Strategia dla 2-5

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Makos
Posty: 19
Rejestracja: 25 kwie 2010, 23:32

Strategia dla 2-5

Post autor: Makos »

Witam,

Zanim zdecydowałem się napisać przesiedziałem wiele godzin na forum, na stronach z recenzjami, podcastach, boardgeeku. Kolega wkręcił mnie w planszówki i nie wiem czy za jakiś czas nie będę go za to przeklinał, ale narazie mi się podoba. Miałem okazję pograć w kilka tytułów i już wiem czego oczekuje od moich pierwszych zakupów.

- conajmniej średni poziom interakcji, nie interesuje mnie gra w której każdy sobie coś zbiera i nie mogę przeciwnikowi coś popsuć
-zdecydowanie strategia najchętniej z wieloma możliwościami zwycięstwa ( tutaj małe wtrącenie, np takie Wysokie napięcie, juz po pierwszej grze, wydaje mi się, że miałbym w miare uniwersalną metodę na zwycięstwo)
-żeby nie było sytuacji ze ktoś po paru chwilach gry już nie ma szans na wygraną i w znacznym stopniu biernie przygląda sie rozgrywce innych
-losowość ok, może występować, ale nie jako czynnik dominujący
- mózgożerna <yes><yes>
- gra przeciwko planszy odpada z góry, muszę mieć przeciwnika do zniszczenia :)
- skalowanie będzie dodatkowym atutem, podobnie jak szeroko pojęta ładność, ale raczej stawiam wyżej mechanikę i funkcjonalność nad wypieszczonymi figurkami :)

Z gier w które grałem podobało mi sie El grande i Smallworld.
Do kupna wyselekcjonowałem następujące pozycje:
- Samuraj
-Szogun
-EiT
-Neuroshima Hex
-Imperial
-Senji
-Dominion
-Rise of Empires
Age of Empires
-Twilight Imperium

Oczywiście na inne tytuły jestem otwarty :)

pozdrawiam serdecznie

Makos
adamatom
Posty: 96
Rejestracja: 26 sty 2010, 22:02

Re: Strategia dla 2-5

Post autor: adamatom »

Podpisuje się pod propozycją Szoguna. Jest sporą grą strategiczną. Minus, że od 3-5 osób, więc domyślnie w 2 nie zagrasz (istnieją opcję na BGG). Na pewno bardzo mózgożerny. Nie wiem jak bardzo dla Ciebie mózgożerne było Wysokie Napięcie, ale Szogun chyba jest trochę bardziej rozbudowany, gdyż mamy do ogarnięcia wiele czynników (ataki, uzupełnianie wojsk, podatki, ryż, budowanie), które jeśli chcemy je wszystkie zaplanować angażują dużo myśli. Na wieżę bitewną nie narzekam. Taka dosyć dobrze trzymana w ryzach losowość.

Polecam Szoguna, tylko małe ostrzeżenie, potrzeba z rozłożeniem (jeśli znacie zasady) co najmniej około 2 h aby rozegrać pełną partię. Pierwsza rozgrywka dużoooo dłuższa.

Z twoich propozycji znam jeszcze dobrze Dominiona. Byłem do niego niesamowicie źle nastawiony, aż pewnego razu od niechcenia zagrałem i... tego samego dnia kupiłem swojego. Jest lekki, krótki, przyjemny, w miarę losowy, szybko się rozkłada (w porównaniu np. z Szogunem). Daje dużo zabawy, ale to zupełnie inna gra. Według mnie ciężko ją nazwać strategiczną.

A może najświeższa gra roku? Cywilizacja: Poprzez Wieki? Nie grałem, ale na forum pewnie znajdzie się duże grono wielbicieli.

Reasumując: polecam Szoguna, nie powinieneś się zawieść - sam najpierw zacząłem od WN swoją przygodę z planszówkami, potem był Szogun i nie żałuje tego zakupu. A jak będziesz chciał mieć coś lżejszego i krótszego to zainteresuj się Dominionem.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Strategia dla 2-5

Post autor: janekbossko »

Gra o Tron proponuje :) z eskalowanie bedzie problem ale reszta pasuje :twisted:
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Strategia dla 2-5

Post autor: Sandman »

Szogun.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Strategia dla 2-5

Post autor: Dabi »

Imo najlepiej tu Starcraft pasuje :)

Z wymienionych to Shogun jest przyjemny.

Twilight Imperium jest super ale to nie jest gra podchodzącą pod te wymagania więc bym odrzucił.

GoT jest totalnie nieskalowalny. I bez jakiś dodatków jest grą imo zbyt schematyczny i niezbalansowany.

