Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 282 times

Re: Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Post autor: kisiel365 »

Marek Ch. pisze: 17 lis 2021, 11:31
kisiel365 pisze:Sorry, ale o sporze w borze za pol roku nikt nie bedzie pamietac a Battle Line / Schotten-totten to rozpoznawalna marka
Gra 3 tygodnie z rzędu jest w top 10 (ostatnio na 2 miejscu) sprzedanych tytułów w Aleplanszówkach, nam się kończy niemały nakład, dodruk zaplanowany :).
Gratuluje wydawcy, jeżeli nakład się wyczerpie. Może i dodruk się opłaci. Może warto nawet wydać na innych rynkach niż polski, jeżeli gra jest z grubsza niezależna językowo, a tam rynek zbytu jest znacznie większy. Odgrzany kotlet to nadal dobry kotlet. Zobaczmy za jakiś czas jak to będzie wyglądać, ale póki co Schotten Totten i Battle Line kojarzy każdy planszówkowicz w USA czy DE. Spór o bór jeszcze nie. Ale życzę powodzenia.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4566
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2144 times

Re: Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Wydanie Spór o Bór jest świetne.

Jedynie można byłoby pomyśleć o nadruku na pudełku, mała czcionką, "Shotten Totten" 🙂 jak w temacie naszego wątku 😁
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Post autor: kaszkiet »

jax pisze: 17 lis 2021, 14:08 Ciekawe jak teraz będzie wyglądał ten Spór o Bór 2 ? (jesli w ogóle wyjdzie). Żubry taranujące rogami palisadę wzniesioną przez zające?
Ech...
Schotten Totten i szkockie klimaty rządzą.
No tak, bo to gry tworzące UNIWERSUM Schotten-Totten, które jest nierozerwalnie z nimi związane i Schotten-Totten 2 NIE BĘDZIE MIAŁO SENSU bez bezpośredniego odniesienia się do jedynki.

Wersja Iello (też świetnie wydana) jest dostępna, wersję Cube (paskudną) można dość łatwo i tanio dostać z drugiej ręki i ona ma napisy.
Wersja Muduko jest świetnie wydana i kierowana przede wszystkim do osób, którym całkowicie wisi, że to jest jakiś stary klasyk. Chcą po prostu dobrej gry w ładnej oprawie, tak jak się je dzisiaj wydaje.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 166 times

Re: Schotten-Totten

Post autor: staniach21 »

Marek Ch. pisze: 17 lis 2021, 11:31 Cześć wszystkim - z tej strony sprawca całego zamieszania - polski wydawca gry Spór o Bór.
warlock pisze:Nie rozumiem dlaczego karty specjalne w tej edycji nie mają treści, a jedynie ikony. To strasznie podnosi próg wejścia.
Rozmyślaliśmy na tym. Niestety w przypadku niektórych kart zabierałoby to praktycznie całą ilustrację. Zdecydowaliśmy się nie dawać tekstów na kartach - tak jak zrobiło to Iello.
A więc czy karty pomocy gracza z drugiej strony mają objaśnienie tych IKON? A jeśli nie mają to dlaczego nikt o tym nie pomyślał :) Myślę, że to dobre rozwiązanie dale ewentualnego dodruku, o którym piszesz :)
Marek Ch.
Posty: 72
Rejestracja: 18 lut 2021, 17:49
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: Schotten-Totten

