Europe Divided (Chris Marling, David Thompson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4565
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2144 times

Re: Europe Divided (Chris Marling, David Thompson)

Post autor: PytonZCatanu »

Dzięki za opinie!

Mój egzemplarz się kurzy, bo przez kwarantanne nie mam z kim zagrać, bo przecież nie z żoną 🙂
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Europe Divided (Chris Marling, David Thompson)

Post autor: mat_eyo »

PytonZCatanu pisze: 23 mar 2020, 13:42 Dzięki za opinie!

Mój egzemplarz się kurzy, bo przez kwarantanne nie mam z kim zagrać, bo przecież nie z żoną 🙂
To jest ogromna zaleta ED, o której może nie napisałem wprost, a półsłówkami - oczywiście, że z żoną! Do wspomnianych wcześniej, ciężkich CDG końmi bym jej nie zaciągnął. Do ED usiadła z rezerwą, ale zasady przyswoiła w mig (to nic trudnego w zestawieniu z ciężkimi euro, w które gramy najczęściej) i miała sporą frajdę, a finalnie wygrała dwoma punktami ;) Warto spróbować z małżonką.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6484
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 609 times
Been thanked: 963 times

Re: Europe Divided (Chris Marling, David Thompson)

Post autor: Odi »

Miło przeczytać, że ktoś potwierdza moje obserwacje z preview na Games Fanatic ;)

Co w Europe Divided jest godne uwagi, to... David Thompson. Widać, że gość lubi proste formy, proste mechaniki, ale też potrafi uchwycić clue problemu. Jego grą Undaunted: Normandy jestem zachwycony, o WarChest słyszałem bardzo dobre opinie, a Europe Divided to też bardzo dobrze zaprojektowana gra. Ciekawy projektant, warto na niego zwrócić uwagę.

Cieszę się, że mogłem dołożyć swoją cegiełkę do wydania tej gry, przygotowując tłumaczenie.
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Europe Divided (Chris Marling, David Thompson)

Post autor: RasTafari »

mat_eyo pisze:
PytonZCatanu pisze: Mój egzemplarz się kurzy, bo przez kwarantanne nie mam z kim zagrać, bo przecież nie z żoną 🙂
To jest ogromna zaleta ED, o której może nie napisałem wprost, a półsłówkami - oczywiście, że z żoną! Do wspomnianych wcześniej, ciężkich CDG końmi bym jej nie zaciągnął. Do ED usiadła z rezerwą, ale zasady przyswoiła w mig (to nic trudnego w zestawieniu z ciężkimi euro, w które gramy najczęściej) i miała sporą frajdę, a finalnie wygrała dwoma punktami ;) Warto spróbować z małżonką.
Zdecydowanie z żoną, u mnie tak samo z ED i żoną jak u mat_eyo, zdecydowanie warto :mrgreen:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Europe Divided (Chris Marling, David Thompson)

Post autor: BartP »

Ja nie ukrywam, że dla mnie nazwisko Thompsona było głównym atraktorem do wsparcia Europe Divided. Wcześniej grałem kilka scenariuszy we wspomnianą Normandię i byłem zachwycony. War Chest trochę zbyt abstrakcyjne na mój gust i dzieli sporo wspólnego z Normandią, więc niestety wypadło z kolekcji.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Europe Divided (Chris Marling, David Thompson)

Post autor: mat_eyo »

Odi w WarChest nie grałem, choć też słyszałem sporo pozytywnych opinii, za to Undaunted: Normandy zostało dla mnie zabite systemem walki. Choć uczciwie trzeba przyznać, że podejście do skirmishu od strony deckbuilidngu jest tam świeże i bardzo ciekawe, gdyby tylko nie to losowe strzelanie...

