Genua - pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
piosza
Posty: 12
Rejestracja: 09 sty 2011, 22:03
Lokalizacja: Wrocław

Genua - pytania

Post autor: piosza »

Witam kupiłem Genuę ( ps dotąd grywałem w Monopoly )

1. np Jestem kupcem i w swoich ruchach dochodzę do składu .
Co zrobić żeby nabyć towary ? Karta zapłata ?

2. Kupiec zakończył swoje działanie to osoba kolejna rzuca kostką ?
i zaczyna gdzieś na przecięciu czy też w każdej turze jest tylko 5 ruchów ( bo wieża jest z 5 żetonów )

3. Zamówienia polegają ma dostarczeniu towarów do willi ? czyli musimy do niej dojść ?
tzn kupiec a jak nim nie jestem to muszę zapłacić za te ruchy ? czy towary " dostarczone " zostają w willi ? czy może zwraca się je do zasobów ogólnych ?

Tak ogólnie to na razie zasady wydają mi się skomplikowane, ale może to wina faktu że na razie tylko czytam instrukcję a nie próbuję zagrać.
Piotr
kjk
Posty: 69
Rejestracja: 10 maja 2008, 17:02

Re: Genua - pytania

Post autor: kjk »

ad. 1 Wykonujesz swoją akcję w składzie.

ad.2 Kolejna osoba rzuca kostkami i rozpoczyna na przecięciu albo używa karty specjalnej z powozowni i rozpoczyna gdzie chce, bez rzucania kostkami.

ad 3. Gracz musi dojść do willi i wykonać w niej swą akcję. Towary wracają do zasobów ogólnych.
Co do zapłaty za ruchy - to właśnie sedno całej gry. Negocjacje.

Może lepiej zagraj, wtedy wiele rzeczy się wyjaśni. Na tym forum, a także na Boardgamegeek.com jest kilka wątków poświęconych grze Genua. Znajdź i poczytaj.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Genua - pytania

Post autor: cezaras »

Witam kupiłem Genuę ( ps dotąd grywałem w Monopoly )
Tak ogólnie to na razie zasady wydają mi się skomplikowane, ale może to wina faktu że na razie tylko czytam instrukcję a nie próbuję zagrać.
bo to nie jest prosta gra :)
oczywiście - przede wszystkim sppróbuj zagrać - to rozwieje wiele wątpliwości.
po drugie - zagraj 3 razy, obawiam się, że dopiero wtedy dostrzeżesz piękno tej gry

gdyby jednak nie starczyło Ci (i współgraczom) cierpliwości, to w zależności co bardziej Cię w Genui pociągało:
a) negocjacje - popatrz na Chinatown
b) aspekt ekonomiczny - popatrz na Haziendę

obie pozycje zaproponowane przeze mnie sa duż o mniej skomplikowane, mają jednoznacznie identyfikowalny cel gry i na początek (po przejście z Monopoly) dadzą Wam dużo więcej radości
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Genua - pytania

Post autor: zephyr »

Pytanie 2 sugeruje niezrozumienie podstawowego mechanizmu (albo moje niezrozumienie pytania)

Każdy gracz po kolei zostaje kupcem. Kupiec zaczyna swoją działalność od ustawienia wieży na polu losowym, albo jeśli zapłaci żeton z kołem na wybranym przez siebie. Na każdym polu na którym stanie wieża (oprócz chodnika i targu) można wykonać jakąś akcję, więc kupiec zarządza max 5 akcjami. Następnie zaczynają się negocjacje - kupiec negocjuje akcje których pól sprzeda innym graczom i za ile, kupiec może też wykonać akcje na odwiedzonych polach sam za darmo, ale każdy (łączeni z kupcem) może wykonać jedną akcję na turę - więc opłaca mu się wykonać jedna akcje a resztę sprzedać jak najdrożej.

AD1 Po prostu wykonujesz akcję czyli bierzesz oba towary. Płacisz tylko innemu kupcowi jak wynegocjujesz od niego (w jego turze) jakąś akcję i płacisz tyle na ile się umówiliście.

AD2 W każdej turze można odwiedzić 5 miejsc. Nie ma to związku z zaczynaniem - na początku tury bycia kupcem rzucasz kostką albo płacisz żeton.

AD3 Towary z dostarczonych zamówień trafiają do zasobów (z powrotem na stos). Żeby wykonać zamówienie trzeba wykonać akcję we wskazanym budynku. Można to zrobić albo samemu będąc kupcem i zużywając akcję na ten budynek, albo przekonując innego kupca żeby dał ci skorzystać z budynku (za ustaloną stawkę).
Przy małych zamówieniach możesz obok zamówienia normalnie skorzystać z budynku.
Przy dużych nie - tylko dostarczasz zamówienie i nie bierzesz dodatkowo posiadłości.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
piosza
Posty: 12
Rejestracja: 09 sty 2011, 22:03
Lokalizacja: Wrocław

Re: Genua - pytania

Post autor: piosza »

Wreszcie udało mi się znaleźć czas na test Genua .

