Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Post autor: kwiatosz »

ariser pisze: To raczej kwestia tego, że na KS wybierasz wsparcie za dolca czy dwa, a potem w PMie dokładasz co chcesz już po ufundowaniu gry. WT tak nie działa i od razu pobiera kasę.
Ooo, jaka to jest cenna informacja :) Jakoś mi to umknęło, trzeba zdecydowanie się zainteresować pledżowaniem jak leci :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Post autor: Wspieram.to »

ariser pisze:To raczej kwestia tego, że na KS wybierasz wsparcie za dolca czy dwa, a potem w PMie dokładasz co chcesz już po ufundowaniu gry. WT tak nie działa i od razu pobiera kasę.
Dopóki w oczach operatorów kart płatniczych crowdfunding jest terroryzmem to nic z tym nie zrobimy.
wrzesien pisze:Jeśli mam rację to z czasem całkowita suma wsparć w tej kategorii powinna rosnąć z roku na rok, może kolega WT potwierdzi lub zaprzeczy jeśli to nie tajemnica.
Sprowokowałeś mnie do małych statystyk ;).

Obrazek
Awatar użytkownika
RedImp
Posty: 603
Rejestracja: 03 maja 2012, 20:53
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Post autor: RedImp »

Bardzo interesujące zestawienie. Fajnie jakbyście jeszcze zrobili dwie identyczne tabele - jedną dla projektów nowych oraz drugą dla tłumaczeń, bo jedna tabela nie obrazuje problemów jakie zostały poruszone w tym temacie.
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Post autor: Wspieram.to »

RedImp pisze:Bardzo interesujące zestawienie. Fajnie jakbyście jeszcze zrobili dwie identyczne tabele - jedną dla projektów nowych oraz drugą dla tłumaczeń, bo jedna tabela nie obrazuje problemów jakie zostały poruszone w tym temacie.
Poprawione z podziałem na wszystkie, polskie, angielskie oraz porównanie.

Obrazek
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Post autor: ariser »

kwiatosz pisze:
ariser pisze: To raczej kwestia tego, że na KS wybierasz wsparcie za dolca czy dwa, a potem w PMie dokładasz co chcesz już po ufundowaniu gry. WT tak nie działa i od razu pobiera kasę.
Ooo, jaka to jest cenna informacja :) Jakoś mi to umknęło, trzeba zdecydowanie się zainteresować pledżowaniem jak leci :)
Nie ma potrzeba żeby się wyzlosliwiać. Może Tobie nigdy się to nie zdarzyło, ale ja niejednokrotnie wspierałem za dolca i później czekałem, jak się sytuacja rozwinie (skoro i tak nie złapałem EB). Niekiedy ludzie z retailu tez są proszeni przez twórców zbiórki o wspieranie za dolara i potem ustawianie się z nim bezposrednio. W sumie jestem pewny, że Ty to wszystko wiesz, ale nie mam pojęcia co w takim razie miał osiągnąć Twój komentarz poza zbędna zlosliwością i prowokacją. Mój wczesniejszy post miał tylko na celu wskazanie możliwego powodu, przez który więcej jest tego typu wsparć na KS i tyle.
Ostatnio zmieniony 17 cze 2016, 08:12 przez ariser, łącznie zmieniany 1 raz.
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
matio2007
Posty: 626
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 121 times

Re: Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Post autor: matio2007 »

A w tym porównaniu do której grupy policzyliście Wygnańców - którzy mieli akcję na KS, potem na WT, i wspólny druk obydwóch wersji i wspólną premierę?

