Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
pietrucha6
Posty: 6
Rejestracja: 06 maja 2013, 17:15

Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Post autor: pietrucha6 »

Witam wszystkich użytkowników. Na forum jestem nowy, chociaż od paru tygodni na bieżąco śledzę Wasze wypowiedzi. Wiem, że niedawno był poruszany podobny temat, ale tamta para miała jakiekolwiek doświadczenie :D . Na grę chciałbym przeznaczyć max 150-160zł. Tematyka dowolna. Nie chciałbym jednak na początek zbyt skomplikowanych tytułów żeby nie zniechęcić dziewczyny. Ostatnio zakupiliśmy sobie "Zombiaki" ale gra po paru partyjkach się nudzi więc chciałbym coś "regrywalnego" i nieco bardziej złożonego (ale nie za bardzo :wink: ). Czas rozgrywki 1-3h byłby optymalny. Myślałem nad paroma tytułami, ale mam pewne wątpliwości z nimi związane:

1) Innowacje- cena przystępna, dużo dobrych opinii, jedyny minus to taki że wolałbym zakupić planszówkę.
2) Talizman: Magia i Miecz- klasyk, grałem parę razy w życiu ale mało z tego pamiętam, obawiam się że szybko nam się znudzi.
3) Robinson- jak do tej pory mój faworyt, plusem jest to że można grać w pojedynkę czyli zabawa dla mnie niezależnie od humorów dziewczyny :D , duże zróżnicowanie rozgrywek, jedyną obawą jest to, że może być zbyt rozbudowana jak na początek.

Wasza pomoc i inne propozycje byłyby bardzo mile widziane :roll: .
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Post autor: Perpetka »

A co lubicie jeśli chodzi np. o gry komputerowe? Kręci was interakcja negatywna czy raczej budowanie sobie swojego pasjansa? Będziecie grać tylko we dwoje, czy czasem w większym gronie? Dziewczyna gra, bo lubi, czy żeby sprawić Ci przyjemność?

Może Dominion?
pietrucha6
Posty: 6
Rejestracja: 06 maja 2013, 17:15

Re: Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Post autor: pietrucha6 »

Perepetka, faktycznie paru informacji nie zamieściłem. Będziemy głównie grać w dwójkę, czasem ze znajomymi ale nie w więcej niż 4 osoby. Dziewczyna lubi grać, ale w Monopoly (zresztą ja czasami też lubię "porzucać kostką"), dlatego chciałem zacząć grać w coś bardziej ambitnego a na propozycje jest otwarta :) . Jeśli chodzi o temat to interesuje nas np. Fantasy, dziewczyna uwielbia Tolkiena. Lubi też rywalizację ale przeciwko kooperacyjenj grze nie ma nic przeciwko. Chciałbym znaleźć taki tytuł który ją wciągnie w planszówki i mnie przy okazji też, a nie zniechęci :)
Neuvenen
Posty: 13
Rejestracja: 30 mar 2013, 22:48

Re: Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Post autor: Neuvenen »

Byłem/jeszcze jestem w podobnej sytuacji, z tym, że pare tytułów już za nami ;)
Z tutułów, w które graliśmy najlepiej podpasowało 7 Cudów, Stone Age, Dominion. Dużo zależy od pozostałych rzeczy takich jak to na ile osób chcecie (chociaż domyślam, się, że głownie na 2), jak zapatrujecie się na negatywną interakcję (chociaż po zombiakach sądze, że nie przeszkadza). W 7 Cudów ma to do siebie, że wariant 2 osobowy jest jednak dość specyficzny więc skłaniałbym się do Stone Age. Zwłaszcza, że SE jest ładnie wydany, nie kosztuje dużo, daje możliwości pomyślunku, ale zasady są łatwe do ogarnięcia. Dominion przypomina bardziej pasjansa, chociaż ma swoje uroki. Jest wersja online można przetestować, i w sumie tak też grać ;)

1) i 2) nie znam, więc się nie wypowiem, co do 3) mogę się wypowiedzieć po jutrzejszej rozgrywce bo Robinson własnie przyszedł
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Post autor: sirkozi »

K2. Zasady są proste, ale nie prostackie. Dobrze działa na dwie osoby i można też zagrać w więcej osób jeśli zaprosicie znajomych. Tematyka myślę, że podpasuje prawie każdemu. Podstawowa wersja pozwala na zmianę poziomu trudności - są 2 plansze. Po ograniu podstawki można kupić dodatek, czyli kolejne dwie plansze i zmienione część zasad. Zestaw podstawka + dodatek to około 120zł, więc spokojnie się zmieścisz w budżecie.

