Suburbia (Ted Alspach)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Suburbia

Post autor: Karit »

pan_satyros pisze:
ernin pisze:Właśnie wyjąłem wszystkie elementy z wyprasek i zastanawiają czy tylko u mnie czy u wszystkich są 3 niezadrukowane z jednej strony kafle (po jednym z kafli A,B,C). Nie mogę znaleźć na ich temat informacji w instrukcji.
W instrukcji sekcja rozmaitości - są na wypadek zgubienia lub uszkodzenia podstawowych ;)
Albo możesz sam coś wymyślić i dodać do rozgrywki, np. lodowisko :D
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: JAskier »

Wczoraj grałem po raz pierwszy w świeżo zakupioną Suburbię. Jedna rzecz mnie zaniepokoiła do tego stopnia, że nadal myślę czy graliśmy dobrze. Rozegraliśmy ze znajomym partię dwuosobową i mój wynik wyniósł bodaj około 270 punktów, jego zaś 230. Czy tak wysokie wyniki są możliwe już przy pierwszym podejściu? Mieliśmy problem także z tym, że dotarliśmy do końca toru punktacji i podjęliśmy decyzję, że następnie wracamy do jego początku i gramy dalej.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Suburbia

Post autor: rastula »

JAskier pisze:Wczoraj grałem po raz pierwszy w świeżo zakupioną Suburbię. Jedna rzecz mnie zaniepokoiła do tego stopnia, że nadal myślę czy graliśmy dobrze. Rozegraliśmy ze znajomym partię dwuosobową i mój wynik wyniósł bodaj około 270 punktów, jego zaś 230. Czy tak wysokie wyniki są możliwe już przy pierwszym podejściu? Mieliśmy problem także z tym, że dotarliśmy do końca toru punktacji i podjęliśmy decyzję, że następnie wracamy do jego początku i gramy dalej.


trochę dużo - ale może jesteście szczególnie uzdolnieni :) - natomiast trudno powiedzieć co (czy w ogóle) coś robiliście źle :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: kwiatosz »

A wyłożyliście po jednym celu, czy cały stos? Bo ja czytając instrukcję przez pewien czas rozważałem ułożenie stosów ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Suburbia

Post autor: adikom5777 »

I czy zmiejszyliście liczbę kafelków w każdym stosie A, B i C zgodnie z liczbą graczy?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 648 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: pan_satyros »

I oczywiście - czy przy wykładaniu nowego kafelka, umiejętności kafelków sąsiednich rozpatrywaliście tylko w stosunku do nowo wyłożonego, czy też całościowo?
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Suburbia

Post autor: tokage »

Generalnie jest opcja wykręcenia takich wyników. W najnowszej wersji angielskiej instrukcji jest napisane
"If your Population is greater than 150 during a normal game turn, place your Population Square on the bottom line of the Population Board, acting as if there is a red line after every even number, starting with 150 (152, 154, 156, etc.)."
Czyli punktujecie dalej, wyobrażając sobie że czerwona kreska jest po każdym parzystym punkcie.
Tutaj macie dodatkową planszę zrobioną przez Teda
http://boardgamegeek.com/filepage/87964 ... ation-boar

Niedługo powinny pojawić się w internecie jakieś wideorecenzje Suburbii, mam nadzieję że to ułatwi pierwszą rozgrywkę :)

Ewentualnie rzuć okiem co napisał Orions przy okazji recenzji, może Ci to trochę pomoże.
poket
Posty: 344
Rejestracja: 15 wrz 2011, 17:19
Has thanked: 2 times

Re: Suburbia

Post autor: poket »

Częstym błędem jest też zapominanie zmniejszania sobie przychodu i reputacji po przekroczeniu czerwonej linii na planszy populacji. A im więcej punktów tym częściej trzeba obniżać.
Autor na bgg dodał dalszą część planszy gdzie te progi zmniejszania przychodu są co 2 punkty.
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: JAskier »

kwiatosz pisze:A wyłożyliście po jednym celu, czy cały stos? Bo ja czytając instrukcję przez pewien czas rozważałem ułożenie stosów ;)
Tak, wyłożyliśmy po jednym
adikom5777 pisze:I czy zmiejszyliście liczbę kafelków w każdym stosie A, B i C zgodnie z liczbą graczy?
Tak.
pan_satyros pisze:I oczywiście - czy przy wykładaniu nowego kafelka, umiejętności kafelków sąsiednich rozpatrywaliście tylko w stosunku do nowo wyłożonego, czy też całościowo?
Eee :) Czyżbyśmy dochodzili do sedna... :D ? Dostawiając budynek rozpatruje się efekty warunkowe budynków sąsiadujących. Sporo z nich, jak na przykład budynek Wysypisko, oddziałuje na wszystkie sąsiadujące budynki. I tak też je aktywowaliśmy. Czy to jest błąd?