W każdym razie tendencja mega wzrostowa z wyłączeniem polskich tytułów, które w tym roku jakoś słabo się prezentują (pod względem finansowym) w porównaniu do 2015 :/ Gratulacje :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Post autor: detrytusek »

ariser pisze:
kwiatosz pisze:
ariser pisze: To raczej kwestia tego, że na KS wybierasz wsparcie za dolca czy dwa, a potem w PMie dokładasz co chcesz już po ufundowaniu gry. WT tak nie działa i od razu pobiera kasę.
Ooo, jaka to jest cenna informacja :) Jakoś mi to umknęło, trzeba zdecydowanie się zainteresować pledżowaniem jak leci :)
Nie ma potrzeba żeby się wyzlosliwiać. Może Tobie nigdy się to nie zdarzyło, ale ja niejednokrotnie wspierałem za dolca i później czekałem, jak się sytuacja rozwinie (skoro i tak nie złapałem EB). Niekiedy ludzie z retailu tez są proszeni przez twórców zbiórki o wspieranie za dolara i potem ustawianie się z nim bezposrednio. W sumie jestem pewny, że Ty to wszystko wiesz, ale nie mam pojęcia co w takim razie miał osiągnąć Twój komentarz poza zbędna zlosliwością i prowokacją.
ja w tym złośliwości nie widzę...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Post autor: ariser »

ja w tym złośliwości nie widzę...
Może ja sobie to przerysowałem w głowie, ciężko wyłapać sarkazm w formie pisanej. Mimo wszystko nadal sądzę, że to był sarkastyczy przytyk 'kolegi-weterana' co 'zęby na planszowkach zjadł', więc co go będzie jakiś 'młody' uczył jak KS działa. Tak czy siak nie ma to żadnego znaczenia i wiele do dyskusji nie wnosi, wiec przepraszam jak mówiłem banały i juz wylatuje z tego tematu. ;)
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Post autor: Olgierdd »

misioooo pisze:
wrzesien pisze:Poza tym po otrzymanie jednej czy drugiej gry, człowiek się robi bardziej pewny i chętniej wesprze coś bardziej ryzykownego.
Chyba, że od roku ponad czeka na kilka gier i końca nie widać... A kasa poszła ;) Mi powoli KS-mania przechodzi. Właśnie przez oczekiwanie DUŻO ponad zapowiadane... Wyjątek: Stonemaier Games :)
Ja od 2012 roku czekam na polską wersję Alien Frontiers od Piotra Burzykowskiego z LocWorks i jedyne co dostaję, to raz na rok przeprosiny w jakimś niszowym portalu, o ile sam sobie je znajdę.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Post autor: kwiatosz »

ariser pisze:
ja w tym złośliwości nie widzę...
Może ja sobie to przerysowałem w głowie, ciężko wyłapać sarkazm w formie pisanej. Mimo wszystko nadal sądzę, że to był sarkastyczy przytyk 'kolegi-weterana' co 'zęby na planszowkach zjadł', więc co go będzie jakiś 'młody' uczył jak KS działa. Tak czy siak nie ma to żadnego znaczenia i wiele do dyskusji nie wnosi, wiec przepraszam jak mówiłem banały i juz wylatuje z tego tematu. ;)
To zdecydowanie nie był przytyk, nie wiedziałem że tak to działa :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Post autor: BartP »

Olgierdd pisze:
misioooo pisze:
wrzesien pisze:Poza tym po otrzymanie jednej czy drugiej gry, człowiek się robi bardziej pewny i chętniej wesprze coś bardziej ryzykownego.
Chyba, że od roku ponad czeka na kilka gier i końca nie widać... A kasa poszła ;) Mi powoli KS-mania przechodzi. Właśnie przez oczekiwanie DUŻO ponad zapowiadane... Wyjątek: Stonemaier Games :)
Ja od 2012 roku czekam na polską wersję Alien Frontiers od Piotra Burzykowskiego z LocWorks i jedyne co dostaję, to raz na rok przeprosiny w jakimś niszowym portalu, o ile sam sobie je znajdę.
Jaki jest status tej gry? Aurora edition, z tego co pamiętam. To niby wciąż ma wyjść? Gdzie całość stanęła? Trafiło do druku? Nie mają kasy? O co chodzi?
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Post autor: Wspieram.to »

matio2007 pisze:A w tym porównaniu do której grupy policzyliście Wygnańców - którzy mieli akcję na KS, potem na WT, i wspólny druk obydwóch wersji i wspólną premierę?

