Gra mocno osadzona w temacie

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Joanka
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2011, 15:18

Gra mocno osadzona w temacie

Post autor: Joanka »

Poszukuję gry jak w temacie. Myślę o grze, która daje duże emocje, jest wciągająca dla początkujących graczy, z góry dziękuję za odpowiedzi.
- od 2 osób
- nie w klimacie sf
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3367
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 118 times
Been thanked: 131 times

Re: Gra mocno osadzona w temacie

Post autor: maciejo »

Klimatyczna dla 2 osób nie SF to może Famiglia :idea:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Gra mocno osadzona w temacie

Post autor: Pierzasty »

Twilight Struggle Obrazek
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra mocno osadzona w temacie

Post autor: szmajchel »

Za mało danych.
Claustrophobia
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Gra mocno osadzona w temacie

Post autor: MattCarnall »

Mr Jack - ale tylko dla dwóch osób, zawsze początkujący chcieli więcej i więcej... :lol:

Magnum Sal - bardzo dobre euro, od 2, łatwe do wprowadzenia
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Gra mocno osadzona w temacie

Post autor: arturion »

1960:Making of the President
Saluton amikoj!
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Gra mocno osadzona w temacie

Post autor: Epyon »

Nightfall może :)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Gra mocno osadzona w temacie

Post autor: sirafin »

Zwykle w planszówkach prostota zasad nie idzie w parze z gęstym klimatem. Ważniejsze żeby gra była mocno osadzona w temacie, czy żeby miała łatwe do wytłumaczenia zasady?

Póki co zaproponowałbym:
Ghost Stories
Obrazek
1-4 graczy wciela się w azjatyckich wojowniczych mnichów, którzy stają do starcia z chordą duchów i wspólnie bronią małą wioskę przed zniszczeniem. Całkiem klimatyczne przy niezbyt skomplikowanych zasadach, do tego wizualnie bardzo przyjemne (o ile nie jesteście uczuleni na azjatycką kreskę).

Przed kupnem jakiejkolwiek gry polecam zawsze najpierw przejrzeć instrukcję :)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Figas
Posty: 269
Rejestracja: 15 mar 2012, 10:07
Lokalizacja: Stromiec Radom
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra mocno osadzona w temacie

Post autor: Figas »

MattCarnall pisze: Magnum Sal - bardzo dobre euro, od 2, łatwe do wprowadzenia
Czy ja wiem czy takie łatwe? Grałem kiedyś jedną partię w tę grę i wprowadzenie nie było łatwe. Zaznaczam, ze nikt z grających nie znał zasad i wtedy była to druga moja planszówka. Głowne założenia rozgrywki są jasne, problemy pojawiły się w trakcie rozgrywki, już nie pamiętam o co kaman. Klimat jest natomiast bardzo OK, widocznie trzeba trochę więcej czasu jej poświęcić następnym razem.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Gra mocno osadzona w temacie

Post autor: gafik »

Magnum Sal jest "izi" - przy pierwszej grze też miałem kłopoty, ale kolejne gry to już miód i orzeszki, a wszystkie wątpliwości podczas gry wyjaśnia instrukcja... A jeżeli MS jest za trudne, to może Tinner's Trail... choć to może być bez klimatu wg ciebie...
Mi przychodzi (gdyby nie to SF) na myśl Elder Sign (Znak starszych bogów) czy jakoś tak... jestem po 4 rozgrywkach i jest przyjemne spędzenie 60 min nad klimatyczną i losową przygodą.
IMO każdą grę (nawet Wallace'a czy Feld'a :shock: ) przy odrobinie chęci można samemu głęboko osadzić w temacie i stworzyć taki klimat, że... :twisted:
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Gra mocno osadzona w temacie

Post autor: MattCarnall »

Magnum Sal rzeczywiście ma wzorowo napisaną instrukcję. Co to Tinner's Trail, to uważam, że klimatu w nim jest sporo, wszystko dokładnie przemyślane, zasady od 2 graczy na BGG, sprawdzone polecam, choć to od 3 zaczynają się prawdziwe emocje, co dziś po kolejnych dwóch grach mogę potwierdzić.
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Re: Gra mocno osadzona w temacie

Post autor: przemoo99 »

Elder sign jest bardzo klimatyczny... pod warunkiem ze sie zna choc troszke proze Lovecrafta. Ja nie znam, grywam w to, ale klimat mi jakos ucieka...
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
Kezia
Posty: 208
Rejestracja: 09 mar 2012, 17:28
Lokalizacja: Gostyń
Been thanked: 1 time

Re: Gra mocno osadzona w temacie

Post autor: Kezia »

Również polecę Elder Sign. Mam za sobą kilkadziesiąt partii dwuosobowych, kilka w 3 i 4 osoby. Zasady można wytłumaczyć w kilka minut a losowość powinna ułatwić wejście osobom które nie maja dużej styczności z planszówkami.

Klimat? W każdej grze może uciec, jeśli skupimy się tylko i wyłącznie na wykładaniu kart i znaczników ;)
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra mocno osadzona w temacie

Post autor: solkan »

gafik pisze:IMO każdą grę (nawet Wallace'a czy Feld'a :shock: ) przy odrobinie chęci można samemu głęboko osadzić w temacie i stworzyć taki klimat, że... :twisted:
Akurat Wallace projektuje bardzo klimatyczne gry, klimatyczne zwlaszcza dla osob, ktore cenia oddanie tematu gry poprzez mechanike, a niekoniecznie poprzez dlugie nastrojowe opisy czy ladne figurki. Tylko ze rzadko kiedy gry te dzialaja na dwie osoby - z tych, ktore dzialaja, Brass czy A Few Acres of Snow sa moim zdaniem bardzo klimatyczne.

Natomiast do gier Felda nie wyobrazam sobie stworzenia klimatu;)

Moglbym polecic jeszcze Letters from Whitechapel, ale trzeba by w tym przypadku poczekac na dodruk. Gdyby dolaczyc tematyke kolejowa z innego tematu Joanki, to ponownie moglbym zaproponowac Railways of the World - dziala na dwoje (jest nawet osobna plansza dedykowana dla 2-3 graczy), a atmosfera budowy kolejowego imperium jest niemal namacalna:)
Dla milosnikow japonskiego klimatu - Sekigahara, pieknie wykonana i prosta gra wojenna dla dwoch graczy, mozna nauczyc w nia grac doslownie kazdego.
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Gra mocno osadzona w temacie

Post autor: MattCarnall »

Tyle, że Elder Sign jest w klimacie s-f, a takowego ma nie być.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 53 times

Re: Gra mocno osadzona w temacie

Post autor: charlie »

Popieram Letters from Whitechapel, klimatyczna, fajna mechanika, we dwójkę gra się świetnie i można dostać niemiecką wersję (gra jest niezależna językowo)
ODPOWIEDZ