Teraz mam wiele wątpliwości, chyba instrukcja jest bardzo oględna ...
powinna dokładniej opisywać różne sprawy.

1. zgodnie z kostkami zaczynam w jakimś budynku to że na nim zaczynam nie obliguje mnie do akcji ?

2. Można przejść przez budynki ? ( jak rozumiem nie ma obowiązku z nich korzystać )

3. Jeśli mam list i dotrę do finalnego budynku zainkasuję denary to czy mam też prawo do pobrania kart ?

4. Czy po realizacji zamówienia towary wracają do składów czy należy je zupełnie odłożyć poza planszę ?

5. po co są żetony graczy ? jakoś nie umiem znaleźć dla nich uzasadnienia.

6.Kontrakt - myślałem że jest po to żeby wraz z znacznikiem mieć budynek .
Jak nie to rozumiem że są mnożnikiem ?

7, W instrukcji przy opisywaniu dużych i małych zamówień jest opisywana akcja i specjalna akcja . Co oznacza to drugie określenie ?

Z góry dziękuję i wybaczcie jeśli niektóre pytania wydadzą wam się naiwne ...
Córka jest zachwycona nową rozrywką choć na razie mało rozumie mechanikę gry .
Piotr
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Genua - pytania

Post autor: arturion »

1. Nie
2. Tak
3. Tak jeżeli jeszcze nie zużyłeś akcji, ponieważ doręczenie listu to nie akcja.
4. Wracają
5. To tylko bajerek ;)
6. Kontrakty nie mają nic wspólnego z posiadaniem budynku to osobna rzecz służąca do zdobywania pieniędzy na koniec gry.
7. Dostarczenie towarów w ramach dużego zamówienia traktowane jest jako akcja. Jednak małę zamówienie to nie akcja, dlatego możesz je zrealizować i jeszcze wykonać akcję gdzie tam chcesz.

Mam nadzieję, że pomogłem.
Saluton amikoj!
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Genua - pytania

Post autor: zephyr »

W instrukcji jest wszystko napisane, nie widzę sensu na nią narzekać - trzeba czytać ze zrozumieniem.

1. Na tym budynku ustawia się wieżę i zaczyna "licytowanie"; kupiec nie musi go wybrać, ale jeśli pojawi się jakakolwiek oferta nie można jej zignorować! [jeśli nikt go nie chce to faktycznie nikt nie skorzysta]

2. Tak, ale j.w. - jeśli pojawi się jakaś oferta to trzeba albo ją przyjąć (oczywiście przy większej ilości ofert można wybrać) albo skorzystać samemu; nie można zignorować propozycji i pójść dalej

3. Listy nie są zleceniami - nie mają związku z wykonywaniem akcji - jeśli dyski wieży znajdują się na odpowiednich polach pokazujesz kartę listu i dostajesz kasę - nikt nie musi wykonywać tam akcji.
Czasami negocjuje się z kupcem żeby gdzieś poszedł bo to daje przy okazji list, czasami uda się dostarczyć przypadkowo, czasami samemu będąc kupcem ustala się odpowiednią trasę.

4 Wracają do składów (chyba już o tym pisałem...)

5 Generalnie po nic specjalnego - żeby każdy wiedział jakiego koloru znaczników ma używać i które należą do kogo jeśli zapomni. (IMO powinny być w każdej grze w której można nie mieć czegoś swojego koloru przed sobą)

6 Znaczniki i kontrakty są niezależne
Znacznik - stawiasz na budynku, jak ktoś z niego korzysta dostajesz 10, na koniec gry dostajesz po 10 za każdy znacznik na planszy
Kontrakt - karta dająca od 10 do 50 punktów na koniec gry; kontrakty nie mają żadnego wpływu na rozgrywkę i punktują tylko na koniec gry, zamiast nazw budynków mogłyby mieć nadrukowane cyfry od 1 do 14 - ich związek z polami na planszy nie ma znaczenia - ale ważne jest posiadanie kart budynków koło siebie bo dają więcej pkt [co dałoby się osiągnąć też na numerowanych kartach, ale powiązanie z budynkami jest bardziej klimatyczne]

7 Nie akcja specjalna tylko żeton specjalny... za dostarczenie dużego zamówienia dostaje się 100 kasy i jeden wybrany żeton (te prostokątne, z kołem, wózkiem itd)
Chyba że chodzi Ci o to że dostarczenie dużego zamówienia nie daje możliwości skorzystania z normalnej akcji gildii (czyli wzięcia karty kontraktu)

Pytania wydają mi się nie tyle naiwne co leniwe - polecam uważniejsze przeczytanie instrukcji po partii kiedy się już wie mniej więcej co i jak.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
piosza
Posty: 12
Rejestracja: 09 sty 2011, 22:03
Lokalizacja: Wrocław

Re: Genua - pytania

Post autor: piosza »

Dziękuję bardzo dziękuję.

Teraz korzystając z waszych podpowiedzi i ponownej lektury gra powinna być zgodna z zasadami.
Piotr
ODPOWIEDZ