W każdym razie tendencja mega wzrostowa z wyłączeniem polskich tytułów, które w tym roku jakoś słabo się prezentują (pod względem finansowym) w porównaniu do 2015 :/ Gratulacje :)
Pomimo, że gra miała premierę na KS to wrzuciłem ją do polskiego koszyka, ze względu na polskiego autora :). Wynik polskich gier w tym roku faktycznie mocno w dół pomimo, że do 2016 to one były zdecydowanie górą. Działamy w tym temacie.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Post autor: Olgierdd »

BartP pisze:
Olgierdd pisze:
Ja od 2012 roku czekam na polską wersję Alien Frontiers od Piotra Burzykowskiego z LocWorks i jedyne co dostaję, to raz na rok przeprosiny w jakimś niszowym portalu, o ile sam sobie je znajdę.
Jaki jest status tej gry? Aurora edition, z tego co pamiętam. To niby wciąż ma wyjść? Gdzie całość stanęła? Trafiło do druku? Nie mają kasy? O co chodzi?
W sumie nie wiadomo. Na maile nie odpowiada od kilku lat. Ostatnie info na portalu crowdfundingowym z października 2015 r. W jakimś wywiadzie trafiłem na to jak Piotr pokazywał niemieckie wydanie.

http://www.ulule.com/af/news/
wrzesien
Posty: 218
Rejestracja: 15 cze 2016, 11:12

Re: Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Post autor: wrzesien »

Może chodzi o to, iż autorskie projekty mają dużą szansę się opóźnić - chociaż przypadek Wygnańców i Odyna(oba ufundowane na KS) raczej pokazuje, iż gracze nie lubią polskich autorów. A może polskie gry są tak dobre, że wydawcy je chętnie finansują i nie muszą się bawić w CF.
mattihau
Posty: 13
Rejestracja: 08 mar 2015, 09:36

Re: Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Post autor: mattihau »

Polski CF na koniec wakacji...

- zamknięcie projektu i zwrot kasy za W imię Odyna
- masa błędów w Impulsie
- słabe wykonanie jakościowe La Cosa Nostra
- kompletna porażka Galakty z Cthulhu Wars PL
- porażki (z różnych powodów) autorskich projektów The Economic War, BroWars, Lamokradów
- duże opóźnienia i problemy w Mistfallu
- coraz niższe cele wydania gier (!?)

To chyba nie jest kierunek w którym branża się powinna rozwijać... Chyba czas się zastanowić co dalej.

P.S. Drogie Wspieram.To, korzystacie z swojej platformy pomysłów? https://wspieram.to/platforma_pomyslow/ ... o-kampanii - co z moją uwagą o ocenianiu kampanii przez wspierających, po dostarczeniu nagród? Ma najwięcej głosów na TAK.
Mateusz - CrowdGeek
Współtwórca - Lamokrady.pl
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Post autor: mikeyoski »

A czemu skupiasz się jedynie na negatywach? Bardzo nie lubię jak w jakiejkolwiek dyskusji przedstawia się tylko jedną stronę medalu

Tapnięte z espiątki
wrzesien
Posty: 218
Rejestracja: 15 cze 2016, 11:12

Re: Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Post autor: wrzesien »

Mattihau to akurat są oznaki, iż CF działa sprawnie. Fakt, iż wydania się nie udają oznacza, iż mniejsze wydawnictwa z małym doświadczeniem uzyskują dostęp do rynku - to jedno z osiągnięć CF. Myślę, iż może traktujesz CF jako preorder, i być może nie jest to forma zakupów dla Ciebie - jeśli dobrze Cię rozumiem to jesteś niezadowolony z cech charakterystycznych dla CF. Jeśli interesuje Cię pewność, iż otrzymasz produkt o określonej jakości, to lepiej robić zakupy w sklepach.

