Soczysta gra solo

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Toomek
Posty: 496
Rejestracja: 29 sty 2015, 21:31
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Soczysta gra solo

Post autor: Toomek »

Hej,

ostatnio mam mniej czasu na zorganizowane granie, więc zaczynam poznawać gry solo.

Co lubię:
- gry, które nie polegają na podbijaniu wyników punktowych (ale dobry, wirtualny przeciwnik jest najbardziej OK).
- klimat!
- gry strategiczno-wojenne

Co do tej pory ograłem:
- wszystkie wyroby o Cthulhu od FFG (są spoko ale raczej nie chcę kontynuować LCG)
- Pandemii Legacy (love)
- Unlock, Time Stories ( pierwsze fuj, drugie jak najbardziej OK)
- Leaving Earth (super)
- Legendary Marvel
- LE Alien
- Xenoshyft Onslaught

Nad czym myślę:
- iść dalej w dodatki do Marvela (czy którykolwiek stanowi wyzwanie w trybie solo? Moje ratio wygranych to tak 95%)
- brać dalej Xenoshyft
- Warfighter (ale przeraża mnie ilość dodatków...)
- Infection Humanitys Last Gasp
- dodatek solo do Conflict of Heroes

Zależy mi na grze dostępnej w sklepie internetowym ;)
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 433
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 509 times
Kontakt:

Re: Soczysta gra solo

Post autor: crazygandalf »

Całkiem przyjemne tytuły. Ja ze swojej strony mogę polecić Pathfindera. Jest kilka kampanii i gra jest bardzo dobra na dziesiątki godzin. :D
Dodatki do Marvela pozwolą Ci rozegrać kampanię solo, która dostępna jest na BGG.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Soczysta gra solo

Post autor: Pan_K »

To, czego szukasz, nazywa się Comancheria 8)
Duża gra z wirtualnym AI, działającym sprawnie i dającym wrażenie żywego przeciwnika. Żadnych punktów - trzeba osiągnąć warunki zwycięstwa. Posiedzenie przy jednej partii, to spokojnie 3+ godziny.
Klimatu 10 kg (Indianie i dziki zachód bez ubarwień). Można sobie go zbustować lekturą książki, na podstawie której powstała gra.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Soczysta gra solo

Post autor: Dwntn »

Jeśli spodobały Ci się gry karciane, to zdecydowanie dokładam przysłowiowe "+1" do Pathfindera. Warto także rozważyć Legendary Encounters Alien z dodatkiem. To kawał dobrej gry, nasiąkniętej klimatem z filmów i jednocześnie dobra alternatywa dla tych, którym nie podchodzi tematyka komiksów o amerykańskich super bohaterach ;)

Z innych gier, które sobie cenię, jeśli chodzi o granie solo mogę śmiało polecić:

Warfighter TSF lub WWII - fakt, jest drogo, ale sama podstawka także zapewnia wiele godzin dobrej rozrywki. Posiadam prawie całą edycję WWII i jestem z niej bardzo zadowolony. To bardzo dobra i wymagająca gra, która dostarcza odpowiedniego dreszczyka emocji.

Conflict of Heroes - Jedna z najlepszych gier wojennych dla średniozaawansowanych graczy na rynku. Posiada już kilka odsłon tematycznych a na ten rok zapowiedziana jest także nowa edycja Kurska oraz kolejne plany wydawnicze. Posiadam Awakening the Bear z dodatkiem solo i jestem pod niemałym wrażeniem, bowiem AI w tej grze zastępuje bardzo dobrze przeciwnika i to stawiając naprawdę wysokie wymagania graczowi na drodze do zwycięstwa.