Sporo punktów mógł dał mi (a raczej ochronił od utraty) też budynek powodujący, że reputacja nie spada po przekroczeniu progów punktowych (Agencja PR). Wyszedł praktycznie na samym początku stosu "c".
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 648 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: pan_satyros »

JAskier pisze:[
Eee :) Czyżbyśmy dochodzili do sedna... :D ? Dostawiając budynek rozpatruje się efekty warunkowe budynków sąsiadujących. Sporo z nich, jak na przykład budynek Wysypisko, oddziałuje na wszystkie sąsiadujące budynki. I tak też je aktywowaliśmy. Czy to jest błąd?

Sporo punktów mógł dał mi (a raczej ochronił od utraty) też budynek powodujący, że reputacja nie spada po przekroczeniu progów punktowych (Agencja PR). Wyszedł praktycznie na samym początku stosu "c".
Owszem to jest błąd i to poważny ;)
np. Jeśli masz budynek niebieski, który daje +1 dochodu za każdy sąsiadujący niebieski i dołożysz obok niego kolejny niebieski, to dostaniesz tylko +1 za ten właśnie dołożony, bo za pozostałe (jeśli jakieś występują) dostałeś już wcześniej.
Sytuacja ponownego pełnego rozpatrzenia rozgrywa się tylko gdy zainwestujesz w dany budynek.

Podobnie z budynkami "za każdy" - gdy wchodzą do gry dostajesz profit za wszystkie kafelki na stole spełniające warunek, a później otrzymujesz jednorazowo bonus za każdy kolejny.
Czyli mając 5 zielonych i kafelek dający 2 populacji za każdy zielony dostaniesz przy wyłożeniu 10, a później 2 za każdym razem gdy w grze pojawi się nowy zielony.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Suburbia

Post autor: Karit »

Jak osobiście strasznie nie lubię celów kiedy trzeba mieć czegoś "najmniej". Ja tu się staram cisnąć wszystko na maksa a z takimi celami trzeba się nieźle nagimnastykować. Uważam jednak, że realizacja celów to 40% wygranej wiec zawsze trzeba mieć je na uwadze i patrzeć co inni robią.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: JAskier »

Wczoraj druga partia w Suburbię i jeszcze więcej pytań. Jestem bardzo rozczarowany ilością niedomówień. Do tego stopnia, że nie wiem czy robię jakieś fajne kombo czy zwyczajnie oszukuję. Wyobraźcie sobie taką sytuację: buduję Lotnisko obok dwóch Aeroklubów. Co i jak po kolei się aktywuje. Jest ktoś w stanie wytłumaczyć?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: kwiatosz »

Najpierw lotnisko, potem aerokluby. Przy czym jeżeli aktywuje się aeroklub to nie liczysz znowu wszystkich elementów, za któe punktujesz, tylko dla już leżących doliczasz po prostu +1 (albo +2, nie pamiętam wartości) tylko dla nowo położonego. Nie jest tak, że jeżeli obudujesz budynek 1 [dający -1 za każdy leżący obok budynek] sześcioma budynkami 2 to dostaniesz -[1+2+3+4+5+6], tylko po prostu -6.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Suburbia

Post autor: rastula »

Na karcie pomocy jest punk po punkcie opisane co trzeba sprawdzić przy dokładaniu kafelka i w jakiej kolejności - nie ma tam niedomówień :)...


dokładasz lotnisko do powiedzmy już dwóch istniejących ( akurat w przypadku lotnisk wszystko jedno twoich czy u przeciwnika, ale złóżmy że twoich )


1) najpierw efekt natychmiastowy ( i jednorazowy) w prawym górnym rogu - lotniska go akurat nie mają więc odpuszczamy

2) teraz efekt warunkowy ( na dole kafelka) - daje ci coś (różne lotniska dają różne rzeczy) - za każde lotnisko - czyli mamy je trzy - dwa były + jedno dołożone

