Jednak nie Osadnicy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Jednak nie Osadnicy

Post autor: RasTafari »

Witam, szukam gry która będzie zawierała zalety Osadników i pozbawiona będzie jej największej wady czyli losowości.

Ekonomiczny aspekt gry mógłby być nawet (a właściwie to powinien) bardziej rozbudowany, aczkolwiek nie ma być to symulator rynku, tak żeby osoba o przeciętnych umiejętnościach planowania była w stanie przyjemnie spędzić czas nie poświęcając go zbyt wiele na fazę planowania.

Kwestia tłuczenia się pomiędzy graczami jednostkami militarnymi jest otwarta, może być, ale nie będę płakał jeżeli tego nie będzie.

Głównie gra dla 3 osób, jakaś przyjemna euro aby partia zamknęła się w 2h.

I najważniejsze by nie było (lub była w minimalnym stopniu) losowości, tak by to gracz decydował a nie robiły tego za niego kości.

Co możecie polecić w takiej konfiguracji?
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Jednak nie Osadnicy

Post autor: SeeM »

Bez tłuczenia - Wysokie Napięcie. Ma dobre rzeczy Osadników (rozbudowywanie się) i nie ma złych (uber-kostek).

Z tłuczeniem - Wojny Ryżowe. Z osadnikami ma wspólnego tyle, że dzieje się na wyspie. Również nie ma kostek.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Jednak nie Osadnicy

Post autor: RasTafari »

dzięki SeeM :D

a jak na tle osadników wygląda Agricola? Bo się nad nią zastanawiałem.
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Jednak nie Osadnicy

Post autor: Olgierdd »

Ad Astra to gra przypominająca Osadników (o czym wspominają jej twórcy). Moim zdaniem o wiele ciekawsza, jednak cena nie zachwyca.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Jednak nie Osadnicy

Post autor: BloodyBaron »

RasTafari pisze:a jak na tle osadników wygląda Agricola? Bo się nad nią zastanawiałem.
Agricola to totalnie inny kaliber, inne rozwiązania, inna również waga rozgrywki. Ale tak: jest ekonomia, tylko nie w handlu jak w Osadnikach, tylko w systemie zależności surowców, zasobów, czynności i ich produktów finalnych powstających przy udziale różnych mechanizmów. Świetnie się skaluje i dwu-trzyosobowa partia spokojnie kończy się w 2 dwie godziny. Gra jest w zasadzie nielosowa - jedynym losowym elementem są karty rozdawane na początku gry - nie wierz jednak plotkom: szansa, że trafia się układ, z którym nie da się wygrać, jest żadna, zresztą akurat to łatwo sobie ugadać i swobodnie wprowadzić możliwość np. jednorazowej wymiany kart. Zwykle jest jednak tak, że karty są tylko jednym ze sposobów prowadzenia gry, czasem wystarczy kombinacja 2-3 (z 14, które się dostaje).

Ja polecam, bo to jedna z 3-4 moich ulubionych gier. Godny uwagi w tej klasie jest również Le Havre.
A jak z trzepaniem i z ekonomią - to Cywilizacja :)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Jednak nie Osadnicy

Post autor: RasTafari »

A jak z trzepaniem i z ekonomią - to Cywilizacja :)
a jak tu wygląda czas rozgrywki, bo ja fanem civki jestem od czasów podstawówki gdy się pykało na poczciwym 286 :D tylko boję się że ludkowie mi wymiękną jak partia ma trwać karnaćsie godzin ;p
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Jednak nie Osadnicy

Post autor: zephyr »

3-4h nie śpiesząc się, ale też nie ociągając za bardzo
słyszałem o możliwości zamknięcia się w 2h przy doświadczonych graczach, ale dla mnie to mało realny czas
zależy też od ilości graczy

jak na nowoczesną planszówkę długo, ale w porównaniu z TI czy starą Cywilizacją nie jest źle
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Spike_85
Posty: 26
Rejestracja: 15 kwie 2009, 19:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jednak nie Osadnicy

Post autor: Spike_85 »