Nie wiedziałem, że jesteś odpowiedzialny za tłumaczenie, w takim razie gratuluję świetnie wykonanej roboty!
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Europe Divided (Chris Marling, David Thompson)

Post autor: sajlenthill »

Może jakieś wrażenia z rozgrywki?
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Europe Divided (Chris Marling, David Thompson)

Post autor: kastration »

sajlenthill pisze: 15 maja 2020, 12:55 Może jakieś wrażenia z rozgrywki?
Też bym chętnie posłuchał opinii casuali, u których gra wraca na stół po prostu, a nie parę recenzji polskich na krzyż. Czy to podobne do Zimnej Wojny? Czy łatwiejsze we wprowadzeniu? Czy zbalansowane? Czy czuć mocno klimat? Czy wydanie warte swojej ceny (niemałej)? Czy gra zginie w gąszczu? I jakie z podobnego typu forumowicze zalecą jako lepsze, w ostatecznej ewentualności.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Europe Divided (Chris Marling, David Thompson)

Post autor: mat_eyo »

No ale wyżej jest kilka opinii, które na kilka z tych pytań odpowiadają. W czym są złe?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4565
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2144 times

Re: Europe Divided (Chris Marling, David Thompson)

Post autor: PytonZCatanu »

Europe Divided, pierwsza partia.

Zacznijmy od negatywów... No więc po pierwszej partii nie widzę nic, co by szczególnie mnie wkurzało. Zasady są proste i klarowne, wygląd schludny i czytelny. Brak losowości (poza doborem kart), karty odgrywają znane nam z TV wydarzenia historyczne, więc można utożsamiać się z tym co się dzieje na planszy.

W stosunku do Zimnej Wojny na plus wymieniłbym mniejsza ilość kart (a więc również o wiele mniej nauki potrzebnej do tego aby w pełni cieszyć się grą) i brak testów na kostkach. Na pewno jednak jest przez to mniej epicko, bardziej taktycznie.

Czas gry? Graliśmy nieco dłużej niż 90 minut, ale to wina naszego gadulstwa, żartów, wymieniania poglądów na temat zagranych kart. Realny czas to naprawdę te pudełkowe 60-90 minut.

Jak to zwykle bywa w tego typu grach 1 partia oznacza zapoznanie się z kartami, więc zobaczymy co będzie w 2 i 3. Ocena może wzrosnąć, ale może zmaleć, ale na pewno zasługuje na te kilka kolejnych partii.

Gracze lubiący Zimną Wojnę powinni sprawdzić tytuł, tych 90 minut na pewno nie stracą.

Ps. W naszej partii wygrała Europa. Zdecydowały użyte w odpowiednim momencie sankcje gospodarcze USA 🙂 Rosja miała jednak swoje szanse wcześniej, które przegapiła.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4565
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2144 times

Re: Europe Divided (Chris Marling, David Thompson)

Post autor: PytonZCatanu »

Europe Divided 8/10

Już 3 partie za mną. Dwuosobówka zostaje ze mną na dłużej. Pełna asymetria, ciekawe wybory (z każdą partia ciekawsze, bo i wiedząc co jest w różnych kartach gra się inaczej). "Czy on wie, że ja wiem że on wie?" 😊 Trzecia partia była też najdłuższa - 2h. Trudno powiedzieć, czy to anomalia. Mam nadzieję że będzie więcej chętnych na poznanie tego tytułu 😊 Rosja ma chyba troszkę trudniej, ale na razie wydaje się, że gra jest zbalansowana (bardzo ciekawy mechanizm rozwodnienia talii Europy). Że względu na asymetryczność chyba dobrze, aby mecz składał się z 2 partii.

Hej, grywa ktoś jeszcze? Jestem bardzo ciekawy spostrzeżeń!
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2271
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 397 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Europe Divided (Chris Marling, David Thompson)

Post autor: Leviathan »

Na Wojennik TV pojawiła się pierwsza część relacji z rozgrywki w Europe Divided. Zapraszam!

Ostatnio zmieniony 22 mar 2023, 10:13 przez Leviathan, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2271
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 397 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Europe Divided (Chris Marling, David Thompson)

Post autor: Leviathan »

Zapraszam do drugiej części relacji z rozgrywki:

Ostatnio zmieniony 22 mar 2023, 10:11 przez Leviathan, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2271
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 397 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Europe Divided (Chris Marling, David Thompson)

Post autor: Leviathan »

Trzecia część relacji z rozgrywki również jest już online:

Ostatnio zmieniony 22 mar 2023, 10:04 przez Leviathan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2271
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 397 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Europe Divided (Chris Marling, David Thompson)

Post autor: Leviathan »

Czwarta i zarazem ostatnia część relacji z rozgrywki w Europe Divided:

ODPOWIEDZ