Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Probe9
Posty: 2463
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 651 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: Probe9 »

Ej ale wiecie, że jeżeli gra nie będzie już brzydka to jej niczego od strony mechanicznej nie odbiera ? Rozumiem, że brzydkim grom towarzyszy pewna aura wyjątkowości, no ale nie przesadzajmy ;)
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 163 times
Been thanked: 169 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: Zet »

Ładne gry są fajne, bo są ładne, brzydkie gry są fajne, bo są hipsterskie :D Szklanka jest do połowy pełna :wink:. Jak dla mnie tytuł oddaje ducha gry, ale i tak nie mam zamiaru wymieniać oryginału na wersję pl. Szkoda tylko, ze okładka przedstawia oko wyłącznie jednego z uczestników rozgrywki. Ciekawszy byłby jakiś kolaż wszystkich sześciu
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: bardopondo »

Nie chce się znowu czepiac Phalanxa za tłumaczenie ( Zimną Wojne nie daruje), ale Władcy Ziemi brzmią nie za fajnie. Jakoś tak generycznie i bombastycznie zarazem, jak klon klonów jakiegoś ameri hiciora.

A to porządna gra wojenna w poważnym settingu przecież.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3419
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1166 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: piton »

Cały czas nie mogę zrozumieć dlaczego Lacerta nie poszła tym tropem.
Agricola phi ... Władcy Ziemi! To byłby cios :mrgreen: i jakaś grafika ze Scythe z mehem-kombajnem łooo :lol:
(Ewentualne dodatki muszą uważać na nazwy bo Wladcy Podziemi juz są)

Nijak nie mogę przypasować tego tytułu do DS, a jak wiem co tam sie dzieje w trakcie gry, to tym bardziej mi sie to rozjeżdża.
Ale jak napisał wcześniej @Bogas - to nie do takich typów jak ja toto jest adresowane.
Pozostaje tłuc w brzydkie DS i cieszyć się po prostu z rozgrywki.

Spoko, ludzie kupią, będzie popyt na dobre gry GMT i to mnie uspokaja ;)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: detrytusek »

bogas pisze: 15 wrz 2021, 14:36
mineralen pisze: 15 wrz 2021, 14:23 Mnie bardziej zastanawia czemu Phalanx zrezygnował ze znanej od wielu lat marki. Bo Władcy Ziemii są raczej kierowani do graczy powiedziałbym raczej "geekowskich", którzy nie potrzebują przetłumaczonego tytułu by się zainteresować grą.
W zasadzie sam sobie odpowiedziałeś. Ilu w Polsce jest geeków zainteresowanych tą grą? Ilu z tych geeków ma już DS albo gra w gronie geeków którzy grę mają? Ilu geeków chce kupić wersję PL (zwłaszcza teraz, gdy im się tytuł kojarzy... :roll: ). Tak więc Phalanx dobrze kombinuje i chce "pocisnąć" grę ludziom, którzy grali do tej pory w Pociągi i jeszcze Azula, bo tych jest bez porównania więcej. Co z tego, że się odbiją od tej gry? Zwrócą ją wydawcy? Przyznają się publicznie, że gra ich przerosła? Cytując klasyka: "Sorry Winnetou, ale business is business".
Zaczną sprzedawać i w ten sposób nasycać rynek? Mówić kolegom od Azula, że się przejechali i żeby nie kupowali bo to nie dla nich?
Tą grą zainteresowani będą przede wszystkim geekowie i pewnie większość będzie chciała wymienić swoje egzemplarze.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: donmakaron »

PytonZCatanu pisze: 15 wrz 2021, 14:47 [...] dinozaurami, czyli gatunkiem który dominował na Ziemi (...) przez miliony lat...
Powinno być: dinozaurami, czyli gatunkiem który władał Ziemią przez miliony lat. ;)
A tak w ogóle to pewno nie powinno być gatunkiem chyba, ale się nie czepiam, tylko sobie żartuję ;)
emka
Posty: 312
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: emka »

Mnie ten tytuł kojarzy się z innymi "Władcami" :wink:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2460
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 567 times
Been thanked: 277 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: Markus »

Tu pasuje tylko jedno :

Spoiler:
Strike
Posty: 99
Rejestracja: 03 paź 2006, 10:36
Lokalizacja: Zebrzydowice
Has thanked: 20 times
Been thanked: 10 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: Strike »

Tytuł jest bardzo dobry gratulacje dla wydawnictwa pomysłu.