Post autor: Marek Ch. »

staniach21 pisze: 18 lis 2021, 10:54
Marek Ch. pisze: 17 lis 2021, 11:31 Cześć wszystkim - z tej strony sprawca całego zamieszania - polski wydawca gry Spór o Bór.
warlock pisze:Nie rozumiem dlaczego karty specjalne w tej edycji nie mają treści, a jedynie ikony. To strasznie podnosi próg wejścia.
Rozmyślaliśmy na tym. Niestety w przypadku niektórych kart zabierałoby to praktycznie całą ilustrację. Zdecydowaliśmy się nie dawać tekstów na kartach - tak jak zrobiło to Iello.
A więc czy karty pomocy gracza z drugiej strony mają objaśnienie tych IKON? A jeśli nie mają to dlaczego nikt o tym nie pomyślał :) Myślę, że to dobre rozwiązanie dale ewentualnego dodruku, o którym piszesz :)
Nie mają. Ktoś pomyślał - po prostu się nie zmieszczą. Można by dodać nowe - ale wpływ na cenę byłby znaczący. Czasem dodanie 1 nowej karty to dodanie 1 nowego arkusza (bez różnicy czy na nim jest 1 karta czy 50 - cena ta sama).
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 166 times

Re: Schotten-Totten

Post autor: staniach21 »

Marek Ch. pisze: 18 lis 2021, 11:02 Nie mają. Ktoś pomyślał - po prostu się nie zmieszczą. Można by dodać nowe - ale wpływ na cenę byłby znaczący. Czasem dodanie 1 nowej karty to dodanie 1 nowego arkusza (bez różnicy czy na nim jest 1 karta czy 50 - cena ta sama).
To może (nie wiem czy to już lenistwo czy wciąż granice normy) jakiś fajny szablon na stronie MUDUKO w zakładce dotyczącej gry z dobrze wyskalowana karta pomocy gracza do wydrukowania mieszcząca same ikony :) ?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4566
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2144 times

Re: Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Porównanie elementów dwóch polskich wydań słynnej karcianki od Rainera Knizi, czyli Shotten Totten (aka Spór o Bór).

2015 vs 2021. Jest różnica? 🙂

Obrazek
Awatar użytkownika
koniu_ko
Posty: 43
Rejestracja: 20 kwie 2021, 19:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Post autor: koniu_ko »

Oczywiście wydanie z 2015tego znacznie lepsze, kto by chciał ładne karty w rozmiarze pasującym do standardowych koszulek i pudełek?!
azazelmo
Posty: 921
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 153 times
Been thanked: 295 times

Re: Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Post autor: azazelmo »

Mhm. Ale biorąc pod uwagę czytelność, to w starej edycji są chyba opisy kart, a w nowej tajemnicze ikony do wkucia. Tak tylko mówię.
A ten „rycerz” z lewej to nie czasem retriever? Co najmniej poważny z psów ma do powiedzenia w konflikcie leśnym? Piłka tenisowa wpadła mu w krzaki na skraju lasu?
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Post autor: MaciekK5454 »

azazelmo pisze: 08 lut 2022, 23:09 Mhm. Ale biorąc pod uwagę czytelność, to w starej edycji są chyba opisy kart, a w nowej tajemnicze ikony do wkucia. Tak tylko mówię.
Tych kilka ikon na krzyż idzie się "wykuć" po 3 pietnastominutowych partiach.
Hrosskar
Posty: 357
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 76 times
Been thanked: 77 times

Re: Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Post autor: Hrosskar »

Ja usłyszałem o tej grze dopiero jak została wydana jako Spór o bór. Po przejrzeniu wszystkich różnych grafik zdobiących karty, te stworzone przez Piotra Sokołowskiego najbardziej do mnie przemawiają.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4137
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 346 times

Re: Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Post autor: tomb »

Czym ta gra się różni od Battle Line?
Czy edycje Schotten Totten różnią się od siebie zawartością lub zasadami?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 663
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 243 times
Been thanked: 359 times

Re: Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Post autor: Otorek »

Kupowałem Spór o Bór na prezenty i miałem okazje pograć tymi kartami i musze przyznać, że graficznie pięknie to wygląda, jednak nie zamieniłbym swojego Battle line-a na tę wersje. Temat i czytelność kart bardziej do mnie przemawia w wersji od GMT.