Age of Empires jest bardzo fajny ale to worker placement z dużą interakcją :-) Nie wiem czy podchodzi pod wymordowanie przeciwnika. El Grande się jednak podobało więc i AoE III powinno.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Strategia dla 2-5

Post autor: cezaras »

z tych gier, które wymieniłeś Age of Empires pasuje chyba najbardziej do Twoich wymagań.
Oczywiście największy łomot przeciwnikowi można spuścić w Neuroshimie, ale w mojej opinii nie jest to bardzo mózgożerna giera.
Ze swojej strony podpowiedziałbym tak:
Caylus,
W roku smoka
i (żeby być oryginalnym - chociaż ta gra paradoksalnie pasuje do Twoich wymagań) -> Evo :)

ewentualnie popatrz na (niestety do 4 osób)
Ellasund,
Attika,
In the Shadow of the Emperor
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Strategia dla 2-5

Post autor: Perpetka »

- Samuraj i EiT - obie dość abstrakcyjne, nie będzie Wam to przeszkadzać?
- Szogun - ja osobiście nie lubię, ale spełnia dobrze Twoje kryteria
- Neuroshima Hex - spełnia dobrze Twoje kryteria
- Imperial - bardzo dobra gra i bardzo gorąco polecam, bo napisałeś, że chcesz mózgożera, a ta gra wygręca zwoje mózgowe. I skaluje się.
- Senji - grałam raz, odradzam - sprawia wrażenie chaotycznego zlepku różnych mechanik, które nie do końca tworzą spójną całość
- Dominion - niektórzy twierdzą, że w tej grze nie ma interakcji, próbowałeś wersji online, żeby się przekonać, czy podpasuje?
- Rise of Empires - nie grałam
- Age of Empires - może się spodobać, na pewno jest ładna, grałam tylko raz, więc trudno mi powiedzieć, ile ma różnych strategii, jest jej bliżej do worker placement niż do gry strategicznej
- Twilight Imperium - nie grałam - trochę mnie przeraża, bo to straszna kobyła, wielogodzinna
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Strategia dla 2-5

Post autor: Olgierdd »

polecam Cyclades, moje niedawne odkrycie.
Makos pisze: - conajmniej średni poziom interakcji, nie interesuje mnie gra w której każdy sobie coś zbiera i nie mogę przeciwnikowi coś popsuć
interakcja jest duża, na plansz,y jak i poza nią w czasie licytacji.
-zdecydowanie strategia najchętniej z wieloma możliwościami zwycięstwa ( tutaj małe wtrącenie, np takie Wysokie napięcie, juz po pierwszej grze, wydaje mi się, że miałbym w miare uniwersalną metodę na zwycięstwo)
cel w grze jest jeden, ale można go osiągnąć na kilka sposobów. Losowość uniemożliwia (lub mocno utrudnia) grania Jedyną Słuszną Strategią.
-żeby nie było sytuacji ze ktoś po paru chwilach gry już nie ma szans na wygraną i w znacznym stopniu biernie przygląda sie rozgrywce innych
nie ma w grze możliwości wyeliminowania gracza, również bardzo łatwo odbić się od dna i znów być zagrożeniem dla innych.
-losowość ok, może występować, ale nie jako czynnik dominujący.
losowość jest i czasem może wpływać na przebieg rozgrywki. Mnie to nie przeszkadza, ale nie jestem jeszcze w stanie stwierdzić jak bardzo może to być dokuczliwe.
- mózgożerna <yes><yes>
trzeba trochę pomyśleć, np. dokładnie policzyć i rozłożyć wydatki, by nie przelicytować, przez co w danej turze może zabraknąć na coś pieniędzy, oszacować ile pieniędzy mają inni gracze itp., ale mocno mózgożerna nie jest.
- gra przeciwko planszy odpada z góry, muszę mieć przeciwnika do zniszczenia :)
czysta walka między graczami.
- skalowanie będzie dodatkowym atutem, podobnie jak szeroko pojęta ładność, ale raczej stawiam wyżej mechanikę i funkcjonalność nad wypieszczonymi figurkami :)
Gra dobrze chodzi w każdym wariancie, choć w każdej konfiguracji gra wygląda trochę inaczej. Najmniej przypadł mi do gustu wariant dla 3 graczy. I figurki są bardzo wypieszczone :).
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Strategia dla 2-5

Post autor: kobra »

Ja również polecam wymienionego już Szoguna :) To dobra gra z nową techniką walk :)
Zdecydowanie odradzam nudnego Dominiona i przewidywalne AoE
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Strategia dla 2-5

Post autor: Veridiana »

Bardzo lubię El Grande i Small World, więc jestem wymiernym doradcą :D
- Samuraj - świetna gierka, ale taktyczna bardziej niż strategiczna i niezbyt mózgożerna.
-Szogun - świetna gra, czysta strategia, na pewno dużo bardziej mózgożerna
-EiT - rewelacyjna, mix taktyczno-strategiczny, mózgożerna mocno
-Neuroshima Hex - dobra średnio-lekka naparzanka
-Dominion - zero strategii jak dla mnie. przyjemne, ale to nie ta bajka
- Age of Empires - absolutny faworyt :D ma wszystko. i w żaden sposób nie jest przewidywalny. choć stwierdzam to tylko po kilkunastu zaciętych partiach.