W wielu czasopismach naukowych ,literaturze anglojęzycznej bardzo często np. dinozaury na okres przypadający ich istnieniu określanie są
Władcami Ziemi.

Mało tego nie wiem czy raz czy dwa nie słyszałem takiego określenia w programach naukowych na Discovery itp.

Dziękuję za wydanie tej gry ,podrasowanie jej.

Napewno lepszy tytuł niż dosłownie angielski przetłumaczony ,który odrazu kojarzył by się z jakąś wariacja Obcego itp :):):) i grą może właśnie przygodowa.

Pozdrawiam wydawnictwo.
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2021, 18:31 przez Strike, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11134
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3388 times
Been thanked: 3286 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: japanczyk »

Strike pisze: 15 wrz 2021, 18:17 W wielu czasopismach naukowych ,literaturze anglojęzycznej bardzo często dinozaury na okres przypadający ich istnieniu określanie są
Władcami Ziemi.
Ale wiesz, ze tam nie ma dinozaurów?
Strike
Posty: 99
Rejestracja: 03 paź 2006, 10:36
Lokalizacja: Zebrzydowice
Has thanked: 20 times
Been thanked: 10 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: Strike »

Generalnie określenie Władcy ziemi w świecie przyrody odnosi się do dominującego w danym momencie gatunku i odnosząc to do dinozaurów wtedy władały ziemia.
Tylko próbuje zasugerować żeby popatrzyć na ten tytuł z trochę innej strony niż ta w którą idzie tutaj dyskusja.

A takie określenie pada nie tylko odnosząc się do dinozaurów ,Popatrzcie na to tak:
Jaki gatunek tak zdominuje ziemię, że będzie nią władał.

Mnie naprawdę bawiło by bardziej dosłownie przetłumaczenie ang tytułu :).

Ale wiadomo to są gusta itd.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 663
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 243 times
Been thanked: 359 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: Otorek »

Tytuł jak tytuł, dla mnie jest dość neutralny, bez dziwnych skojarzeń. Nie do końca może kojarzy się z ewolucyjną walką/przetrwaniem, mógłby to by być też tytuł dla gry sci-fi, ale to pewnie powszechne.
Nie widzę też wielkiego problemu, skoro oryginalny tytuł znajduje się na okładce.
Jeśli nowy wygląd gry nie upośledzi czytelności to ja jestem za, mechanika jest ważna, ale wygląd bardzo pomaga aby gra trafiła na stół.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: EVOCATVS »

Okładka jest, dla mnie, średnia "na szynach", bo jak wjeżdżamy w tematy kenozoiczne, powinno być oko ssaka, a nie krokodyla, bo wtedy gady były już passe ;)

Za to tytuł, to jest dramat. Dziękuję Atenie za natchnienie, do zakupu Marinsów po angielsku, bo tam przeczuwam podobnego potworka. Gra stara się oddać swój temat, anglosasi ładnie to zatytuowali, a tu wjeżdża coś w klimacie biedofantasy z daaawnych lat...
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2021, 21:19 przez EVOCATVS, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
czikenpredator
Posty: 266
Rejestracja: 18 gru 2018, 20:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 58 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: czikenpredator »

PytonZCatanu pisze: 15 wrz 2021, 20:22 Możemy też sprawdzić u Anglików: https://dictionary.cambridge.org/pl/dic ... =Supremacy

Wiesz lepiej niż oni, panie Znam Angielski?
Chyba coś nie pykło, bo w linku widzimy, że supremacy to "a situation in which a country or group of people is more powerful, successful, etc than anyone else", co przecież nie odpowiada "władaniu", bo: https://sjp.pwn.pl/slowniki/w%C5%82adanie.html

Oczywiście wiadomo, że kontekst jest ważny, więc takie szachowanie słownikami nie zawsze ma sens (rzadko ma), ale nie zmienia to faktu, że ewidentnie w słowie supremacy kluczowy wydaje się komponent "posiadania przewagi nad innym", a we "władaniu" kluczowym komponentem wydaje się "sterowanie" czymś albo kimś. I w przytoczonym, ewolucjonistycznym kontekście te komponenty pozostają raczej istotne - tzn. mówienie o przewadze gatunku wydaje się powszechniejsze niż o posiadaniu przez gatunek władczej kontroli nad innym. I choć są to słowa bliskoznaczne to w obu językach są "wierniejsze" odpowiedniki.