Polecam Puerto Rico.
Ekonomiczna, zero losowości, minimalna możliwość interakcji.
Można grać w 3 osoby, czas gry poniżej 1,5 godziny.
Gra bardzo przyjemna, moim zdaniem lepsza niż Wysokie Napięcie (które również posiadam).
Tytuł na pewno warty przemyślenia :D
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Jednak nie Osadnicy

Post autor: Legun »

RasTafari pisze:Witam, szukam gry która będzie zawierała zalety Osadników i pozbawiona będzie jej największej wady czyli losowości.
Polecam zakupienie kart wydarzeń do Osadników i granie z wariantem wyboru zamiast losowania (gracz wybiera jedną z czterech kart trzymanych w ręce i zagrywa jako "rzut", potem dobiera kolejną itd.).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Jednak nie Osadnicy

Post autor: cezaras »

Witam, szukam gry która będzie zawierała zalety Osadników i pozbawiona będzie jej największej wady czyli losowości.
napisz jakie wg Ciebie są zalety Osadników, to łatwiej będzie podpowiedzieć...
nie to, że osadnicy nie mają zalet, ale różni ludzie różne cechy tej gry uznają za zalety.... ;)
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Jednak nie Osadnicy

Post autor: konev »

Spike_85 pisze:Polecam Puerto Rico.
Ekonomiczna, zero losowości, minimalna możliwość interakcji.
Z minimalną możliwością interakcji to się nie zgodzę :). Swojego czasu były dyskusje jaka to minimalna interakcja jest w Puerto Rico i nazywano ją jakąś interakcją pośrednią czy coś (niemal pasjansem). Natomiast po wyjściu Agricoli trzeba by to troszkę przedefiniować, gdyż w porównaniu do Agricoli w Puerto Rico interakcja jest gigantyczna ;).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
reverb
Posty: 42
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:02

Re: Jednak nie Osadnicy

Post autor: reverb »

A może Puerto Rico?
-2 - 5 graczy. (najczęściej gram w 2 osoby)
-Praktycznie brak losowości
-Jest ekonomia
-trwa 1,5 do 2,5 godziny
-interakcja nie jest zbyt duża :(
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jednak nie Osadnicy

Post autor: mbork »

Spike_85 pisze:Polecam Puerto Rico. (...) zero losowości, (...)
Formalnie, powiedzmy, epsilon (por. http://en.wiktionary.org/wiki/ε) losowości (plantacje!).
;)
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Jednak nie Osadnicy

Post autor: RasTafari »

nie to, że osadnicy nie mają zalet, ale różni ludzie różne cechy tej gry uznają za zalety.... ;)
nie ulegnę tej bezczelnej prowokacji :wink:

co do interakcji to szukam czegoś gdzie będzie jej dużo oraz nie będzie gra stronić od tej negatywnej :D

tak się zastanawiam czy jest coś ekonomicznego gdzie do pokonania przeciwnika używasz siły gospodarczej a nie militarnej, tak z grubsza opisuję moje odczucia.
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Jednak nie Osadnicy

Post autor: cezaras »

co do interakcji to szukam czegoś gdzie będzie jej dużo oraz nie będzie gra stronić od tej negatywnej :D

tak się zastanawiam czy jest coś ekonomicznego gdzie do pokonania przeciwnika używasz siły gospodarczej a nie militarnej, tak z grubsza opisuję moje odczucia.
po mojemu,w założenie "żeby była interakcja ale nie siłowa", idealnie wpisują się wszystkie gry licytacyjne.
Jeżeli będziemy chcieli do tego dołożyć ekonomię, to wychodzi mi np.
Wysokie Napięcie
Amun Re (tu warto zaznaczyć, że granie w mniej niż 4 osoby zubaża mocno tą grę)
i Santiago tu podobnie - lepiej grać w 4 - 5 osób
dodatkowo:
Industria
Age of Empires III - z tym, ze tu nie tylko ekonomia decyduje
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Jednak nie Osadnicy

Post autor: RasTafari »

po mojemu,w założenie "żeby była interakcja ale nie siłowa", idealnie wpisują się wszystkie gry licytacyjne.
Jeżeli będziemy chcieli do tego dołożyć ekonomię, to wychodzi mi np.
Wysokie Napięcie
w tym momencie coraz bardziej skłaniam się ku tej grze :D
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
ODPOWIEDZ