Polscy gracze nie lubią gier polskich autorów, więc nic dziwnego iż rodzime projekty się na ogół nie fundują - i o to chodzi w CF, aby nie wydawać gier, które nie budzą zainteresowania.
mattihau
Posty: 13
Rejestracja: 08 mar 2015, 09:36

Re: Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Post autor: mattihau »

mikeyoski pisze:A czemu skupiasz się jedynie na negatywach? Bardzo nie lubię jak w jakiejkolwiek dyskusji przedstawia się tylko jedną stronę medalu Tapnięte z espiątki
Bo chyba nie wydarzyło się nic wielkiego, przełomowego. A negatywy jednak są sporym odstępstwem od normy.

A warto dyskutować o złych przypadkach, bo to one odstraszają ludzi od CF. Jeden niezadowolony klient zniechęci 10 potencjalnych.
wrzesien pisze:Mattihau to akurat są oznaki, iż CF działa sprawnie. Fakt, iż wydania się nie udają oznacza, iż mniejsze wydawnictwa z małym doświadczeniem uzyskują dostęp do rynku - to jedno z osiągnięć CF.
Ciekawe spostrzeżenie - ale nie może być zgody na bylejakość. Mały nie musi oznaczać zły, słaby i byle jaki...
Mateusz - CrowdGeek
Współtwórca - Lamokrady.pl
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Post autor: xelos80 »

Dokładnie. Szczególnie że w większości polski CF to jest preorder. I tak samo trzeba wymagać jakbym kupował w sklepie w przedsprzedaży.
wrzesien
Posty: 218
Rejestracja: 15 cze 2016, 11:12

Re: Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Post autor: wrzesien »

mattihau pisze: Ciekawe spostrzeżenie - ale nie może być zgody na bylejakość. Mały nie musi oznaczać zły, słaby i byle jaki...
Ależ nie ma takiej zgody, wydawca który wydaje byle jak gry i nie poprawia swoich błędów zostanie szybciej i skuteczniej ukarany w CF, niż w zwykłej dystrybucji. Na dodatek ponieważ gracze wchodzą w bezpośrednią relację z wydawcą, to korekcja problemów jest łatwiejsza.
xelos80 pisze:Dokładnie. Szczególnie że w większości polski CF to jest preorder. I tak samo trzeba wymagać jakbym kupował w sklepie w przedsprzedaży.
Co masz na myśli? Preorder działa na innych zasadach, przede wszystkim nie ma możliwości, iż się nie ufunduje. Wydaje mi się, iż w CF można wymagać więcej - bo jako społeczność mamy pewne możliwości wpłynąć na końcowy efekt, chociażby korygując tekst czy namawiając wydawcę do zmiany SG.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Post autor: kwiatosz »

BroWars to był autorski projekt, a nie po prostu polonizacja?
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Kisun
Posty: 1131
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 133 times

Re: Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Post autor: Kisun »

I ewentualnie nie wspierając. Właśnie dla tego część się nie ufundowała. Chyba właśnie tak działa CF?
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
malpka
Posty: 275
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:43
Has thanked: 151 times
Been thanked: 23 times

Re: Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Post autor: malpka »

Parę stron temu była dyskusja o licznikach na w.to. One są jakoś później uaktualniane? Rozmijają mi się liczby wpłat i liczniki wspierających w nagrodach ;) To tak odnośnie Stworzy:
-- edit: uszczegółowię - po prawej stronie jest lista nagród, przy każdej nagrodzie jest "0 wspierających", natomiast w podsumowaniu kampanii na górze jest informacja o 2 wpłatach.
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 19 cze 2017, 14:36 przez malpka, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Post autor: ariser »

Po prostu dodatki liczy jako osobne wpłaty. Ktoś wziął podstawkę + kuriera.
Temu system zlicza "wpłaty", a nie "wspierających".
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
malpka
Posty: 275
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:43
Has thanked: 151 times
Been thanked: 23 times

Re: Crowdfunding dokąd zmierzamy?

Post autor: malpka »

Na obrazku ze screena nikt nie wziął jeszcze niczego, na zakładce dodatki też było pusto.
ODPOWIEDZ