Nie zmienia to faktu, że pewnie można bronić sensowności tego tłumaczenia, bo "najlepsze" (a nawet "najwierniejsze") tłumaczenie nie zawsze oznacza użycie "najwierniejszych" tłumaczeń poszczególnych słów, ale supremacy=/=władanie ;)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: bogas »

Wy naprawdę dalej uważacie i wierzycie, że komuś zależało, aby ten tytuł oddawał ducha gry?! :shock: Czasy kiedy wydawnictwami "władali" :wink: gracze, hobbyści już dawno minęły. Teraz to marketingowiec z księgowym ustalają co i jak.
Dlatego nie zgadzam się z tym:
detrytusek pisze: 15 wrz 2021, 17:08 Zaczną sprzedawać i w ten sposób nasycać rynek? Mówić kolegom od Azula, że się przejechali i żeby nie kupowali bo to nie dla nich?
Tą grą zainteresowani będą przede wszystkim geekowie i pewnie większość będzie chciała wymienić swoje egzemplarze.
Ale, że będą kserować i tworzyć własne kopie na przedaż, którymi nasycą rynek? Przypomina mi się sprawa Feudum, od którego też miało się zaroić podforum "Sprzedam". I co? Ludzie kupili oczami, polegli po 5 stronach instrukcji i gry leżą gdzieś na półkach. I co z tego? Wydawnictwu kasa się zgadza. Przecież zdecydowana większość kupujących nawet nie wie, że jest jakieś forum freaków i można tu sprzedać grę.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4122
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2671 times
Been thanked: 2589 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: Gizmoo »

EVOCATVS pisze: 15 wrz 2021, 20:50 Gra stara się oddać swój temat, anglosasi ładnie to zatytuowali, a tu wjeżdża coś w klimacie biedofantasy z daaawnych lat...
Serio uważasz, że DOMINUJĄCE GATUNKI to byłby lepszy tytuł? :?
Spoiler:
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: detrytusek »

bogas pisze: 15 wrz 2021, 23:55 Ale, że będą kserować i tworzyć własne kopie na przedaż, którymi nasycą rynek? Przypomina mi się sprawa Feudum, od którego też miało się zaroić podforum "Sprzedam". I co? Ludzie kupili oczami, polegli po 5 stronach instrukcji i gry leżą gdzieś na półkach. I co z tego? Wydawnictwu kasa się zgadza. Przecież zdecydowana większość kupujących nawet nie wie, że jest jakieś forum freaków i można tu sprzedać grę.
Jak kserować? O czym Waść piszesz? Jak kupisz grę, która Ci nie podejdzie to możesz o niej a)zapomnieć b)sprzedać. Jeśli jednak nie masz początków demencji to wystawisz na allegro, olx czy innym forum (kto pisał, że sprzedaż ma być przez forum? Forumowicz nie bywa na allegro czy co? i sprzedasz. Taki inny potencjalny klient na nówkę połakomi się na używkę w stanie idealnym i ją kupi. Teraz widzisz stratę dla wydawnictwa?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: bogas »

detrytusek pisze: 16 wrz 2021, 00:33 Jak kserować? O czym Waść piszesz? Jak kupisz grę, która Ci nie podejdzie to możesz o niej a)zapomnieć b)sprzedać. Jeśli jednak nie masz początków demencji to wystawisz na allegro, olx czy innym forum (kto pisał, że sprzedaż ma być przez forum? Forumowicz nie bywa na allegro czy co? i sprzedasz. Taki inny potencjalny klient na nówkę połakomi się na używkę w stanie idealnym i ją kupi. Teraz widzisz stratę dla wydawnictwa?
Jakieś procenty bez znaczenia. Teraz wydawnictwa celują i kombinują tak żeby sprzedać jak najwięcej zanim gra jeszcze w ogóle fizycznie będzie w sklepach. Ludzie mają się napalić na grafiki, dinozaury i chyba fantasy (sądząc po tytule) i kupić. To, że trzydzieści osób sprzeda potem na Allegro czy olx?! Who cares?
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: EVOCATVS »

Gizmoo pisze: 15 wrz 2021, 23:56
EVOCATVS pisze: 15 wrz 2021, 20:50 Gra stara się oddać swój temat, anglosasi ładnie to zatytuowali, a tu wjeżdża coś w klimacie biedofantasy z daaawnych lat...
Serio uważasz, że DOMINUJĄCE GATUNKI to byłby lepszy tytuł? :?
Spoiler:
Wspomniana już przez kogoś wcześniej "Dominacja Gatunkowa" chyba najbardziej by mi tu pasowała, jeśli chcieli już mieć tytuł po polsku.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2026
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1507 times
Been thanked: 1154 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: Bruno »