3) teraz efekt warunkowy z lotnisk wystawionych wcześniej - doliczamu za każde NOWE lotnisko (te które leżą zapunktowały już wcześniej - przy wykładaniu) - czyli za to jedno dołożone - z perspektywy każdego już leżącego lotniska pojawiło się 1 nowe lotnisko - więc efekt warunkowy jest aktywowany po razie dla każdego starego

4) teraz rozpatrzono by to samo dla kafelków lotnisk u przeciwników ( no ale w przykładzie ich nie mamy)
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Suburbia

Post autor: 8janek8 »

Wałkujecie coś, co już było omówione i to we właściwym miejscu: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 42&t=24857
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: JAskier »

Wielkie dzięki za pomoc, mam nadzieję że teraz będziemy już grali (bardziej)poprawnie :wink:
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Suburbia

Post autor: tokage »

Właśnie kończymy z tłumaczeniem dodatku, ale przed wysłaniem plików do drukarni chciałem zapytać jak byście przetłumaczyli kafelek o nazwie Redistrictinng office.
Obrazek

O ile udało nam się zorientować w Polsce nie ma takiego urzędu, ani nawet żadnego podobnego. Może macie jakiś pomysł jak nazwać urząd który decyduje (o ile dobrze rozumiem) o tym w jakim mieszkasz dystrykcie?

Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: kwiatosz »

Jeżeli dobrze rozumiem, to dotyczy okręgów wyborczych, może coś w tym kierunku? PKW i wyjaśnienie w instrukcji że chodzi o nowe okręgi wyborcze.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
bamboklat
Posty: 89
Rejestracja: 11 paź 2012, 17:54

Re: Suburbia

Post autor: bamboklat »

Chyba źle rozumiecie, po 20 sekundach w wikipedii wyszło na to, że ten urząd wyznacza ichne okręgi wyborcze.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Suburbia

Post autor: Banan2 »

tokage pisze:O ile udało nam się zorientować w Polsce nie ma takiego urzędu, ani nawet żadnego podobnego. Może macie jakiś pomysł jak nazwać urząd który decyduje (o ile dobrze rozumiem) o tym w jakim mieszkasz dystrykcie?
Chyba nie. O ile ja dobrze to rozumiem, to redistricting jest procesem, w którym granice okręgów wyborczych są okresowo odświeżane, aby utrzymać równą reprezentację na podstawie populacji. Czyli byłby to "Urząd do zmian granic okręgów wyborczych". Tylko, że to chyba trochę za długie :(

Edit: Urząd/Oddział PKW (Państwowej Komisji Wyborczej).
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 28 sie 2013, 09:29 przez Banan2, łącznie zmieniany 3 razy.
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: palladinus »

W USA są urzędy, które przed wyborami w określonych stanach wytyczają granice okręgów wyborczych. W Polsce (i pewnie w wielu innych mniejszych krajach) jest to narzucone przez ustawę, więc ciężko znaleźć odpowiednik. PKW zajmuje się przeprowadzeniem wyborów, więc to nie to samo, ale może okręgowa komisja wyborcza, ale ciężko wtedy wytłumaczyć działanie budynków :)
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Suburbia

Post autor: espresso »

W Polsce mamy pojęcie rejonizacji, które chyba tu pasuje (wg wiki ten urząd określa też rejonizację szkół).

Edit: moja propozycja: urząd ds. rejonizacji
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Suburbia

Post autor: rastula »

a co właściwie robi ten budynek?


wykładający dostaje 5$ za każda inną dzielnicę / okręg

czyli co?

dla dwóch graczy dostaję 5? dla dla trzech graczy dostaję 10?


i co oznacza koszt 3/ludzik???


może jak wyjaśnimy sobie dokładnie działanie to i nazwa odpowiednia przyjdzie , bo na razie te tłumaczenia sa trochę automatyczne i nie oddają funkcji budynku
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: kwiatosz »

Strzelam że: za każdego gracza w partii płaci się 6$ i każdemu zabiera się 5 populacji, czyli zalicza się populację do innego miasta niż wcześniej.
To może biuro przesiedleńcze? Związek wypędzonych? Rada Zabużańców?
Ostatnio zmieniony 28 sie 2013, 10:45 przez kwiatosz, łącznie zmieniany 1 raz.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: palladinus »

Strzelam, że koszt to $6 zwielokrotniony przez liczbę graczy. Zagrywający kafelek zabiera każdemu innemu graczowi 5 pktów.
ODPOWIEDZ