Talizman jeśli już to raczej na więcej osób. Robinson obawiam się, że będzie zbyt dużym skokiem rozbudowania względem Zombiaków :)
pietrucha6
Posty: 6
Rejestracja: 06 maja 2013, 17:15

Re: Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Post autor: pietrucha6 »

Sirkozi, właśnie tego się bałem w Robinsonie :wink:
O K2 coś tam czytałem, wykonanie ponoć dosyć porządne ale (może z pozoru) wygląda na bardzo prostą grę. Z tego samego powodu nie biorę pod uwagę Carcassonne chociaż to też "klasyk planszówek".

Jeśli chodzi o Dominion to właśnie sprawdzam co to za cudo :wink:
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Post autor: DarkSide »

- Seasons
- K2
- Innowacje
- Cytadela

Towarzyskie lekkie (czyli w większym gronie):
- Dobble
- Time's Up
- Pictomania

Lekkie tylko dla 2 osób:
- Rój
- Schotten-Totten
- Mr Jack

Trochę ambitniejsze:
- Puerto Rico
- Zamki Burgundii
- Tzolkin
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Post autor: Bea »

Polecam Dominiona (wciąga i uzaleznia) i Agricolę: Chłopi i ich zwierzyniec :) (proste zasady trochę kombinowania, fajna gra, uproszczona wersja znanej i lubianej Agricoli), Carcassonne (klasyk), Tokaido (piękna i przyjemna gra, proste zasady), Mały książę (też proste zasady, fajna gierka z elementami blefu).

Robinson owszem, ale może nie na pierwszy ogień. Jest dość złożony, instrukcja jest strasznie długa (ponad 20 stron chyba) i długo się go rozkłada. Dla wytrwałych graczy, na początku dziewczynę może zniechęcić.
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Odp: Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Post autor: djedi gamer »

A ja zdecydowanie polecam Ticket to ride vel Wsiąść do pociągu. Dziewczyny wprost uwielbiają tego typu gry. Zasady bardzo proste, ale nie jest to gra stricte dla dzieci. Rozgrywka dająca wiele satysfakcji. Gra jest bardzo ładnie wydana, więc inwestycja opłacalna. Myślę, że to pozycja must have każdego planszowkowicza.
Następna pozycja to Carcassone. I znów gra "pod dziewczynę". Ale to już gra kafelkowanie, a nie planszowa.
Obie pozycje to mniej więcej ten sam poziom kombinowania.
pietrucha6
Posty: 6
Rejestracja: 06 maja 2013, 17:15

Re: Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Post autor: pietrucha6 »

Dzięki za tak liczny odzew :D . Teraz muszę dokładnie się przyjrzeć każdemu z tytułów przez Was podanych, trochę tego jest :P
Draconnor
Posty: 43
Rejestracja: 03 maja 2013, 23:10
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Post autor: Draconnor »

z takich lżejszych tytułów z nieagresywną negatywną interakcją to Carcassone bym polecił.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Post autor: Rune »

Oprócz tych, co już poprzednicy podali: Hawana, Zombicide, CLASH: Jihad vs McWorld, Vampire Empire, Ascension: Immortal Heroes, Rune Age + dodatek.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Post autor: rastula »

pietrucha6 pisze:Dzięki za tak liczny odzew :D . Teraz muszę dokładnie się przyjrzeć każdemu z tytułów przez Was podanych, trochę tego jest :P
padło już ale zniknęło w morzu propozycji lepszych i gorszych
Moim zdaniem tylko Seasons, no może nie tylko , ale dla początkujących będzie super


1) kostki - duże, ładne, niebanalne
2) klimat fantasy (czyli pasuje)
3) bardzo dobrze gra się w dwójke (3 i 4 osoby też git)
4) łączy kilka mechanik (budowanie talii, kostki, karciane combosy...) co wprowadzi was w świat nowoczesnych planszówek


szczerze polecam
Ruben$
Posty: 107
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:26
Has thanked: 2 times