Enemy Coast Ahead - Dotychczas dostępny The Dambuster Raid pozwalał wcielić się w rolę prowadzącego działania 617 Dywizjonu Bombowego, który powstał z misją niszczenia zapór wodnych w zagłębiu Ruhry. Gra podzielona jest na dwie fazy - planowania misji, gdzie skala czasu to całe dnie lub tygodnie oraz faza samych nalotów, gdzie otrzymujemy kontrolę nad kilkoma lub kilkunastoma bombowcami Lancaster, których działaniami jest nam dane kierować bezpośrednio. Spore emocje i dużo radości jeśli uda się doprowadzić misję do pomyślnego końca i sprowadzić chłopaków w bombowcach do domu (zwłaszcza jeśli ktoś czytał rewelacyjną książkę Jamesa Hollanda, na której oparto grę i wie, że nie wszystkim załogom udało się wrócić). W tym oku ma wyjść druga część gry - Doolitle's Raid, tym razem celem będą Japońskie fabryki w słynnych nalotach będących zemstą za Pearl Harbor.

The Gallerist - Vital Lacerda i jego arcydzieło. Piękna i wymagająca gra. Zarówno przy graniu multi jak i solo.

Silent Victory / The Hunters / The Hunted - Gra wojenna w której gracz obejmuje stery amerykańskiej łodzi podwodnej na Pacyfiku (lub siada za sterami niemieckich u-bootów na Atlantyku w The Hunters/The Hunted). Niektórzy zarzucają tej grze że sprowadza się tylko do rzutów kościami i jest w tym wiele prawdy - gra polega głównie na rzucaniu kośćmi i porównywaniu wyników z tabelą zdarzeń, jednakże ten poziom abstrakcji gwarantuje mimo wszystko całkiem przyjemną rozgrywkę oraz możliwość ukończenia całej kampani w jedno popołudnie. Poza tym, losowość rzutów kością potrafi przyprawić o ciarki, kiedy staramy się umknąć eskorcie przeciwnika, który zrzuca na nas kolejne fale bomb głębinowych. Dreszczyk emocji gwarantowany :)

Silent War / Steel Wolves - Tematycznie tak jak powyżej: w obu grach kontrolujemy odpowiednio działaniami amerykańskich łodzi podwodnych na Pacyfiku lub kampanią Bitwy o Atlantyk z perspektywy BDu, jednakże tym razem w skali operacyjnej, dającej nam możliwość kontroli jednocześnie nawet kilkuset jednostek zamiast pojedynczej łodzi jak w SV i TH o których pisałem powyżej. Są to gry dla wytrwałych, bowiem pojedyncza kampania potrafi zająć kilka tygodni i w tym czasie musimy dysponować sporą ilością miejsca w którym będzie można pozostawić grę rozłożoną. Niestety, przy dzieciach i zwierzętach w domu te dwa molochy stają się praktycznie nie grywalne, ale robią piorunujące wrażenie gdy od czasu do czasu wyciąga się samą mapę na stół :)

Dodam jeszcze że często do grania solo wybieram małe tytuły, które mogę ze sobą zabrać na delegację i pograć w pokoju hotelowym. W tym wypadku głównym czynnikiem jest mały rozmiar gry po rozłożeniu oraz krótki czas rozgrywki. Te tytuły w moim wypadku sprawdziły się w szczególności:

Tiny Epic Galaxies - kompaktowa gra kościana o podboju kosmosu. Posiada kilkanaście scenariuszy solo (licząc także PnP z Kickstartera). Obecnie doczekała się dodatku Beyond the Black, dzięki któremu zyskujemy kilka dodatkowych opcji rozgrywki.

Onirim / Sylvion / Nautilion / Urbion - Dosyć oryginalne gry, których akcja dzieje się w baśniowo-sennej krainie Onirimverse. Szczególnie warto się nimi zainteresować ze względu na kilka wariantów rozgrywki w każdej edycji oraz ze względu na ładną oprawę graficzną i ciekawe rozwiazania mechaniczne.

Utopia Engine - Doskonała gra do podróży: dwie kartki papieru, ołówek i kości lub aplikacja w telefonie. Tak mało a jednocześnie tak wiele, bowiem gra to logiczna układanka, która stawia spore wyzwanie przed graczem.


