Cyclades: Hades

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
amaroczek
Posty: 84
Rejestracja: 13 kwie 2011, 02:42
Lokalizacja: Rzeszów

Cyclades: Hades

Post autor: amaroczek »

Czy wiadomo już coś o dodatku do Cyklad? Kiedy ma pojawić się w sklepach, jakieś zdjęcia itp. Każda informacja będzie cenna, więc jeśli macie jakieś przecieki to proszę podzielcie się z innymi! :mrgreen:
Awatar użytkownika
GoldenDragon
Posty: 611
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:50
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Cyclades: Hades

Post autor: GoldenDragon »

Awatar użytkownika
amaroczek
Posty: 84
Rejestracja: 13 kwie 2011, 02:42
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Cyclades: Hades

Post autor: amaroczek »

Dzięki za link! Sprawdzałem film i niestety dużo to na nim nie widać. Tak czy inaczej czekam z niecierpliwością.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 647 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Cyclades: Hades

Post autor: pan_satyros »

Dodatek pojawił się w 'sklepie na R'. Niestety wpisuje się w trend dodatków w cenie pełnych gier :/ cena: 139zł w promocji na 129 zł.
Awatar użytkownika
Martin_Valdez
Posty: 329
Rejestracja: 29 gru 2008, 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyclades: Hades

Post autor: Martin_Valdez »

Niestety cena masakryczna, ale ja się skusiłem. Dodatek jednak sporo wnosi do tej znakomitej gry, ale czy wart jest tej ceny to każdy musi ocenić sam. A temat zbyt wysokiej ceny powraca jak bumerang i przy tak słabej złotówce będzie pojawiał się jeszcze częściej :/
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Cyclades: Hades

Post autor: Arkadiusz »

Nakręciłem się na ten dodatek. :) Gdyby nie chwilowy (mam nadzieję) brak funduszy zamówiłbym nawet dzisiaj. Przez jakiś czas nie interesowałem się tematem i przegapiłem premierę ale zamierzam nadrobić zaległości najszybciej jak się da. Cyklady pozostają prawdopodobnie moją ulubioną grą planszową ever, dziwię się, że Hades przeszedł na forum bez większego echa. ;)

Na BGG tradycyjnie można sobie pooglądać zdjęcia i przeczytać recenzje (póki co dwie) :

http://boardgamegeek.com/boardgameexpan ... ades-hades
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 647 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Cyclades: Hades

Post autor: pan_satyros »

Graliśmy na razie tylko z dwoma pierwszymi wariantami (licytacja o początkowe wyspy + płytka hadesa), czytałem jednak resztę zasad. Po pierwsze i chyba najw. gra zyskuje na dynamiźmie, a wprowadzenie bohaterów i łask jeszcze mocniej podgrzeje temp.
Mocno powiększył sie wachlarz możliwości militarnych - koniec z czekaniem na Aresa.
Łaski bogów sprawią, że przegrana licytacja nie zostawia już tak często z niczym.

Komu podobają sie Cyklady niech śmiało kupuje - mimo iż ilościowo dodatek może wydawać sie ubogi, to jednak zdecydowanie wprowadza do gry nową jakość.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyclades: Hades

Post autor: donmakaron »

Potwierdzam słowa poprzedników. Hades podkręca ostro podstawkę, przez co gra staje się emocjonująca jak nigdy dotąd.
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: Cyclades: Hades

Post autor: tysma »

Chętnie bym kupił, ale cena mnie zniszczyła.
Podobnie jak cena podstawki w niektórych sklepach. Pamietam jak cyclades kilka miesięcy wstecz tuż przed wyczerpaniem zapasów zakupiłem w jednym sklepie za 149zł, a teraz 170-190 :0. Podejrzewam, że pewnie było mnóstwo 'zapisów' na informacje zwrotną w sklepach w razie jakby gra stała się dostępna, dużo chętnych to i wyższa cena.