A ekonomiczne strategie wchodzą w grę? Cuba? Brass? mózgożerności tam ci pod dostatkiem :D
Makos
Posty: 19
Rejestracja: 25 kwie 2010, 23:32

Re: Strategia dla 2-5

Post autor: Makos »

@MisterC

Mój pomysł na Wysokie napięcie to trzymanie się 1 transformator z tyłu za ostatnim i w rundzie w której jestem w stanie dociagnąć do 17nastego wybudowanego wykupić surowce przeciwnikom.

@adamatom
Wysokie napięcie, w małym stopniu mózgożerna raczej
myślałem o cywilizacji również, ale trochę mnie czas gry przeraża ;)

@janekbossko

ten sam problem widzę, czaaaas, no i ciężko niby początkującego wprowadzić, a jak mam towarzystwo które w planszówkach raczej wie tyle co monopoly to moze byc problemem

@cezaras

evo brzmi ciekawie i tematyka malo popularna, ale nie sposob tego dostac :/

@Perpetka

Imperial dosyć wysoko na mojej wishlist ale przeczytalem wojne pomiedzy panchu a j_anem i nie wiem co myśleć o niej do końca
ps. Nie grasz przypadkiem w hattricka :)?

@Olgierdd

nie słyszałem i nie widziałem na oczy jeszcze, ale sie przyjrze co to :)

@Veridiana

Samuraja bym traktował jako takie lekkie wprowadzenie, albo grę na wolną chwilę.
No a przyznam, że najbliżej zakupu jestem Szoguna albo EiT, głosy jak dotąd zdecydowanie za Szogunem, a o EiT milczenie więc wybór wydaje się byc ułatwiony

Co do Age of Empires, troszke wyższa cena spycha go za Szoguna, no ale niedlugo mam urodziny to moooze;)

W gry ekonomiczne jak dotad nie mialem okazji pograc, i podchodze do nich z lekkim dystansem, zastanawiam się od jakiej zacząć, żeby się do nich całkiem nie zniechęcić, bo jak czytam opis takiego Le Havre..to w ogole mi nie pasuje
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Strategia dla 2-5

Post autor: mnw »

Le Havre jest bardzo przyjemny i nie chce mi się wierzyć, że mógłbyś się zniechęcić do ekonomicznych po zagraniu właśnie w niego. ;)
Piszę to z doświadczenia, bo to była moja pierwsza ekonomiczna i nie żałuję. :)
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Strategia dla 2-5

Post autor: Perpetka »

Makos pisze: @Perpetka
Imperial dosyć wysoko na mojej wishlist ale przeczytalem wojne pomiedzy panchu a j_anem i nie wiem co myśleć o niej do końca
ps. Nie grasz przypadkiem w hattricka :)?
Jak nie wiem, co myśleć o grze, to ściągam sobie zasady (są po naszemu na BGG: http://www.boardgamegeek.com/filepage/3 ... lish-rules) i albo mnie zachęcają, albo odstraszają.

Ad Hattrick - grałam, RP pisałam, MODem byłam, ale już ze dwa lata nie gram.
Awatar użytkownika
Targowo.Istore
Posty: 176
Rejestracja: 19 mar 2010, 08:43

Re: Strategia dla 2-5

Post autor: Targowo.Istore »

Myślę,ze bardzo fajną strategią będzie Shogun-długa i wciągająca rozgrywka strategiczna dla około 4 osób,to chyba najbardziej optymalna liczba. Imperial też będzie dobrym wyborem,ale nie jest tak pasjonujący jak Shogun.
Makos
Posty: 19
Rejestracja: 25 kwie 2010, 23:32

Re: Strategia dla 2-5

Post autor: Makos »

Zakupiłem Szoguna oraz Samuraja, dodatkowo kumpel kupił EiT.

Samuraj swietny, szybki, latwe do wytlumaczenia zasady.
EiT po pierwszej grze, wydaje się fajny,ale o ile w Samuraju taktyki można w miarę szybko się nauczyc, to w EiT myśle,że to potrwa kilka gier:), obawiałem się kwestii estetycznych bo tyle na to narzekania, i na szczescie moja obawy byly nieuzasadnione, calkiem ladnie wykonane i kolory wcale nie mdłe.
Jutro nasz debiut w Szoguna ;) napisze jak bylo ;)

dzieki za pomoc:)

kolejna w kolejce chyba - Imperial;)
ODPOWIEDZ