P.S. gry nie różnią się zasadami, to klony - moga być delikatne różnice w wariantach zaawansowanych, ale nie sprawdzałem czy są i jakie.
Marek Ch.
Posty: 72
Rejestracja: 18 lut 2021, 17:49
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Post autor: Marek Ch. »

azazelmo pisze: 08 lut 2022, 23:09 A ten „rycerz” z lewej to nie czasem retriever? Co najmniej poważny z psów ma do powiedzenia w konflikcie leśnym? Piłka tenisowa wpadła mu w krzaki na skraju lasu?
Gwoli ścisłości to "Strażnik". I nie jest to Retriver, tylko Owczarek Podhalański. W normalnym życiu Podhalan jest strażnikiem hal. Tutaj, jako karta specjalna, chyba nie przeszkadza nikomu, że wpadnie do Boru. Wszystkie zwierzęta w Sporze o Bór są zwierzętami występującymi w Polsce, a Podhalan bardzo nam pasował do roli strażnika.
Sloth
Posty: 395
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 85 times
Been thanked: 78 times

Re: Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Post autor: Sloth »

azazelmo pisze: 08 lut 2022, 23:09 Mhm. Ale biorąc pod uwagę czytelność, to w starej edycji są chyba opisy kart, a w nowej tajemnicze ikony do wkucia. Tak tylko mówię.
A ten „rycerz” z lewej to nie czasem retriever? Co najmniej poważny z psów ma do powiedzenia w konflikcie leśnym? Piłka tenisowa wpadła mu w krzaki na skraju lasu?
Wydaje się że, gracze Schotten Totten to szukają nieco dziury w całym.
Zanim zaczałem grać w SoB to w życiu nie słyszałem o ST, więc nie mam też porównania. Natomiast SoB po kilku rundach z 9-latką to przestaliśmy cytować już cyferki itp. Doķladamy wilka, rysia czy inną leśną zwierzynę. Tak samo jest z kartami specjalnymi. Toż to zaledwie kilka kart i kilka zdolności. Wizerunki prześliczne.
Fojtu
Posty: 3396
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 562 times
Been thanked: 1266 times

Re: Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Post autor: Fojtu »

Sloth pisze: 09 lut 2022, 08:54
azazelmo pisze: 08 lut 2022, 23:09 Mhm. Ale biorąc pod uwagę czytelność, to w starej edycji są chyba opisy kart, a w nowej tajemnicze ikony do wkucia. Tak tylko mówię.
A ten „rycerz” z lewej to nie czasem retriever? Co najmniej poważny z psów ma do powiedzenia w konflikcie leśnym? Piłka tenisowa wpadła mu w krzaki na skraju lasu?
Wydaje się że, gracze Schotten Totten to szukają nieco dziury w całym.
Zanim zaczałem grać w SoB to w życiu nie słyszałem o ST, więc nie mam też porównania. Natomiast SoB po kilku rundach z 9-latką to przestaliśmy cytować już cyferki itp. Doķladamy wilka, rysia czy inną leśną zwierzynę. Tak samo jest z kartami specjalnymi. Toż to zaledwie kilka kart i kilka zdolności. Wizerunki prześliczne.
U mnie to samo (tyle że wśród dorosłych :lol: ), po 2 partiach lecieliśmy już nazwami zwierząt. Momentami to wysyłaliśmy te wiewiórki i jeże jak pokemony do walki :D
azazelmo
Posty: 921
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 153 times
Been thanked: 295 times

Re: Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Post autor: azazelmo »