Czekałem na ten dodatek, jednak spodziewałem się ceny w okolicach 80-90zł.
Na razie się powstrzymam lub może trafię na używkę, w co wątpię, ale nadzieja jakaś jest:)

Po przeczytaniu intrukcji chcialem się zapytać jak sprawuje się w grze Teatr?
Często w moich rozgrywkach było, tak że do wybudowania zwycieskiej metropolii brakowało jednego budynku np. uniwersytetu, to gracz budował dwie świątynie i potem liczył, że przyjdzie lub przetasuje zeusem stworki, aż trafi na stwora który pozwala zamienić budynek na dowolny inny. W ten sposób trzeba bylo blokować, atenę, zeusa i też uwazać jak się pojawi ten stwór (nie pamietam nazwy) na torze stworów.
Teatr powoduje, że chyba takich fajnych sytuacji nie będzie. Łatwo jest wybudować kilka teatrów i potem je zamienić na dowolne budynki?

Trójząb poseidona i strzały apolla też mnie zaniepokoiły, gdyby było, że można wybrać większy wynik to ok, ale dodać wynik z dwóch kości. Może dochodzić do sytuacji jak w ryzyku, że jeden żolnierz pokona czterech:/
Jak to się sprawuje w grze?
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Cyclades: Hades

Post autor: Wolf »

Co do ceny to rzeczywiście jest wysoka. Najtaniej widziałem za 120 zł. Podstawkę można najtaniej dostać za 150 zł. Biorąc pod uwagę, że w dodatku dostajemy zaledwie ułamek komponentów w porównaniu do podstawki to cena mogłaby być niższa, ale tak to już najczęściej z dodatkami bywa - dużo niższy nakład, a więc i wyższa cena.

Natomiast sam dodatek prezentuje się bardzo dobrze i dzięki niemu rozgrywka powinna być jeszcze bardziej dynamiczna i zacięta. Cyklady bardzo mi się podobają, dlatego ten dodatek to dla mnie pozycja obowiązkowa i niedługo będę przymierzał się do kupna.

Jeżeli chodzi o teatr to sądzę, że nie zmieni on drastycznie sytuacji z budynkami, jest to bardziej urozmaicenie niż coś co zupełnie zmienia rozgrywkę, ponieważ:
- żeby wybudować teatr musimy skorzystać z łaski Dionizosa
- w ciągu jednej licytacji pojawia się tylko jedna płytka łaski bogów (jest ich łącznie 8)
- łaski bogów nie pojawiają się kiedy aktywny jest Hades, a po jego pojawieniu zostają przetasowane
- do tego są tylko 4 znaczniki teatru w grze

Także może się nawet zdarzyć w skrajnym przypadku, że w ogóle nie pojawi się Dionizos, a jeżeli się pojawi to raczej nie więcej niż 4 razy (według instrukcji Hades pojawia się średnio od 2 do 4 razy na grę). Także teatr traktowałbym raczej jako kolejny element, na który trzeba uważać, bo może ułatwić wybudowanie metropolii, natomiast nie odmienia całkowicie gry, więc typowe dylematy, w których brakuje nam 1 budynku i kombinujemy jak go zdobyć dalej pozostają.

Trochę szkoda, że mini dodatki (Hekate, Mantikora) nie są dostępne z tym dodatkiem. Rozumiem, że posłużyły jako materiały promocyjne, ale jest to wkurzające, że potem nie można tego kupić ( chyba tylko przez sklep bgg, ale to pewnie wyjdzie kilkadziesiąt złotych z transportem ?).

Co ciekawe na bgg, ktoś zapytał czy pojawi się w przyszłości możliwość grania na 6 graczy i jeden z autorów odpowiedział, że pracują nad tym. Taka odpowiedź sugerowałaby kolejny dodatek, bo dla 6 graczy pewnie przydałaby się nowa plansza (możliwe, że w formie dodatkowego "środkowego" elementu) oraz nowy zestaw figurek. To oczywiście tylko domysły.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyclades: Hades

Post autor: donmakaron »

Ogólnie Teatr czy Trójząb i Strzały trafiają się bardzo rzadko, więc nie ma się o co martwić. Tak jak pisał mój poprzednik. Graliśmy już parę razy i nikt nie wybudował Teatru na przykład. Strzały i Trójząb się pojawiały ale są to rzeczy jednorazowe i nie stanowią o zwycięstwie gry, a raczej pomagają w powstrzymaniu lidera.