Re: Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Post autor: Ruben$ »

pietrucha6 nie bój się Robinsona! :) Tym bardziej, że nowe wydanie przynosi dużoooo przyjemniej napisaną instrukcję i dodatkową kartę pomocy ze skrótem najważniejszych zasad. Na stronie portalu http://portalgames.pl/pl/robinson-crusoe/ masz pdf z nową instrukcją i materiały video z przykładową rozgrywką. Gwarantuje Ci, że po przeczytaniu nowej instrukcji i obejrzeniu filmiku nie będzie dużych kłopotów. Poza tym Robinson jest złożony tylko na papierze. Tak naprawdę, to bardzo fajna gra i bardzo poukładana w swojej mechanice. Wszystkie akcje wykonujesz od lewej do prawej i ciężko jest coś pominąć. W tym momencie masz już 2 dodatkowe scenariusze na stronie wydawcy. 8 bardzo zróżnicowanych scenariuszy gwarantuje Ci rozgrywkę na długi czas. To kooperacja, ale klimat wylewa się z planszy i ciągłe poczucie zagrożenia sprawia, że siedzimy i kombinujemy przez cały czas. Dodatkowym atutem jest to, że jak już ogarniecie tytuł to w miarę łatwo będzie wprowadzić znajomych bo zasady Wy będziecie pamiętać, a kumple będą spokojnie przeżywać przygody :) To była moja druga nowoczesna gra planszowa (pierwszą było Carcassonne) i wcale nie było tak strasznie :) Pozdrawiam
pietrucha6
Posty: 6
Rejestracja: 06 maja 2013, 17:15

Re: Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Post autor: pietrucha6 »

A więc rozejrzałem się po tytułach które podaliście i kilka odrzuciłem a nad kilkoma się nadal zastanawiam. Zainteresowały mnie:

1) Ticket to ride: Europe
2) Seasons
3) K2

Czy ktoś jeszcze mógłby się wypowiedzieć na temat Ticket to ride? Jeśli chodzi o Seasons to gra wydaje się ciekawa (przeczytałem instrukcję) i grafika na kartach jest naprawdę super. K2 zapewne będzie dodatkiem do jednej z tych gier jak uda się coś nadszarpnąć z budżetu :P.

Dominion też wydaje się ciekawy, ale jak już pisałem wcześniej na razie skłaniam się ku planszówce. Może następnym razem.. :D

Ruben$, teraz mi zamąciłeś głowę tym Robinsonem bo przestałem go brać pod uwagę :wink:
Ruben$
Posty: 107
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:26
Has thanked: 2 times

Re: Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Post autor: Ruben$ »

Bo to naprawdę świetna gra i nie wiem dlaczego nie jest polecana dla początkujących planszówkowiczów. Nie jest prosta na pierwszy raz, ale jak już ogarnie się wszystkie szczegóły (co zajmie pewnie pierwszą grę) to wszystko układa się w logiczną całość. W nowej instrukcji podanych jest mnóstwo przykładów i schemat przykładowej rozgrywki co ułatwi wejście w grę w dużym stopniu. Na pewno warto ja rozważyć bo daje naprawdę dużo zabawy :)
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Post autor: metyu »

Neuroshima Hex
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Post autor: sirkozi »

Ticket to Ride, zwany też Pociągami. Mam wrażenie, że kobiety uwielbiają tę grę :) Zdecydowanie jest najprostsza z tych trzech podanych. Jak dla mnie ma za mało elementu strategiczno-taktycznego, przez co niezbyt za nią przepadam. Interakcja między graczami jest podobna jak w K2 - nie ma tak, że bezpośrednio coś Ci zrobię, tylko na zasadzie blokowania poczynań przeciwnika. W K2 można kogoś przyblokować przed wejściem wyżej, w Pociągach zajmujesz linię, którą bardzo chciałby przeciwnik.

Seasons moim zdaniem oprócz ładnego i klimatycznego wykonania nic nie oferuje. Jest prostacka, karty są słabo zbalansowane, spora losowość. Interakcji prawie nie ma, z wyjątkiem kilku kart. Początkującym może się spodobać.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Post autor: Bea »

Ruben$ pisze:Bo to naprawdę świetna gra i nie wiem dlaczego nie jest polecana dla początkujących planszówkowiczów.
Dlatego, że początkujący nie zawsze maja ochotę dwa dni spędzić na studiowaniu instrukcji, oglądaniu filmików i czytaniu długaśnego wątku na forum oraz obszernego Faq. Były już takie przypadki, że ktoś polecił początkującemu Nową Erę a potem pojawił się post na forum "kto mi powie jak się w to gra, bo nie rozumiem instrukcji". Gra jest naprawdę świetna, ale ze względu na mnogość zasad długość setupu i charakter gry (kooperacja), nie polecam na sam początek przygody z planszówkami. Lepiej za tą cenę kupić dwie prostsze, chwytliwe gry, tzw klasyki, które na bank zarażą początkujących tym hobby.
Awatar użytkownika
Shubgami
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2013, 12:51
Lokalizacja: województwo śląskie
Kontakt:

Re: Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Post autor: Shubgami »

Dla dwójki:

Mr. Jack Pocket, Mr. Jack, Rój, Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec, Basilica, Zimna Wojna: CIA vs KGB.

