategiach pojawiają się chyba na fanpage'u gry: https://www.facebook.com/dominionpl/
A wygooglowanie "Dominion recenzja" pokazuje sporo wyników ;).

Chociaż niewiele osób pewnie rozkładało grę na czynniki pierwsze, skupiając się na użyteczności kart. Możliwe, że w którejś z recenzji wspominałem o tych, które mi się podobają, ale do szczegółowych porównań potrzeba pewnie kogoś, kto zjadł na tej grze zęby.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Andy pisze:Nie wiem czy są gdzieś spisy kombosów, ale jestem pewien, że lepiej jest ich poszukać samodzielnie, po prostu grając.

Choć oczywiście można skorzystać z różnych analiz: https://dominionstrategy.com/
Polska wersja Wiki jest w fazie tworzenia. Mozolnie i nie liniowo - tłumaczę to, na co mam akurat ochotę, albo co ma mniej tekstu i mogę szybciej skończyć cały artykuł. Kilka kombinacji jest opisanych, reszta dostępna na razie po angielsku na http://wiki.dominionstrategy.com/index.php/Combo
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: UncleLion »

Szpanerski pisze: Czyli jakiś rozpisek kart, które dobrze się razem łączą nie ma? Ogólnie mało polskich recenzentów na ty zajęło się dominionem. Chyba tylko Wookie?
Po wydaniu Dominiona przez Games Factory recenzji całkiem sporo się pojawiło. Wcześniej też trochę ich było (zerknij choćby na Games Fanatic, Polter, Przystanek Planszówka... ).
morris pisze:
Andy pisze:Nie wiem czy są gdzieś spisy kombosów, ale jestem pewien, że lepiej jest ich poszukać samodzielnie, po prostu grając.

Choć oczywiście można skorzystać z różnych analiz: https://dominionstrategy.com/
Polska wersja Wiki jest w fazie tworzenia. Mozolnie i nie liniowo - tłumaczę to, na co mam akurat ochotę, albo co ma mniej tekstu i mogę szybciej skończyć cały artykuł. Kilka kombinacji jest opisanych, reszta dostępna na razie po angielsku na http://wiki.dominionstrategy.com/index.php/Combo
Widząc od środka jak powstaje Dominion Wiki powiem wam, że Morris wykonał już iście benedyktyńską pracę. Myślę, że powstaje coś naprawdę fajnego, więc jeżeli ktoś tylko może nas wesprzeć w tworzeniu Wiki - zachęcamy.
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Dominion Wiki

Post autor: UncleLion »

olocop pisze:I pięknie! W końcu! Kiedyś nawet coś do angielskiego Wiki dodawałam, ale teraz czasu nie mam za wiele. Ale w wolnej chwili jak najbardziej pomogę.
Pomoc naprawdę się przyda - jak masz tylko możliwość, byłoby super!
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Dominion: Nocturne

Post autor: morris »

Zapowiedziane zostało kolejne rozszerzenie gry Dominion - Nocturne (Pieśń nocy? Zew ciemności? :-) ). Planowana data wydania to październik listopad 2017.

Na razie znany jest tylko opisowy wstęp i okładka pudełka.
EDIT: ...i liczba kart oraz wstępnie nowe elementy rozszerzenia.
Spoiler:
You've always been a night person; lately you've even considered becoming a vampire. There are a lot of advantages: you don't age; you don't have to see yourself in mirrors anymore; if someone asks you to do something, you can just turn into a bat, and then say, sorry, I'm a bat. There are probably some downsides though. You always think of the statue in the town square, that came to life, and now works as the tavern barmaid. The pedestal came to life too, so she has to hop around. The village blacksmith turns into a wolf whenever there's a full moon; when there's a crescent moon, he turns into a chihuahua. That's how this stuff goes sometimes. Still, when you breathe in the night air, you feel ready for anything.
Nocne życie zawsze bardziej cię pociągało. Do tego stopnia, że nawet rozważałeś zostanie wampirem. Ma to mnóstwo plusów: nie starzejesz się, nie musisz więcej patrzeć na siebie w lustrze, jeśli ktoś cię o coś prosi to możesz po prostu przemienić się w nietoperza i powiedzieć "nie da rady, jestem nietoperzem". Choć pewnie są też jakieś minusy. Wciąż myślisz o pomniku w centrum, który ożył i teraz pracuje w knajpie. Cokół też zresztą ożył i pomnik nie ma gdzie stać. Wiejski kowal przemienia się w wilka przy każdej pełni - a gdy jest tylko półksiężyc, to przemienia się w chihuahua. Tak to czasem bywa. Ty jednak, gdy czujesz w płucach nocne powietrze, wiesz że podołasz wszystkiemu.
Ostatnio zmieniony 20 paź 2017, 21:51 przez morris, łącznie zmieniany 6 razy.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1988 times