Co do ceny to z mojej perspektywy wynika, że Hades jest jej wart. Oczywiście - ilość figurek, płytek i kart za tę cenę to zgroza, ale jeśli wziąć pod uwagę jak dodatek odświeża podstawkę i ile emocji dostarcza... cóż, naprawdę warto. I polecam się na przyszłość przy wspólnych zamówieniach ze zniżką, za swojego Hadesa zapłaciłem niewiele ponad 100 zł ;)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 647 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Cyclades: Hades

Post autor: pan_satyros »

btw. dodatek sprawia, że gra na 2 osoby staje się nieco bardziej wyrównana. Dużo rzadziej jest tak, że zostają nam zbędne ochłapy.
Co do ceny może i jest wysoka, ale patrząc na dodatek do AoEIII lub Szoguna, 118zł to nie tak dużo (sklep na R-15%). Myląca może być natomiast relatywnie mała (w porównaniu do podstawki) ilości komponentów. Mimo niewielkiej liczby ich użycie BARDZO mocno wpływa na grę i faktycznie odświeża jej formułę. Moim zdaniem Cyklady: Hades to przykład na to jak powinien wyglądać dobry dodatek - w twórczy i ciekawy sposób rozwija podstawowe mechanizmy gry, a tam gdzie coś nie grało łata dziury.
Ja już w Cyklady bez przynajmniej 2 pierwszych zmian z dodatku nie zagram :)
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Cyclades: Hades

Post autor: Arkadiusz »

pan_satyros pisze: Ja już w Cyklady bez przynajmniej 2 pierwszych zmian z dodatku nie zagram :)
Do tej pierwszej modyfikacji pt. "Wstępne rozstawienie" nie potrzeba dodatku z tego co widzę, posiadacze podstawki mogą sobie z niej korzystać. Instrukcja z rebel.pl :

http://www.rebel.pl/product.php/1,1295/ ... Hades.html


Z osobami narzekającymi na małą ilość elementów nie mogę się do końca zgodzić. Już kiedyś była na ten temat dyskusja - wg mnie gry planszowe to nie klocki Lego. Ważne, że umiejętnie rozwinięto pewne idee i dodano grze głębi a do tego nie przeładowano jej elementami i dodatkowymi czynnościami do wykonywania podczas tury. Czy jeśli dodatek zawierałby pełno figurek, kart, znaczników ale byłby generalnie słaby lub niewiele wnoszący do rozgrywki (oprócz tony elementów) to czy byłby wart swej ceny? Moim zdaniem optymalnie byłoby 99zł, 119zł (plus jeszcze ewentualne koszty transportu) już trochę gorzej wygląda. Niektórzy pisali, że woleliby kupić nową grę w tej cenie, ja jednak uważam, że jeśli Cyklady się komuś bardzo podobają (a wydaje mi się, że właśnie do takich osób kierowane są dodatki) to chyba warto zainwestować.

na YouTube można obejrzeć filmik przedstawiający rozpakowywanie zawartości pudełka z dodatkiem:
http://www.youtube.com/watch?v=FYWXkYiqWIY
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 647 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Cyclades: Hades

Post autor: pan_satyros »

STARSCREAM pisze:
pan_satyros pisze: Ja już w Cyklady bez przynajmniej 2 pierwszych zmian z dodatku nie zagram :)
Do tej pierwszej modyfikacji pt. "Wstępne rozstawienie" nie potrzeba dodatku z tego co widzę, posiadacze podstawki mogą sobie z niej korzystać. Instrukcja z rebel.pl :

http://www.rebel.pl/product.php/1,1295/ ... Hades.html
ba, testowo można sobie spokojnie płytkę Hadesa i nekropolię wydrukować/narysować ;p (nie tasuje się jej z podstawowymi, wiec może wyglądać zupełnie inaczej) i a kilku nieumarłych zastąpić czymkolwiek. Bez problemu sprawdzimy wtedy 2 pierwsze rozwinięcia :mrgreen:

ps. SC witaj ponownie ;)
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Cyclades: Hades