Marek Ch. pisze: 09 lut 2022, 08:39
azazelmo pisze: 08 lut 2022, 23:09 A ten „rycerz” z lewej to nie czasem retriever? Co najmniej poważny z psów ma do powiedzenia w konflikcie leśnym? Piłka tenisowa wpadła mu w krzaki na skraju lasu?
Gwoli ścisłości to "Strażnik". I nie jest to Retriver, tylko Owczarek Podhalański. W normalnym życiu Podhalan jest strażnikiem hal. Tutaj, jako karta specjalna, chyba nie przeszkadza nikomu, że wpadnie do Boru. Wszystkie zwierzęta w Sporze o Bór są zwierzętami występującymi w Polsce, a Podhalan bardzo nam pasował do roli strażnika.
O, nie zauważyłem, że wydawca jest na forum. Teraz mi głupio za moje krytykanctwo. Dalej uważam, że tekst na kartach byłby lepszy, ale ilustracje dzieli przepaść od starego wydania.Nie ma nawet porównania. I rozumiem argumenty za ikonami (teraz doczytałem).
Niech za prawdomówność moich słów zaświadczy fakt, że kupiłem tę grę dla znajomych płacąc jak za zboże w stacjonarnym empiku.
A psiak, jak najbardziej jest w porządku i dziękuję za wyjaśnienie.
Życzę dalszych sukcesów wydawniczych.
Sloth
Posty: 395
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 85 times
Been thanked: 78 times

Re: Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Post autor: Sloth »

Fojtu pisze: 09 lut 2022, 08:57
Sloth pisze: 09 lut 2022, 08:54
azazelmo pisze: 08 lut 2022, 23:09 Mhm. Ale biorąc pod uwagę czytelność, to w starej edycji są chyba opisy kart, a w nowej tajemnicze ikony do wkucia. Tak tylko mówię.
A ten „rycerz” z lewej to nie czasem retriever? Co najmniej poważny z psów ma do powiedzenia w konflikcie leśnym? Piłka tenisowa wpadła mu w krzaki na skraju lasu?
Wydaje się że, gracze Schotten Totten to szukają nieco dziury w całym.
Zanim zaczałem grać w SoB to w życiu nie słyszałem o ST, więc nie mam też porównania. Natomiast SoB po kilku rundach z 9-latką to przestaliśmy cytować już cyferki itp. Doķladamy wilka, rysia czy inną leśną zwierzynę. Tak samo jest z kartami specjalnymi. Toż to zaledwie kilka kart i kilka zdolności. Wizerunki prześliczne.
U mnie to samo (tyle że wśród dorosłych :lol: ), po 2 partiach lecieliśmy już nazwami zwierząt. Momentami to wysyłaliśmy te wiewiórki i jeże jak pokemony do walki :D
Teksty "co ten twój żubr kombinuje" są na porzadku dziennym 😁
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Post autor: BartP »

tomb pisze: 09 lut 2022, 08:15 Czym ta gra się różni od Battle Line?
Czy edycje Schotten Totten różnią się od siebie zawartością lub zasadami?
Różnice są subtelne, niemniej są. O ile mnie pamięć nie myli, w Battle Line jest jedna karta więcej każdego koloru. W związku z tym ma się chyba też zawsze jedną kartę więcej na ręce. O kartach taktyk się nie wypowiem, bo nigdy z nimi nie gram.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Post autor: kaszkiet »

BartP pisze: 09 lut 2022, 12:13
tomb pisze: 09 lut 2022, 08:15 Czym ta gra się różni od Battle Line?
Czy edycje Schotten Totten różnią się od siebie zawartością lub zasadami?
Różnice są subtelne, niemniej są. O ile mnie pamięć nie myli, w Battle Line jest jedna karta więcej każdego koloru. W związku z tym ma się chyba też zawsze jedną kartę więcej na ręce. O kartach taktyk się nie wypowiem, bo nigdy z nimi nie gram.
Tak, w Battle Line jest po 10 kart każdego koloru.
Poza tym w Battle Line gra się zawsze z kartami taktyk, których w pierwszych wydaniach Schotten Totten nie było.
Gra została wydana przez GMT i nie wygląda specjalnie nowocześnie, ale karty są schludne, a taktyki mają tekst, co ułatwia korzystanie z nich (ale gra nie została wydana po polsku).
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3383
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 2062 times

Re: Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Post autor: Ardel12 »

Zagrałem w Spór o Bór. Gra ma śliczne grafiki zwierząt i znaną wszystkim mechanikę(WOW, co za odkrycie). Banalne zasady z pokera ubrane w walkę zwierząt o bór. Totalnie mi nie siadło :evil: Nie potrafiłem się odnaleźć względem kart dociąganych z kart a układów jakie chciałbym ugrać. Finalnie skończyło się na totalnej porażce...Problemem w mojej strategii było nastawienie na zbyt mocne układy, które zbytnio zależały od dociągu. Niestety przeciwnik(farciarz...) akurat dociągał na luzie pod swoje...ech.