Re: Dominion: Nocturne

Post autor: warlock »

Mój portfel płacze... nie zmieszczę już więcej dodatków do pudła z podstawką, będę musiał kupić skrzynię jakąś...

Ale opis zapowiada coś totalnie unikalnego. Mam wrażenie, że pojawią się zupełnie nowe mechaniki, jeszcze bardziej rewolucyjne niż te z Imperium ;).
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4137
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 345 times

Re: Dominion: Nocturne

Post autor: tomb »

Oby był podobnie rewolucyjny, co Imperia. Nie tylko więcej kart, lecz również więcej mechanik.
Edycja: Widzę, że nie tylko ja mam takie pragnienia.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Dominion: Nocturne

Post autor: UncleLion »

warlock pisze:Mój portfel płacze... nie zmieszczę już więcej dodatków do pudła z podstawką, będę musiał kupić skrzynię jakąś...

Ale opis zapowiada coś totalnie unikalnego. Mam wrażenie, że pojawią się zupełnie nowe mechaniki, jeszcze bardziej rewolucyjne niż te z Imperium ;).
U mnie karty w dwóch pudełkach. Nie wiem, czy trzecie nie bedzie potrzebne :)

Zatem czekamy na spojlery kart....
ENDryu
Posty: 817
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 139 times
Been thanked: 29 times

Re: Dominion: Nocturne

Post autor: ENDryu »

Ciekawe czy GF wyda po polsku...

Data premiery mocno zbieżna z Essen. Może uda się wypróbować na targach jeśli Rio Grande będzie
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 163 times
Been thanked: 169 times

Re: Dominion: Nocturne

Post autor: Zet »

Opis kapitalny, tak bardzo się uśmiałem, że nabrałem ochoty na kupno. Na szczęście potem sobie przypomnialem, jak dużo z opisami ma wspólnego sama gra.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion: Nocturne

Post autor: morris »

Nowe info:
It has 500 cards, with 33 new Kingdom cards. There are Night cards, which are played after the Buy phase; Heirlooms that replace starting Coppers; Fate and Doom cards that give out Boons and Hexes; and a variety of extra cards that other cards can provide.
Czyli:
Będą 33 nowe kart Królestwa.
Będą karty Nocy, które zagrywa się po fazie zakupu.
Będą (chyba karty, bo raczej nie żetony) Dziedzictwa, które zastępują początkowe Miedziaki.
Będą karty Przeznaczenia i Zguby które będą rozdawać (karty? żetony? - na razie nie wiadomo) Dary i Przekleństwa
Będzie całe mnóstwo dodatkowych kart, które będzie się zdobywać dzięki innym kartom.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion: Nocturne

Post autor: morris »

ENDryu pisze:Ciekawe czy GF wyda po polsku...

Data premiery mocno zbieżna z Essen. Może uda się wypróbować na targach jeśli Rio Grande będzie
Zmieniłem oryginalny post. Datę wziąłem ze strony Rio Grande Games, ale Jay Tummelson powiedział, że "18 nie jest dokładną datą", a wpisał ją tylko dlatego, że takie wymaganie ma mechanizm na tej stronie. W każdym razie powiedział, że celują z wydaniem na październik i na razie wszystko jest na dobrej drodze.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
ODPOWIEDZ