Post autor: Arkadiusz »

pan_satyros pisze: ps. SC witaj ponownie ;)
Witaj(cie) ;)
pan_satyros pisze: ba, testowo można sobie spokojnie płytkę Hadesa i nekropolię wydrukować/narysować ;p (nie tasuje się jej z podstawowymi, wiec może wyglądać zupełnie inaczej) i a kilku nieumarłych zastąpić czymkolwiek. Bez problemu sprawdzimy wtedy 2 pierwsze rozwinięcia :mrgreen:
O tym samym sobie myślałem. Faktycznie płytkę Hadesa używa się na innych zasadach niż pozostałych bogów a figurki można przecież wziąć z zestawu innego gracza (zakładając, że nie gra 5 osób). Tyle, że to nie byłoby to samo co nie?

Mam takie pytanko, jak się prezentują figurki nieumarłych? Czy są tak samo powyginane/ połamane jak w podstawce? I jak oceniacie ich design?
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyclades: Hades

Post autor: donmakaron »

Figurki nieumarłych to 5 figurek wojska (po jednym z każdego rodzaju) i 5 statków (również po jednym z każdego rodzaju), wszystkie są marmurkowo szare, wyglądają bardzo fajnie.
Moje martwe wojsko jest dużo mniej powyginane, a statek z dwoma żaglami jest solidny i jako jedyny zachowa swój żagiel na długo.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Cyclades: Hades

Post autor: Olgierdd »

STARSCREAM, w paru miejscach było to już mówione - na pogięte figurki z Cyklad dobrze robi wrzątek. Zamocz je na kilkanaście sekund i same się wyprostują. Bardziej wygiętym lub grubszym elementom trzeba trochę pomóc np. pensetą, ale na pewno nic się od gorącej wody nie zniszczy.

a co do dodatku, to niestety cena mocno zniechęca, chociaż chętnie odświeżyłbym Cyklady. Na pewno nie priorytet na liście.
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: Cyclades: Hades

Post autor: tysma »

We wstępnym rozstawieniu, nie ma potworów do wezwania, ani nie można kupowac budynków, ani dodatkowych jednostek.
Otrzymuje się tylko i wyłacznie jednostki lub karty wynikające z darmowego bonusu danego boga, zgadza się?
Dopiero po zakończeniu rundy, pojawia się 1 stwór na torze stworów, aktualizuje się obszar bogów, NIE pobiera się dochodu i następuje składanie ofiar.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 647 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Cyclades: Hades

Post autor: pan_satyros »

Olgierdd pisze:STARSCREAM, w paru miejscach było to już mówione - na pogięte figurki z Cyklad dobrze robi wrzątek. Zamocz je na kilkanaście sekund i same się wyprostują. Bardziej wygiętym lub grubszym elementom trzeba trochę pomóc np. pensetą, ale na pewno nic się od gorącej wody nie zniszczy.
Ja miałem w Hadesie kilku pijanych bohaterów ... na 3-4sec do wrzątku, potem wystarczy doprowadzić go do pionu i trzymać w odpowiedniej pozycji aż na powrót stwardnieje. Stateczki i inne elementy plastikowe podobnie. Niestety pomaga to tylko na wygięcia, kwestia delikatnych masztów jednego z rodzajów statków to inna sprawa.
Tak czy inaczej figurki to ta sama matryca co w zwykłych Cykladach - po 1 wzorze z każdego statku i woja w wersji nieumarłej.
tysma pisze:We wstępnym rozstawieniu, nie ma potworów do wezwania, ani nie można kupowac budynków, ani dodatkowych jednostek.
Otrzymuje się tylko i wyłacznie jednostki lub karty wynikające z darmowego bonusu danego boga, zgadza się?
Dopiero po zakończeniu rundy, pojawia się 1 stwór na torze stworów, aktualizuje się obszar bogów, NIE pobiera się dochodu i następuje składanie ofiar.
Zgadza się dostajemy tylko DARMOWĄ łaskę boga, te wymagające opłat są nieaktywne. Po rozstawianiu następuje pierwsza normalna tura gry, gdzie tak jak napisałeś licytujemy tym co nam zostało z fazy wstępnego rozstawna. Wszelkie inne zasady pierwszej tury zostają bez zmian.