Gra totalnie nie dla mnie. Męczyłem się widząc jak moja strategia ponosi całkowitą klęskę. Żałuję, że nie zagrałem z kartami zaawansowanymi. Nigdy więcej nie sięgnę po ten lub inny reskin ST.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4566
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2144 times

Re: Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Ardel12 pisze: 18 wrz 2022, 10:31 Zagrałem w Spór o Bór. Gra ma śliczne grafiki zwierząt i znaną wszystkim mechanikę(WOW, co za odkrycie). Banalne zasady z pokera ubrane w walkę zwierząt o bór. Totalnie mi nie siadło :evil: Nie potrafiłem się odnaleźć względem kart dociąganych z kart a układów jakie chciałbym ugrać. Finalnie skończyło się na totalnej porażce...Problemem w mojej strategii było nastawienie na zbyt mocne układy, które zbytnio zależały od dociągu. Niestety przeciwnik(farciarz...) akurat dociągał na luzie pod swoje...ech.

Gra totalnie nie dla mnie. Męczyłem się widząc jak moja strategia ponosi całkowitą klęskę. Żałuję, że nie zagrałem z kartami zaawansowanymi. Nigdy więcej nie sięgnę po ten lub inny reskin ST.
Cóż za niesprawiedliwa ocena Shotten Totten. 🙂

"Strategia na najwyższe układy"? Nie ma czegoś takiego. To gra taktyczna, obserwujesz przeciwnika, starasz się zostawić jak najwięcej opcji dostępnych jak najdłużej. Taktycznie rozgrywasz kolejne rundy.

W pokera nie gra się na fulle 🙂
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3383
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 2062 times

Re: Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Post autor: Ardel12 »

PytonZCatanu pisze: 18 wrz 2022, 10:39
Ardel12 pisze: 18 wrz 2022, 10:31 Zagrałem w Spór o Bór. Gra ma śliczne grafiki zwierząt i znaną wszystkim mechanikę(WOW, co za odkrycie). Banalne zasady z pokera ubrane w walkę zwierząt o bór. Totalnie mi nie siadło :evil: Nie potrafiłem się odnaleźć względem kart dociąganych z kart a układów jakie chciałbym ugrać. Finalnie skończyło się na totalnej porażce...Problemem w mojej strategii było nastawienie na zbyt mocne układy, które zbytnio zależały od dociągu. Niestety przeciwnik(farciarz...) akurat dociągał na luzie pod swoje...ech.

Gra totalnie nie dla mnie. Męczyłem się widząc jak moja strategia ponosi całkowitą klęskę. Żałuję, że nie zagrałem z kartami zaawansowanymi. Nigdy więcej nie sięgnę po ten lub inny reskin ST.
Cóż za niesprawiedliwa ocena Shotten Totten. 🙂

"Strategia na najwyższe układy"? Nie ma czegoś takiego. To gra taktyczna, obserwujesz przeciwnika, starasz się zostawić jak najwięcej opcji dostępnych jak najdłużej. Taktycznie rozgrywasz kolejne rundy.
Starałem się zostawiać pole manewru, tam gdzie przeciwnik silny układ chciał wystawić kontrowałem równym lub silniejszym, no ale pierwsza partia to w głowie nie miałem rozkładu jak i dobrego pomysłu na grę. Nie mój typ gry i tyle :) Wolę rozkminkę w red7.
ODPOWIEDZ