EVOCATVS pisze: 16 wrz 2021, 01:20
Spoiler:
Wspomniana już przez kogoś wcześniej "Dominacja Gatunkowa" chyba najbardziej by mi tu pasowała, jeśli chcieli już mieć tytuł po polsku.

https://www.encyklopedialesna.pl/haslo/ ... gatunkowa/

... i jakie podano tłumaczenie dla łac. czasownika "dominor" we wskazanym przez Ciebie linku?
:lol: :lol: :lol:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4565
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2144 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: PytonZCatanu »

EVOCATVS pisze: 16 wrz 2021, 01:20
Gizmoo pisze: 15 wrz 2021, 23:56
EVOCATVS pisze: 15 wrz 2021, 20:50 Gra stara się oddać swój temat, anglosasi ładnie to zatytuowali, a tu wjeżdża coś w klimacie biedofantasy z daaawnych lat...
Serio uważasz, że DOMINUJĄCE GATUNKI to byłby lepszy tytuł? :?
Spoiler:
Wspomniana już przez kogoś wcześniej "Dominacja Gatunkowa" chyba najbardziej by mi tu pasowała, jeśli chcieli już mieć tytuł po polsku.
Warto wkleić definicję:


DOMINACJA GATUNKOWA

(ekologia lasu, podstawowe pojęcia z zakresu ekologii), [łac. dominor = panuję, władam], zjawisko występujące w wielogatunkowych zgrupowaniach roślin i zwierząt, polegające na tym, że jeden lub kilka gatunków ze względu na swą wysoką liczebność, wielkość osobników lub znaczne pokrycie terenu wywiera znaczący wpływ lub kształtuje warunki życia innych organizmów.

Chciałbym usłyszeć zdanie komentarza od kolegów mających poważne, naukowe zarzuty wobec nowego tytułu.

Japańczyk, może ty? Szewa, roadrunner, Namurenai?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11134
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3388 times
Been thanked: 3286 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: japanczyk »

Alez proszę bardzo - zapoznaj się ze słowem etymologia
Słowo oryginalne nie musi być tożsame ze słowem ktore z niego powstało
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: aeiou871 »

Czy ktoś, kto zostaje magistrem (z łac. "mistrz", "nauczyciel") jest też mistrzem i nauczycielem?
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: EVOCATVS »

PytonZCatanu pisze: 16 wrz 2021, 06:09 Warto wkleić definicję:


DOMINACJA GATUNKOWA

(ekologia lasu, podstawowe pojęcia z zakresu ekologii), [łac. dominor = panuję, władam], zjawisko występujące w wielogatunkowych zgrupowaniach roślin i zwierząt, polegające na tym, że jeden lub kilka gatunków ze względu na swą wysoką liczebność, wielkość osobników lub znaczne pokrycie terenu wywiera znaczący wpływ lub kształtuje warunki życia innych organizmów.
Warto przeczytać definicję w całości, a nie wybierać pojedyncze slowa pod tezę. Pogrubiony tekst z opisem tego pojęcia nie pokrywa się ze znaczeniem słowa "władać".
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: detrytusek »

bogas pisze: 16 wrz 2021, 01:03 Jakieś procenty bez znaczenia. Teraz wydawnictwa celują i kombinują tak żeby sprzedać jak najwięcej zanim gra jeszcze w ogóle fizycznie będzie w sklepach. Ludzie mają się napalić na grafiki, dinozaury i chyba fantasy (sądząc po tytule) i kupić. To, że trzydzieści osób sprzeda potem na Allegro czy olx?! Who cares?
Jeśli przyjąć za poprawne twierdzenie, że im więcej ludzi się od gry odbije tym więcej trafi na rynek wtórny to sam sobie przeczysz. Raz twierdzisz, że główny target czyli "Azulowcy" się od niej odbije, a potem, że "znikomy %, około 30" będzie grę sprzedawać. Albo - albo.

Co do Feudum to nie śledzę zupełnie, więc pytam. Kiedy Czacha obtrąbiła sukces? Gra miała premierę w 2020, a dalej jest bez problemu do kupienia. Były dodruki? Czy był jej zalew na platformach sprzedażowych to ja nie mam pojęcia bo nie śledzę. Chyba, że Ty to robisz?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