Kończąc temat, dodam że warto także rozważyć gry z serii Leader od wydawnictwa DVG. Seria od kilku lat poszerza się o kolejne edycje, skupiające się nie tylko na lotnictwie (Phantom, Apache/Thunderbolt, Hornet, IAR, Huey Leader) ale także działaniach lądowych (Tiger/Sherman Leader) czy morskich (U-Boat / Gato Leader). Nie sposób opisać w jednym zdaniu wszystkich pozycji, gdyż każda oferuje pewne specyficzne dla poszczególnych gier tej serii rozwiązań, przy jednoczesnym zachowaniu spójnej mechaniki wspólnej dla każdej gry tej serii, dzięki czemu można bardzo łatwo i szybko przyswoić sobie zasady poszczególnych gier.

Pozdrawiam,

- K.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Soczysta gra solo

Post autor: c08mk »

Legendary Marvel proponuję na początek użyć utrudnień z instrukcji. Im więcej tym bardziej wymagająca gra.
Pierwszy dodatek do Legendary Marvel to zawsze jest Dark City. Uzupełnia grę o wszystko to co powinna mieć. Dodatkowo są ulepszone zasady solo. Do pobrania ze strony Upper Deck.

Warfighter TSF jest niezły zarówno solo jak i kilku graczy kooperacyjnie. Dodatki zwiększają pulę kart przez co w zasadzie gra staje łatwiejsza mając do dyspozycji więcej żołnierzy, broni, sprzętu czy umiejętności ale też jest bardziej miodna. W dodatkach są tez dodatkowi przeciwnicy, lokacje i karty graczy. Jeżeli dobrze pamiętam to najbardziej warty dla gracza był chyba dodatek nr 5 Speeball. Najsilniejszi przeciwnicy to dodatek Eastern European Adversaries.

Z innych gier DVG najlepsze są Phanton Leader Deluxe, Thunderbolt-Apache Leader i Hornet Leader. Są to też najlepiej dopracowane gry pod względem instrukcji.

Dużo klimatu jest tez w grze Dawn of the Zeds. Wydanie drugie i trzecie są warte zakupu. Niestety na razie dostępne tylko z drugiej ręki.

Ze świata oniverse najlepszy jest Onirim ale też chyba na razie nie do dostania. Później w kolejności Urbion, Sylvion, Castellion. Nautilion jest bardzo słaby.

Z mniejszych gier Space Hulk Death Angel oraz Warhammer Quest gra karciana.

Gears of War. Większa gra z figurkami, która bardzo dobrze działa solo.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Soczysta gra solo

Post autor: Indar »

RAF: The Battle of Britain 1940 / ocieka klimatem. Drogie dosyć ale warte swoich Szekli.
Toomek
Posty: 496
Rejestracja: 29 sty 2015, 21:31
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Soczysta gra solo

Post autor: Toomek »

Hej,

dzięki za polecajki! Na razie zanabyłem:
- Warfighter WWII (+ dwa dodatki z Armią Czerwoną)
- Tryb Solo do CoH

Oprócz tego mam zamiar stestować oficjalne zasady solo ze strony UpperDeck (warianty rozszerzone w instrukcjji - dodatkowe Twisty i wincyj życia dla masterminda mnie nie przekonały ;) ).

W drugiej kolejności będę nabywał:
- jak podejdzie Warfighter to dodatki do niego
- kolejne dodatki do Marvela (mam Dark City i Civil War, chciałbym jeszcze Kapitana Amerykę, Deadpoola, Guardiansów i Noir. Raczej tematycznie nie kręcą mnie Secret Warsy, ale jeżeli mają ciekawą mechanikę to chętnie zanabędę).
- RAF/inną "epicką" grę solo wojenną
- Hive do Xenoshyfta i Dreadmire :)
ODPOWIEDZ