Nie pamiętam tylko jak jest z płytkami bogów: czy np. grając w 2 osoby po fazie zero nieaktywny w niej bóg wskakuje w pierwszej bez losowania, czy też ponownie mieszamy wszystkich.
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Cyclades: Hades

Post autor: Arkadiusz »

Dzięki za informacje, faktycznie tworzywo pod wpływem wrzątku robi się bardzo giętkie, natomiast po wyjęciu z wody twardnieje w ciągu kilku chwil. Ta metoda przyda mi się zwłaszcza do figurek z podstawki Memoir`44, z nimi miałem więcej problemów.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: Cyclades: Hades

Post autor: tysma »

Ja to robiłem tak, że bralem dwie miseczki nalewałem sobie do jednej wrzątek z czajnika, a do drugiej zimną wodę. Wrzucałem do wrzątku na pare chwil, wyciągałem dużą łyżką stołową brałem w rękę i prostowałem, jak efekt mnie zadowalał maczałem w zimnej wodzie, żeby zahartować:)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 647 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Cyclades: Hades

Post autor: pan_satyros »

tysma pisze:Ja to robiłem tak, że bralem dwie miseczki nalewałem sobie do jednej wrzątek z czajnika, a do drugiej zimną wodę. Wrzucałem do wrzątku na pare chwil, wyciągałem dużą łyżką stołową brałem w rękę i prostowałem, jak efekt mnie zadowalał maczałem w zimnej wodzie, żeby zahartować:)
Ja aż tak nigdy nie ryzykowałem hehe - nalewam do dużego kubka wrzątku (po brzeg) i trzymając figurkę palcami wkładam ją jedynie tą częścią która jest wygięta na max 4sec, reszta jak wyżej napisałem.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2012, 13:47 przez pan_satyros, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 380 times
Been thanked: 94 times

Re: Cyclades: Hades

Post autor: farmer »

Ech, dranie jedne... tak opowiadacie, chwalicie... i zamówiłem, mimo barbarzyńskiej ceny :shock:

Oby dodatek był tego wart :wink:

PS
Kopę lat SC! :mrgreen:

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Cyclades: Hades

Post autor: Arkadiusz »

Cześć farmer. Nie narzekaj, przynajmniej miałeś kasę żeby sobie kupić. ;) Ja jestem w tym momencie spłukany i jakiekolwiek nakręcanie się jest w moim przypadku niewskazane. Mam nadzieję, że dokonam zakupu w ciągu miesiąca. Na pewno zajrzałeś do instrukcji przed wydaniem kasy, wiesz czego oczekiwać i raczej nie powinieneś być zawiedziony. Zapowiada się wg mnie znakomicie.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Cyclades: Hades

Post autor: Pierzasty »

pan_satyros pisze:
tysma pisze:Ja to robiłem tak, że bralem dwie miseczki nalewałem sobie do jednej wrzątek z czajnika, a do drugiej zimną wodę. Wrzucałem do wrzątku na pare chwil, wyciągałem dużą łyżką stołową brałem w rękę i prostowałem, jak efekt mnie zadowalał maczałem w zimnej wodzie, żeby zahartować:)
Ja aż tak nigdy nie ryzykowałem hehe - nalewam do dużego kubka wrzątku (po brzeg) i trzymając figurkę palcami wkładam ją jedynie tą częścią która jest wygięta na max 4sec, reszta jak wyżej napisałem.
Mięczaki. Polewa się od razu z czajnika, tak jest szybciej :twisted:
ODPOWIEDZ