Dla dwójki i dla czterech osób:

Lords of Waterdeep (wydaje się rozbudowana, ale naprawdę zasady są mega proste), Zakazana Wyspa, Dolina Królów (wyzwaniem może być instrukcja, która jest nieprzystępnie napisana, ale jak się już przez nią przebrnie to naprawdę jest prosto), Mały Książę, Qwirkle.
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Post autor: sirkozi »

Bea pisze:
Ruben$ pisze:Bo to naprawdę świetna gra i nie wiem dlaczego nie jest polecana dla początkujących planszówkowiczów.
Dlatego, że początkujący nie zawsze maja ochotę dwa dni spędzić na studiowaniu instrukcji, oglądaniu filmików i czytaniu długaśnego wątku na forum oraz obszernego Faq. Były już takie przypadki, że ktoś polecił początkującemu Nową Erę a potem pojawił się post na forum "kto mi powie jak się w to gra, bo nie rozumiem instrukcji". Gra jest naprawdę świetna, ale ze względu na mnogość zasad długość setupu i charakter gry (kooperacja), nie polecam na sam początek przygody z planszówkami. Lepiej za tą cenę kupić dwie prostsze, chwytliwe gry, tzw klasyki, które na bank zarażą początkujących tym hobby.
Duże +1. Co prawda nowa instrukcja jest dobrze napisana i po jednym przeczytaniu nie mam większych zastrzeżeń, to dla "świeżych" graczy 20 stron może być zbyt dużo do ogarnięcia.
Ruben$
Posty: 107
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:26
Has thanked: 2 times

Re: Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Post autor: Ruben$ »

Do czego to doszło, żeby mówić, że przeczytanie i zrozumienie 20 stron tekstu to za dużo? :D Niech autor tematu sam zdecyduje czy jest na tyle ambitny, aby zmierzyć się z takim "kolosem" ;)
Draconnor
Posty: 43
Rejestracja: 03 maja 2013, 23:10
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Post autor: Draconnor »

1) Ticket to ride: Europe
2) Seasons
3) K2
Seasons raczej nie - wygląda świetnie ale interakcji jest tylko minimum a i złożonośc spora - więc w tej samej pewnie byłby i Robinson.

K2 jest nawet ciekawe w sumie, choć nie wiem co Ci dziewczyna powie jak jej zablokujesz i zamrozisz alpinistów na śmierć ;P
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Post autor: Bea »

Ruben$ pisze:Do czego to doszło, żeby mówić, że przeczytanie i zrozumienie 20 stron tekstu to za dużo? :D Niech autor tematu sam zdecyduje czy jest na tyle ambitny, aby zmierzyć się z takim "kolosem" ;)
To nie chodzi o przeczytanie i zrozumienie 20 stron jakieś powieści na przykład, tylko przeczytanie i zapamiętanie, oraz stosowanie się w praktyce do zasad gry zawartej aż na 20 kilku stronach instrukcji. W kontekście gry planszowej to dużo. I nie wiem czy sama instrukcja wystarczy. Może ta po liftingu tak :) Ale faktycznie niech sam autor tematu zdecyduje. Instrukcja jest dostępna w necie, nie trzeba kupować gry, żeby się z jej regułami zapoznać i zdecydować czy się to ogarnie czy nie.
pietrucha6
Posty: 6
Rejestracja: 06 maja 2013, 17:15

Re: Gra dla pary "początkującej w świecie planszówek"

Post autor: pietrucha6 »

Jeśli chodzi o Robinsona to przejrzałem tą instrukcję. Myślę, że powoli, na spokojnie dałoby się to ogarnąc ale na razie z niego zrezygnuje. Szkoda żeby gra leżała na półce bo jakiś tam początkujący się jej przestraszył :lol:

Pooglądałem jeszcze trochę recenzji i do możliwości doszło Carcassonne w tej edycji jubileuszowej. Teraz pozostaje pytanie czy:
1) Ticket to ride + Carcassonne
2) K2+ Carcassonne

Dominiona i Robinsona odkładam na dalszy plan :P

A jeśli chodzi o dziewczynę i blokowanie alpinistów to pewnie nie będzie zachwycona ale to dobrze. To mściwa bestia i będzie się chciała odegrać :D
ODPOWIEDZ